waarin opgenomen het NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Zaterdag 31 Juli 1937 fto. 1341 29e Jaargang Officiéél Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) de Noord-Brabantsehe Maatschappij van Landbouw en andere Vereenigingen ZITDAGEN LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN ZEELAND. Keuringsdienst ZEELAND. WEEKOVERZICHT. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt eiken ZATERDAG. Overname slechts geoorloofd met duidelijke vermelding van bron. Leden van de Z. L. M. ontvangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor leden der Nd-Br. M. v. L. 1,25 per jaar. Voor niet-leden der Z. L. M. of Nd-Br. M. v. L. ƒ5,per jaar. REDACTEUR Ir J. D. DORST, Secretaris Z. L. M. Landbouwhuis Goes, Telef. 150. ADVERTENTIETARIEF1—5 regels ƒ1,—; elke regel meer 20 cent. Regelabonnementen tegen verminderd tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster, N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE- te Ter Neuzen, of aan het Landbouwhuis te Goes. LET OP U SAECK Boekhoudbureau en Accountantsdienst Z. L. M. MIDDELBURGDonderdag 5 Augustus a.s. in Café ,,'De Eendracht". ZIERIKZEE: Donderdag 5 Augustus a.s. in Hotel „Huis van Nassau". KOOLZAAD OOGST 1938. De 'Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland maakt bekend, dat het niet in de bedoeling ligt den uitzaai van koolzaad voor den oogst 1938 te beper ken. De telers behoeven geen opgave van den uit zaai te doen bij de L.C.O., en zijn dusi geheel vrij in het bepalen van de te bezaaien oppervlakte. Zoonoodig izullen er maatregelen worden getrof fen, waardoor voor koolzaad van den oogst 1938 een richtprijs van 14,50 per 100 kg bereikt wordt. Indien tot het nemen van dergelijke maatregelen zou worden besloten, zal in het voorjaar van 1938 de gelegenheid worden opengesteld om een aan vraag tot opneming in de steunregeling van het te velde staande koolzaad in te dienen. OPENING LANDBOUWPROEFBEDRIJF ZEELAND. Onder aanwezigheid van talrijke genoodigden werd op Vrijdag 23 Juli 1937 het Landbouwproef- bedrijf Zeeland te Wilhelminadorp officieel in ge bruik genomen.. De heer W. Kakebeeke, Voorzitter van den Keuringsdienst Zeeland te Goes, heette de aan wezigen welkom, in het (bijzonder den heer Ir. D. S. Huizinga, Inspecteur van den Landbouw, die namens den Directeur-Generaal van den Landbouw de officieele opening zou verrichten, Ir. R. W. Jansen, vice-voorzitter van den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst, Ir. A. Ovinge, Rijks- landbouwconsulent, A. Minderhoud, IH. A. Hanken, directeur en oud-directeur van den Wilhelminapolder,' benevens de vertegenwoordigers van het K.I.Z. en de verschillende landbouworganisaties. Het spijt spr. dat de heer Ir. C. J. Droogendijk, Rijkslandbouwconsulent, in samenwerking met wien het proefbedrijf werd opgericht, wegens ongesteld heid verhinderd was tegenwoordig te zijn. Spreker wenschte den heer Droogendijk een spoedig herstel toe. In zijn openingswoord gaf spreker een overzicht van de besprekingen, welke waren gevoerd en de werkzaamheden, welke moesten worden verricht, alvorens men tot de oprichting van het proefbedrijf kon geraken. De medewerking welke van verschil lende zijden werd betoond en zeker niet het minst die van de directie van den Wilhelminapolder, heeft tot gevolg gehad, dat het proefbedrijf na betrek kelijk korten tijd van voorbereiding tot stand kon komen. Spreker was de directie van den Wilhelmina polder dankbaar voor den steun, welke werd onder vonden voor het veihuren van den benoodigden cultuurgrond en het bouwterrein. Voorts dankte spreker den bouwkundige, den heer Van Maris. Ir. Ovinge, Ir. Dorst en Ir. Versteeg voor hun krachtige medewerking. Het proefbedrijf is onder leiding gesteld van den heer J. Schipper, die reeds getoond heeft dat het bestuur een goede keuze heeft gedaan door hem als chef van het bedrijf te benoemen. De voorjaarswerkzaamheden zijn goed geslaagd. Reeds meer dan 800 bezoekers hébhen dit jaar het proefbedrijf bezocht, waaruit wel voldoende blijkt, dat ook de landbouwpraktijk voor de stich ting van dit bedrijf groote belangstelling heeft. Spreker verzocht daarna den heer Huizinga de officieele opening van het bedfijf te willen ver richten. De heer Ir. D. S. Huizinga wees er op, dat dit proefbedrijf is bedoeld als een nieuwe inrichting tot verdere ontwikkeling van het landbouwbedrijf in Zeeland. Dit bedrijf acht spreker van groote beteekenis. Het landbouwbedrijf is vooral de laatste vijftig .iaren sterk vooruitgegaan. De Zeeuwsche land bouw staat in Nederland aan de spits. De proef velden en de Keuringsdienst hebben daarin een groote rol vervuld. Spreker herinnert aan den arbeid van Ir. I. G. J. Kakebeeke en Ir. Stevens. De Voorlichtingsdienst en de Keuringsdienst hebben elkaar op gelukkige wijze gevonden. Beide hadden behoefte aan centralisatie. Zoo is men gekomen tot de stichting van proefboerderijen, waar ouderen j en vooral jongeren veel kunnen leeren en waar ook proefvelden gedurende meerdere iarsn kunnen worden aangelegd. Spreker brengt hulde aan den Keuringsdienst Zeeland, omdat deze het initiatief tot de stichtin°- van dit bedrijf heeft genomen, waarover spreker zich ten zeerste verheugt. 'Soreker hoopt dat dit bedrnf*voor den "landbouw m Zeeland van groote beteekenis zal worden Namens den Directeur-Generaal van den Land bouw verklaart spreker het bedrijf voor geopend. J^e heer Ir- R- w- Jansen, vice-voorzitter van den N.A.K wees op de resultaten welke sinds de oprichting van de N.A.K. in 1932 reeds zijn bereikt De kwaliteit Van het goedgekeurde zaaizaad en pootgoed is belangrijk verbeterd. Het keurings wezen heeft volgens spreker nog een groote toe komst. Ook dit bedrijf zal veel kunnen bijdragen tot de oplossing van de moeilijke vraagstukken welke zich op keuringsgebied voordoen. Spr. hoopt dat dit bedrijf de vruchten zal afwer- 5t\TW.el£e er van verwacht en brengt namens de N.A.K. hulde aan het bestuur van den Keurings dienst voor de oprichting van dit bedrijf De heer H. A. Hanken zegt steeds groote waar deering te hebben gehad voor het proefveldwezen en ook gaarne zijn medewerking te hebben verleend aan ihet nemen van proeven, daar hij van het groote nut ervan is overtuigd. Theorie en praktijk hebben samen den landbouw omhoog gebracht. Spreker hoopt dat ook dit bedrijf den landbouw ten goede zal komen. De heer Ir. A. Ovinge biedt zijn gelukwenschen aan bij de totstandkoming van dit bedrijf. In Zeeland heeft steeds een groot contact tusschen voorlichtingsdienst en keuringsdienst bestaan, zoo dat het te begrijpen is, dat uit deze samenwerking het proefbedrijf is ontstaan. Op het bedrijf is veel leerrijks te zien. Spreker hoopt dat de Zeeuwsche landbouw veel nut van de totstandkoming van het bedrijf moge ondervinden. De heer A. Minderhoud, directeur van den Wilhel minapolder, zegt steeds bereid te zijn geweest aan de oprichting van het proefbedrijf mede te werken. De opzet van het geheel is volkomen geslaagd. Het gebouw is een sieraad voor den polder geworden. De samenwerking met den bedrijfsleider is uit stekend. Spreker hoopt, dat de samenwerking tusschen het proefbedrijf en den Wilhelminapolder zeer langen tijd moge voortbestaan. De heer Ir. J. D. Dorst, secretaris van den Keu ringsdienst Zeeland, zegt, mede namens den heer Versteeg, dan'k voor de waardeer en de woorden tot het Secretariaat van den Keuringsdienst gericht. Friesland heeft ons hier eenigermate tot voor beeld gediend. Wij zijn zeer erkentelijk voor de groote medewerking, welke het Bestuur en in het hijzonder de Voorzitter van den Keuringsdienst Zeeland heeft verleend om tot de oprichting van het proefbedrijf te komen. Reeds 852 bezoekers zijn tot heden op het bedrijf geweest. Het bedrijf is 8 ha groot, dooh thans blijkt reeds dat het te klein is. Spreker hoopt op medewerking van de zijde van de directie van den Wilhelminapolder wanneer eenige grond zal moeten worden bijgehuurd. Van dit bedrijf kan inderdaad zeer veel ten goede uitgaan. Wij hebben in Zeeland nog een tekort aan goede selecteurs en het proefbedrijf kan voor een vergrooting van dit aantal zeker het zijne bijdragen. De heer J. Schipper, bedrijfschef, dankt .voor de tot hem gerichte woorden van waardeering en hoopt dat het bedrijf dOor vele personen zal worden bezocht. Nadat de thee was aangeboden, dankt de heer Kakebeeke den heer Huizinga voor de officieele openstelling van het bedrijf en alle sprekers voor de waardeerende woorden tot het Bestuur van den Keuringsdienst Zeeland gericht. Spreker hoopt, dat allen er lange jaren getuige van mogen zijn, dat het bedrijf zijn nuttigen arbeid ten voordeele van den iZeeuwschen landbouw zal verrichten. (De meelimporteurs en de meelhandelaren zijn ontevreden over den tegenwoordigen gang van zaken, inzonderheid over de huidige tarWeregeling (maalgebod), tengevolge waarvan de Nederlandsche maalin- dustrie tegenover de meelimporteurs en de zelfstan dige meelhandelaren in een bevoorrechte positie zou zijn gebracht. at van Meelimporteurs, de Hond van Ned. Meelimporteurs en de Ned. Bond van Graan- en Meelhandelaren hebben hierin aan leiding gevonden zich tot den Minister van Econo mische Zaken te wenden met een adres, waarin drmgcnd wordt verzocht op korten termijn den steun aan de inheemsche tarweteelt in den tegen woordigen vorm af te schaffen en voorzoover noodig te vervangen door een eenvoudiger systeem Dit systeem zou dan hierin bestaan, dat alle in Neder land verbruikte tarwebloem, hetzij hier te lande gemalen hetzij geïmporteerd, belast wordt met een bepaaid bedrag ten bate' van het Landbouwcrisis- Voor de meelimporteurs en de meelhandelaren, die overigens doen voorkomen als ware deze kwestie van zeer urgent algemeen belang, zou een derge lijke regeling hoogst voordeelig zijn. In bovengenoemd adres wordt n.l. melding fre- maakt van het feit, dat tengevolge van de mono polistische positie van de maalindustrie thans hier te lande met maalloonen wordt gecalculeerd die voorheen geheel onbekend waren en die volgens de meening van adressanten zonder twijfel ook thans geheel onbestaanbaar zouden zijn, wanneer de Ned meelfabrikanten rekening zouden hebben te houden met de gezonde concurrentie van den bloemimport. Deze omstandigheid maakt o.i. de kans groot, dat bij invoering van het door adressanten aanbevolen systeem de door de Nederlandsche maalindüstrie gefabriceerde tarwebloem niet zal kunnen concur- reeren met de uit het buitenland geimporteerde bloem. Dat dan de meelimporteurs hierbij zijde zullen spinnen, behoeft geen betoog. Y°?"^S blijkt uit het bovenstaande weer eens duidelijk, hoe een vrij hooge broodprijs mogelijk is bij een tarwerichtprijs, welke geen uitzicht biedt op een loonende tarweteelt. Laatstgenoemd feit wordt door adressanten ge heel uit het oog verloren. Het. liefst zouden zij de landbouwcrisismaatregelen, in het bijzonder de tarweregeling, zoo spoedig mogelijk willen afschaf fen, althans in elk geval de prijsregelende werking ervan verminderen. Alsof de koopkracht van den boerenstand, welke 1/5 deel van onze bevolking uitmaakt en waarvan indirect half Nederland ■bestaat, geen kwestie van algemeen belang zou zijn! Daarbij ver zinkt het aantal importeurs van tarwebloem, dat volgens Dr. Van Moorsel in zijn hoek „De Tarwewet 1 £'31 bij de invoering dier wet slechts een dertig tal bedroeg, geheel in het niet. Overigens geven wij adressanten in overweging, de hand in eigen boezem te steken. Immers ^ont vangen ook de importeurs van of handelaren in tarwebloem B (ongemengde bloem) telken jare een

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 1