KORTE BERICHTEN. Van de Centrale Organisatie der Z. L. M. en de Noord-Brabantsche Mij van Landbouw. aanzienlijk bedrag aan steun. Zoo is voor 1937 ten behoeve van deze personen een bedrag, groot 450.000 uitgetrokken. Het spreekt vqjizelf, dat aan deze steunregeling, die in tegenstelling niet de meeste overige crisis maatregelen niets heeft van een prijsregeling, niet mag worden getornd. Integendeel beklagen adres santen zich erover, dat het steunbedrag reeds enkele malen werd beknot, zonder dat daartegen over verruiming van verkoopmogelijkheid van tarwebloem B werd verleend. Erg consequent van hen, die de afschaffing, althans beperking der crisismaatregelen bepleiten, lijkt ons dit alles niet. Wij willen er tenslotte nog op wijzen, dat het adres den onjuisten indruk wekt, dat bij bestendi ging van het maalgebod voor tarwe de algeheele vernietiging van den meelimport en den meelhandel waarschijnlijk zou zijn. Deze -bewering is geheel in tegenspraak met hetgeen in het 13de driemaande- lijksche verslag inzake de landbouwcrisismaatrege len omtrent den invoer van tarwebloem B wordt medegedeeld. Volgens dit verslag is in vergelijking met 1935 de invoer van tarwebloem B in 1936 met niet minder dan 21158 ton toegenomen. Moge dit cijfer de ongerustheid van de meelimporteurs en meelhandelaren over de algeheele vernietiging van hun bedrijf wat temperen! Overigens zal, naar wij vertrouwen, de vermel ding van het bovenstaande voldoende zijn om een indruk te krijgen van de grootstedelijke wijsheid, welke in het onderwerpelijke adres wordt ver kondigd. 'De kwestie van den invoer van Deensch vleesch staat nog steeds in het middelpunt van de belang stelling. In ons weekoverzicht van 17 Juli deelden we reeds mede, dat het Kamerlid Bierema den Minister vragen heeft gesteld over deze aangelegen heid. Ook de heer Weitkamp heeft dit gedaan: Is het den Minister bekend, dat het in land'bouw- kringen groote bevreemding heeft gewekt, dat, nadat eerst een drastische teeltbeperking en een kostbare afslachting van vee is toegepast, de regee ring voor 1937 een invoer van 3.600.000 kg rund- vleesch uit Denemarken heeft toegestaan? Is de Minister bereid mede te deelen, wat de oorzaak is, dat de regeering den invoer van een zoo groot kwantum vleesch noodzakelijk acht? Heeft de Minister kennis genomen van de jongste gegevens, verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, betreffende den inhoud der collectieve arbeidscontracten, alsook van de gegevens der land- bouwboekhoudbureaux van de verschillende land- bouwmaatschappijen, waaruit blijkt, dat de land arbeid tot de laagst bezoldigde behoort? Zoo ja, is de Minister dan niet tot de conclusie gekomen, dat maatregelen, welke de verdiensten in het landbouwbedrijf in ongunstigen zin kunnen beïnvloeden, niet gerechtvaardigd zijn? Indien de vorige vraag bevestigend mocht worden beantwoord, is de Minister, in aanmerking nemende, dat de koeien voor het eerst sinds lange jaren den boeren een behoorlijken prijs opbrengen welk gunstig resultaat door de in de eerste vraag be doelde regeeringsmaatregelen is verkregen dan niet van oordeel, dat niet getracht moet worden de bedrijfsresultaten van de slagers te verbeteren door maatregelen, welke de prijzen der koeien omlaag drukken, te meer niet, wijl de rundveeprijzen het niveau van voor den oorlog nog niet bereikt hebben? De inhoud van deze vragen komt vrijwel op het zelfde neer als die van de vragen van den heer Bierema, behalve dan, dat de heer Weitkamp het bezwaar van de teeltregeling voor het instand houden van den veestapel buiten beschouwing laat. Met ingang van 1 Augustus a.s. zal een kwalitedtskeuring voor boter worden ingevoerd. Hiertoe is op 12 Juli j.l.opgerlcht het Zuivel-Kwaliteits-Controlebureau (Z.K.B.), dat zich zal belasten met de keuring van kwaliteit van boter, welke voor export bestemd is. De bedrijven, die wenschen, dat de door hen vanaf 1 Augustus geproduceerde boter geëxporteerd zal kunnen wor den, moeten zich vóór of op 24 Juli bij het Z.K.B. hebben aangesloten. De reeds bestaande boter- contröle-stations bemoeien zich niet met de kwali teit van- boter, dat zal dit bureau wel doen. Het beginsel van toezicht op de verzorging en de kwaliteit van uit te voeren producten is niet nieuw, bij den uitvoer van groenten, uien, bacon naar Enge land, aardappelen enz. bestaat het reeds. Ook voor boter was de behoefte hieraan reeds langen tijd gevoeld, vooral met het oog op hetgeen in dit op zicht in andere landen plaats vindt, want het zal in de toekomst steeds meer noodig blijken te zijn, dat onze producten, wat de kwaliteit betreft, met het allerbeste wat op de wereldmarkt wordt aan geboden, kan wedijveren. voorloopig zal deze nieuwe instelling onder de Landbouw-Crisiswet werken, met de bedoeling dit later onder de Landbouw-JJitvoerwet te brengen. De Duitsche Minister van Landbouw, Darré, heeft eern dezer dagen in overleg met Göring, commissaris van het vierjarenplan, een verordening afgekondigd, volgens welke voortaan alle beschikbare rogge en tarwe voor broodgraan moet worden bestemd; het is verboden om graan voor veevoeder te gebruiken; overtredingen worden gestraft met boeten en gevangenisstraf. De geheele graanvoorziening is hierdoor gemono poliseerd! en aan de overheid ondergeschikt gemaakt. In principe is deze verordening niet nieuw, immers ook het vorige jaar waren de Duitsche boeren reeds verplicht hun beschikbaren oogst aan tarwe en rogge in te leveren. Voor den oogst van 1936/37 waren de percentages van den oogst, welke moesten worden ingeleverd, reeds van te voren vastgesteld; sindsdien zijn de bepalingen hieromtrent geregeld verscherpt, de hoeveelheid waarover de boer zelf de vrije beschikking hield", was al zooveel mogelijk beperkt. Tot voor kort mocht de boer echter een zeker gedeelte voor veevoeder achterhouden, wat ook noodig was| terwille van den veestapel. Thans moeten de boeren echter hun geheele tarwe- en roggeoogs-t inleveren, behalve wat zij voor eigen voedselvoorziening noodig hebben, het gebruik van rogge en tarwe voor veevoeder is ten strengste verboden. Volgens het Alg. Handelsblad staat men in bevoegde kringen op het standpunt, dat men hier geenszins alleen met een noodmaatregel te doen heeft, maar dat hiermede in zekere mate een nieuwe landbouwpolitiek in nationaal-socialistischen zin wordt ingeluid. Duitschland wil niet alleen niét afhahgen van de wisselvalligheden van den oogst, maar ook niet van de graanspeculaties op de wereld markt. De moeilijkheden welke gewoonlijk op het einde van het oogstjaar te duchten zijn, wil men bij voorbaat overwinnen. Het door deze maatregelen ontstane tekort aan veevoeder zal in de eerste plaats moeten worden gedekt door bieten, dank zij de uitbreiding van de suikerbietenteelt komt hiervan 600.000 ton pulp ter beschikking. Verder zullen mais en gerst het tekort aan voergranen moeten aanvullen. Duitschland heeft reeds groote hoeveelheden Argentijnsche mais gekocht. De reden hiervan is, dat mais veel goed- kooper is dan tarwe en rogge. Zooals men weet is Duitschland er reeds toe overgegaan om in brood- meel mais en aardappelmeel te mengen, alleen om de tarwebehoefte te verminderen. Wij. vermoeden, dat deze diep-ingrijpende maat regelen in den Duitschen boerenstand groote beroe ring hebben verwekt. Vooral rogge werd in Duitschland veel voor veevoeder gebruikt, naar schatting ongeveer een derde gedeelte van de in Duitschland geoogste rogge. Hoewel onze Nederland sche boeren direct geen groote belangen hebben bij den verkoop van granen naar Duitschland, is het feit, dat deze maatregelen weer wijzen op een verder streven naar zelfvoor ziening in Duitschland, voor ons land een groote teleurstelling. Men denke maar aan hetgeen Dr. Posthuma in zijn belangrijke rede te Zierikzee heeft gezegd: „Hoofdzaak voor onzen landbouw- export is en blijft Duitschland". Wanneer Duitsch land steeds nog verder zal gaan met de grenzen te sluiten voor onze agrarische producten, ziet het er voor onzen landbouw-export niet al te best uit. In verschillende gebieden van Zeeland bestaat een half wettelijke consumptie-melkregeling, waarbij het van Overheidswege verboden is consump- tiemelk te verkoopen tegen een lageren prijs dan de voor het bedoelde district vastgestelde. Vorig jaar heeft de Regeering besloten deze regeling voor het buiten wettelijk gebied af te schaffen. Aanvankelijk was dit bepaald op 1 April 1937, is toen uitgesteld tot 1 Augustus en is thans opnieuw uitgesteld tot 1 December a.s. Het ligt in de bedoeling van den Minister, dat de huidige eenigszins ambtelijke regeling wordt vervangen door een andere regeling, welke door belanghebbenden onderling (melkveehouders en slijters) wordt getroffen en door hen wordt uit gevoerd. De Minister is bereid medewerking te verleenen aan het tot stand komen van regelingen, welke door onderling overleg van belanghebbenden worden verkregen. De datum 1 Augustus is voor de landbouwers en- personen met een gemengd bedrijf van groote beteekenis. Dan toch mag men weer vrij aardappelen rooien en verhandelen. Wij achten het van groot belang, dat de betrokkenen in hun organisaties de kwestie van de Eigenheimers bespreken, om dan via de standsorganisatie te trachten voor het volgend jaar een practischer en billijker regeling te verkrijgen. De te voeren actie moet niet er op gericht zijn om de vroege aardappel- markt op te eischen voor de landbouwers, doch op de toekenning van hetgeen waarop zij recht hebben. Door de in de laatste jaren vanwege de Nederland- sche Groenten- en Fruit-Centrale genomen maat regelen zijn de telers van Eigenheimers op een stille en onopgemerkte manier ernstig in hun rechten beknot. De Eigenheimer-telers zijn in hoofdzaak bezitters van kleine bedrijfjes, die reeds vele jaren de genoemde aardappelen vroeg rooiden. Dat de Eigen heimer onder dezelfde beperkende bepalingen valt als de vroege aardappelen is dan alleen billijk, indien de telers ook mogen deelen in de beschermende maatregelen. Vooral de telers, die wonen in een streek waar geen bloeiende veiling is, zijn de dupe van de voorschriften van de Nederlandsche Groenten- en Fruit-Centrale. Dit laatste geldt niet alleen voor de Eigenheimers, doch ook voor de wijnpeen, deze moeten via een veiling verhandeld worden. Indien bij het vaststellen van de voorschriften die gemaakt worden voor het geheele land, geen rekening gehouden wordt met plaatselijke toestan den, dan is het niet te verwonderen, dat menschen die overigens niet onwillig zijn, door de moeilijkheden waarin zij gebracht worden er toe komen tegen de voorschriften in opstand te komen. Red. Een verhoogde stikstofbemesiting op suikerbieten doet het suikergehalte en dus daarmede de kwali teit der suikerbieten dalen. Voederproeven met varkens hebben bewezen, dat practisoh alle voedingsstoffen gedurende het kiemen van gerst in hoeveelheid achteruitgaan, wel ontstaan er gedurende de kieming, nieuwe stoffen, die de droge gerstkorrel niet bevat, doch dit is voor het mesten van varkens niet van belang. In de Wieringermeer bestaan plannen om ook een strooverkoopbureau op te richten, aan het voor- loopig bestuur is 2 millioen kg stroo voor levering toegezegd. Bij het opbokken van granen moet men rekening houden met de kans op een natte periode, zorgt er voor, dat de hokken niet kunnen omwaaien en dat het optreden van schot tot een minimum blijft beperkt. Het is zeer gewenscht de hoeven van de paarden regelmatig leeg te halen en schoon ite maken, hier door worden allerlei kwalen voorkomen. Bij de landbouwbedrijven in Estland overheerscht het familiebedrijf, islechts 17 van de personen, die in den landbouw weiken, ontvangen loon. Primair bladrolzieke aardappelplanten zijn te her kennen aan de spits toegeknepen topblaadjes en staan veelal in een kring bijeen. Bij een landbouwer in Weert (L.) bracht een koe 3 kalveren ter wereld, welke te zamen bij geboorte 69 kg wogen. Koe en kalveren zijn in de beste gezondheid. De met vlas beteelde oppervlakte is dit jaar in Frankrijk belangrijk geringer dan in 1936, volgens Dr. Sevenster daalde deze oppervlakte van ruim 39.000 ha het vorige jaar tot ruim 30.000 ha dit jaar. Ter voorziening in de behoefte aan broodgraan heeft de Duitsche rijksminister voor voeding en land bouw bevolen, dat ieder producent van graan ver plicht is al het door hem geoogste broodgraan, behoudens hetgeen voor eigen gezin noodig is, in te leveren. Het is verboden rogge en .tarwe als vee voer te gebruiken. De eindbuizen van het drainbuizennet, welke in de sloot uitmonden, moet men regelmatig nauwkeurig nakijken, door vernietiging van de eindbuis geraakt niet zelden de geheele drainreeks buiten werking. Mangaan speelt een belangrijke rol bij de vorming en omzetting van de suikers, waarbij de werking waarschijnlijk eerder direct dan indirect is. Het wortelstelsel van een jonge boom regelt zich naar de bemesting, bij; planting van jonge boomen is het af te raden te veel mest of compost te geven, aangezien de boomen hun wortelstelsel dan te weinig uitbreiden en zich later, wanneer men niet geregeld blijft mesten, zich moeilijk aan de omstandigheden aanpassen. Volgens deskundigen wordt het miltvuur in ons land in de meeste gevallen veroorzaakt door buiten- landsche granen en voedérartikelen, slechts een zeer klein percentage vindt zijn oorzaak in bodeminfectie. De legkippen moet men niet te veel hardvoer geven, daar ze dan te vet worden. Vette kippen leggen minder en kleinere eieren, terwijl ze moeilijk en lang ruien. Het internationale instituut voor den landbouw heeft in een communiqué medegedeeld, dat de wereld-tarwe-oogst dit jaar het grootst zal zijn sedert 1919. Hoewel de tarweoogst in Canada niet mee zal vallen, zijn de \uoruitzichten vandenEuro- peeschen tarweoogst zeer goed en zal de opbrengst belangrijk hooger zijn dan in het vorige jaar. De voederwaarde van de tweede snede gras is over het algemeen geringer dan die van de eerste snede, wat verband houdt met de mindere verteerbaarheid. Winterhardheid van tarweplanten is niet een eigenschap, die gedurende den winter gelijk blijft, deze neemt toe en gaf onder invloed van uitwendige omstandigheden, waarbij vooral de aanwezige voor raad organische stof van belang schijnt te zijn. Terwijl men vroeger in Amerika maximaal een 10 verlaging van «cfe melkgift tengevolge van vliegenplagen heeft kunnen waarnemen, is komen vast te staan, dat sommige insectenverdelgende vloeistoffen voor het vee eer schadelijk dan gunstig werken. De oorzaak hiervan wordt geweten aan den invloed van de vergiftige vloeistoffen op de activi teit van de huid. KONINKL. NEDERL. LANDBOUW-COMITÉ. Kort Verslag van de gecombineerde vergadering van Eerste Afdeeling en Bestuur, welke op 21 en 22 Juli 1937 onder voorzitterschap van den heer J. L. Nysingh te De Wijk, te 's-Gravenhage plaats vond. Omtrent de in deze vergadering gedane mede- deelingen of genomen besluiten, valt het navolgende te vermelden. Prijzen consiimptie-aardappel enNogmaals werd de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid de denaturatie van consumptie-aardappelen in klasse (Zie verder pagina 4, 2e kolom.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 2