waarin opgenomen het NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Zaterdag 4 September 1937 No. 1346 29e Jaargang Officiéél Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Vereenigingen ZITDAGEN Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. Keuringsdienst ZEELAND. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL GOES. Waar gaan wij heen? ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt eiken ZATERDAG. Overname slechts geoorloofd met duidelijke vermelding van bron. Leden van de Z. L. M. ontvangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor leden der Nd-Br. M. v. L. 1,25 per jaar. Voor niet-leden der Z. L. M. of Nd-Br. M. v. L. ƒ5,per jaar. REDACTEUR: Ir J. D. DORST, Secretaris Z. L. M. Landbouwhuis Goes, Telef. 150. ADVERTENTIETARIEFl5 regels 1,j elke regel meer 20 cent. Regelabonne-metiten tegen verminderd tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster, N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen, of aan het I mdbouwhuis te Goes. Boekhoudbureau en Accountantsdienst Z. L. M. WTESSHMKERREWoensdag 8 September a.s., in Hotel „Be Kroon". TER NEUZEN: Wloensdag 8 September a.s., in (Hotel „des Pays-Bas". ZHERIKZEEDonderdag 9 September a.s., in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURGDonderdag 9 September a.s., in Café „De Eendracht". EERVOLLE ONDERSCHEIDINGEN. 'Het verheugt ons melding er van te kunnen maken, dat aan onderstaande personen de navol gende eervolle onderscheidingen zijn verleend: Jhr. J. van Vredenburch, algemeen Voorzitter der Vereeniiging Stamboek van het Nederlandsche Trekpaard te Capellen (België), benoemd tot Ridder in het Legioen van Eer. S. A. de Visser te Kruiningen, hoofdbestuurslid en vice-yoorzitter r.-r den Nederlandschen Bijen- houdersbond, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. P. A. Neeteson te Sas van Gent, Voorzitter van de afdeeling Grootbedrijf van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor 'Zeeuwsch-Vlaanderen, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Wij bieden den geridderden onze oprechte geluk- wenschen aan met deze eervolle onderscheidingen en hopen dat nog vele jaren het ridderkruis hun borst zal mogen sieren. REDD. COLLECTIE OUDE LANDBOUWWERKTUIGEN. Deze wéék ontvingen wij van den heer H. J. Gast te Brouwershaven een aantal oude landbouwwerk tuigen, welke een belangrijke aanwinst vormen voor de door de Z. L. M. samengestelde collectie. Wij spreken hier dan ook gaarne onzen welge- meenden dank uit aan den gever voor het beschik baar stellen van deze werktuigen, waardoor onze collectie weer aanzienlijk is uitgebreid. Reeds eendge jaren zijn wij bezig om een ver zameling aan te leggen van oude werktuigen en gereedschappen, welke eertijds in het landbouw bedrijf werden gebruikt, opdat deze voor het nage slacht bewaard zullen blijven. Sommige werktuigen hebben betrekking op cul tuur- en oogsfcmethoden, welke reeds lang niet meer in onze provincie bestaan, doch van groote historische waarde zijn, daar zij de herinnering aan deze cultures levendig houden. Wij stellen het steeds op prijs dergelijke oude werktuigen en gereedschappen te mogen ontvangen en doen een beroep op onze lezers om eens op hun bedrijf na te gaan of wellicht iets voor onze col lectie kan worden beschikbaar gesteld. Toezending wordt gaarne ingewacht door het Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. Vrachtkosten worden vergoed. UITGIFTE KEURINGSLIJST OOGSTJAAR 1937 (VERVOLG). Begin van de komende week zal de vervolglijst van de goedgekeurde gewassen aan de deelnemers en andere belanghebbenden worden verzonden. Deze lijst bevat de uitslagen der in Zeeland gekeurde perceelen haver, zomertarwe, aardappelen en boonen. Tevens zullen in deze lijst de rectificaties en aan vullingen op de le lijst worden aangebracht. De deelnemers worden verzocht na ontvangst van de lijst te willen nagaan, of hunne gekeurde perceelen op juist wijze zijn opgenomen. Mochten er, ondanks onze nauwgezette controle, nog onjuistheden in voorkomen, dan verzoeken wij U, deze zoo spoedig mogelijk te willen opgeven aan het Secretariaat van den Keuringsdienst Zeeland, Landbouwhuis te Goes. Eventueele correcties zullen in de Landbouw bladen worden vermeld. De jonge boeren moeten theoretisch landbouw onderwijs ontvangen. Dit kan fouten voorkomen, die gemaakt worden bij de bemesting, veevoeding, bestrijding van plantenziekten enz., zoodat op de uitgaven kan bespaard worden en de inkomsten worden verhoogd. C. J. DROOGENBIJK. Hoewel ongeveer 20 van de Nederland sche bevolking rechtstreeks bij den landbouw is betrokken, wordt de behartiging van de land bouwbelangen niet bij voortduring opgedragen aan een afzonderlijk Der-artement.. Nadat onder het vorige Ministerie een afzonderlijk Departe ment van Landbouw, waarbij tevens de Visscherij was ondergebracht, werd ingesteld, meende men op grond van de uiterst moeilijke omstandigheden, waaronder het boerenbedrijf nog steeds verkeert, te mogen verwachten, dat het afzonderlijk Ministerie ook voor de toe komst behouden zou blijven. Het heeft niet zoo mogen zijn. Het „gesol" met de landbouw zaken van het eene Departement naar het andere is ook dit jaar weer voortgezet. Wij kunnen niet beoordeelen wat er bij het vormen van een nieuw Ministerie in de politieke keuken wordt klaar gestoofd, doch wij kunnen ons helaas niet onttrekken aan de gedachte, dat de behartiging van de landbouwbelangen maar al te veel als een soort sluitstuk bij het samen stellen van een nieuw kabinet wordt gebruikt. Al moge het uit handelspolitieke over wegingen wenschelijk zijn het geheele bedrijfs leven in een Departement, n.l. dat van Econo mische Zaken onder te brengen, aan den •anderen kant meen en wij, dat de beteekenis van den landbouw voor ons land een zoodanige is, en deze in het bijzonder thans zoo'n uit zonderlijke positie inneemt, dat er alleszins redenen waren het afzonderlijke Departement van Landbouw en Visscherij te handhaven. De georganiseerde landbouw heeft aan den nieuwen kabinetsformateur nog verzocht om het afzonderlijk Departement van Landbouw en Visscherij te handhaven, doch ook dit heeft niet mogen baten. Het afzonderlijke landbouw- departement is verdwenen en het ziet er jammer genoeg naar uit, dat het vooreerst niet terug komt. De hoop, bij het optreden van het nieuwe Ministerie uitgesproken, dat de nieuwe Minister mét de zaken van den landbouw belast, oog zou hébben voor de nog steeds zorgelijke toestand waarin het land- en tuinbouwbedrijf verkeert, is nog niet in vervulling gegaan. Integendeel, bij ons is deze hoop in een zekere bezorgdheid veranderd. De Landbouwcrisiswet geeft den betreffenden Minister een vrijwel onbeperkte macht, doch al de maatregelen op het gebied van de landbouwpolitiek die tot nu toe door den Minister zijn genomen, zijn o.i. voor den landbouw een stap achteruit. De verlaging van den melktoeslag heeft den landbouwi zeer teleurgesteld. Nauwelijks is de wereldlmarktprijs van de zuivelproducten eenigs- zins gestegen, of onmiddellijk daarop wordt de toeslag met een zéker bedrag verlaagd. Het is niet de eerste maal, dat iets dergelijks plaats vindt. En telkenmale kwam dan bij ons het beeld voor oogen! van den boer, hangende aan een touw in een grooten put. Zoodra er eenige kans was dat de boer uit den put zou kunnen komen, liet men het touw een beetje vieren. Gevolg, de boer blijft in den put, ondanks al zijin pogingen om eruit te komen. Dat de Minister ,niet is ingegaan op het alles- ins redelijke verzoek van de 3 C.L.O.'s om den richtprijs voor erwten niet voor eerste, doch voor gemiddelde kwaliteit vast te stellen, heeft ons evenzeer 'teleurgesteld. De argumentatie Waarom dit verzoek is afgewezen, terwijl vast staat, dat de richtprijs onvoldoende is om de noodzakelijke productiekosten te dekken, heeft ons niet bevredigd. Wat de Minister thans voor de tarwe zal doen, waarvan de richtprijs eveneens beslist te laag is en waarover de 3 C. L. O.'s eveneens hebben geadresseerd, lijkt ons, gelet op de politiek die tot nu toe is gevolgd, niét 'twijfelachtig. De verlaging van den vleeschaccijns met 5 is ongetwijfeld een belang voor de slagers, doch voor den boer kunnen we er nog' steeds geen voordeel in zien. Ondanks al hun beweringen, dat het vleesch te duur was voor den consu ment hebben de slagers 'het toch maar beter geoordeeld hun eigen belang boven dat van den consument te stellen, door de vleeschprijs niet te verlagen, maar de volle 5 in hun eigen zak te steken. Intusschen (derft het Landbouwcrisisfonds, waaruit tenslotte alle hulp aan den landbouw betaald moet worden, weer eenige millioenen. Dat er geen sprake van is, dat het rundvleesch, vergeleken met de jaren voor den oorlog duur was, is reeds eerder in dit blad aangetoond. Het jongste besluit van den Minister, waarbij o.m. de heffing op boter met 10 cent en de heffing op oliën en vetten met 5 cent per kg werd verlaagd, heeft evenmin onze instemming. Zooals in een desbetreffend persbericht Werd medegedeeld, ibeteékent de verlaging van de heffingen voor het landbouwcrisisfonds een vermindering van inkomsten van ruim 8 millioen gulden. De maatregelen, die tot nu toe door -den Minister van Economische Zaken zijn genomen, de steun aan de kleine boeren laten wij voorloopig buiten beschouwing, omdat hierover nog te weinig bekend is, beloven voor den boer ook voor de toekomst weinig goeds. Dat de Minister tot vermindering van de bemoeienis sen met den landbouw wil komen, kunnen wij alleszins billijken. Ook de boer zal het oogen- bli'k zegenen, dat verschillende maatregelen kunnen verdwijnen. Doch vermindering of opheffing van maaibegelen mag o.i. in geen geval tengevolge hebben, dat de boer, die reeds jarenlang met een minimum of in het geheel geen loon moest zien rond te komen, nog meer wordt verminderd. Wij leven in een tijd waarin

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 1