B. V. G. TUINBOUW. VRAGENRUBRIEK. dan Id innen en spit de ren om. Verder moet men de dieren in bakken voederen en nooit in het strooisel. Het lijdt geen twijfel, of deze, door de Rijksserum- inrichting aangegeven bestrijdingsmethode, heeft bij een plotselinge aanval van eoccidiosis succes, indien men de maatregelen spoedig toepast, maar in de practijk is het niet zoo eenvoudig. Vrijwel ieder bedrijf waar eenige jaren kippen zijn gehouden, is besmet en kan de ziekte bij voor haar' gunstige om standigheden optreden. De smetstof is ook bijzonder taai, ze is bestand tegen de gewone ontsmettings middelen, tegen hitte en tegen vorst. Als men op dergelijke terreinen zijn hennen moet laten loop en, dan helpt geen 14 dagen vasthouden en zijn maat regelen van grooter omvang noodzakelijk. Een der beste middelen is de hokken en terreinen een paar jaar leeg te laten staan, maar daar kan een ieder niet toe komen. Succes heeft men ook wel met een zeer goed aangebrachten gaasbodem en de dieren, als alles droog is, gewoon in de grasrennen te laten loopen. Een moeilijke tijd is dan de dieren tegen den winter over te wennen op de gewone vloerbedek king. Ook kan men de ziekte met goed gevolg be strijden door een heel stel maatregelen, welke over langen tijd worden toegepast en waarmede ik tot heden de beste resultaten heb gezien, maar dat zeer veel aiibeid vraagt. Het bestaat hierin, dat men, te beginnen wanneer men de jonge hennen op de be treffende terreinen brengt, de hokken minstens driemaal per week schoonmaakt of wanneer het hok op de een of andere manier vochtig is gewor den, nogmaals. EVentueel verdachte dieren zondere men direct op een gaasvloer af en drage zorg geen smetstof te verspreiden. Maai de terreinen kort, dan kan de zon tot op den grond schijnen, dat doodt de coccidiën en ze zijn 's morgens vlugger droog, laat de hennen niet buiten loopen wanneer de ren nat geregend is en zorg altijd voor de grootst mogelijke droogte in het hok. Voeder het graan in bakken, maar nooit in het strooisel of buiten en wanneer het harde granen betreft, zet deze voor een gedeelte 24 uur onder water, dan vergen zij minder van de spijsverteringsorganen. Strooi rond het hok zand en veeg een paar maal per week aan, dat is ook een bron van besmetting, evenals even tueel op het terrein voorkomende boschjes of hees ters, daar hoopen de dieren opeen en kan de zon niet schijnen, ruim het op, want ze doen de zorgen in het hok gedeeltelijk te niet. iHet steeds weer schoonmaken van hokken, welke eigenlijk nog niets vuil zijn, valt niet mee, vooral wanneer het er meerdere zijn, maar men moet niet op het hok, maar op den tijd letten, Want het is absoluut noodzakelijk, anders vallen steeds weer hennen uit en het soepje dat overblijft, is tot geen behoorlijke productie in staat. St. Maartensdijk. J. DENDtHOUT. ZOMERVERGADERING B.V.G. 'De B.V.G. heeft dit jaar haar zomervergadering te Axel gehouden. De Voorzitter, de heer W. de Buck te Meliskerke, heette allen welkom, in het bijzonder de heeren Mr. P. Dieleman, voorzitter der Z. L. M., Ir. J. R. te Velde, assistent-secretaris der Z. L. M., A. Haak, voorzitter van den Kring Axel der Z. L. M., C. de Putter, voorzitter van de gew. afdeeling van den C.B.T.B. en de pers. Het verheugde spreker weer zoovele bekende gezichten te zien, het aantal had wel is waar grooter kunnen zijn, doch het feit, dat in Axel alleen nog de heer Dees den B.V.G. ver tegenwoordigt en de moeilijke reis naar Axel, zul len daarvan wel de oorzaak zijn. Spreker hoopt niettemin, dat deze zomervergadering, als alle tot nu toe gehouden zomervergaderingen, zal slagen. Axel dat volgens sommigen ster beteekent, ligt inder daad als een ster tusschen de weelderige akkers en hoeven van Zeeuwsch-Vlaanderen. Zelfs de Nooren en Spanjolen huisden er om den daar aanwezigen rijkdom, al was het toen slechts langs waterwegen te bereiken. Thans is dit gelukkig verbeterd en het is daarom wel opmerkelijk, dat zij die het dichtst bij Axel wonen, zoo slecht zijn opgekomen. Het hoofdbestuur zou gaarne zien, dat er evenals vroeger weer een flinke afdeeling van den B.V.G. in Axel werd gevormd, in verband hiermede heeft het hoofdbestuur 'besloten deze keer te Axel te ver gaderen, om den heer Dees bij de propaganda te steunen. Hierbij zal ook de medewerking van de onderwijskrachten niet gemist kunnen worden. Men vergeet maar al te dikwijls, dat de B.V.G. op een positief christelijken grondslag staat overeenkom stig de 10 Geboden en het Evangelie in de begin selen der Bergrede. Het individu kan niet wat de gemeenschap kan, daarom is organisatie noodig. En als nu waar is, dat hoe rijker de bodem, hoe rijker de vruchten, dan geldt, aldus spreker, ook voor den mensch: hoe rijker geest, 'hoe meer welvaart, wat ook in het boerenleven tot uitdrukking komt. Ook voor de samenleving in den boerenstand is hetgeestelijk terrein een levenskwestie geworden. Maar dan geen Jan Saliegeest getoond, maar activiteit, van arbeid en studie, opdat vakkennis toeneme en ook geen geestelijke afzondering. Nadat hierna eenige huishoudelijke aangelegen heden waren behandeld, lichtte Mr. Dieleman het verzoek toe van de Z. L. M., tot aansluiting van den B.V.G. bij de door de Z. L. M. te stichten Z. J. Li. (Zeeuwscbe Jeugd Landbouwleden)Na afloop van deze rede wees de heer Le Clercq te Sluis er op, dat de afdeelingen te weinig tijd hebben gehad om de desbetreffende circulaire van de Z. <L. M. over de Z. J. L. voldoende te kunnen bestudeeren. Hij stelde daarom voor op deze ver gadering nog geen definitieve beslissing te nemen, maar de afdeelingen alsnog in de gelegenheid te stellen deze circulaire in hun vergaderingen te bespreken. Mr. Dieleman juichtte dit voorstel toe en ver klaarde zich bereid het voorstel van de Z. L. M. op de afdeelingsvergaderingen toe te lichten of te laten toelichten. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de rondvraag dankte de heer Dieleman voor de uitnoodiging en de gelegenheid om de belangrijke kwestie van de jeugdleden te bespreken. Ook de heeren Haak en De Putter dankten voor de uitnoodiging en wensehten de B.V.G. veel succes toe. De Voorzitter zegde dank voor de goede woorden voor de B.V.G., in het bijzonder aan Mr. Dieleman voor zijn rede, waaruit wederom bleek, dat zijn liefde voor den Zeeuwschen boerenstand groot is. Spreker hoopte, dat de heer Dieleman onder Gods zegen nog lang zijn krachten in dienst van de Z. L. M. zou mogen stellen en sloot de vergadering. De meeste aanwezigen vereenigden zich daarna aan een gemeenschappelijke koffiemaaltijd. Na de koffietafel werd met eenige auto's en autobussen een excursie gehouden door Zuid-Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het hoofddoel van deze rijtoer was de bezichtiging van de Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent. Onder deskundige leiding werden in kleine groepen de voornaamste gedeelten van de uit gestrekte fabriek bekeken. Alle mais, die de fabriek verwerkt 200 ton per dag -wordt met een graanzuiger (15 ton per uur) uit de schepen gezogen, automatisch gewogen en daarna tot boven in de fabriek getransporteerd. Daar wordt de mais gereinigd. De zuivere mais wordt in weekkuipen met lauw zuurwater geweekt. Daarna wordt de mais- van kiemen ontdaan. Het oliehoudende gedeelte wordt afgescheiden, teneinde hieruit de olie te kunnen persen. Het ontkiemde graan, dat tot een dikke brei wordt vermalen door maalsteenen, bevat zetmeel, gluten en zemelen. Deze stoffen worden in de buils gescheiden. Het zetmeel wordt gereinigd en gedroogd, en als zoodanig in zakken gedeeltelijk afgeleverd, gedeeltelijk omgezet in glucose. De glucose wordt in tweeërlei vorm afgeleverd, n.l. in blokken, bestemd voor bakkerijen, en in stroopvorm in vaten en trommels, bestemd voor suikerwerkf abrieken. Zeer interessant was de wijze waarop de afleve ring van de producten gecontroleerd wordt. Elke verpakking draagt een label met een nummer en dit nummer, geregistreerd in de administratie der goederenafdeeling, is steeds een nauwkeurige aan wijzing betreffende dag der fabricatie, de verant woordelijke arbeider alsmede analyse der betref fende producten. De gluten worden in de veevoederafdeeling ver werkt, tot de bekende veehouders van deze fabrie ken: Glutine Gluten feed en Protena Glutenmeel. Tenslotte werd de deelnemers een kijkje gegund in het atelier, het voorradenmagazijn van allerlei onderdeelen van de fabriek en de machinekamers. Wanneer men bedenkt, dat de stoomketels dage- lijksch 50 ton kolen verbruiken, kan men een denk beeld van de grootte der machines vormen. De deelnemers waren zeer voldaan over dit bezoek en een woord van dank aan de directie van de fabriek is hier zeker op zijn plaats. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de kaliproefvelden te Westdorpe, hetgeen echter met het oog op de tijd slechts een zeer kort bezoek kon zijn. Van Westdorpe werd naar Hulst gereden, waar de excursie werd ontbonden. DE SECRETARIS. OVERZICHT VEILINGEN. De aanvoer aan de veiling neemt de laatste weken sterk toe. Op de laatste le kwaliteits-veiling te Goes werden 312 nummers aangeboden: in totaal een gewicht van ruim 36000 kg, terwijl aan de elite veiling 5500 kg aangevoerd werd (1936 op 14 Aug. ruim 11000 kg). Een belangrijk deel van deze aan voer is gesorteerd en ten deele ook verpakt door het pakstation. Door de betere inrichting van het pakstation is een snelle afwerking van het geleverde fruit mogelijk. Alle fruit, zoowel appels, peren als pruimen worden over den loopenden band gesor teerd en eveneens over den loopenden band naar het veiling-gebouw vervoerd. Het fruit wordt in het minst niet beschadigd op deze wijze en het is op deze manier zonder eenig bezwaar mogelijk pruimen te sorteeren. Het laat zich aanzien, dat de aanvoer aan het pakstation den aanvoer in 1936 verre zal overtreffen. De prijzen van 1936 kunnen echter thans niet gehandhaafd worden. Voor de appels werden op de le kwaliteits-veiling de volgende prijzen gemaakt: Perzikroode Zomerappel: A. 1317 ct.; B. 11— 15 ct; C. 1112 ct per kg. Early Victoria: A. 11 ct; B. 69 ct; C. 58 ct per kg. Codlin Keswick: A. '89 ct; B. 713 ct; C. 7 ct per kg. Zigeunerin: A. 18 ct; B. 17 ct; C. 13 ct per kg. Terwijl voor een partijtje Juttepeer A.-kwaliteit 37 ct betaald werd en B.-kwaliteit 33 ct. iPrécoce de Trévoux: A. 1116 ct; B. 1012 ct; C. 915 ct per kg. Clapp's Favorite: A. 1419 ct; B. 1214 ct; C. 1011 ct per kg. De prijs van de Reine Claude d'Oullins A-kwali teit liep op de kleine veiling van 1516 ct, de Czar van 5ill ct, dubbele Boerewitte van 1016 ct en Belle de Louvain van 1417 ct per kg, alles A.- kwaliteit. Uit deze gegevens blijkt: de lagere prijs verge leken bij 1936 en de geringer aanvoer aan de elite veiling. Algemeen staat de kwaliteit van het fruit achter bij 1936. Het vorig jaar was echter voor de kwali teit een bij uitstek gunstig jaar, terwijl tot dusver alle factoren tegengewerkt hebben. Overal raakt men echter overtuigd van de beteekenis van de ziektebestrijding en één jaar van tegenslag zal den kweeker niet ontmoedigen. Sommigen hebben na den bloei reeds 4 en 5-maal, anderen zelfs nog vaken gespoten. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Noord-Brabant. Vraag 9. BEMESTING MET KALK EN STAL- MÏ^T. Ik heb kalkarmen grond. Nu wil ik kalk strooien op het stoppelland, dit onder ploegen, daarna be mesten met stalimest en dan nogmaals ploegen. Is deze methode van werken goed en hindert het niet dat kalk en stalmest in één najaar op het land worden gebracht? V. te W. Antwoord: Wanneer kalk met stalmest in aan raking komt, ontstaat er ammoniak, die ontwijkt als dit op den grond plaats heeft, doch die wordt vastgelegd door de bodembestanddeelen als zulks in den grond geschiedt. Wanneer de door U voor gestelde werkwijze goed wordt uitgevoerd, bestaat er weinig kans op verliezen. Dr. Vraag 10. DORSCHEN VAN GERST. Moet ik vergunning bij de landbouw-crisis-organi- satie vragen om te mogen beginnen met het dor- schen van mijn gerst B. te G. Antwoord. Voor gerst van den oogst 1937 wordt geen steun verleend, zoodat geen dorschcontröle meer vereischt is. Voor het dorschen van de gerst zijn derhalve geen nadere formaliteiten noodig. Red. Vraag 11. WITTE VLEKKEN OP TOMATEN- BLADEREN. De bladeren van mijn tomatenplanten vertoonen witte vlekken. Is dit meeldauw of het z.g. kwaad" Wat is hiertegen te doen S. te N. Antwoord. De witte vlekken op het tomatenblad, kunnen door verschillende oorzaken ontstaan. Als de tomaten in de kas staan of te dicht opeen buiten geplant, kan een te veel aan vocht de oorzaak zijn. Ook kan het m eeldauw zijn, dus een schimmel - aantasting. De kleur dezer vlekken is echter eerst geel en wordt later bruin. .Staan de tomaten in de kas, dan kan hiertegen met zwavel gestoven worden, de tomaten buiten kunnen met cal. pap 1 bespoten worden. Zijn de vlekken grauv/ig gekleurd, beginnen ze meestal bij de punten en vindt men dan bovendien aan de onderzijde der bladeren een wit schimmelpluis, dan is dit „het kwaad", t.e bestrij den door de planten te spuiten met Bord. pap. Is het blad van het begin af aan licht en donker gekleurd, dan kan dit een virusziekte nl. mozaiek zijn. Zooals U ziet kan de oorzaak dus verschillend zijn. Het best is dat U wat ziek materiaal bezorgt bij den Plantenziektenkundigen Dienst, Vogelzangs- weg 8 te Goes. Hier kunt U de gewenschte inlich tingen krijgen. P. Vraag 12. UITBETALING SCHADELOOSSTEL LING OPGERUIMDE KOEIEN. Wanneer wordt de vergoeding voor noodzakelijk opgeruimde koeien uitbetaald en hoeveel bedraagt deze Reeds voor September 1935 heb ik 5, gestort en nadien nooit meer iets gehoord. K. te O. Antwoord. Veehouders in Zeeland, die als gevolg van de melksteunbeperking één of meer. koeien hebben opgeruimd in deze provincie werd niet de beperking op de melk, doch op het aantal koeien doorgevoerd ontvangen een tegemoetkoming van 15,per koe. De veehouders die minstens 10 beperkt hebben, ontvangen evenals elders in het land bovendien een vergoeding van ƒ0,02 per kg, d.i. 0,26 per liter gederfde melk. Wij meenen, met een vrij groote mate van zeker heid, te mogen aannemen, dat de schadeloosstelling over enkele maanden zal worden uitbetaald, waarbij de door U gestorte waarborgsom van 5,tevens zal worden gerestitueerd. Red. Vraag 13. LANDBOUWVEREENIGING, DIE AAN LEDEN VERKOOPT, VERPLICHT KWITANTIES BOVEN ƒ10 TE ZEGELEN? Moet een Landbouwvereeniging, die voor haar leden goederen koopt en deze weer aan haar leden verkoopt, kwitanties boven 10 zegelen, ook als aan het eind van het jaar een totaalkwitantie wordt gegeven? B. te S.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 6