Voor de Vrouw. VRAGENRUBRIEK. TUINBOUW. VERKOOPINGEN, VERPACHTINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. MARKT- ËN HANDELSOVERZICHT. BEËINDIGING BOTEROPKOOP DOOR DE NEDERLANDSCHE ZUIVELCENTRALE. In Zeeland worden door 4500 producenten per jaar nog ongeveer 1.1 miillioen kg boerenlboter "bereid. Daarvan gebruikt de boerenbevolking zelf 250.000 kg, terwijl de rest vroeger vlot aan de Zeeuwsche bevolking kon worden verkocht. De crisis-omstandigheden hebben echter ook den afzet van boerenlboter in Zeeland zeer bemoeilijkt. Ver arming, werkloosheid, een toenemend gebruik van margarine en een overgaan van het publiek op fabriekdboter veroorzaakten dit. iGeen stijgende productie, deze ging 'zelfs achteruit. Om aan deze moeilijkheden tegemoet te komen heeft de Nederlandsche Zuivel-Gentrale, nu al gedu rende bijna 5 jaar, de boerenboterproducenten in de gelegenheid gesteld, de moeilijk verkoopbare boter aan de Zuivel-Centrale te leveren. In 1935 werd door de Centrale 80.000 kg opgekocht, in het eerste halfjaar van 1937 zelfs ruim 70.000 kg. Deze boteropkoop werd door de boeren zeer gewaar deerd. Afname en betaling geschiedden altijd even vlot. Er werd naar kwaliteit betaald. Gevolgen waren: een beteekenende kwaliteitsverbetering, een ruiime markt en behoorlijke prijsvorming voor ruim 800.000 kg boter, die langs de normale wegen verkocht werden. In verband met het bestaande voorschrift boter door de margarine te mengen (menggebod) vond de geleverde boter gemakkelijk een bestemming. Zij ging door de margarine. Het menggebod is met ingang van deze week door de Regeering opgeheven. Daardoor verviel de mogelijkheid de afgenomen boerenboter te plaatsen. De Zuivel-Centrale heeft daarom besloten den opkoop van boerenboter met ingang van 31 Augus tus te beëindigen. Levering aan de Centrale zal dus niet meer mogelijk zijn. De vele leveranciers op Schouwen en Duiveland, Noord- en Zuid-Beveland en in Oostelijk Zeeuwtsch-Vlaanderen zullen nu weer zelf een afzet voor hun product moeten vinden. Dat zal zeker groote moeilijkheden met zich brengen. Over maatregelen, die ongetwijfeld noodig zullen izijn om aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden, wordt overleg gepleegd. MOND- EN KLAUWZEER. Gedurende de week van 15—22 Augustus j.l. is in onderstaande provincies mond- en klauwzeer voorgekomen: Groningen op 1 boerderij in 1 gemeente, Fries land op 2 boerderijen in 2 gemeenten, Overijssel op 1 boerderij in 1 gemeente, Gelderland op 3 boerde rijen in 1 gemeente, Utrecht op 1 boerderij in 1 gemeente, Zuid-Holland op 48 boerderijen in 10 gemeenten; totaal dus op 56 boerderijen in 16 gemeenten. In de week van 22 tot 28 Aug. is in het district Zeeland en West Noord-Brabant geen mond- en klauwzeer geconstateerd. Aanvulling Vraag 15. UITKEERING POTER FONDS. In aansluiting op het antwoord op vraag 15 van de vorige week over de uitkeering uit het poterfonds kan thans worden medegedeeld, dat de volgende week met de uitbetaling van de bedoelde steun zal worden begonnen. Red. Vraag 16. HET PLANTEN VAN NARCISSEN. Daar ik in het bezit ben van een partijtje narcis- s-enbollen, zou ik gaarne weten of deze tegenwoordig waarde hebben om te verkoopen. Tevens zou ik hiervan iets willen uitplanten. Wanneer moeten deze gezet worden en op welken afstahd? Moeten de bollen elk jaar uit den grond worden genomen? V. te O. Antwoord. De prijs van de narcissen is niet hoog. Wel is deze den laatsten tijd iets opgeloopen, maar vooral van de betere soorten. De bollen worden op bedden geplant van ongeveer 1 meterbreed. De rijen loopen dwars op de bedden op afstanden van 15 a 20 cm. Op de rijen komen de kleinere bollen op 8 a 10 cm te staan en de grootere op 1015 cm; zeer klein goed op enkele cm. Deze bollen dienen echter zoo spoedig mogelijk geplant te worden, omdat de narcis vroeg wortel vormt. Elk jaar de bollen opnemen, het leverbare mate riaal uitzoeken en opnieuw planten ongeveer half Augustus. Ir. BOSMA. Vraag 17. SCHADELOOSSTELLING OPRUIMEN V KI-KOEIEN. Kunt U mij mededeelen wanneer de uitbetaling zal plaats vinden van de schadeloosstelling wegens opruimen van melkkoeien? K. te G. Antwoord. Naar men ons mededeelt zal vermoe delijk deze of volgende maand de uitbetaling van de schadeloosstelling voor het opruimen van melk koeien plaats vinden. Red. Vraag 18. RESTITUTIE AARDAPPELTEELT HEFFING. Eenigen tijd geleden las ik in hst Landbouwblad dat men ingeval van een slecht gewas aardappelen minstens veertien dagen vóór het rooien een aan vraag tot restitutie van teeltheffing bij de L.C.O. j kan indienen. Nu is mijn vraag of ik, na opname van mijn gewas, voor restitutie in aanmerking zou kunnen komen, aangezien een gedeelte van mijn poters in den grond gerot is en het land daarna vol geplant heb met raapkoolen en bruine boonen. B. te E. Antwoord. Het bericht, dat U gelezen hebt, had vermoedelijik betrekking op het jeval, dat de op brengst van de door den teler met aardappelen beteelde oppervlakte door andere oorzaken dan hagelslag minder dan 5000 kg per ha bedraagt. In dat geval moet tenminste 14 dagen voordat de teler zal rooien een aanvraag tot restitutie bij de betreffende L.C.O. worden ingediend. Blijkens Uwe vraag betreft het hier een ander geval. Het rotten van de poters maakte het nood zakelijk, dat een deel van de door U met aardappelen beteelde oppervlakte werd omgeploegd. Volgens de Crisis-Aardappelbeschikking 1937 kan dan restitutie van teeltheffing worden verleend, mits de teler een daartoe strekkend verzoek vóór 15 Juni 1937 bij de L.C.O. heeft ingediend. Daar deze datum reeds verstreken is, komt U dus niet meer voor restitutie van aardappelteeltheffing wegens het rotten van Uw poters in aanmerking. Red. Vraag- 19. VEEWEIDERS EN -MESTERS. Van een vriend vernam ik, dat er weer kans is, evenals 'het vorig jaar gebeurd is, dat de veeweiders en -mesters, die geen inkomstenbelasting betalen, in aanmerking zullen komen voor een uitkeering. Gaarne zou ik vernemen of dit juist is. B. te E. Antwoord. Het vorige jaar is aan veeweiders en -mesters, die aan bepaalde voorwaarden voldeden, een uitkeering per rund verleend. Of een dergelijke uitkeering dit jaar wederom zal worden verleend, is ons niet bekend. De kans hierop lijkt ons gering. Red. NATIONALE FRUITTENTOONSTELLING AMSTERDAM. Het blijkt, dat voor de Nationale Fruittentoon- stelling, welke van 69 October te Amsterdam wordt gehouden, van velerlei zijden belangstelling bestaat. Uit de belangrijke fruitcentra zullen col lectieve inzendingen van fruit worden gedaan. Deze collectieve inzendingen zullen een overzicht geven van de variëteiten, welke in die streken worden geteeld. Hierdoor zal een goed geheel worden ver kregen en zullen de verbruikers kunnen zien, welke herfst- en wintervruchten in ons land worden ge teeld. Het fruit ontwikkelt zich algemeen goed en wanneer de Septembermaand voor het verder uit groeien der vruchten gunstig zal zijn, zullen de ver schillende inzendingen zonder twijfel een goed beeld geven van het peil, waarop de moderne fruitteelt in ons land staat. Naast de fruitinzendingen zullen tal van neven- bedrijven met inzendingen uitkomen. Reeds wer den belangrijke inzendingen toegezegd van ziekte- bestrijdingsmiddelen, meststoffen, motorsproei- machines, fruitplantsoenen, verpakkingsmateriaal, terwijl ook de uit fruit vervaardigde producten aanwezig zullen zijn. Deze tentoonstelling zal een volledig overzicht geVen van de Nederlandsche fruitteelt en voor het product, hetwelk in stijgende mate de belangstel ling van het publiek wint, een goede reclame zijn. Ook de teelt zelve heeft de laatste jaren sterk de belangstelling gehad en tal van telers zullen te Amsterdam deze tentoonstelling bezoeken, te meer, daar naast hun eigen product en hun bedrijfs- benoodigdheden ook de voorlichtingsdienst op deze tentoonstelling een zeer belangrijke plaats zal in nemen. Het doel dezer tentoonstelling om zoowel den verbruiker als den kweeker voor te lichten, zal op deze wij'ze ten volle worden bereikt. DRIEDAAGSOHE EXCURSIE VAN DE LANDBOUWHUISHOUDCURSUS TE TER NEUZEN. Vroolijk en welgemoed kwamen Dinsdag 18 Aug. de cursisten van de landbouwhuishoudcursus te Ter Neuzen bijeen om onder leiding; van den heer Van Harn een fietstocht te ondernemen. Van Axel en Ter Neuzen ging de tocht naar Walsoorden en van daar over naar Hansweert. Onze eerste aanleg plaats was 'Krabbendijke, waar we op de hofstede van den heer Vogelaar ons, na het eten, onder den pereboom, heerlijk te goed hebben gedaan aan appels en pruimen. Na een prachtigen fietstocht, een paar lekke banden inbegrepen, kwamen we om half één in Bergen op Zoom aan. Na den inwendigen mensch te hebben verstrekt, trokken we naar de 'Wouwsehe plantage waar we den verderen middag hebben door gebracht. Om 6 uur kwamen -\Ve aan het hotel Frangois trug, waar we den eersten nacht hebben doorgebracht. Eerst ons oplrisschen was geen overbodige luxe, waarna we van onzen leider verlof kregen den avond naar eigen genoegen door te bren gen, waarvan door ieder een goed gebruik is gemaakt en wij allen veel hebben genoten, gehoord de opgetogen verhalen. Aan het logeeren in het hotel Frangois denken we allen met genoegen terug, de keurige slaapkamers en de correcte bediening zijn zeker bij allen in den smaak gevallen. Na een stevig ontbijt ging de tocht do<Jr Roozendaal naar Ginneken waar we het kasteel Bouvigne hebben bezocht, daarna een maaltijd in het Mastbosch, vervolgens terug naar Breda om aan de Hero- fabrieken een bezoek te brengen. Onder deskundig geleide werd een rondgang gemaakt door de fabriek. Bij het zien van het zindelijk inmaken der groenten zal zeker bij velen het vooroordeel tegen busgroen ten? zijn weggenomen. Jammer, dat de af deeling Perl dezen tijd niet' in werking was, wat echter niet wegnam, dat de Perl die ons na de rondgang werd aangeboden heerlijk smaakte. Onder al deze beziens waardigheden was de klok niet stil blijven staan en moesten we 'óns haasten om ons einddoel, wat voor dien dag St. Philipsland was, te bereiken, waar we op verschillende bedrijven zouden overnachten. De ver uit elkaar gelegen boerderijen en daarbij den laten avond genomen, deed velen den moed in de schoenen zinken. Toch werden we, al was het laat, allen even hartelijk ontvangen. Den volgenden morgen werd verzamelen geblazen op de boerderij van den heer J. v. Hoeve, waar we niet uitverteld kwamen over de gastvrije ontvangst, die ons overal geboden was. Welgemoed verlieten we St. Philipsland en zetten onze reis voort naar Zierikzee. Het stralende weer lokte ons naar het strand, zoodat we 's mid dags langs den zeedijk naar Burgh en Haamstede togen. Na een bezoek aan den Schouwschen Boer werd de terugreis ondernomen. Op onze terugreis ondervonden we dat ook lekke banden nog wel eens goede kanten kunnen hebben, want op Wilhelmina- dorp hebben we den tijd dien we moesten wachten voor het maken van een band besteed door Zeelands Proef tuin te bezoeken. Zonder verdere wederwaardigheden kwamen we met de laatste boot van Hoedekens- kerke in Ter Neuzen aan. Allen waren we ver moeid en blij dat we weer kort) bij huis kwamen. Dank zij onzen voortreffelijken leider, die alles keurig voor ons in orde had gebracht, is -dit voor ons allen een onvergetelijken tocht geworden. Ook wij voelen de groote waarde van goede organisatie. Want waarom waren we zoo brutaal om de Phliplandsche boeren om logies te vragen? Zeker onze leider .kende hun ruime prachtwoningen, en hun gastvrijheid, maar we wisten daar een flinke Boerinnenbond en meelevende leden van de Z. L. M., niet alleen meelevend voor de eigen omgeving, maar voor alle organisatiewerk in de provincie, ook dus voor het Huishoudonderwijs. 8 September: Openbare verkooping van een Landbouwers- inspan op de hofstede „Ben Trovato", bij „de Loodkop" te Veere. Notaris J. C. Blaupot ten Gate. Rotterdam, 30 Augustus 1937. Aardappelen. Brielsche Eigenheimers 2,50ƒ3; Zeeuwsche Eigenheimers ƒ2,202,50; Zeeuwsche Drielingen ƒ22,40; Zeeuwsche Blauwe ƒ3,50ƒ3,80; Eigen heimers Blauwe 2.40ƒ2,80; Westl. ronde zand ƒ3,80ƒ4,20; Westl. kleine 33,50, alles per hl. Met redelijken aanvoer, was de handel kalm. Vlas. Aangevoerd: 6100 kg Groningsch ƒ0,70ƒ0,75; 1550 kg Dauwroot 0,580,60. De stemming was kalm, de handel sleepend, ten slotte is alles verkocht. Riimeiilaiidsche Granen. Gerst Ohevalier 7,50—7,90; Haver van ƒ6,25 ƒ7; Rogge 7,50; Erwten kleine groene van ƒ10 ƒ10,50; overigens van ƒ8,259,75; Schokkers van 1416. Boternoteering Middelburg. De handelsprijs voor «boerenboter is thans 0,82 per V2 kg. Deze prijs geldt tot en met 9 September a.s. Goes, 31 Augustus 1937. Aanvoer klein. Rogge ƒ7,50; Goudgerst 7,75; Bdgogerst 7,50; Kookerwten ƒ9-ƒ10; Schokkers ƒ15ƒ16; Paarde- boonen 7,50. Boter per kg ƒ1,60; particulieren ƒ1,80; fabrieks- boter ƒ1,80; afwijkende boter ƒ1,20. Eieren per 100 stuks ƒ3,50; particulieren ƒ4,50; poeleieren 3. Eierveiling V. P. Z. te Goes. Aanvoer 3648 stuks. Prijs ƒ3,50 per 100 stuks; kleine ƒ2,90. Óostburg, 1 September 1937. Ghevaliergerst 7,50-ƒ7,85; Haver ƒ6,50ƒ7; Kookenwten 910; Karwijzaad ƒ2123. Boter per kg 0,620,83. Aanvoer Boter 105 pond. /Aangevoerd werden 3585 stuks Klipeieren; 50 stuks Eendeier^n; 18 stuks Kalkoeneieren. Middelluirnis, 31 Augustus 1937. Eigenheimers 1,60-^f 1,75; idem grove ƒ1,80; Drielingen 1,05. Koepeen ƒ0,95—ƒ1; Pootuien ƒ1,40ƒ1,60; Zaaiuien 1,75 ongesorteerd. iSjalotten 2,703 alles per 100 kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 10