NOORD-BRABANTSCHE M,J VAN LANDBOUW A. J. BOM. LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN NOORD-BRABANT. In memoriam. Met zeer veel leedwezen maken wij (melding van het overlijden op 24 Aug. j.l. van den heer A. J. Bom. De heer Bom, die den leeftijd v"n bijna 70 jaar bereikte, was een belangrijke figuur, die voor de ontwikkeling van den Landbouw als Voorzitter van de Coöp. Vereeniging „Land bouwbelang" ,zich groote verdiensten verwor ven heeft. Ongeveer 15 jaar heeft hij de B leiding van deze Vereeniging gehad. Als ge boren leider heeft hij dit gedaan met een ijver en inzicht, welke getuigenis geven voor de liefde van zijn vak en vakgenooten. Zijn helder inzicht was gepaard met een warm voelend hart voor ieder die in moeilijk heden verkeerde. Hij heeft het Vereenigings- leven tot grooten bloei weten te brengen; alwaar wij hem noode zullen missen. iNu aan dit nuttig en werkzaam leven helaas een einde is gekomen, voelen wij ons geroepen woorden van weemoedige herinnering aan hem te wijden. Zijn nagedachtenis zal bij ons in hooge eere worden gehouden. Coöp. Vereeniging „Landbouwbelang", Dinteloord. Dinteloord, 30 Aug. 1037. ACHTSTE FOKVEEDAG, vanwege de Fokcentrale te Roosendaal (N.-Br.) op 30 Augustus j.l. Zwartbont Veeslag. Men vraagt tegenwoordig beknopte artikelen en verslagen, het geduld der menschen is niet zoo sterk meer ontwikkeld, naar het schijnt. We zullen trachten aan die wensch tegemoet te komen en zullen dus beginnen met enkele totaalindrukken. Roosendaal is best voor den dag gekomen en U kunt het gelooven of niet het had nog beter gekund. Mogelijk heeft deze schitterend geslaagde fokdag de oogen geopend van hen, die liever toe keken. Ongemerkt doen ze zich daarmee zélf schade, want hoe beter een fokdistrict naar, buiten uitkomt, destemeer trekt het de aandacht met de daaraan verbonden, en voldoend .bekende, gunstige gevolgen. In het algemeen zetten we hier voor de zoo- veelste maal de raad neer: Eensgezind naar voren komen. Eventueele fouten, onder elkaar gerust onder het oog zien en zooveel mogelijk ver beteren, maar de fokdag is een demonstratie van het fokdistrict, met het opzij zetten van allerlei persoonlijkheden. Zoowel wat de opzet, de regeling en het verloop van den dag betreft, alsook wat betreft de kwaliteit van het aangevoerde vee, was men, over het alge meen, zeer voldaan. Er was flinke belangstelling, óók vanwege excursies, onder leiding van de heeren landbouwonderwijzers, van buiten de provincie, zelfs van over de grenzen. De Pers was goed vertegen woordigd, wat we zoo gaarne zien, waar deskundige, eerlijke beoordeeling van buiten het district zoo opvoedend werkt. Het Nederlandsche Rundveestam boek stelde, onder leiding van Hoofdinspecteur Ir. Wibbens een flinke daad, door óók de Roosendaalsche Fokveedag eens te komen filmen. Dit werd, met het mooie défilé van alle bekroonde dieren, door de vele aanwezigen ten zeerste gewaardeerd. Het uit reiken van .de kampioensprijzen, waarvan er niet minder dan drie van de vier in handen kwamen van den fokker Mar. de Regt te Nispen, door den Edel- achtbaren heer Burgemeester Prinsen, was een gloriepunt van den dag. Een extra woord van hulde aan het adres van het gezin de Regt, dat welver diend, door noesten ijver, deze resultaten wist te bereiken, is hier wel op zijn plaats. We willen ons nu verder houden aan de kampioenen en de fok- groepen en verwijzen verder naar de aan dit verslag toegevoegde totaaluitslag. Kampioenstier werd Frans 4, 15053 V. S. geb. 18 Jan. 1936, door Dirk 18, 13499 S., die weer terugvoert op Christiaan 12246 S., van Zevenberg. Hoek. Eigenaar M. de Regt te Nispen. De moeder van .dezen stier geeft als 3.8 j. 3690 kg melk met 3,99 vet in 320 dagen. In de behoorlijk goede klasse stieren, waarin Frans individueel uitkwam, was hij een zeer goed kop- nummer. Reservekampioen werd Jurist 14626 S., geb. 4 Jan. 1935, gefokt door Wed~.J. J. Peeters te Rucphen bij Roosendaal, door Teun v. d. Oisterwijk 12705 S. (waarvan vele zeer goede nakomelingen op den fokdag aanwezig waren) uit Bella 80261 S. Deze stier, die als goede eerste prijs werd omschreven is eigendom van Chr. Ooms te Steenbergen. Het bloed uit de eigen streek deed het niet slecht, v,ant de Fondsstier, Korengaster 56-14349 S., moest zich in de betreffende klasse met de tweede plaats tevreden stellen. Tóch ware het te wenschen, dat Roosen daal met zijn prima vrouwelijk fokmateriaal, óók de beschikking had over enkele prima stieren. Kam pioene wend de 6-jarige Louda 80272 S., door den kampioenstier Ce rus Albert V. 10630 S., uit de reservekampioene Fara 65782 K. S. Louda was in de goede klasse melkgevende koeien met hooge productie (185 kg melkvet" en daarboven, een best kopnummer. Deze koe, evenals de reservekam pioene, wederom van M. de Regt te Nispen. Dat Roosendaalsche koeien, en zelfs de hoogstproduc- tieve, oud kunnen wonden en dan nog flink in elkaar zitten, bewees de, bijna 12-jarige, reservekampioene Fara 65782 K. S., die als 10,7-jarige nog produceerde: 6676 kg melk met 4.04 vet in 342 dagen. Indi vidueel werd zij dn haar klasse .beste melkgevende koeien met zeer hooge productie (200 kg melkvet en daarboven) een imponeerende 1 A-prijs genoemd. Trouwens .deze klassen hoogproductieve dieren moeten een openbaring zijn geweest, voor wie Roo sendaal nog niet kenden. Nu de fokgroepen. Hiervan konden we alléén de stamvaders wat nader 'beschouwen. De fokvereeni ging Kortendijk te Roosendaal had daarbij vooral haar kracht gezocht in het leveren van zéér groote collecties. Iets wat op zichzélf bewondering af dwingt. Tóch is wat beperking, in verband met de nu eenmaal vereischte uniformiteit der dieren onder ling meer gewenscht, hetgeen óók bleek nadat de uit ruim 20 dieren .bestaande groep van Teun v. d. Oisterwijk tot de helft was teruggebracht. We zouden aanraden een volgend jaar een demonstratie na afloop 'der keuringen; of ingelast bij een défilé van alle op de fokdag aanwezige afstam melingen. van één bepaalden stier. Vóórop kwam nu, bij de stamvaders, de flinke groep dieren met mooie achterstellen van Jurist 10090 S. van dezelfde fokvereeniging. Als tweede kwam Ceres Albert 8834 S. van de Wouwsche fokvereeniging. De groep van Teun van de Oisterwijk moest, als derde, onder doen voor de kleinere, meer uniforme groep der Wouwsche dieren. Voor de stammoeders alsmede voor de groepen eigenfok verwijzen we naar de totaaluitslag. Het aanwijzen van kampioenen heeft zijn vóór en zijn tegen. Een groote meerderheid wenscht dit brandpunt, maar evenmooi zou zijn, door te volstaan met een défilé zonder meer, van die dieren, die thans voor een kampioenschap in aanmerking komen. Ieder bevoegd beoordeelaar zal moeten toegeven, dat het behooren bij deze collectie op zich zélf een groote eer is en juist bij dergelijke keuringen komen persoonlijk inzicht van dé betreffende jury en hier en daar een persoonlijk vóóroordeel van sommige inzenders het sterkst naar voren. Wij willen hier daarom tot slot nog noemen de dieren, welke in Roosendaal in de groote ring werden geleid om mee te dingen naar het kampioenschap koeien 1937. In volgorde van de keuring verzorgde catalogus dan, waren het: de machtige Fara 65782 K. S. van Mar. de Regt te Nispen, de 9-jarige Cesariena 74062 S. van A. v. d. Eynden te Wouw (als 7-j. 6503 kg melk met 3.36 vet in 335 dagen, de reeds vermelde Louda 80272 S. van Mar. de Regt te Nispen (als 3.9-j. 6066 kg melk met 3.83 vet in 447 dagen)haar halfzuster Netje 85132 S. met 5288 kg melk met 3,67 vet in 308 dagen; als 3,10-j. van denzelfden eigenaar Gretha 89763 S. met als 4,4-j. 6935 kg melk met 3,42 vet in 354 d. van wed. J. F. Peeters te Rucphen en Anna 35 82503 S. met als 6,6-j. 6508 kg melk met 3,37 vet in 330 dagen van wed. J. J. van Tiggelen te Roosendaal. Alles bijeen was Roosendaal een waardig vóór- looper van de, 1 October, te Breda, op het Veemarkt terrein in de Belerumpolder, te houden achtste cen trale fokveedag, vanwege de Bond van Rundveefok- vereenigingen in NoordnBrabant (Zwartbont Vee- slag.) Meerdere prima exterieur- en óók productieve die ren konden niet meedingen naar het kampioenschap, waar uitdrukkelijk bepaald was, .dat daarvoor alléén in aanmerking konden komen dieren, welke volbloed stamboek of volbloed fokvereeniging waren. TROMP. REGELING INNAME VAN TARWE OOGST 1937. In circulaire nr 11 van October 1936 zijn de alge- meene regelingen opgenomen betreffende de inname en bemonstering van tarwe voor oogst 1936. In hoofdzaak komt hierin geen verandering. Voor zoo ver geen veranderingen of wijzigingen zijn aange bracht wordt volstaan met een verwijzing naar de verschillende punten in bedoelde circulaire. 2. Adressen. Den tarwtelers, die aangifte hebben gedaan van de door hen verbouwde tarwe voor oogst 1937, zijn een afleveringsstaat toegezonden. Zij, die geen afleveringsstaat hebben ontvangen, worden verzocht hiervan zoo spoedig mogelijk mededeeling te doen aan het secretariaat der Stichting, Spoorlaan 50 te Tilburg. Verder worden de tarwetelers, die een afleveringsstaat ontvangen hebben verzocht na te gaan of het adres, voorkomende *op den afleverings staat juist is. Ingeval het adres niet juist is moet de afleveringsstaat zoo spoedig mogelijk aan het secretariaat worden opgezonden met vermelding hoe het adres dan wel moet zijn. Bij onjuiste adressen komen de geldzendingen niet aan het goede adres. 3. Al- of niet-inlevering van tarwe aan de G.T.N. Hierin komt voorloopig geen wijziging. Alleen op de bedrijven zal denaturatie plaats hebben door ver menging of kleuring. In andere gevallen uitsluitend door kleuring. 4. De regeling van tarwelevering. Vanaf 30 Augustus 1937 kan met levering begon nen worden. Bedrijven met 1 ha tarwe of minder mogen in één keer hun tarwe afleveren. Bedrijven met meer dan 1 ha tarwe mogen tot 3 Oct. 1937 afleveren 1500 kg plus het aantal ha verbouwde tarwe X 700 kg. Een bedrijf met: 2 ha tarwe mag leveren 1500 plus 2 X 700 2900 kg. 3 ha tarwe mag leveren 1500 plus 3 X 700 3600 kg. 4 ha tarwe mag leveren 1500 plus 4 X 700 4300 kg. 5 ha tarwe mag leveren 1500 plus 5 X 700 5000 kg enz. Het bestuur der Stichting houdt zich het recht voor om hierin wijziging te brengen indien zulks naar zijn oordeel wenschelijk wordt geacht. De tarwetelers kunnen hun recht van levering wederom overdragen aan andere tarwetelers. Voor de uit te schrijven verklaring verwijzen wij naar het model voorkomende in de circulaire punt 4. De schriftelijke overdracht moet uiterlijk 4 dagen vóór den dag van levering in het bezit zijn van den opzichter van het rayon waarin de georganiseerde tarweteler, voor wien de overdracht bestemd is, woont. Wordt ide schriftelijke overdracht niet aan den betreffenden opzichter opgezonden, dan zal onher roepelijk worden vastgehouden aan de gereglemen teerde regeling. Alleen op vastgestelde leveringsdagen wordt de tarwe door de G.T.N. bij de erkende pakhuishouders ingenomen. De tarwe moet geleverd worden in zakken van 75 kg netto. De georganiseerde tarwetelers hebben met hun afleveringsstaat 2 kaarten (bericht van levering) ontvangen. Voor de aflevering van tarwe moet 4 dagen vóór den dag van levering mededeeling wor den gedaan aan den opzichter van het rayon waar heen de tarwe wordt gebracht. 5. Monstername van de aangeboden tarwe. Hier in komt geen wijziging. 6. Keuring der aangeboden tarwe. Zoolang de standaardmonsters voor oogst 1937 niet definitief zijn vastgesteld zal de keuring op voorloopige monsters plaats hébben. De tarwetelers ontvangen dus slechts een voor loopige keuringsuitslag. Aan de hand van den voor- loopigen keuringsuitslag zal de uitbetaling plaats hebben. Dit is dus een voorloopige uitbetaling d.w.z. na de vaststelling van de definitieve standaard- monsters zullen de voorloopige keuringsuitslagen worden herzien en aan de hand hiervan zal de defi nitieve afrekening plaats hebben. Bestaat er tus- schen voorloopige en definitieve standaardmonsters geen verschil in kwaliteit dan zal in de landbouw bladen worden medegedeeld, dat de voorloopige keuringsuitslag en uitbetaling als definitief moeten worden beschouwd. Het is evenwel niet uitgesloten, dat over eenigen tijd een bijbetaling door de G.T.N. of een terugbetaling van de zijde der tarwetelers zal moeten plaats hebben. 7. Geen tarwe wordt ontvangen, wanneer bij de levering geen afleveringsstaat kan worden over gelegd. Hieraan zal streng de hand .worden ge houden. 8. Prijsschaal. Aangezien van de instanties in Den Haag nog geen nadere mededeelingen zijn ontvangen over de uit te betalen prijzen kunnen wij deze momenteel nog niet mededeelen. Eerst wanneer deze bekend zijn, zullen zij worden gepubliceerd in de Landbouwbladen. Ook de uitbetaling van de tarwe welke na 30 Augustus 1937 geleverd wordt kan niet plaats hebben vooraleer dè prijzen zijn vastgesteld en aan de stichting G.T.N. zijn meegedeeld. Wanneer dit eenigen tijd in beslag mocht nemen verzoeken wij den tarwe telers wel geduld te willen hebben. Onzerzijds zal de uitbetaling zooveel mogelijk worden bespoedigd. 9. Pakhuishouders. Bij alle erkende pakhuishouders, voorkomende in circulaire nr 11 kan op de vastgestelde ontvang dagen tarwe geleverd worden uitgezonderd bij de C. H. V. v. d. N. C. B., Gemert, Helmond, Boxtel, Reusel en Steensel. 10. Levering in zakken van 75 kg netto. Blijft ongewijzigd. 11. Opzichters der G. T. N. De tarwetelers moeten aan een der volgende opzichters de berichten van levering opzenden: rayon 1. Adr. Simons, Ossendrecht H 22; rayon 2. P. Adriaansen, Steenbergen B 316; rayon 3. P. Korteweg, Dinteloord, B 5; rayon 4. Joh., Boertjes Azn., Oude Molen, C 65, post Willemstad; rayon 5. J. Leeuwenburg, Zevenbergen, Hazel- donkschezandweg 4; rayon 6. R. C. Hermus, Breda, Terheijcensche- weg, G 18a; rayon 7 en S. H. Groeneveld, Werkendam, 1 Doodemanswaard;

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 3