NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Zaterdag 14 Augustus 1937 No. 1343 29e Jaargang WAARIN OPGENOMEN HET Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere VereenigingeiV ZITDAGEN Keuringsdienst ZEELAND. LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN ZEELAND. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL - GOES. WEEKOVERZICHT. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt eiken ZATEROAC. Overname slechts geoorloofd met duidelijke vermelding van bron. Leden van de Z. L. M. ontvangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor leden der Nd-Br. M. v. L. 1,25 per jaar. Voor niet-leden der Z. L. M. of Nd-Br. M. v. L. ƒ5,per jaar. REDACTEUR: Ir J. D. DORST, Secretaris Z. L. M. Landbouwhuis Goes, Telef. 150. ADVERTENTIETARIEF1—5 regels ƒ1,—; elke regel meer 20 cent. Regelabonnementen tegen verminderd tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster, N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen, of aan het Landbouwhuis te Goes. Boekhoudbureau en Accountantsdienst Z. L. M. ZIEfRIKZEE: Donderdag 19 Augustus a.s. in „Huis van Nassau". KEURINGSLIJST 1937 VAN DEN KEURINGS DIENST ZEELAND. Het eerste edeelte van de lijst van goedgekeurde gewassen, oogstjaar 1937 van d-en Keuringsdienst Zeeland wordt eind van deze week of begin volgende week aan alle deelnemers aan de gewassenkeuring toegezonden. Dit eerste deel bevat den uitslag der goedgekeurde perceel en origineele gewassen (gedeeltelijk) be nevens de granen (behalve de haver), de peulvruch- ten, het vlas en de in-klasse A gekeurde perceelen uitgezonderd de late aardappelrassen. Het tweede gedeelte van de keuringslijst, waarin de overige aardappelperceelen en de boonen zijn "1 opgenomen zal over ca. 2 weken worden toegezonden. Wij verzoeken de deelnemers aan de keuring deze keuringslijst goed te bewaren en bij de aanvrage van certificaten de lijst te raadplegen. De benoodigde certificaten gelieve men tijdig aan te vragen, daarbij het partijnummer op te geven en voor aardappelen de maat te vermelden, waarin de partij is gesorteerd. De dealnemers aan de keuring worden verzocht bij ontvangst van de keuringslijst te willen nagaan of hun goedgekeurde perceelen op juiste wijze in de lijst staan vermeld. Uit -ervaring- is ons hekend, dat zelfs de meest nauwgezette correctie niet geheel kan voorkomen, dat fouten in de lijst blijven staan. Mocht de opgenomen uitslag van Uw goedgekeurde perceel (en) niet overeenkomen met die, welke U van de keuringscommissie heeft ontvangen, dan gelieve U ons hiermede zoo spoedig mogelijk in kennis te stellen. Eventueele correcties op de uitslagen kunnen dan worden opgenomen in de vervolglijst. TOEWIJZING OOGST 1937. Met betrekking tot de tarweregeling voor het oogstjaar 1937, brengt de Gewestelijke Tarwe- Organisatie voor Zeeland het volgende ter kennis van alle bij. haar georganiseerde tarwetelers. Monstering en keuring van tarwe oogst 1937. Het ligt in de bedoeling, dat in de week van 30 Augustus t/m 4 September a.s. met de keuring van tarwe zal worden begonnen. In deze week zal dus tarwe van den nieuwen oogst kunnen worden ge monsterd, welke tarwe in de daarop volgende week aam de G. T. Z. dient te worden geleverd. Mogelijk zullen de tarwetelers op Schouwen en Duiveland in de gelegenheid worden gesteld hun monsters reeds eeni-ge dagen vóór 30 Augustus a.s. in te dienen. Hoeveelheid, in te leveren tarwe. Bedrijven met niet meer dan 2 ha tarwe mogen al hun tarwe in één partij afleveren. Bedrijven met meer dan 2 ha tarwe zullen in de maand September a.s. een hoeveelheid van ten hoogste €00 kg per met tarwe beteelde ha aan de G.T.Z. mogen leveren. Het kwantum tarwe, dat in de volgende maanden door laatstgenoemde bedrijven zal mogen worden geleverd, zal nog nader worden bekend gemaakt. V oorschotsprijzen. De voorschotsprijzen zijn nog niet vastgesteld; ze zullen t.z.t. in de landbouwbladen worden gepubli ceerd. Tenslotte zij nog vermeld, dat het wederom in de bedoeling ligt den tarwetelers een bewaarpremie te verleen-en van 0,03 per 100 kg per week, in gaande per 29 Augustus a.s. Op den eersten Dinsdag in October beginnen wederom de lessen. Inlichtingen omtrent eischen van toelating en programma's, zijn verkrijgbaar bij den directeur, C. J. DROOGIENDIJK In ons weekoverzicht van 31 Juli j.l. hebben we iets over de kwaliteitskeuring voor boter medegedeeld. Zooals men zich zal herinneren, is daartoe het ZuiveHKwaliteits-Contröle-bureau (Z. K. B.) opgericht, dat -zich zal belasten met de keuring van kwaliteit van lbo tér, welke voor export bestemd is. Dinsdag j.l. heeft in het koelhuis van den Zuid- Nederlandschen Zuivelbond te Kéèrmond de officieele eerste boterkeuring van dit bureau plaats gehad. Hierbij heeft Ir. Roebroek, directeur-generaal van den landbouw het doel en de werking van dit bureau uiteengezet. In het Alg. Handelsblad lazen wij hiervan een verslag, waaraan wij Ifët volgende ontleenen. „Het Zuivelkwaliteits-contrölehur-eau is, aldus spreker geenszins- een nieuwe instelling in den zin van een eerst-ingestelde keuring op Nederlandsche zuivelproducten. Die keuring bestond reeds; echter -dient het nieuwe instituut tot het bepalen van het exportproduct als typische Nederlandsche kwaliteit. Hierdoor -hoopt men ook de kwaliteit zélf allengs op te voeren. iHet land is verdeeld in zes keuringsdistricten en in elk district is een. keuringsplaats gevestigd. Deze centra zyn: Leeuwarden voor Friesland; Assen voor Groningen en Drente; Zutphen voor Gelderland en Overijssel; Roermond voor Limburg en Oostelijk Noord-Brabant; Breda voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant; Amsterdam voor Noord- en Zuid- Holland en Utrecht. Op een door den directeur van het bureau te bepalen productiedatum, wordt een aantal fabrieken door de ambtenaren van het Z.K.B. bezocht. Voor zoover het aantal bezochte fabrieken niet toereikend is om het gewenschte aantal monsters ter keuring te krijgen, zal voor verdere aanvulling gebruik worden gemaakt o.a. van telefonische oproeping tot inzending van monsters door de aan geslotenen. De in het keuringsgebouw aangekomen monsters worden daar zoo spoedig mogelijk geplaatst in een koelcel, welke door middel van een koel installatie automatisch op een temperatuur van ongeveer 13 gr. C. gehouden wordt. Na een bewaringstij'd van een week, worden de monsters boter door (telkens twee) deskundige keurmeesters beoordeeld. Deze keurmeesters beoor- deelen de boter geheel onafhankelijk van elkaar en zijn volkomen onbekend met de herkomst van de boter, zoodat een volledigs neutraliteit bij de beoordeeling gewaarborgd is. Boter, welke in klasse 1 geplaatst wordt, is te beschouwen als te zijn van uitstekende, boter van de klasse lb van nog goede kwaliteit. Wordt de boter geplaatst in klasse 2, dan wordt ze daarmede geacht te zijn van een, voor uitvoer ongeschikte kwaliteit. Fabrieken, die regelmatig boter van uitstekende kwaliteit produceeren, zullen minder vaak voor bemonstering bezocht worden dan de andere bedrij ven. De fabrieken, weke boter van voor uitvoer ongeschikte boter bereiden, zullen zoolang eenmaal wekelijks bezocht worden, totdat de kwaliteit weer op peil is. Voorloopig worden echter", zoo beslcot de heer Roebroek, „aan de uitkomsten der keurin gen nog geen consequenties verbonden". -Wij kunnen het streven om de kwaliteit van de boter op te voeren niet anders dan toejuichen, omdat de mogelijkheid van export van onze land bouwproducten in de toekomst in belangrijke mate zal afhangen van de kwaliteit van de producten. Met ingang van 15 Augustus zal de toeslag op dje melk verlaagd worden van 2,16 tot 1,-88 cent per kg melk van 3,2 vetgehalte. In het betreffende persbericht, dat we hierover ontvingen, wordt er aan herinnerd, dat het bedrag, dat de melkveehouders ontvangen, bestaat uit den prijs op de wereldmarkt en het daarop gegeven steunbedrag. Naarmate de prijs op de wereldmarkt stijgt, kan het steunbedrag worden verlaagd, zonder dat d-e inkomsten, der veehouders geringer worden. De toeslag werd het laatst vast gesteld op den grondslag van een Deeuwarder- boternoteering de wereldmarktprijs voor Neder landsche boter van ongeveer 65 cent per kg. Sindsdien is deze noteering gestegen tot 80 cent de laatste weken. Hierin heeft de Minister van Econo mische Zaken aanleiding gevonden het steunbedrag te verlagen met bovengenoemd bedrag. Hierbij is nog overwogen, dat de stijging der Leeuwardernoteering gepaard is gegaan met een daling der heffing, daar anders de boterprijs voor den consument zou zijn gestegen. Hierdoor zijn de inkomsten van het Landbouw Crisisfonds terug- geloopen, hetgeen volgens den Minister een vermin dering van het steunbedrag wettigt. Voorts is in aanmerking genomen, dat de veehouders op het oogenblik voor het rundvee betere^ prijzen maken dan eenigen tijd geleden, dat de hoeveelheid melk, wélke de veehouders produceeren, toeneemt, hetgeen eveneens gepaard gaat met een vermeerdering van inkomsten en ten slotte, dat het gewenscht is, iedere aanleiding tot verhooging der pachtprijzen te vermijden. In de verlaging van het steunbedrag van 2,16 tot 1,88 is de verhooging van den wereldprijs van de boter slechts gedeeltelijk verdisconteerd. De Minister heeft op verschillende gronden gemeend, het steunbedrag thans niet met het volle bedrag van -de stijging der Leeuwarder noteering te moeten verlagen. Op deze wijze worden te groote schokken vermeden en wordt voorkomen, dat het steunbedrag direct weer zou moeten worden verhoogd, indien de Leeuwarder noteering een dalende richting zou volgen. Bovendien kon op deze wijze rekening worden gehouden met de ook na de vorige vast stelling van den melktoeslag vermoedelijk nog iets gestegen productiekosten, voor zoover althans deze stijging niet door rationalisatie werd geneutra liseerd. Ten slotte is hierbij ook overwogen het feit, dat het peil van de inkomsten der melkveehouders gedurende de crisis herhaaldelijk relatief laag was. Wanneer een nieuwe verlaging of verhooging van het steunbedrag ter sprake mocht komen, zal rekening worden gehouden met het feit, dat de door de stijging der Leeuwarder noteering mogelijk geworden verlaging op de aangegeven gronden ditmaal niet geheel werd uitgeput. Tot zoover de inhoud van het persbericht. Voor de veehouders is deze verlaging van den toeslag met ongeveer 13 wederom een groote teleurstelling, de argumenten, welke de Minister voor deze steun vermindering aanvoert, kunnen deze teleurstelling niet wegnemen. Inderdaad hebben de veehouders het den laatsten tijd iets ruimer gehad door de hoogere yeeprijzen en de stijging van den wereldmarktprijs van de boter, doch deze verbetering van inkomsten was nog geenszins zoodanig, dat hierdoor een verlaging van den steun gewettigd was. Het voornaamste argu ment zal naar onze meening dan ook wel zijn, het feit, dat de inkomsten van het Landbouw-Crisisfonds niet meer voldoende zijn om den toeslag van 2,16 cent per kg melk te kunnen bekostigen. Doch waarom dit dan niet ronduit gezegd? Wij hadden dit meer kunnen waiardeeren dan de opsomming van argumenten, welke de betrokken veehouders den indruk geven, dat een verbetering van hun situatie voorkomen moet worden. Alhoewel de huidige Minister van Oeconomische Zaken reeds heeft te kennen gegeven, dat het voorontwerprLandbou worden j gswet in den vorm, zooals dit door den vorigen Minister van Landbouw is opgesteld, niet in behandeling zal komen, heeft het Comité van Graanhandelaren,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 1