gehaald van eexv LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN ZEELAND. Kort verslag WEEKOVERZICHT. sneller gewerkt Vinnenhalen va ^pvckend, dat de toepassen van werkmethode m Zeeuwsche schu V/ordt hierbij nog gebruik gemaakt acobs adder, dan wordt aanzienlijk an bij de oude wijze van het den oogst. Het is vanzelf- >edrijfsgebouwen zich voor het een dergelijke en soortgelijke jeten leenen. De gemiddelde ^ccuwauic 0^llu ir is op het gebruik van Jacobs- ladders en hijsol inrichtingen niet berekend. De vloeren in de d varsrichting en het vele hout werk in de schuurruimte leent zich hiervoor slecht. Het is oli. van groot belang 'bij verbou wing en vooral bij het bouwen van nieuwe schuren, met de veranderde werkmethoden rekening te houden. Van de schuren, die ra de laatste jaren zijn gebouwd, is in vele gevallen niermede rekening gehouden, doch er zijn ons cok gevallen bekend, dat dit niet of onvol doende is geschied, volgens onze meening tcL schade van den gebruiker. Dit zijn niet de eenige verbeteringen welke zijn aangebracht. Het gebruik van zeer groote dorschmaclunes, die in korten tijd groote hoe veelheden graan dorsciien op een zoodanige wijze, dat dit moeilijk te verbeteren is, vraagt eveneens de aandaoht. Is het gebruik van kleine dorschgarnituren, die in Zeeland nog steeds in een vrij groot aantal voorkomen b.v. economisch verantwoord? Het samenvoegen van percee.en is een ander vraagstuk, dat steeds meer de aan dacht vraagt. Het allernieuwste is weer de vlastrekmachine waarover in ons vorig nummer enkele mededeelingen zijn gedaan. Zoo zijn er meerdere vraagstukken, die de aandacht van den bedrijfsleider vragen. Meer dan ooit is het flhans noodig de bedrijven te rationaliseeren, waar dit slechts '.mogelijk is. Aan den anderen kant zijn er echter omstandigheden, die voor een economische bedrijsuitvoering niet bevor derlijk zijn. Wij denken hierbij aan het steeds kleiner worden van de bedrijven en dan vooral aan het uiteenvallen van ^yat eens een aaneen gesloten bedrijf was dn kleinere stukken, hetgeen bij de voortschrijdende mechanisatie van het boerenbedrijf steeds bezwaarlijker wfordt De goede verkaveling, die b.v. bij het in cultuur- brenqen van den Wieringermeerpolder is gevolgd, levert ongetwijfeld dit g«x>te 7°^" op dat de exploitatie in den regel voordeeliger kan geschieden. als op het z.g. oude land. Ue overweldigende belangstelling voor het Pacht™ van een bedrijf in dezen polder is ongetwijfeld mede hieraan te danken. (Gezinsloonen in den landbouw. Een der bij bet Landbouw-Comité aangesloten organisaties beeft medegedeeld, dat in zijn werk gebied in een afgesloten collectief looncontract is opgenomen een bepaling, welke regelt een kinder toeslag op de Loonen voor landarbeiders met groote gezinnen. Het Dagelijksch Bestuur heeft zijn reeds eerder uitgesproken standpunt gehandhaafd, dat kinder toeslag z.i. moet worden beschouwd als sociale zorg en deze een taak va/n de Overheid dient te zijn, doch niet van den individueelen werkgever. T.b.c.-bestrijding rundvee. Mededeeling werd gedaan van de 'besprekingen, welke zijn gevoerd om te komen tot de oprichting van een vereeniging tot bestrijding van tuberculose onder het rundvee in Zeeland, waartoe de 'Z. L. M. het initiatief heeft genomen. Aardappelsteunregeling 1938. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld: over de thans bestaande aardappelsteunregeling. Algemeen was men van oordeel, dat voor 1938 de huidige regeling dient te worden behouden, met dien ver stande, dat de denaturatievergoeding voor aard appelen, ibehoorende tot rubriek A, vroeger dient te worden beschikbaar gesteld, b.v. vanaf 1 Oct. Het Dagelijksch Bestuur wil de aardappelsteun regeling in de eerste plaats zien als een prijsrege ling en niet als een denaturatieregeling. Het Dagelijksch Bestuur is van oordeel, dat wan neer het Landbouwcrisisfonds niet toereikend' zou zijn om alle ter denaturatie aangeboden hoeveel heden aardappelen te vergoeden, slechts die aard appelen moeten worden gedenatureerd, welke als consumptie-aardappelen kunnen worden aange merkt en aardappelen; welke slechts aan veevoeder- eischen voldoen niet voor denaturatie in aanmer king te doen komen. Het Dagelijksch Bestuur sprak zich unaniem uit tegen een verhooging der teeltheffing per ha. Uitvoer gedenatureerde aardappelen. In verband met klachten, welke uit het buiten land zijn vernomen, heeft de Akkerbouwcentrale bepaald, dat uitvoer van gedenatureerde aardappe len niet kan plaats hebben. Besloten werd om na te gaan of de wijze van denatureering van aardappelen niet zoodanig kan worden verbeterd, dat de bezwaren welke tegen den uitvoer van dergelijke aardappelen bestaan, kunnen worden weggenomen. Afdeeüng Tuinbouw der Z. L. M. Goedgekeurd werd de benoeming van de heeren H. van Toledo te Haamstede en M. Wattel te Mid delburg, als voorzitter, resp. secretaris van de af deeling Tuinbouw der Z. L. M. Begrooting Z. L. M. 1938. Besloten werd de begrooting der Z. L. M. voor het jaar 1938, zooals deze in ontwerp was opgesteld, ongewijzigd aan het Hoofdbestuur ter goedkeuring aan te bieden. Lid-Vereeniging het Zeeuwsche Landschap. Goedgekeurd werd het voorstel om toe te treden als lid van de Vereeniging „het Zeeuwsche Land schap". Wegbedekking. Medegedeeld werd, dat verschillende Rijkswegen van een zoodanig glad wegdek zijn voorzien, dat zulks gevaar oplevert voor de paardentractie. Besloten werd de bevoegde instanties met deze klacht in kennis te stellen en te trachten hierm verbetering te verkrijgen. van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, gehouden op Woensdag 8 September 1937, te Middelburg. De vergadering werd geleid door den heer Mr. P. Dieleman, algemeen Voorzitter der Z. L. M, die n ziin openingswoord in het hijzonder welkom heette den heer J L. Groenewege te St. Maartensdijk, nieuw benoemd lid van het Dagelijksch Bestuur. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in be spreking Commissie veestallen. Medegedeeld werd, dat de Ministers van Binnen- lamdsche Zaken en Landbouw en Visscherij af wijzend hebben beschikt op het verzoek der drie centrale landbouworganisaties om m de commissie, die een onderzoek instelt naar de mogelijkheid en wenschelijkheid, om van Overheidswege voorschrif ten te geven bij de nieuw- en verbouw van stallen ter voorkoming van brandgevaar, alsnog drie practische landbouwers op te nemen. Het ligt evenwel in het Voornemen der Regeermg alvorens tot het geven van eventueele voorschrif ten zal worden overgegaan, het oordeel te vragen van de verschillende organisaties op landbouw gebied over het door genoemde commissie uit te brengen rapport. Postbestelling ten platteland,e. Het Dagelijksch Bestuur sprak de wenschelijk heid uit van de wederinstelling van een tweede post bestelling op het platteland buiten de bebouwde kom der dorpen en besloot dienaangaande de noodige stappen te doen. Voorts zal worden ver zocht de extra-kosten, welke verschuldigd zijn voor het bestellen van een telegram op het platteland, afgeschaft te krijgen. De Kring Hulst heeft bezwaren ingebracht tegen de wijze van postvervoer tusschen de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen onderling. Zoo wordt bijv. de post van Ter Neuzen, welke bestemd is voor Hulst, via Zuid-Beveland vervoerd. Getracht zal worden, hierin .verandering te verkrijgen, daar het vervoer der poststukken langs bedoelde reisroute langen tijd vordert. Richtprijs tarwe, oogst 1937. Het Dagelijksch Bestuur besloot bij het Land bouw-Comité Opnieuw aan te dringen op een ver- van den richtprijs der tarwe op 10 per 100 kg met behoüd van de geldende bewaarloonvergoe- ding. De opbrengst van de tarwe is in 1937 belangrijk lager dan in het voorafgaande jaar en een verhoo ging van den richtprijs acht het Dagelijksch Bestuur dan ook alleszins te billijken. Waardeering Zeeuwsche tarwe. In de op 7 Juli j.l. te Zierikzee gehouden alge- meene vergadering der Z. L. M. is opgemerkt, dat de kwaliteit van de Zeeuwsche tarwe door de Tarwe-organisatie onvoldoende wordt betaald, ver geleken met de waardeering van de Zeeuwsche tarwe op de vrije markt voor het inwerking treden van de Tarwewet 1931. Het Dagelijksch Bestuur heeft naar de waardeverhouding van Zeeuwsche tarwe tegenover tarwe uit andere provincies een onderzoek doen instellen en gegevens daaromtrent verzameld. Deze zullen ter kennis worden gebracht van de Tarwe-Centrale. Pogingen zullen worden aangewend om voor de betere kwaliteit tarwe een hoogere uitbetalings- prijs te verkrijgen dan voor den vorigen oogst het geval is geweest. Kalverteeltbeperking. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich ernstig be raden over de mogelijkheid om te komen tot een afschaffing der kalverteeltbeperking. Algemeen was men ervan overtuigd', dat de moei lijkheden, welke zich bij de kalVertoewijzing voor doen, groot zijn en wellicht nog zullen toenemen, doch alvorens een beslissing te nemen werd besloten het rapport van een commissie uit de F. N. Z., die dit vraagstuk in studie heeft genomen, af te wachten. Bedrijfsraad Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Besloten werd aan den bedrijfsraad voor het landbouwbedrijf in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een bijdrage in de gemaakte kosten voor vergaderingen e.d. te verleenen. Vraagpunten. (Besloten werd een tweetal vraagpunten aan de afdeelingen der Z.L.M. voor te leggen ter behande ling in hunne wintervergaderingen. Deze vraag punten luiden: 1. Welke soorten van aardappelen worden m Uw kring verbouwd en waarom? ,2. Ligging van de gebouwen t.o.v. de bedrijven. Bootverbinding HansweertWalsoorden. 'Besloten werd adhaesie te betuigen aan een adres van de gemeente Hontenisse aan Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake de bootverbindingen op de ljjn HansweertWalsoorden, STEUN VELDBOONEN 1937. Thans is afgekondigd de Crisis-Steunbeschikking Veldboonen Oogst 1937, welke aan telers van veld- boonen, zoowel als aan handelaren de gelegenheid biedt om veldboonen tegen steunvergoeding te laten denatureeren. Voor telers bestaat deze mogelijkheid alleen ten aanzien van veldboonen, die door hen zelf in het oogstjaar 1937 zijn geteeld. Om voor denaturatie m aanmerking te komen, dienen de veldboonen naar liet oordeel der Centrale gezond en boerenschoon te zijn. Periodiek zal de Centrale, rekening houdend met de in Nederland zoowel als in het buitenland geldende prijzen van veldboonen of van producten, welke deze kunnen vervangen, en met andere om standigheden, welke op de prijzen van invloed kunnen zijn, de waarde van veldboonen vaststellen. Aan de hand van deze waarde zal de denaturatie vergoeding berekend worden, waarbij men zal uit gaan van een richtprijs van 9,25 per 100 kg. De uitvoering der steunregeling en de uitbetaling der steunbedragen aan telers is aan de Landbouw- Crisis-Organisatie opgedragen. Handelaren dienen zich met eventueele aanvragen tot denaturatie rechtstreeks tot de Ned. Akkerbouw Centrale te wenden. De door hen aan te bieden veldboonen moeten voldoen aan zoo noodig door de Centrale te stellen eischen inzake qualiteit en even tueel sorteering, welke eischen onder meer dienen te omvatten, dat zij van zoodanige qualiteit zijn, dat deze ten minste voldoet aan de qualiteit van door de Centrale vast te stellen standaardmonsters. Het bezoek van H. M. dp Koningin aan Zeeland heeft j.l. Maandag onder overweldigende belangstelling der Zeeuwsche bevolking plaats gehad. Een ieder, die maar even tijd kon vinden om zich vrij te maken, heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt, om het bezoek van H. M. aan Zeeland bij te wonen. Onder groote geestdrift der bevolking heeft H. M. de Koningin, na in den voormiddag de landbouw tentoonstelling te Hulst te hebben bezocht, zich in den namiddag naar Middelburg begeven om de plechtige onthulling van het gedenkteeken van wijlen de KoningimMoeder, te verrichten. De sympathieke daad van H. M. om persoonlijk naar Zeeland te komen, teneinde het gedenkteeken te onthullen, heeft bij de Zeeuwsche bevolking weer klank gevonden. Overal waar H. M. passeerde, gaf de bevolking 'van haar oprechte aanhankelijkheid blijk, terwijl ontelbare vlaggen wapperden ten teeken, dat een ieder met het heugelijk gebeuren medeleefde. De banden, welke de Zeeuwsche bevolking met het Huis van Oranje verbinden, zijn door dit Koninklijk bezoek nog hechter aangehaald dan zij reeds waren. Ter eere van de nagedachtenis van wijlen Konin gin Emma heeft de Z. L. M., nadat de onthulling had plaats gehad, een krans doen leggen aan den voet van het monument. Op overtuigende wijze heeft Zeeland blijk gegeven welk een groote plaats de leden van het Koninklijk Huis in het hart der Zeeuwen innemen. Men zal zich herinneren, dat enkele Tweede Kamerleden de heeren Bierema en Weitkamp aan den Minister van Economische Zaken vragen hebben gesteld 'betreffende den invoer van Deensch vleesch, welke aangelegenheid ook op de Algemeene Ver gadering te Zierikzee ter sprake is geweest. De Minister heeft thans aan den heer Weitkamp geantwoord, dat het hem bekend is, dat het besluit der regeering om voor 1937 een invoer van 3.600.0UU kg rundvleesch uit Denemarken toe te staan, m landbouwkringeii' tot critiek aanleiding hee gegeven. (Zie verder pag. 3, le kolom.;

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 2