NOORD-BRABANTSCHE M" VAN LANDBOUW Redactioneel Gedeelte LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN NOORD-BRABANT. NOTULEN ALGEMEENE VERGADERING. ECONOMIE. AKKERBOUW. VERSLAG RIJKSPROEFSTATION TE MAASTRICHT. Ter kennis wordt gebracht, dat het verslag van het Rijkslandbouwproefstation over het tijdvak 1 Juni 1936—31 Mei 1937, eerlang zal verschijnen en evenals het vorige jaar, verkrijgbaar zal worden gesteld a ƒ0,30 per exemplaar. Zij, die een of meer exemplaren van dat verslag wenschen te ontvangen, gelieven daarvan mede- deeling te doen aan voornoemd Station vóór of op 31 Augustus a.s., bij voorkeur onder toezending van het verschuldigde bedrag. (Postrekening no. 15261.) Er kan niet voor worden ingestaan, dat aan aan vragen, welke na genoemden datum binnenkomen, zal kunnen worden voldaan. ACHTSTE FOKVEEDAG vanwege het Texelsch Schapenstamboek voor Noord-Brabant, te 's Hertogenbosch, op Woensdag 18 Augustus a.s. We staan weer aan den vooravond van dezen dag en willen U nog even opwekken tot een bezoek, voor het geval U óók geïnteresseerd bent voor de Schapenfokkerij. Den Bosch toch is geworden niet alleen de demonstratiedag van datgene, wat door oordeel kundige fokkerij en selectie werd bereikt, het is ook het punt, waar men speciaal zijn mannelijk fokmateriaal voor het komend dekseizoen aan koopt. Ruim 300 aangiften zijn binnengekomen, hetgeen de groote collectie van 1936 nog overtreft. Verschillende schapenhouders staan nog ietwat vreemd tegenover het stamboekwezen, maar laten zij eens gaan zien in Den Bosch. Het bindt U tot niets en de toegang is geheel kosteloos, omdat 18 Augustus d e reclamedag moet zijn voor onze schapenfokkers. Weet U wel, dat Noord-Brabant, achter Gelderland, in '36 de vijfde plaats innam, wat betreft het aantal ter controle ingezonden ooienvachten. Alleen voor stamboekrammen is wol controle verplichtend gesteld, vanwege het Centraal Bureau Schapenfokkerij, maar zóózeer zien onze leden de waarde van een streng doorgevoerde selectie, ook van het vrouwelijk fokmateriaal in. Ook de wolkeuring, op 12 en 13 Juli j.l. te Tilburg gehouden, gaf weer een gunstigen indruk van de kwaliteitsverbetering der Noord^Brabantsche wol. Plaats en aanvang der keuringen: Overdekte Vee- markthallen, negen uur. Met het oog op den handel in springrammen, zullen de keuringen met de ram- laimmeren beginnen. TROMJP. ACHTSTE FOKVEEDAG (Zwartbont), vanwege de Fokcentrale te Roosendaal (N.-Br.), op Maandag 30 Aug. a.s., op het terrein vóór de R.K. Landbouwwinterschool. Als voorlooper van de Bondsfokveedag, 1 October a.s. te Breda te houden op het Veemarktterrein in de Belcrumpolder, organiseert Roosendaal thans zijn achtste fokveedag. Roosendaal heeft een klinkende naam, wat betreft het productievermogen van het in die streek gehouden vee, maar óók aan de exterieurverbetering wordt alle aandacht geschon ken. Laat het vee er misschien niet zóó robuust uitzien als in andere streken, het weet een hooge leeftijd te bereiken en de zandstreken uit het werk gebied der Fokcentrale, leveren lang niet het gering ste aandeel wat de aanvoer van het fokmateriaal betreft. Als we een opmerking zouden mogen maken, dan zouden we wiïlen zeggen: „Fokkers uit Roosendaal, werkt nog méér samen, om uw fok- gebied zoo goed mogelijk voor de buitenwereld te doen uitkomen, zonder teveel aan eigen eer te denken". De locale keuringen zouden een steekproef moeten zijn, voor wat naar de Bondsfokveedag zou dienen te worden afgevaardigd. We weten het heel goedi: deelnemen aan fokveedagen en keuringen is op verre na niet altijd direct voordeel, maar reclame is gebiedend en alléén voortdurende pakkende reclame, hier in den vorm van demonstraties met de beste dieren kan op den duur succes doen oogsten. De oudere koeien gaven in 36/37 gemiddeld: 5310 kg melk met 3.37 c/c vet in 331 dagen, terwijl de eerste kalfskoeien gem. 4317 kg met 3.54 in 339 dagen gaven. De hoogste producente gaf, als ruim 6-jarige 7765 kg mel'k met 3.85 in 330 dagen en wel: Johanna 84278 R. van A. Broos te Kruisland. Nu de catalogus ter perse gaat, willen we U even iets meedeelen omtrent de inschrijvingen. Het totaal bedraagt ruim 140 dieren, waaronder ongeveer 40 stieren, waarvan' het meerendeel der jongeren te koop is. Van de ruim 500 fokregisterdieren zijn er een kleine 300 in het N.RjS. ingeschreven. Ruim 30 der oudere koeien produceerden meer dan 200 kg botervet in 330 dagen. De ruim 40 oudere koeien worden in een 3-tal productieklassen ingedeeld. Overigens geschiedt de keuring naar exterieur. Naast de individueele rubrieken zijn nog een 20-tal groepen eigenfok, een 8-tal stammoeders en een 5-tal stamvaders aangegeven. Dezë opmerkingen mogen voldoende zijn om U op te wekken 30 Augustus eens in Roosendaal te gaan zien. Voor belangstellende kooplustigen zijn alle gegevens bij de hand, waar de Fokcentrale kantoor houdt in de RJK. Landbouwwinterschool. Tr. MACHTIGING VERWERKING TARWE VOOR EIGEN GEBRUIK. Houders van bovenvermelde machtiging worden er aan herinnerd, dat de geldigheidsduur daarvan ophoudt per 1 September 1937. Wie voor eene nieuwe machtiging in aanmerking wienscht te komen, wende zich voor een aanvraag formulier tot zijn districtssecretaris. De aanvrager moet dit formulier zelf inzenden aan: de afd. T. E. G. van de Landbouw-Crisis- Organisatie voor Noord-Brabant, Spoorlaan 50 te Tilburg. VARKENSTELLING. De driemaandelijksche varkenstelling zal wederom plaats hebben in de week van 16 tot en met 21 Augustus. Daar het mede in het belang van den varkens houder zelf moet worden geacht, dat deze telling zoo juist mogelijk geschiedt, achten wij het gewenscht, belanghebbenden op het volgende opmerkzaam te maken: 1°. De door de districtscommissie aangewezen teller moet persoonlijk de telling verrichten op het bedrijf zelf van iederen georganiseerde, aan wien voor 1937 eene varkenstoewijzing is geschied. 2°. Tegelijk dus 'op het bedrijf worden de tellingscijfers door den teller ingevuld op de daarvoor bestemde, gedrukte lijst. 3°. Het is den landbouwer toegestaan zich ervan te overtuigen, of de voor zijn bedrijf ingevulde cijfers juist zijn. Wij vertrouwen, dat een ieder zijne volledige medewerking zal verleenen, om de telling zoo goed mogelijk te doen slagen. (Vervolg van pag. 2.) De VOORZITTER zegt toe, dat het Dagelij ksch Bestuur aan deze aangelegenheid zijn aandacht zal blijven schenken. De heer Mr. WINTERMANSvertegenwoordiger van den Minister en den Directeur-Generaal, zegt dank voor de welkomstwoorden. Spreker zegt, dat zoowel de Minister als de Directeur-Generaal groote belangstelling hebben voor den Zeeuwschen landbouw in het algemeen en voor de Z. L. M. in het bijzonder. De Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. QUARLES VAN UFFORD, zegt, dat het Provinciaal Bestuur warme belangstelling gevoelt voor den Zeeuwschen landbouw in het algemeen en voor de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij in het bijzonder. Spreker heeft met grooten aandacht geluisterd naar de rede voeringen van Dr. iPosthuma en den Voorzitter. Spreker wenscht de Z. L. M. geluk met haar Voor zitter en spreekt de hoop uit, dat zij nog lang door Mr. Dieleman zal worden geleid. De landbouw verkeert nog steeds in moeilijke omstandigheden, in de industrie zijn hier en daar teekenen van opleving waar te nemen, voor den landbouw is dit echter nog niet het geval, hij ver keert nog steeds aan den rand van den krater. Spr. heeft dezen zomer een bezoek gebracht aan Italië en daar bij den krater van de Vesuvius gestaan. Toen er voortdurend groote brokstukken lava uit den krater te voorschijn kwamen riep de gids: avanti, avantivoorwaarts, voorwaarts. Dit wil spreker ook de Z. L. M. toeroepen, avanti, steeds voorwaarts, om te komen tot grooter welvaart, tot grooter algemeene ontwikkeling, eendracht en een heid. Spreker hoopt, dat het in Zeeland mag komen tot één landbouwmaatschappij, waarin men vrijelijk uiting zal kunnen geven aan de Christelijke begin selen, en besluit met de beste wenschen voor den Zeeuwschen landbouw en de Z. L. M. De heer VAN DE ZANDE zegt Ged. Staten van Zeeland dank voor hun ruim standpunt betreffende den Prov. bootdienst ter gelegenheid van de land bouwtentoonstelling. Hierna sluit de VOORZITTER onder dankzegging voor de opkomst en de gehouden besprekingen de vergadering. Na afloop van de Algemeene Vergadering ver- eenigden velen zich aan de gemeenschappelijke koffietafel in „Concordia". Om ongeveer 1.45 uur begon de rijtoer door het prachtige landschap van Schouwen en Duiveland. Dank zij de gunstige weersomstandigheden en de uitnemende regeling, alsmede door de gastvrije ontvangst op het slot Moermont en het dorp Renesse, slaagde de rijtoer uitnemend. NEDERLANDSCH LA NDHUISHOUDKUNDIG CONGRES. Het 89e Nederlandsch Landhuishoudkundig Con gres zal op 14 en 15 September a.s. in den Schouw burg „Casino" te 's-Hertogenbosch worden ge houden. De navolgende vraagpunten zullen op dit congres worden ingeleid: 1. Hoe moet de plattelandsjeugd haar vrijen tijd gebruiken? Inleider: Ir. C. van Meel, consulent voor de jonge boeren van den Noord-Brabantschen Christelijken Boerenbond te Tilburg. 2. Welke situatie is er, nu de suikerconventie in Londen is gesloten, voor de Nederlandsche suiker bietenteelt ontstaan? Inleider: Dr. P. J. H. van Ginneken te Bergen op Zoom. 3. Welken invloed hebben de crisismaatregelen gehad op de verbetering van den hoenderstapel? Inleider: Ir. J. G. Tukker, rijkspluimveeteeltcon- sulent te Beekbergen. 4. Welke vraagstukken treden bij de zaaizaad- en de pootgoedvoonziening in Nederland naar voren? Inleider: Ir. J. Sdebenga, secretaris van den Ned. Alg. Keuringsdienst te Wageningen. Op 14 September 'zullen de congressisten met hun dames ten gemeentehuize door het gemeente bestuur van 's-Hertogenbosch worden ontvangen? terwijl op 15 September de Coöp. Handelsvereni ging van den N.C.B. te Veghel de congressisten met hun dames zal ontvangen voor een bezichtiging van haar gebouwen. BEDRIJFSRAAD VOOR HET LANDBOUW- BEDRIJF IN OOSTELIJK Z.-VLAANDEREN. Genoemde bedrijfsraad vergaderde onder voorzit terschap van den heer J. Salman. Deze wijdde bij den aanvang van de vergadering eenige gevoelvolle woorden aam de nagedachtenis' van den eersten Voorzitter, wijlen den heer F. van Camp en. Spr. sprak o.a. de hoop uit, dat het den raad zou gelukken om althansl in dezelfde richting te blijven werken, als indertijd door den heer v. Campen werd aan gewezen. Een belangrijk punt op de agenda was de be spreking van het vakonderwijs. Uit de mede- deelingen, die daaromtrent door verschillende leden gedaan werden, kon wonden opgemaakt, dat de gelegenheid om goed vakonderwijs te ontvangen voldoende mag worden geacht. Een andere kwestie is echter, dat er niet altijd voldoende van wondt geprofiteerd. Het gaat er dus om de jonge menschen, in het bijzonder ook de jonge landarbeiders, aan te moedigen om zich goed van hun vak op de hoogte te stellen, niet alleen practisch, maar ook theoretisch. Een paar andere punten van de agenda o.a. be treffende kindertoeslag en werkverruiming moesten tot een volgende vergadering worden uitgesteld. LET OP DEN COLORADOKEVER. Nogmaals wordt een beroep gedaan op allen, die aardappels telen, om nauwkeurig toe te zien of in hun gewas de aanwezigheid van den Coloradokever of van sporen daarvan kan worden vastgesteld. Het is van het allergrootste belang, dat nu nog alle noodige maatregelen worden genomen op de plaats of plaatsen, waar het blijkt voor te komen. Dit jaar is op één plaats het insect in ons land gevonden en onmiddellijk is alles gedaan, om het daar volkomen uit te roeien, wat, naar wij hopen, gelukt is. Tot nu toe is het bij dit eene geval gebleven, maar met de mogelijkheid, dat het op nog meer plaatsen aanwezig is, moet zeer zeker rekening gehouden worden. Laat daarom iedereen zeer nauwkeurig op letten of hij vinden kan: den kever, die rond van vorm is en 1 cm groot, geel van kleur met tien zwarte strepen over de geheele lengte der dekschilden; of de larven, rood van kleur, met een sterk ge zwollen achterlijf, die aan het aardappelloof vreten (waar de larven voorkomen is dus ook het blad beschadigd) of alleen beschadigde bladeren bij enkele of meer dere planten, die bijeen staan. Ook dit laatste is van heel groot belang. Het kan namelijk zijn, dat het onopgemerkt is gebleven, dat er larven dn een gewas zijn opgetreden. Die larven hebben dan het blad meer of minder sterk bescha digd, maar zijn daarna ter verpopping in den grond gekropen. Een groepje planten met aangevreten bladeren kan dus op de aanwezigheid van een oude haard van den Coloradokever wijzen. De Plantenziektenkundige Dienst die, voor het behoud van onzen exporthandel in land- en tuin- bouw-producten, tot taak heeft, elk optreden van den Coloradokever in ons land met alle middelen tegen te gaan, rekent op de medewerking van alle aardappeltelers. Dat deze in de komende weken nogmaals nauwkeurig op de hierboven aangegeven verschijnselen letten en aangifte doen van elk geval, waarin zij meenen iets verdachts gevonden te hebben. Deze aangifte moet geschieden ten ge-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 3