landbouw-crisismededeeungen ZEELAND. WEEKOVERZICHT. zeer veel over sociale rechtvaardigheid, ordening enz. wordt gesproken. Doch de sociale recht vaardigheid brengt met zich mede, dat ook de werkers op het land een loon kan worden toegekend, dat in evenredigheid staat tot dat in andere takken van 'bedrijf. Wil men tot een betere belooning van den landbouwarbeid komen, dan is Stijging van de prijzen der land bouwproducten noodzakelijk, waardoor vanzelf sprekend de kosten van levensonderhoud eenigszins hooger zullen worden. Wij kunnen de gedachte niet van ons afzetten, dat deze industrieel georiënteerde Minister voor alles de prijzen van de eerste levensbehoeften laag wil houden, om loons- vef hooging, waartoe de devaluatie aanleiding zou kunnen geven, ite voorkomen. Wij kunnen ons voorstellen, dat het Nederlandsch Verbond van Werkgevers en de groote pers, waarbij ,,Het Algemeen Handelsblad" en de Nieuwe Rotterdamsche Courant" nog steeds alles wat maar steun aan den landbouw is, veroordeelen, de jongste besluiten van den Minister toe juichen. Voor den landbouw moge dit een waarschuwing zijn om verdere afbraak van steun aan den landbouw te voorkomen. Wij hebben na de devaluatie kunnen waarnemen, dat er in de industrie en de scheepvaart een merkbare opleving is gekomen, hetzelfde kan voor den landbouw niet worden gezegd. Mocht er inderdaad van eenige stijging van prijzen der landbouwproducten sprake zijn, zoo heeft men dit voordeel vrijwel steeds weer te niet gedaan door heffingen of toeslagen te verlagen. Wanneer nu bovendien de landbouw gedwon gen wordt om de nadeelen van de devaluatie, n.l. de stijging van de kosten van levensonder houd, voor andere bedrijfstakken te dragen, dan is het niet te verwonderen, dat de landbouw daarover zijn ontstemming te kennen geeft. Wij plaatsen dan ook boven dit artikel doel bewust het opschrift: Waar gaan wij heen? Is de Minister inderdaad van plan alle steun aan den landbouw geleidelijk -te verminderen en zoo mogelijk geheel af te schaffen? Of is de Minister met ons van meening', dat de landbouw als volkomen onbeschut bedrijf, evenmin als de industrie een zekere bescherming niet kan missen. De invoerrechten en contingenteeringen tenibehoeve van de industrie, vullen in de Tariefwet 1934 een klein boekdeel en onder gaan van week .tot week zoodanige wijzigingen, dat het vrijwel ondoenlijk is dit bij te houden. Wij hebben ons meermalen afgevraagd, hoe tenslotte al deze invoerrechten en contingen teeringen, die tenslotte niets anders dan steun aan de industrie inhouden, tot stand komen. Hemel en aarde moeten worden bewogen om voor den landbouw eenige steun te verkrijgen. Met den steun aan de industrie is het blijkbaar anders gesteld, wij hebben nog weinig gehoord, dat van de zijde van de industrie op steun wordt aangedrongen, doch de invoerrechten en de contingenteeringen, waarvoor overigens niemand de draagwijdte kan overzien, zijn er, ze zijn er gekomen in alle stilte. Wanneer zal het Nederlandsch Verbond van Werkgevers en de andere goede raadgevers, die bij voortduring pleiten voor verlaging van de kosten van levens onderhoud, nu eens aandringen op verlaging of afschaffing van invoerrechten en contingen teeringen van industrieproducten over te gaan Wij zullen hen graag een aantal industrie producten- opnoemen die even goed als de producten van land- en tuinbouw tegenwoordig tot de eerste levensbehoeften van den mensch behooren. De landbouw moge waakzaam zijn. Temeer is dit noodig, omdat er bij de landbouwers eigenlijk meer dan tot nu toe het geval is, verschil van opvatting bestaat over de maat regelen die noodig zijn. Het is o.i. noodzakelijk, dat de landbouw in ons land het eens wordt over de landbouwpolitiek die moet worden gevolgd. L). WAARSCHUWING. De Landlbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland brengt het volgende onder de aandacht der var kensfokkers: Het is gebleken, dat verschillende fokkers in het bezit zijn van biggen, waarvoor zij geen merken beschikbaar hebben. In verband hiermede wijzen wij erop, dat na het verschijnen van dit persbericht bij de fokkers in geen geval meer biggen gemerkt ztillen worden dan het aantal, waarop zij krachtens de aan hen ver leende toekenning van biggenmerken recht kunnen doen gelden. Met den meesten nadruk geven wij den fokkers, die ongemerkte biggen in voorraad houden, in over weging, de-ze ten spoedigste te laten merken, hetzij met door overdracht verkregen merken, hetzij met merken, welke door dé L. C. O. tegen betaling van 10 per stuk zullen worden verstrekt. MEDEDEEUNGEN BETREFFENDE UITBETALING TARWE VAN OOGST 1937. Voor den oogst 1937 zullen de betalingen der tarwe geschieden door de Twentsche Bank N.V., kantoor Goes, of in nadere opdracht van deze, op de navolgende data en uren: IZuid -Beveland. Uitbetaling ten kantore van de Twentsche Bank N.V. te Goes gedurende de geheele week van 912.30 en van 13.3016 uur. Dinsdags van 916 uur, Zaterdags van 912 uur. Wat Krabbendijke, Waarde, Rilland en omgeving betreft, zullen die posten, welke niet te Goes op Dinsdag zijn voorgekomen, in de loop van de week aan huis bezorgd worden. Noord-Beveland. Uitbetaling te Colyns- plaat op le en 3e Woensdag van de maand in café „•De Patrijs", te Wissekerke op de 2e en 4e Woens dag van de maand in café „De Kroon". In beide plaatsen gedurende de beursuren van 10'13 uur. Uitbetaling te Kortgene op Donderdag, geduren de de beursuren van 1013 uur, in hotel „De Korenbeurs". Verder kunnen tarwetelers, die niet op de resp. beursuren kunnen verschijnen, gedurende de ge heele week uitbetaling ontvangen ten kantore van den heer J. L. Versprille te Kortgene. Walcheren. Voor de tarwetelers in Walche ren t£ Middelburg ten kantore van de Twentsche Bank N.V. in de Lange Delft, gedurende de geheele week van 's morgens 912.30 uur en van 13.3016 uur; Donderdags van 916 uur, Zaterdags van 912 uur. Schouwen-Duiveland. Voor de tarwe telers, wonende in de gemeenten Eikerzee, Ellemeet, Duivendyke, bij de Boerenleenbank te Eikerzee, op Woensdag van 1920 uur, Zaterdags van 1012 uur. Voor de tarwetelers, wonende in de gemeenten Zierikzee en Kerkwerve, te Zierikzee, des Donder dags van 1112 uur in Sociëteit „Concordia". (Door de Boerenleenbank.) Voor de tarwetelers, wonende in de gemeenten Noordwelle, Serooskerke, Renesse, bij den kassier van de Boerenleenbank te Noordiwelle, wonende te Serooskerke, aan diens woonhuis aldaar, eiken Woensdagavond van 1921 uur, eiken Donderdag morgen van 910 uur en iederen Zaterdagmorgen van 910 uur. Te Renesse eiken Vrijdagmorgen bij L. van Splunder, van 911 uur. Voor de tarwetelers, wonende in de gemeenten Haa(mstede, Koud,ekerke en Burgh, bij de Boeren leenbank te Haamstede, op Dinsdag van 1517 urn en op Zaterdag van 1517 uur. Voor de tarwetelers, wonende in de gemeenten Dreischor en Noordgouwe, bij de Boerenleenbank te Dreischor, op Woensdag en Zaterdag van 1921 uur, iedere Donderdag op de Beurs te Zierikzee, van 11—13 uur. Voor de tarwetelers, wonende in de gemeenten Zonnematre en Brouwershaven, bij de Boerenleen bank te Zonnemaire, Donderdag van 1920 uur en eveneens Donderdags in de graanbeurs te Zierikzee van 1113 uur. Voor de tarwetelers, wonende in de gemeenten Nieuwerkerk en Capelle (by Zierikzee), bij de Boe renleenbank te Nieuwerkerk, eiken Donderdag van 1920 uur en iederen Donderdag te Zierikzee in hotel „Juliana", van 11.3012.30 uur. Voor de tarwetelers, wonende in de gemeente Ouwerkerk, bij de Boerenleenbank te Ouwerkerk. Voor de tarwetelers, wonende in de gemeenten Oosterland en Sir Jansland, bij de Boerenleenbank te Oosterland, eiken Woensdag van 1517.30 uur. Voor de tarwetelers, wonende te Bruinisse, bij de Boerenleenbank te Bruinisse, eiken Maandag en Vrijdag van 1921 uur in het kantoor der Bank te Bruinisse, Kerkplein 42. T h o 1 e n. Voor de tarwetelers, wonende in de gemeente Sint Maartensdijk, bij de Boerenleenbank te St. Maartensdijk, eiken werkdag van 1920 uur en iederen Donderdag van 1012 uur. Voor de tarwetelers, wonende in de gemeente Scherpenisse, bij de Boerenleenbank te Scherpenisse op Dinsdag en Vrijdag van 1920 uur (gedurende de maanden November, December, Januari en Februari van 1819 uur). Voor de tarwetelers, wonende in de gemeente St. Annaland, bij de Boerenleenbank te St. Anna- land, iederen Vrijdag van 911 uur en van 1820 uur. Voor de tarwetelers in de gemeente Poortvliet, bij de Boerenleenbank te Poorfcdiet, iederen Dins dag en Vrijdag van 2021 uur (van 1 November tot 1 Maart op dezelfde dagen van 1819 uur). Voor de tarwetelers, wonende in de gemeenten Tholen en Oud-Vossemeer, bij de Boerenleenbank te Tholen, iederen werkdag van 912 uur; voor de telers te Oud-Vossemeer wordt daarenboven aldaar zitting gehouden iederen Woensdag van 1518 uur in café Rijstenbil. De telers te Oud-Vossemeer kunnen echter ook te Tholen terecht. Voor de tarwetelers te Stavenisse, by de Boeren leenbank te Stavenisse, eiken werkdag van 9^—12 uur en van 1418 uur. Telers welke betaling ver langen bij een andere (der voor het eiland Tl.ölen genoemde) Boerenleenbank dan bij hun woon plaats is aangegeven, dienen dit telkens bij levering op te geven aan den opzichter. St. Philipsland. Voor de tarwetekrs, v^mende in de gemeenten St. Philipsland en Anna Jacobapolder, bij de Boerenleenbank te St. Philips- land, iederen Woensdag van 19—20 uur en iederen Zaterdag van 10.3012.30 uur. Zeeuw s c h-Vlaanderen. Uitbetaling^ te Hulst ten kantore van het Bankiers- en Effeo. terikantoor van Waesberghe N.V., des Maandags van 916 uur en Vrijdags van 912 uur en var, 1416 uur, terwijl voor hen, die op deze dagen niet kunnen komen, er ook gelegenheid bestaat om be taling te bekomen op de andere dagen van de week van 912 uur en van 1416 uur. te Axel ten kantore van het Bankiers- en Effec tenkantoor van Waesberghe N.V., des Zaterdags van 915 uur en voor hen, die op deze uren niet kunnen verschijnen, op de overige werkdagen van 912 uur en van 1416 uur; te Ter Neuzen in Hotel „Des Pays-Has", des Woensdag van 1315 uur (door Bankiers- en Effec tenkantoor van Waesberghe N.V.). te IJzendijke ten kantore van de N.V. Hendrikse Co.'s Bankiers en Effectenkantoor, des Zater-1 dags van 913 uur. Telers kunnen bovendien be- 1 taling bekomen op de andere weekdagen van 9—12 en van 1317 uur; te Oostburg ten kantore van de N.V. Hendrikse Oo.'s Bankiers- en Effectenkantoor, des Woensdags van 917 uur, terwijl telers, die op dien dag niet kunnen komen, betaling kunnen ontvangen op de andere dagen van de week, van 917 uur. Het Bestuur behoudt zich het recht voor, in bovenstaande noodig geachte wijzigingen aan te brengen. Deze zullen dan tijdig ter kennis van be langhebbenden worden gebracht. STEUN VELDBOONEN OOGST 1937. De L. C. O. v. Zeeland maakt bekend, dat spoedig de afkondiging is te verwachten van de Crisis Steunbeschikking Veldboonen ^Jogst 1937# Deze regeling zal waarscnijnlyk inhouden, dat veldboonen ter denaturatie kunnen worden aan geboden, wanneer de marktprijs ligt beneden den richtprijs, die op 9,25 per 100 kg is gesteld. In dat geval zal de denaturatie-vergoeding ongeveer gelijk zyn aan het verschil tusschen den richtprijs en den gemiddelden marktprijs. Wij geven veldboonentelers in overweging hun veldboonen ongedenatureerd, niet te verkoopen beneden den richtprijs. Nadere bekendmakingen zullen zoo spoedig mogelijk volgen. Het belangrijkste nieuws voor den landbouw deze week is wel een besluit van den Minister van Eco nomische Zaken, om de heffing op boter, oliën en vetten te verlagen, waardoor de boter reeds deze week 10 cent per kg goedkooper is geweest. De heffing op boter is met ingang van 29 Aug. j.l. n.l. met 10 cent per kg verlaagd, ongeacht de wijziging van de heffing, welke in verband staat met de wisseling van de Leeuwarder noteering. De prijs van boter wordt, zooals men weet, bepaald door de wekelijks vast gestelde Leeuwarder botornoteering plus de heffing op boter die den laatsten tijd tot 29 Augustus 65 cent per kg bedroeg, doch thans is verlaagd tot 55 cent per kg. De Minister heeft gemeend hiertoe te moeten overgaan, teneinde het verbruik van boter, dat, 'vermoedelijk in verband met de verbeterde economische omstandigheden, reeds een stijgende tendenz vertoonde, nog meer te bevorderen. De heffing op oliën en vetten is verlaagd met 5 cent per kg, terwijl de heffing op margarine zoo danig is vastgesteld, dat de prijs van de door den fabrikant af te leveren margarine eveneens met 5 cent kan worden verlaagd. De verlaging van deze heffingen beteekent voor het Landbouw-Crisisfonds een vermindering van inkomsten van ruim 8 millioen gulden. Deze ver mindering is echter mogelijk, zonder dat aan de tot nu toe geldende beginselen van de steunverleening aan de melkveehouders wordt getornd, doordat in den z.g. 'zuivelpot (heffing krachtens de crisis-uit voerwet) nog een belangrijk bedrag aanwezig is. Ten slotte heeft de Minister nog besloten het menggebod van boter in de margarine op te heffen. Het mengpercentage, dat in het begin 40 pet. bedroeg, was reeds geleidelijk verlaagd tot 10 pet. dn den laatsten tijd. (Zie verder pag. 4, le kolom.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 2