V GRONDSLAGEN VOOR HET TAXEEREN VAN BOOMGAARDEN. Geachte Lezers, VRAGENRUBRIEK. deze cultuur op een kleigrond met zicih meebrengt. Beginnen we daartoe met: I. Het stekken. Dit gelbeurt in den winter of vroege voorjaarsmaanden, in een warme kas, zoo mogelijk op bodlemwarmte. Men snijdt de stekken op 57 cm lengte, dompelt ze iin een 1k Nicotine- oplossing en) steekt ze daarna in bakjes, die voor 2ls gevuld zijn met voedzamen, vochtigen grond en voor y3 met zand. Alles -wordt goed vochtig gehouden en bij felle zon wat geschermd. Na het wortelen brengt men de bakjes spoedig op een koelere plaats, daar chrysanten niet van een hooge temperatuur houden. Spoedig volgt nu het oppotten in pot no. 11 of 12. De potgrond kan vrij zwaar zijn, dus met flink wat klei en mestgrond. H. Het uitplanten. 'Half Mei kan men begin nen met de planten buiten te brengen. Bij het uitplantenl volgt men in de verschillende streken ook evenzooveel verschillende methodes. Op de Zeeuwsche klei lijkt ons het beste de potten op de bedden diep onder te kuilen, zoodat de planten kunnen overwortelen en de bedden eventueel nog te bedekken met een 4 cm dikke laag turfmolm. De afstand tusschen de planten onderling moet 2530 cm bedragen. III. Behandeling tijdens den groei. Daar de chrysant van veel vocht houdt, zal in een droge periode gegoten moeten worden. Tijdens den groei geeft men om de 3 4 weken een slappe kunst- mestoplossing. De planten moeten tijdig ieder afzonderlijk aan een 4 voet tonkinstok worden aan gebonden door middel van raffia of z.g. anjerringen. De zijsoheuten worden tijdilg verwijderd. Een groote moeilijkheid is de tijd en wijze van het „op de knop zetten1". Iedere variëteit vraagt hiervoor zijn speciale behandeling. Sommige kweekt men op den eersten knop, andere op den tweeden, terwijl het ook voor vele aan te raden is de jonge planten vroegtijdig te toppen. IV. Het opsteken en in de kas brengen. Zoodra de knoppen beginnen te kleuren, moeten ze tegen ruwe weersinvloeden worden beschermd. Bij som mige, vooral de vroege, variëteiten kan men daartoe de knoppen omgeven door de bekende chrysantenzakjes. Andere, vooral de late, worden opgestoken en in de kas gebracht. In de kas giet men de planten flink aan en geeft ze ook nog een lichte bemesting. Men lucht heel veel en laat in het seizoen moet ook nog wel gestookt worden. V. Ziektebestrijding. Dit is wel een der voor naamste factoren bij de chrysantencultuur. Haar vijanden zijn talrijk. Eén der ergste belagers is het chrysantenaaltje (Aphelenchus Rits. Bosi). De bestrijding hiervan geschiedt wel het beste door een geregelde bespuiting met een */s Nicotine-oplos- sing en het zorgvuldig verwijderen van aangetaste bladeren. De larven van het Margrietenvliegje kunnen worden gedood door bespuiting met Nicotine waarbij wat spiritus is gevoegd. Tegen het wit (Oidium chrysanthemi) wordt gezwaveld. Bij aantasting door het roest (Puccinia chrysan themi) m!oet worden gespoten met Bordeauxsche pap en 's winters de stokken ontsmet met formaline. Tegen luis wordt gespoten of gerookt met nicotine. Oorwormen moeten worden gevangen. Een critiek moment voor het verkrijgen van een gezond product is de tijd, dat de eindknop zich juist heeft gevormd. Men spuite dan flink met Nicotine. Gebruikt men chrysantenzakjes, dan moeten de knoppen een dag voordat de zakjes worden aangebracht ook worden gespoten met Nicotine. VI. Het bewaren der moerplanten. Dit geschiedt het beste in een juist vorstvrij gehouden kas of bak. Men neemt alleen moeren van geselecteerde planten. Js Winters worden ook de moerplanten eenige keeren gerookt of gespoten met Nicotine. VII. Variëteitskeuze. Het sortiment wijzigt zich voortdurend. We zullen dus slechts enkele variëtei ten noemen, die reeds getoond hebben in vele opzichten te voldoen: Puiling, diverse Rayonnantes, Edward Page, Mont Blanc, Yellow Edward Page, 'Havrais, -Sax Export, Louis Germ, Miss E. Cavell, Blanche du Poitou. W. J. v. d. VELDE. Ouwerkerk, 15 Juni '37. De aanleiding tot het taxeeren van boomgaarden, kan zeer verschillend zijn; zoo b.v. voor boedel scheiding, voor het verkrijgen van crediet, voor het bepalen van den belastingaanslag en tenslotte voor onteigening. In het laatste geval (onteigening), zal de beoordeeling anders uitvallen, dan in de andere genoemde gevallen. Bij onteigening is sprake van vernietiging van het geheele bedrijf, of een belang rijk deel er van in die mate, dat vaak het bedrijf waardeloos wordt. De kweeker, die zich op deze wijze met één slag zijn geheele bestaansmogelijkheid ziet ontnemen, is in een geheel andere positie dan degene, die in één der andere gevallen verkeert, waarbij het bedrijf als bron van inkomsten blijft bestaan. De eerstgenoemde moet öf een nieuw bedrijf koopen, wat lang niet altijd eenvoudig is, of een nieuw bedrijf opbouwen. Bij goed onderhouden boomgaarden zal het koopen van een gelijkwaardigen boomgaard, vooral in den tegenwoordigen tijd, vrijwel onmogelijk zijn. Hier zal dus een andere maatstaf dienen te worden aangelegd. Men komt aanzienlijk hooger dan den verkoopsprgs. De werke lijke waarde dient hier gekapitaliseerd te worden. In de andere gevallen kan de werkelijke waarde als grondslag genomen worden. Welke factoren moeten in rekening worden gebracht bij de waardebepaling? Ie. De kwaliteit van den bodem en den toestand, waarin deze verkeert. De waardebepaling van den bodem is van zeer groote beteekenis. De kwaliteit er van is van grooten invloed op de uitkomsten van het bedrijf. Voor een groot gedeelte staat of valt een bedrijf met de aanwezigheid van betere of minders kwaliteit van den bodem. 2e.. Sortiment en leeftijd der hoornen, alsmede de vraag of hoogstammen of struiken zijn geplant en op welken onderstam. 3e. Toestand van het gewas. Hoewel deze van beteekenis is, zal toch bij een prima toestand van den bodem en een goed sortiment, het onderhoud der hoornen niet in de eerste plaats den doorslag geven. 4e. Ligging van het bedrijf ten opzichte van de veiling. 5e. Indeeling van het bedrijf; bestaat dit uit meerdere verspreide perceelen, of vormt het één geheel. 6e. Aanwezigheid van schuur, afrastering, wind scherm, enz. In geval van onteigening komen hierbij nog enkele kwesties, zooals de vraag of het geheele perceel dan wel een deel onteigend wordt; of men het windscherm moet missen; of het over blijvende perceel gunstiger ten opzichte van den weg komt te liggen, enz. Afgezien van het geval van onteigening, staan twee wegen open om de waarde van een perceel te schatten; men kan aan de hand van verkoopingen in de omgeving en gebruik makend van de weten schap uit bovenstaande punten, een schatting in eens maken, zonder dus de onderdeelen in rekening te brengen, of men kan voor elk van deze onder deden een zoo nauwkeurig mogelijke schatting opmaken en daarbij de jaarlijksche onkosten van arbeidsloon, ziektebestrijding, onderhoud en even tueel rente enz. in rekening brengen. In vele geval len zal men in hoofdzaak de eerste methode volgen, maar toch de tweede niet geheel verwaarloozen. Uitsluitend door toepassing der tweede methode komt men niet klaar; door toepassing der eerste methode benadert men vrij goed de waarde. Gaarne voldoen wij aan het verzoek om de aandacht te vestigen op de in dit nummer voor komende advertenties betreffende te houden cursussen. De te Waarde te houden cursus zal vooral voor hen, die reeds tuinbouwonderwijs hebben gevolgd, bijzonder leerzaam zijn. Duizenden kilogrammen honing gaan jaarlijks in Zeeland verloren. Onge twijfeld zal een dieper inzicht in de besturings problemen en een grooter aantal bijenhouders de fruitteelt ten goede komen, doch ook het leven van hen, die deze beoefenen, verrijken. Te Kapelle wordt een algemeene tuinbouwcursus georganiseerd. Een aanbeveling daarvoor schrijven, is overbodig. Gezien de groote vereeniging van Oud-leerlingen, mag gezegd worden, dat in Kapelle- Biezelinge een levendige belangstelling bestaat voor het tuinbouwonderwijs. Te Middelburg wordt reeds 30 jaren zonder onder breking een tuinbouwcursus gegeven. In Walcheren zijn wel de meeste tuinbouwbedrijven en het onder wijs staat ook daar in het middelpunt der belang stelling, zoodat wij vermoeden, dat voor den nieuwen cursus een groot aantal leerlingen zich zal aan melden. Te Middelburg wordt ook een cursus in fruitteelt gehouden. Naast theorie, wordt ook practisch les gegeven, waardoor het volgen van dezen cursus zeer aantrekkelijk wordt. Red. ALGEMEENE BESTUURSVERGADERING VAN DE AFD. TUINBOUW DER Z. L. M. iOp Dinsdag 21 September a.s., des morgens om 8.30 uur, hoopt de Afd. Tuinbouw der Z. LM. haar Algemeene Bestuursvergadering te houden in het Landbouwhuis te Goes. De agenda dezer vergadering 'bevat de volgende punten: II. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen van den Voorzitter. 4. Bespreking tuinbouwteeltregeling 1938. 5. Begrooting. 6. Regeling werkzaamheden: a. organisatie cursussen; b. collectieve zaadontsmetting; c. regionaal grondonderzoek; d. organisatie van wintertentoonstelling en lezingen. 7. Propaganda. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. De Secretaris v. d. Afd. Tuinbouw Z. L. M., M. WATTEL, EXCURSIE NATIONALE FRUITTENTOON- STELLING TE AMSTERDAM. 'Voor bovenstaande excursie is door de Redactie van dit blad medewerking gevraagd en verkregen van de Afd. Zeeland der Pomologische Vereeniging. Gezien de meeste Zeeuwsche fruitkweekers van bovengenoemde organisatie lid zijn, mag verwacht worden dat een groot aantal personen aan deze excursie zal deelnemen. De excursie wordt in plaats van op 6 October gehouden op Donderdag 7 October. Als uitgangs punt is gekozen Goes. Alle andere reiskosten zijn dus voor eigen rekening. De excursie is gesplitst in twee groepen. Groep A is alleen retour-reis Amsterdam. Kost prijs 3,55. Groep B omvat retour-reis Amsterdam, bij aan komst 1 kop koffie, vervoer naar tentoonstelling, entrée tentoonstelling, vervoer naar aanlegplaats boot, boottocht naar Schiphol, entrée Schiphol en rondgeleide, 1 kop koffie of thee, vervoer naar station, warme maaltijd. Kosten, alles inbegrepen, ƒ6,—. Vertrek trein: te Middelburg 5.47 uur, Arne- muiden 5.52 uur, Goes 6.07 uur, Kapelle 6.12 uur, Kruiningen 6.21 uur, Kralbbendijke 6.30 uur. De trein, welke des avonds om 10.10 uur in Goes arriveert, stopt ook op de genoemde plaatsen. Zij, die op eigen gelegenheid wenschen terug te reizen, kunnen dit doen, doch dienen er rekening mede te houden, dat de laatste trein niet te Kapelle stopt, wel op verzoek te Arnemuiden. Voor deelname aan deze excursie kan men zich opgeven biji den Secretaris van de Pomologische Vereeniging, den heer J. Q. L. Lenshoek, Marktveld te Kloetinge, telef. 155, postrekening no. 197319, of bij de Redactie Zeeuwsch Tuinbouwblad, Landbouw huis te Goes, telef. 150, postrekening no. 199365 ten name van Ir. J. D. Dorst te Goes. Opgave tot deelname kan plaats hebben tot uiterlijk 30 September. Vóór genoemden datum moet ook het verschuldigde bedrag zijn betaald. RED. BESTELLING ZIEKTE-BESTRIJDINGS- KALENDER. In een vorig nummer van ons blad vestigden wij de aandacht op bovengenoemde kalender. Een aanbeveling daarvoor schrijven is overbodig, daar op bijna de meeste bedrijven een dergelijke kalender aanwezig is. Daar een ziektebestrijdings kalender ook veroudert, gezien de ontwikkeling in den tuin bouw niet stil staat, verdient het aanbeveling de nieuwe druk aan te schaffen. Teneinde van de reductie te kunnen profiteeren, welke op groote bestellingen gegeven wordt, verklaarden wij ons bereid om de genoemde kalender collectief te bestellen. Bestel dezen kalender bij den secretaris Uwer ver eeniging en laat deze ons vóór 1 Octobér het benoodigde aantal opgeven. Prijs per stuk 0,35. Betaling kan geschieden door overschrijving op postrekening no. 199365 ten name van Ir. J. D. Dorst te Goes. Zie voor nadere inlichtingen ons Augustus nummer. RED. MEDEDEELING. Wegens plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt het verslag van de najaarsvergadering der Prov. Commissie voor het Tuinbouwonderwijs in Zeeland tot het volgende nummer te laten rusten. Red. Vraag 37. ZIEKTE IN DRUIF BUITEN. Drie jaar geleden plantte ik een druivenwinger. Het eerste jaar waren de druiven goed. Maar de laatste 2 jaar worden de bladeren gekruld en de druiven zwart, dus onbruikbaar. Dit is bij al de wingerds in de omgeving het geval. Zou zoo iets ook te verhelpen zijn? W. te N. Antwoord. Vermoedelijk is Uw druif aangetast door de meeldauw. U schrijft dat de druiven zwart worden, doch voordien zult U zoowel op de bladeren al3 op de vruchten een fijn wit stof hebben kunnen waarnemen, waardoor de druiven niet meer verder groeiden en een grauwe kleur kregen en soms barstten. Het beste is, dat U dezen winter de boomen bespuit met een 8 oplossing van Californische pap. Daarnaast dient U ook te sproeien met een 7j/2 oplossing van vruchtboomencarbolineum. U kunt ook een monster zieke druiven zenden aan den heer S. K. Phaff te Goes, ambtenaar bij den Plantenziektenkundigen Dienst. Rod. Vraag 38. AARDRUPS IN KOOL. Ik las in het vorige Tuinbouwblad over rupsen in kool. In mijn kool zitten ook van die dikke grauwachtige rupsen. Wat voor vlinder komt er van deze rupsen? j. te K. Antwoord. De rupsen, welke Uw kool bescha digen zijn aardrupsen. Nadat zij zich dik en vet hebben gegeten, verpoppen zij zich in den grond. De poppen van deze rupsen zijn roodgekleurd. Vooral in grond waarop koolplanten hebben gestaan, kan men deze poppen aantreffen. Het is dus verstandig om deze poppen te vernietigen, want daaruit komen grauwe uilen die eitjes leggen, waaruit weer aardrupsen komen. Het koolwitje is dus een vlinder van een andere rups. w.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 11