- RENOVATUM STORMSCHADE KORTE BERICHTEN. VERZEKERING TEGEN standaardiseering van aardappelen, groenten en fruit, welke in de verschillende streken van Frankrijk worden voortgebracht. Aangezien de afzet van de betreffende producten tegen loonende prijzen dikwijls met groote moeilijkheden gepaard gaat, doordat de sorteering, de verpakking enz., niet aan de gestelde eischen voldoen, wordt de standaardisee ring zeer gewenscht geacht. De maatregelen, welke noodig blijken om het beoogde doel te bereiken, zullen te zijner tijd worden vastgesteld. Wij hopen hiervan later in ons blad mededeeling te doen. In ons vorig overzicht hebben wij vermeld welke prijs de Fransche boer voor zijn tarwe van oogst 1937 ontvangt. In Economische Voorlichting van 10 dezer vonden wij enkele gegevens over den tarweprijs in Zwitserland. De prijs waartegen de regeering de in Zwitserland geproduceerde tarwe van den oogst 1937 zal over nemen bedraagt fr. 36, fr. 37,50 en fr. 38,50 per 100 kg resp. Voor standaardtype I, II en III. De indee ling in de verschillende klassen houdt verband met de variëteit der tarwe. Voor tarwe van den oogst 1936 is door de Zwit- sersche regeering fr. 34 per 100"kg betaald. De hoogere prijs van dit jaar houdt verband met de stijging van den prijs voor tarwe op de wereldmarkt. Omgerekend in Nederlandsch geld ontvangt de Zwitsersche boer dus ruim 15 per 100 kg voor zijn tarwe. Deze prijis staat wel in schrille tegenstelling tot die welke de Nederlandsche boer ontvangt. Het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. heeft in zijn j.l. gehouden vergadering nogmaals aangedrongen op een verhooging van den richtprijs voor de tarwe tot 10 per 100 kg, zooals men in ons vorig blad heeft kunnën lezen. De billijkheid van dit verzoek kan niet worden ontkend, wanneer men eens nagaat, welke prijs men in het buitenland voor zijn tarwe maakt. Dinsdag en Woensdag j.l. is te 's-Hertogenbosch het 89ste Nederlandsch Bandhuishaudkundig congres gehouden, op welk congres enkele interessante inleidingen zijn gehouden. Ir. C. rvan Meel, consulent van den Noord- Brabantschen Christelijken Boerenbond voor de jonge 'boeren te Tilburg, sprak over het onderwerp: s,Hoe moet de plattelandsjeugd haar vrijen tijd gebruiken?", een onderwerp, dat thans, nu de lange winteravonden weer reeds spoedig aanbreken, de volle belangstelling verdient. Ir. Van Meel constateert met voldoening, dat de jonge "boeren niet met werkloosheid hebben te kampen, dus niet met gedwongen vrijen tijd. De normale vrije tijd zijn de Zon- en feestdagen en de vrije avonden dn den wintertijd, terwijl verder de regendagen, vorst enz. kunnen worden beschouwd als toevalige vrijen tijd, welke men al gauw kan vullen met allerlei karweitjes, welke er in het drukke seizoen overschieten. De normale vrije tijd moet men besteden met: a. studie, het op hooger peil brengen van zijn ontwikkeling; b. ontspanning, welke den jongen boer past en die met izijn staat en stand overeenkomt. Een buitengewoon middel voor het op een hooger peil 'brengen van de algemeene ontwikkeling van den jongen boer, is de jeugdstandsorganisatie. Eén van de vormen van ontspanning voor den jongen boer i's het beoefenen van sport, te ver dedigen op grond van zijn arbeidsomstandigheden. Hiervoor geldt zeker, dat gewaakt moet worden voor overdrijving. Een sport, die met uitstek geschikt is voor den jongen boer, is de landelijke ruitersport. Wat dit laatste betreft, zijn ook wij van meening, dat de landelijke ruitersport voor de jonge boeren een gezonde sport is, waaraan in onze provincie nog veel te weinig wordt gedaan. Hierna hield' Dr. P. J. H. van Ginneken te Bergen op Zoom een inleiding over de Londensche Suikerconventie 1937 en haar gevolgen voor den Nederlandschen suiker bietenteelt. Na het artikel, wat hierover onlangs in ons blad is gepubliceerd van de hand van den heer Van Bommel van Vloten, kunnen wij volstaan met hier over een resumé weer te geven, temeer waar het in de bedoeling ligt deze aangelegenheid op de eerst volgende vergadering van het Hoofdbestuur te behandelen. Uit de bepalingen, welke de conventie heeft gesteld ten aanzien van den uitvoer uit de produc tiegebieden van het Nederlandsch Koninkrijk volgt, dat Suriname in hoofdzaak slechts naar Nederland zal kunnen leveren. Verder volgt daaruit, dat de Nederlandsche bietproductie en de invoer uit Java in Nederland, voor zoover niet valideerende op het exportquotum van 1.050.000 ton, tezamen (afgezien van de hoeveelheid uit Suriname) zullen moeten worden beperkt tot het Nederlandsche totaal- verbruik. Daarbij moet worden aangenomen, dat de biet productie in ieder geval niet zal worden verlaagd beneden het bestaande niveau. De invoer van Java- suiker, voor zoover niet valideerende op het export quotum van 1.050.000 ton, zal dus moeten worden aangepast aan de verbruiksmogelijkheid in Neder land. Aan de uitbreiding van de tegenwoordige bieten teelt (die nu beperkt is tot 72 der vroegere productie) tot het vroegere niveau, n.l. tot de totale verbruiksmogelijkheid in Nederland, legt de conventie geen enkelen hinderpaal in den weg. De vraag of, en tot welken omvang in komende jaren een gedeelte der voorziening in de totale verbruiksmogelijkheid dn Nederland aan Java moet blijven toegewezen, kan geheel ,vrij in Nederland worden beslist met inachtneming van al de daar mede samenhangende belangen met name van die, welke met het algemeen belang in overeenstem ming geacht moeten worden. De tweede dag heeft o.a. de heer Ir. J. Siebenga, Secretaris van den N.A.K. te Wageningen, een in leiding gehouden over vragen, welke bij de zaaizaad- en pootgoedVoorziening in Nederland naar voren treden. We zullen hierop in een volgend nummer terugkomen. Verder sprak de heer Ir. J. G. Tukker, Rijks- pluimveeconsulent te Beekbergen, over de vraag: „Welken invloed' hebben de crisismaatregelen gehad op de veebetering van den hoenderstapel". Het landbouwboekhoud'bureau van de Groninger Maatschappij van Landbouw heeft van een vijftigtal bedrijven de voorloQpige uitkomsten over 19361937 gepubliceerd. Het overzicht van alle gecontroleerde bedrijven verschijnt eerst in October. Uit deze publicatie blijkt, dat het beeld nogal wat gunstiger is d'an over 19351936. De gemiddelde inkomsten bedroegen n.l. 301,49 per hectare, tegen 276,31 in 19351936, en wijl de uitgaven resp. waren 203,01 en 196,57 per hectare, bedroeg het gemid delde (bruto-o'verschot in 19361937 98,49 tegen 79,74 per hectare in 19351936. Onder deze bruto-winst wordt verstaan het bedrag, dat een „eigen boer", behalve aan vrij wonen, beschikbaar heeft voor rente bedrijfskapitaal, rente bodem kapitaal en belooning voor eigen werk. De rente voor bedrijfskapitaal beliep gemiddeld per hectare in 1935—1936 ƒ6,95 en in 1936—1937 ƒ6,61. De kosten, Welke een eigen boer wel, maar een' pacht boer niet heeft (waterschapslasten, grondbelasting, assurantie van gebouwen enz.), bedroegen gemid deld in 19351936 27,05 en in 19361937 29,50 per hectare. Het mag .voldoende bekend worden geacht, dat de Minister van Economische Zaken in verband met de met ingang van 1 December a.s. voorgenomen intrekking der consumptiemelkregelingen in het buitenwettelijk gebied, de toezegging heeft gedaan, na bedoelden datum bereid te zijn alsnog van Overheids.wege eenige sanctie te verleenen aan de door belanghebbenden zelf te treffen en uit te voeren regelingeijfr Mochten belanghebbenden nd 1 December, na welken datum de thans nog bestaande regelingen niet zullen Worden gehandhaafd, te dezer zake voorzieningen noodzakelijk achten, dan zullen daar toe vereenigingen, waaraan rechtspersoonlijkheid is verleend en die aan verschillende voorwaarden •zullen moeten voldoen, door hen moeten worden opgericht. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het initiatief voor de regeling zal dienen uit te gaan van de belanghebbenden zelf en dat de mede werking 'van de Overheid zich zal beperken tot het verleenen van eenige sancties, die voor het wel slagen der regelingen noodig zijn en het stellen van enkele voorwaarden, waaraan de regelingen zullen moeten voldoen. Zeer uitdrukkelijk zal ook worden nagegaan of werkelijk de behoefte aan een regeling voor een bepaald deel blijkt. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale heeft bekend' gemaakt, dat de denaturatievergoeding erwteoni vah oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak Van 6 September 1937 tot en met 11 September 1937, zal bedragen 1,35 per .100 kg, indien het door hande laren gedenatureerde groene erwten, welke voldoen aan het voorloopig vastgestelde standaardmonster van kwaliteitsklasse C betreft, en 0,85 per 100 kg indien het door telers gedenatureerde voeder- erwten betreft. Voor koolzaad van den oogst 1937, dat is ver kocht in het tijdvak van 15 Augustus 1937 tot en met 4 September 1937, zal geen steun worden uitgekeerd. Red. Wie zijn vee goed wil voederen vrage een adlvies aan bij het Veevoederbureau voor Zeeland, Oost Indisch Huis te Middelburg. Uien, afkomstig van een gewas waarin in erge mate kroeffaziekte 'voorkwam, zijn ongeschikt om te bewaren, daar dit kwaad steeds verder door vreet en er op den duur geen enkele goede in over blijft. De veeren van ruiende kippen dienen regelmatig te worden Verwijderd, aangezien allerlei ongedierte, zooals luizen en mijten e.d., hierin een aangename schuilplaats vinden. Uit Zweedsche onderzoekingen is gebleken, dat bietenbladeren als Voedermiddelen ongeveer 2 maal ALGEMEEN ONDERLING WAARBORG GENOOTSCHAP GEVESTIGD TE AMSTERDAM OPGERICHT 1922 (Ingez. Med.) zooveel waard zijn dan als meststof. Zoo mogelijk dient men dus steeds al het 'bietenioof te vervoe deren. "Wlanneer men met Kerstmis bloeiende bloem bollen wil 'hebben, moet men thans reeds de bollen in potten of op water zetten. De fruitteelt beslaat in ons land ongeveer 46.000 ha; 'in een gemiddeld oogstjaar brengt dit circa 250 millioen kg fruit op, waarvan ongeveer 60 appelen, 10 peren, 8 kersen en 2 pruimen. Voor koeien, die veel melk geven, is krachtvoer onmisbaar om 'het tekort aan eiwit aan te vullen en om het voedsel gemakkelijk Verteerbaar te maken. In het algemeen gesproken, onttrekken bieten de meeste voedingsstoffen aan den bodem, daarna volden successievelijk aardappelen, haver en tarwe, terwijl rogge en gerst ongeveer de helft minder aan den grond ontnemen dan bieten. Knip de onderste bladeren van de tomatenplanten weg, hierdoor wordt het rijpen der vruchten bevor derd. Voor het derde kwartaal van dit jaar is een be talingscontingent 'toegestaan voor den uitvoer van rogge naar Duitschland. Deze export schijnt in de plaats te komen van een deel van de leverantie van spek, waarvan de voorraad onvoldoende is om de totale overeengekomen hoeveelheid te leveren. Het aanleggen van jutevangbanden, die geregeld moeten Worden nagezien, is tot op heden nog de beste bestrijdingsmethode van de appelbloesetoi- snuitkever. Kalk of kalkhoudende meststoffen mogen niet gemengd worden met meststoffen, welke stikstof in den Vorm van .ammoniak bevatten, aangezien dit aanleiding geeft tot stikstofverlies. Rogge-, tarwe- en gerststroo werken bij voede ring aan rundvee stoppend, ha'ver- en erwtenstroo daarentegen drijvend. Men kan thans nog spinazie zaaien, bij een gunstige weersgesteldheid is deze eind October- begin November oogstbaar. Te droog en los bewaarde paardenmest schim melt gemakkelijk, waardoor het gehalte aan spoedig opneembare stikstofverbindingen sterk ver mindert. Gewassen, die veel kali noodig hebben, noemt men wel kaligewassen, hiertoe behooren o.a. aard appels, bieten, mangelwortels, knollen en wortels. Naast de melkoontrole moet voor een goede fokkerij ook :een voedercontröle worden toegepast, teneinde de koeien, die te veel voeder noodig hebben, te leeren kennen en van de fokkerij te kunnen uitschakelen. 'Wjanneer men thans veldsla uitzaait onder plat- glas, kan men in de wintermaanden steeds versche groente eten. Onder glas geteelte veldsla is bijzon der malsch. Het in een weide laten loopen van jonge varkens heeft het Voordeel, dat de dieren door de beweging in frissche lucht en zonneschijn een betere constitu tie krijgen, wat Zich tijdens de stalperiode open baart in een relatief betere gewichtstoename.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 2