Redactioneel Gedeelte Van de Centrale Organisatie der Z. L. M. en de Noord-Brabantsche Mij van Landbouw. ECONOMIE. AKKERBOUW. Landbouwproefvelden in Zeeland over 1937 veevervoer, als zoodanig gekeurd en ingeschreven zijn. Voor de brouwerij is de Abed Kenia nog steeds het meest gewenschte ras. In 1936 werden de lagere land- en tuinbouw scholen bezocht door 5934 leerlingen. 'Het invoerrecht op Deensch vleesch is ingevolge de tusschen Denemarken en ons land gesloten handelsovereenkomst verlaagd van 20 tot 12^ van de waarde. De slakVormige bastaardrups der vruchtboomen moet thans worden bestreden door de boomen te spuiten met een maag- of contactgif. De te velde staande aardappelen dienen nog voort durend tegen de aardappelziekte te worden be spoten. Bij den aankoop van kalkmeststoften dient te worden gelet op de garantie van de fijnheid. Veel pluimveeziekten ontstaan, doordat de dieren gelegenheid hebben slecht drinkwater op te nemen. Zorgt voor goed drinkwater, dat eenige keeren per dag moet worden ververscht. Van 6'9 October a.s. zal een nationale Fruit- tentoonstelling in de Apollohal te Amsterdam wor den gehouden. De gebruikswaarde van zaaizaad wordt bepaald door de kiemkracht, de zuiverheid en de schadelijke onzuiverheid. Vanglbanden dienen thans om de stammen der vruchtboomen gelegd te zijn, om daaronder de appelbloesemsnuitkever te vangen en tevens de carpocapsarupsen of de rupsen van het wormstekig fruit. De oogst van goedgekeurde perceelen dient zoo danig geborgen en behandeld te worden, dat het gevaar voor vermenging of verwisseling met zaad of knollen van andere hoedanigheid of herkomst is uitgesloten. De cultivator kan doelmatig worden gebruikt voor het ondiep onderbrengen van korten organi se hen mest. Vragen van algemeenen aard op het gebied van landbouw, tuinbouw of veehouderij worden gaarne beantwoord in de vragenrubriek van ons blad. Manilia-zieke vruchten dienen verzameld en ver nietigd te worden. Het Fransche Ministerie van Landbouw geeft alleen voor de in de Fransche rassenlrjst (catalogue des variétés) opgenomen variëteiten van landbouw gewassen invoervergunningen af. - i Bezoekt de demonstratie met tweetcharige wen- telploegen en stoppeleggen, welke de Werktuigen commissie dér Z. L. M. op Vrijdag 27 Augustus a.s. houdt in den Wilhelminapolder. Gebruikt uitsluitend zaaizaaid, goedgekeurd door den N. A. K., voorzien van certificaat en plombe. Zonder voorafgaande toestemming mag de oogst van goedgekeurde perceelen aardappelen niet van de groeiplaats worden vervoerd. Blijkens mededeeling van den Rijkslandbouw- consulent te Parijs, heeft in Bretagne het witbloei- vlas en wel de soort „Concurrent" zeer veel terrein gewonnen. Gaarne zenden wij gedurende enkele weken het Zeeuwsch Landbouwblad ter kennisneming aan niet- led'en toe. Zendt ons de adressen van personen, die voor het lidmaatschap der Z. L. M. in aanmerking komen en zich nog niet als lid hebben aangemeld. KORT VERSLAG van de vergadering der Dagelijksche Besturen van de drie Centrale Landbouw organisaties (Christ. Boeren- en Tuinders- bond, Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond en Kon. Ned. Landbouw-Comité), gehouden te 's-Gravenhage op 9 Augustus 1937. Invoer van Deensch vleesch. Naar aanleiding van de overeenkomst, gesloten tusschen Nederland en Denemarken, waarbij o.m. het contingent voor den invoer van Deensch vleesch tot 3600 ton is uitgebreid, werd beslóten een adres hierover te zenden aan den Minister van Economische Zaken. Tarwerichtprijs. Besloten werd den Minister van Economische Zaken nogmaals te verzoeken den tarwerichtprijs te herstellen op 10,nu gebleken is, dat de tarweteelt mede tengevolge van den te lagen richtprijs, sterk achteruit gaat. Erwtenrichtprijs. Besloten werd de Regeering te verzoeken den erwtenrichtprijs te stellen op 9,25, voor gemiddelde in plaats van voor superieure kwaliteit en tevens de positie van de „boerenerwten" eenigszins te verbeteren. Bplastiin gvermindering. Nu de tijd gekomen schijnt om de lasted, die op het .bedrijfsleven drukken, te verminderen, met name wat de belastin gen betreft, werd besloten de Commissie „Belastingwezen" uit de 3 C. L. O. uit te noodigen dit vraagstuk, voor wat den land- en tuinbouw betreft, in studie te nemen. Pachtwet. Gebleken is, dat de onzekerheid omtrent de uitwerking der nieuwe Pachtwet tot zeer onge- wenschte toestanden aanleiding geeft. Gewenscht is, dat deze wet zood'ra mogelijk in werking treedt, opdat de overgangstijd zoo spoedig mogelijk voorbij zij. Besloten werd de Regeering te verzoeken de noodige maatregelen te treffen, opdat de wet op korten termijn in werking kunne treden. DE MET TARWE VERBOUWDE OPPERVLAKTE De tarwerichtprijs, die in 1931 nog 12,50 per 100 kg bedroeg, is van jaar tot jaar verlaagd. Voor oogst 1936 werd de richtprijs bepaald' op 9 per 100 kg en volgens een persbericht zal de richtprijs voor oogst 1937 op 9,25 worden vastgesteld, waarbij dan evenals het vorige jaar weer een bewaarloonvergoeding van 3 cent per 100 kg en per week zal worden gegeven. Door de Z. L. M. en andere landbouworganisaties is bij voortduring aan getoond, dat deze richtprijs te laag was voor een loonende tarweteelt. De vorige week heeft ook het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité tezamen met de andere Centrale Landbouworganisaties zich opnieuw tot den Minister van Economische Zaken gewend, waarbij nogmaals met klem op een ver hooging van den richtprijs der tarwe werd aan gedrongen. Eén van de belangrijkste argumenten die pleiten voor een verhooging, is de vermindering van de met tarwe beteelde oppervlakte. In Zeeland werd in 1937 ruim 25.500 ha met tarwe verbouwd, in 1936 echter bijna 29.500 ha, een vermindering dus van 3900 ha of 13 In Groningen en Drenthe is de oppervlakte met 30 en in Friesland zelfs met 42 teruggeloopen en voor het geheele land is de vermindering 22 Hierbij is nog niet in aanmerking genomen, dat de Wieringermeerpolder in 1937 ee«n belangrijke oppervlakte tarwe heeft ver bouwd, zoodat de teruggang in feite eigenlijk nog grooter is. De onvjoldoende richtprijs komt vooral thans tot uiting, mi de opbrengst der tarwe niet meer dan matig isen in vele gevallen slechts zeer matig. Een gelukkige omstandigheid is het, dat de oogst voor het allergrootste deel behoorlijk goed is binnen gehaald,', zoodat kortingen voor drogen, zooals die het vorig jaar tallooze malen zijn voorgekomen, wel achterwege zullen blijven. Het te voorzien, dat zonder verhooging van den richtprijs, de uitzaai van tarwe dezen herfst nog klelryer zal worden. Volgens onze meening is het van gelang, dat de met tarwe verbouwde opper vlakte niét wordt ingekrompen. Tarwe is een van de weinige landbouw-producten, waarvan we in Nederland een tekort hebben. Wat ligt er meer voor de hand, nu de export van land- en tuinbouw producten op allerlei manieren aan banden is gelegd of onmogelijk is gemaakt, in het eigen land die producten te verbouwen, waarvan wij een tekort hebben. De ^Minister die thans met de zaken van den landbouw is belast, passé den richtprijs voor den oogst 1937 nu eens aan bij de productiekosten. Er is in de laatste jaren wat dé prijzen der landbouw producten betreft, reeds 'zooveel aangepast, d.w.z. naar beneden, dat het hoog tijd wordt, dat nu ook eens aangepast wordt naar boven, wanneer vast staat dat een bepaalde richtprijs te laag is voor een loonende teelt. D. COLORADOKEVER. Eenige dagen geleden werd voor de tweede maal de Coloradokever in ons land gevonden, en wel te Baarlo (L.). Ditmaal waren het levende kevers, die uit den grond kwamen. Alle noodige maatregelen werden door dén Plantenziektenkundigen Dienst getroffen. Met den grootsten nadruk wordt er daarom op gewezen, dat het van het hoogste belang is, dat alle landbouwers, vooral die in Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, nu nog met groote nauwkeurigheid op de aanwezigheid van den kever in hun aardappel gewas letten, aangezien als de kever zich door onoplettendheid verspreiden kan, dit voor hen en voor vele anderen zeer groote nadeelen kan opleveren. DE VERBOUW VAN HET AARDAPPELRAS ODENWaLDER BLAUE IS IN 1938 VERBODEN. Ter voorkoming van uitbreiding van de aard- appelwratziekte, die voor onzen uitvoer van aard appelen zeer nadeelige gevolgen heeft, is in geheel Nederland de verbouw verboden van een drietal aardappelrassen, Bravo, De Wet en Kampioen, die voor genoemde ziekte zeer vatbaar zijn. Bij Ministe- rieele beschikking is met ingang van 1938 dit ver bod uitgebreid tot het eveneens zeer vatbare ras Odenwalder Blaue. Langs dezen weg wordt nogmaals nadrukkelijk de aandacht gevestigd op dit verbouwveibod. Telers van aardappelen dienen er dus thans rekening mede te houden, dat in 1938 geen Odenwalder Blaue meer verbouwd zullen mogen worden. Het bewaren van pootgoed van dit ras heeft dus geen beteekenis. Aan hen, die nu met een ander aardappelras willen beginnen, kan niet genoeg worden aan bevolen, den verbouw van een voor aardappelwrat- ziekte onvatbaar ras ter hand te nemen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen, de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren en de Rijksdand'- en Tuinbouwconsulenten geven gaarne nadere inlichtingen over de voor wratziekte onvat bare aardappelrassen. INZENDING BROUWGERSTMONSTERS. Zooals reeds eerder in ons blad werd medegedeeld verleent de Z. L. M. hare bemiddeling bij den verkoop van partijen zomergerst aan Nederlandsohe brouwerijen. Inzonderheid' worden partijen Abed Kenia van goede kwaliteit als brouwgerst afgenomen, doch ook partijen Saxonia en Mansholts tweerijïge komen in aanmerking. Zoowel groote- als kleine partijen kunnen worden geleverd; deze laatste worden dan zoo mogelijk tot grootere partijen bijeengevoegd in verband met vrachtkostbesparing. Eiken Dinsdag vindt een voorloopige keuring der monsters plaats. Een ieder, die een reeds afge- dorschen partij van bovengenoemde gerstsoorten heeft en deze als brouwgerst wenscht af te leveren, wordt verzocht een monster van circa 1 kg in te zenden naar het Landbouwhuis te Goes en er voor zorg te dragen, dat dit vóór Dinsdags aan genoemd adres wordt ontvangen. Bij elk monster te vermelden: naam en woonplaats van den verbouwer, ras, grootte der partij en leveringsplaats, benevens de aanduiding „brouw gerst". Op elke partij, die geschikt is voor de brouwerij, wordt een bod gedaan. Een ieder blijft vrij voor den geboden prijs al dan niet te leveren. Betaling der geleverde gerst geschiedt door de Z. L. M. na ontvangst aan de brouwerij. Men houde er dus zooveel mogelijk rekening mede, dat de monsters elke week vóór Dinsdag aan het Landbouwhuis te Goes worden ingeleverd. Een goede regeling voor den afzet van de gerst wordt hierdoor bevorderd. Interprovinciaal Tarwep roef veld bij den heer A. M. Kloet te St. Maartensdijk. (Z 240). Verbouwde rassen: Juliana, Invicta, Mendel, Vilmorin 27, Benoist 40, Joncquois, Carstens V, Vilmorin 23 X Juliana en Wilson P 30 X Juliana. Grondsoort: lichte klei. Voorvrucht: Aardappels. Bemesting: Tegen 300 kg K 40 en 200 kg kas per ha. Gezaaid: 15 October met de handzaaimachine op een rijenafstand van 25 cm. Zaaizaad: Tegen ongeveer 100 kg per ha; droog ontsmet. Aantal en grootte der veldjes: 3 parall. elk van 0,9 are. Algemeene indruk: Vrij goed proefveld, doch de stand kon op alle veldjes wat voller geweest zijn. Plantenziekten: Veel stuif brand in Juliana, Vil morin 27 en Wilson P 30 X Juliana; enkele brand- aren in Inviota, Mendel en Benoist 40, terwijl Joncquois, Carstens V en Vilmorin 23 X Juliana vrij van deze ziekte bleven. Alle rassen hadden meer of minder van roest te lijden; bovendien werd in Juliana, Invicta, Benoist 40 en Wilson P 30 X Juliana eenige voe'tziekte aangetroffen. Raszuiverheid: In Mendel, Carstens V en vooral in Vilmorin 23 X Juliana werden nogal afwijkende aartypen aangetroffen, terwijl dé Joncquois eenige vermenging vertoonde met Benoist 40. Wat de twee nieuwe kruisingen van Ir. Koopman betreft, hebben we het volgende opgemerkt: Vilmorin 23 X Juliana. Lengte plm. 1.30 m, als van Juliana. Stijf stroo. Teveel kleine aartjes. Duidelijk zijn twee aartypen te onderscheiden nl. het Julianatype en het Vilmorintype. De lengte van het stroo loopt nogal uiteen. Geen stuifbrand. Wilson P 30 X Juliana. Ook te veel kleine aartjes. Stevig stroo, dat ongelijk van lengte is. Eerder rijp dan Vilmorin 23 X Juliana. Stroolengte: Het langste stroo, pl.m. 1,30 m, hadden Juliana en Vilmorin 23 X Juliana, daarop volgden Invicta, Mend'el, Carstens V en Wilson P 30 X Juliana, dan Vilmorin 27 en Benoist 40, terwijl Joncquois de rij sloot met een gemiddelde lengte van 1.05 m. Stevigheid van 't stroo: Kort na de slagregens op 15 Juli werden de volgende cijfers voor stevig heid gegeven: Joncquois en Benoist 40, 9, Vilmorin 27 en Vilmorin 23 X Juliana, 8, Juliana en Wilson P 30 X Juliana en Carstens! V, 7 en Mendel en Invicta 6. Volgorde van 't rijpen: Benoist 40, Joncquois en Vilmorin 27 waren het eerst rijp, eenige dagen later volgden Cartens V, Wilson P 30 X Juliana, Juliana en Invicta. Daarna Vilmorin 23 X Juliana en einde lijk Mendel. Deze laatste kon pas 8 dagen later gemaaid worden dan de eerstgenoemde Fransche rassen, (Zie verder pag. 3, le kolom.;

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 2