AKKERBOUW. PLUIMVEEHOUDERIJ. hooge eisohen stellen toch nog een productieve bestemming te geven en hoe de lediggang met zijn moreel en economisch ongunstige gevolgen te voor komen, zal zich derhalve opnieuw naar voren dringen. Het is met het oog hierop, dat wij een oogenblik stil willen staan bij de werkverschaffing op ihet platteland en met name in Zeeland. De werkverschaffing kent evenals alle andere uit den nood der omstandigheden geboren systemen het stadium van zoeken en tasten naar de juiste methode. De inschakeling van het particulier initia tief in deze sterk op de overheid steunende aan gelegenheden, 'die den laatsten tijd op het platteland meer en meer naar voren begint tekomen, achten wij een gunstig symptoom. Wij kennen dat bij het draaineeren van grond, verbeteren van slooten en waterleidingen, etc. Niet minder belangrijk in dit verband zijn de in de circulaires van de Rijksinspec tie voor de Werkverschaffing genoemde „particu liere ontginningen". Dit komt in het kort hierop neer. Meest onder deskundige leiding van een maat schappij, die zich speciaal op dit terrein beweegt, worden perceelen land in een bepaalden vorm gebracht. B.v. een stuk land, dat erg ongelijk ligt en als zoodanig ongeschikt is voor bouwland, wordt gelijk gemaakt. De kosten, die aan een dergelijk werk, wil het doelmatig geschieden, verbonden zijn, zijn dermate hoog, dat deze verbeteringen onder normale omstandigheden aohterwege blijven. De particulier in casu de landbouwer laat dit nu in werkverschaffing uitvoeren, waarbij de overheid dan een deel van de loonkosten voor haar rekening neemt. De voordeelen, die een dergelijke vorm van werk verschaffing meebrengt, zijn van verschillenden aard: le. Economisch. Genoemd deskundig toezicht waarborgt een weten schappelijk juiste verdeeling van de grondlagen, waardoor de gemiddelde productiviteit van den grond belangrijk kan stijgen. Dit beteekent ceteris paribus grootere opbrengst en dus lagere kosten per eenheid product. Gezien het groote aandeel van de vaste lasten in den landbouw springt dit voordeel van bedrijfseconomisch standpunt nog meer in het oog. Dit egaliseeren van grond is geen novum, het werd incidenteel door den boer zelf gedaan, maar op een voudiger minder kostbare wijze met den ploeg. Het resultaat was echter in de meeste gevallen teleur stellend, omdat de daarvoor gewenschte verdeeling van de grondslagen niet voldoende in acht werd genomen. Een eerste vereischte is n.l., dat de z.g. bouwvoor ter dikte van 30 cm te allen tijde aan de oppervlakte blijft, omdat deze de vereischte plantenvoedende stoffen bevat, die in de diepere lagen niet of althans onvoldoende voorkomen. Om te voorkomen, dat de verschillende lagen gemengd worlen is een machinale methode vrijwel uitge sloten, zoodat het in handenarbeid moet geschieden. Alleen met de genoemde kostbare, maar weten schappelijk goed gefundeerde methode kan het gewenschte resultaat bereikt worden. 2e. Fiscaal. De overheid betaalt alleen een deel der loonkosten. Dit aandeel varieert van 50 tot 90 en wordt bepaald door de verhouding tusschen kosten van hei: werk begroot door de uitvoerende maatschappij, veelal de Nederlandsche Heide Mij eenerzijds en de geschatte waardevermeerdering van het werk in voltooiden staat anderzijds. Bij werkverschaffin gen, die uitsluitend op initiatief en voor rekening van de overheid worden uitgevoerd, zoogenaamde gemeentelijke werkverschaffingen komen de soms dure materiaalkosten voor rekening van deze gemeenten. Deze materiaalkosten, die bij deze werken over het algemeen betrekkelijk laag zijn, omdat hier weinig of geen materiaal verwerkt wordt, behalve kruiwagens, en alle andere bijkomende kosten van toezicht, administratie en sociale lasten komen bij deze particuliere ontginningen voor rekening van den particulier. Gegevens om het voordeel voor de schatkist kwantitatief vast te stellen, hebben wij niet tot onze beschikking, het komt ons echter voor op grond van de verdeeling der kosten tusschen ovenheid en particulier, dat deze wijze van werkverschaffing goedkoop is. 3e. Kans dat particulieren onnoodig profiteeren isi klein. Het geldt hier alleen werken, die onder normale omstandigheden niet gebeuren. Dit in tegenstelling met andere reeds eerder bekende werken, waar het motief vaak moeilijker is vast te stellen. Principieel is het dus bij de nieuwe methode gemakkelijker vast te stellen, of een werk voor werkverschaffing al of niet in aanmerking kan komen. Anderzijds draagt ook de wijze inspecteur van de werkverschaffing en vaak ook de plaatselijke overheid hebben n.l. te beslissen waarop de hoegrootheid van het aandeel van de overheid in de loonkosten wordt vastgesteld, er toe bij, dat het gevaar, dat particulieren onnooiig zouden profiteeren, tot een minimum wordt beperkt. 4e. Sociaal-economisch. Werkelijk productieve werken stimuleeren de werklust van de arbeiders en de deprimeerende gedachte van te moeten werken alleen om een tegen prestatie te leveren voor de te ontvangen steun gelden wordt er ongetwijfeld door verzwakt. Over het algemeen is het mooi werk en dat heeft zijn gunstige reflex op de geestesgesteldheid van deze arbeiders. Vooral deze factor moet men niet onder schatten. Wij hopen hiermee dus aangetoond te hebben, dat met deze particuliere ontginningen de mogelijkheden voor het vinden van productieve werken op het platteland niet onbelangrijk zijn gestegen en het is dus alleszins toe te juichen, dat ook in Zeeland deze methode, hoewel nog in zeer bescheiden mate begint door te dringen. In het afgeloopen jaar werden slechts enkele terreinen van particulieren op deze wijze geëgaliseerd en het is zeker een verheugend teeken, dat na een jaar van proeven op dit gebied reeds verscheidene nieuwe aanvragen bij de rijks inspectie voor de werkverschaffing te Middelburg, Lange Delft 48 zijn binnengekomen. Wanneer wij de goede resultaten, hetgeen bewezen wordt door den stand der gewassen die naar wij vernemen goed te noemen is in aanmerking nemen, is de navolging begrijpelijk. In deze streken is in tegenstelling met een provin cie als Drente de aard -en het resultaat van ont ginningen minder bekend. En het is wellicht mede hieruit te verklaren, dat deze nieuwe methode hier zoo laat is toegepast. Ook de sterke zucht naar behoud van eenmaal aanvaarde toestanden, die vooral de plattelandsbevolking kenmerkt, kan hoe voortreffelijk deze eigenschap overigens ook moge zijn hier mede remmend werken. Vele hoeren n.l. zweren nog bij de oude goedkoope en dikwijls foutieve methode van egaliseeren van gronden. Andere werken, die in dit kader zeker nog de ajandaoht verdienen, zijn die op het terrein van de verkaveling en ontwatering van gronden. Het komt n.l. veel voor, dat perceelen in eigendom of in pacht bij eenzelfde persoon erg uit elkaar liggen, waardoor de gemiddelde afstand, dien arbeiders, producten en hulpmateriaal moeten afleggen, o moo dig wordt vergroot. De daardoor veroorzaakte extra kosten vormen een sta in den weg voor een zoo economisch mogelijke bedrijfsvoering. Herverdeeling van de perceelen is dan vaak de eeniga oplossing. Voor waarde hiervoor is rechtlijnige vorm van de perceelen. Bij de meeste is dat verre van het geval, ze vertoornen vaak de grootste willekeur. Dit vraagt veel arbeid en hiermee worden dus weer nieuwe en productieve objecten voor de werkverschaffing gevonden. Moeilijkheden bij deze verdeeling van de perceelen komen nog wanneer ze in handen zijn van verschil lende eigenaren en vooral van vele eigenaren, van kleine stukjes grond. Gehechtheid aan den grond kan dan een groote handicap zijn om de wettelijk vereischte medwerking te krijgen. Gelukkig, dat de nieuwe wet op de ruilverkaveling, waarvan het voorloopig verslag reeds is verschenen, de voor waarden om tot verdeeling te komen aanmerkelijk heeft verlicht. Ook hier is dus medewerking van den particulier noodzakelijk, hetgeen eveneens geldt voor de ont watering, een niet minder belangrijk en productief object voor de werkverschaffing op het platteland. De combinatie overheid en particulier-initiatief heeft dus geleid tot nieuwe mogelijkheden op hét terrein van de werkverschaffing. Hiermee heeft de werkverschaffing op het platteland een richting ingeslagen, die uit velerlei oogpunt krachtigen steun verdient. Drs. J. C. VAN DER VOORDE. W olphaar tsd ij k NEDERLANDSCH HUISHOUDKUNDIG CONGRES. Het 89ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres zal op Dinsdag 14 en Woensdag 15 Septem ber 1937 te 's-Hertogenbosch worden gehouden. De onderwerpen voor de inleidingen zullen nog nader worden bekend gemaakt. DE PACHTWET. Wederom is een boek verschenen over de nieuwe Pachtwet, zoodat de literatuur over dit belangrijke onderwerp langzamerhand een zekere uitgebreid heid begint te krijgen. Thans is verschenen: „Het Pachtrecht", door Mr. G. ,de Grooth, Advocaat en Procureur te Rotter dam, met een voorwoord van Prof. Zevenbergen te Utrecht. De uitgevers zijn: Juridische Boekhandel en Uitgeverij A. Jongbloed, 's-Gravenhage. De prijs is 3,90; in linnen band 4,50. Achtereenvolgens worden in dit boek behandeld, de wordingsgeschiedenis der nieuwe wetsbepalingen omtrent pacht, de parlementaire geschiedenis van de pachtwet, de voornaamste kenmerken der nieuwe pachtwet en de tekst der wet met aanteekeningen op de- artikelen. Aan het slot zijn dan nog enkele ontwerp-formulieren toegevoegd, welke kunnen worden gebruikt, indien men ingevolge de nieuwe bepalingen verzoeken bij de pachtkamer wenscht in te dienen. De nieuwe regelen inzake de pacht worden in dit boek uitgebreid uiteengezet, aangevuld met de reeds op verschillende punten bestaande juris prudentie. Vanzelfsprekend begeeft de schrijver zich daar mede vrij sterk op juridisch terrein en als zoodanig kunnen wij dit nieuwe boek dan ook als een aan winst begroeten. Het wil mij dan ook voorkomen, dat dit werk voornamelijk waardeering zal vinden in de kringen van hen, die zich wat verder in deze materie wen- schen te verdiepen en die geroepen zullen zijn in de nieuwe regelingen op één of andere wijze een uitvoerende rol te spelen. Voor den doorsnee-land bouwer, die in de eerste plaats op duidelijke en een voudige wijze een overzicht wenscht van de nieuwe bepalingen, zal dit boek m.i. niet geheel kunnen voldoen. OVINGE. VELDKEURING 1937. Over enkele weken zullen de keuringen weer ge ëindigd zijn. Verschillende perceelen vroege aard appelen zijn reeds zoover ontwikkeld, dat de definitieve uitslag kon worden afgegeven. Het is dit jaar een moeilijk keuringsjaar geweest, vooral doordat de ontwikkeling der gewassen door den somtijids ver uiteenloopenden poottijd zoo ver schillend was. Sommige perceelen van een bepaald ras zijn reeds afgestorven, terwijl andere van hetzelfde ras nog grasgroen staan. De laatste weken moest nog een vrij groot aantal perceelen in klassen worden teruggezet, of somtijds geheel worden afgekeurd. Als reden is in vele gevallen te noemen: het op treden van primair zieke planten, veroorzaakt öf door te laten aanvang der selectie in het begin van de groeiperiode, df door de nabijheid van zieke buur- perceelen, waardoor besmetting op het te keuren veld is opgetreden. Wje weten, dat dit jaar de bladluizen, die de smetstof overbrengen, reeds vroeg in den zomer aanwezig zijn geweest. In sommige perceelen Industrie en Roode Star treffen we nogal wat primair bladrolzieke planten aan. Deze zijn duidelijk te herkennen aan de geknepen top van een of meer stengels, welke som tijds iets rood zijn gekleurd. Veelal staan deze planten in de nabijheid van een open plaats, waar eertijds een secundair bladrol zieke plant is verwijderd en komen vele besmette planten op eenzelfde plek voor, dan spreekt men van z.g. „nesten". Kömen eenige van deze „nesten" primair zieke planten voor, dan moet afkeuring volgen, daar de primair zieke volgend jaar de secundair zieke planten geven. Somtijds verkeert de selecteur of deelnemer aan de keuring in de veronderstelling, dat men in een dergelijk geval met ORJhizoctonia te doen heeft. Het lijkt er inderdaad wat op, doch vindt men er enkele bijeen in de omgeving van een open plek, dan is met vrij groote zekerheid te zeggen, dat men met primair bladrol heeft te maken. De primair zieke planten moeten tijdig worden verwijderd. Somtijds is het aantal echter zoo groot, dat er geen beginnen aan is. Daarbij komt, dat er voortdurend weer primair 'zieke bijkomen, zoodat geregeld moet worden geselecteerd, iets waarop we reeds herhaaldelijk hebben gewezen. Nu de oogsttijd is begonnen, bestaat groote kans, dat aan de selectie minder aandacht wordt besteed, met als gevolg verlaging in klasse of eventueel afkeuring wanneer zieke planten worden aange troffen. Voor de deelnemers, doch ook voor de keurmees ters is het zeer onaangenaam, wanneer perceelen die aanvankelijk goed zijn geweest, door niet tijdige verwijdering der zieke planten moeten worden ver laagd in klasse of afgekeurd. Doch men diene wel te bedenken, dat de verbouwer het in de meeste gevallen aan zich zelf heeft te wijten. Ook thans moeten de aardappelperceelen nog regelmatig worden geselecteerd. Doet men zulks niet, dan kan men voor zeer onaangename verrassingen komen te staan. Sommige perceelen Bintje staan nog geheel groen. Hierbij dient wel extra te worden" opgepast, daar deze juist, omdat ze zoo laat zijn, zeer gemakkelijk kunnen worden besmet. In den laatsten tijd hebben we in de Bintje en ook in de 'Industrie meer stippelstreep zien optreden, dat veelal het eerst in den vorm van een soort krinkel aan één of twee takken te voorschijn kwam. Ook daarop dient nadrukkelijk te worden gelet, omdat het aantal bij dergelijke perceelen in korten tijd belangrijk kan toenemen. Voorts zagen we op verschillende perceelen een ernstige mate van kaligebrek. Men lette er wel op, dat bovengenoemd stippel- streep, kaligebrek en afsterven van het gewas niet worden verward. De verschijnselen, die hierbij op treden, lijken in sommig opzicht iets op elkaar. Voor de komende weken geldt inzonderheid voor de verbouwers van Industrie en Roode Star: let op het primair bladrol in deze rassen en verwijder de aangetaste planten zoo spoedig mogelijk* NEDERLANDSCHE CENTRALE VOOR EIEREN EN PLULVIVKE. Mededeelingen met betrekking tot de teeltregeling voor de pluimveehouderij. I. Met de teeltregeling Voor de pluimveehouderij wordt beoogd: 1. 'beïnvloeding van de grootte van den pluim veestapel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 5