N00RD-BRA8ANTSGHE Mu VAN LANDBOUW JAARREDE ALGEMEENE VERGADERING der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw op Dinsdag- 20 Juli 1937, 's voormiddags 10 uur, in de „Oranjesociëteit" te Willemstad. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen der Algemeene Vergadering van 27 April 1937. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Jaaroverzicht door den Voorzitter. 5. Aanbieding jaarverslag 1936/1937. 6. Onderwerp: „De mogelijkheid van afzet onzer landbouwproducten naar Z.-Amerika", inleider de heer Ir. H. G. A. Leignes Bak hoven, Inspecteur van het Veeteelt- en Zuivel- wezen te 's-Gravehhage. 7. Behandeling van vraagpunten door de afdeelingen ingediend. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. De Voorzitter, P. M. SNEEP. P.S. Na de vergadering wordt een lunch gebruikt in hotel „Bellevue". Daarna wordt een excursie gemaakt in de omgeving, waarover volgende week nader mededeelingen worden gedaan. Zij, die van de lunch gebruik willen maken, moeten hiervan uiterlijk 16 Juli a.s. bericht zenden aan den Secretaris der Maatschappij te Almkerk. De prijs bedraagt 1,25 per persoon. Beleefd worden allen, die aan de excursie per auto zullen deelnemen, verzocht dit op te geven. De tocht kan idan beter worden geregeld. Zij, die aan den rijtoer willen deelnemen en niet in het bezit zijn van een auto, moeten dit ook uiterlijk 16 Juli a.s. opgeven aan hetzelfde adres. Degenen, die per auto deelnemen en nog plaats ruimte over hebben, worden verzocht de nog beschik bare plaatsen eveneens te willen opgeven. Mogen wij er bij allen op aandringen om nu eens op tijd op te geven? Dit voorkomt teleurstellingen en moeite en werkt gemakkelijk. VRAAGPROGRAMMA van de achtste Noord-Brabantsche Schapenfokdag vanwege het Texelsch Schapenstamboek voor NoordnBrabant, te 's Hertogenbosch op Woensdag 18 Augustus 1937. Op de algemeene vergadering van 5 Mei j.l. werd besloten tot het houden van een achtsten Noord- Brabantschen Schapenfokdag op 18 Augustus a.s. Dit vraagprogramma is bedoeld als uitnoodiging tot een bezoek daaraan en als aanbeveling tot deel name. Vooral in deze tijden is het noodig te houden wat men heeft en vooral te werken aan kwaliteits verbetering. Steeds is ons streven om door den Schapenfok dag te komen tot een Schapenmarkt. Steeds wis selen verschillende dieren van eigenaar, er worden connecties aangeknoopt en steeds komen nieuwe leden tot de Stamboekfokkerij. Alles voldoende reden om het organiseeren van een Fokdag, ook in deze tijden, te billijken. Wederom genieten we de volle medewerking van Den Bosch, zoowel van het Gemeentebestuur alsook van de Commissie voor Veemarktbelangen. Dit jaar worden wederom voor de Kampioenooi en voor den kampioenram wisselbekers beschikbaar gesteld. Voor al deze sympathiebetuigingen zijn we zeer dankbaar, maar het komt vooral op de in zenders-fokkers aan. Om zooveel mogelijk den toe loop van kooplustigen en belangstellenden te be vorderen, wordt geen entree geheven en zal de cata logus tegen billijken prijs worden beschikbaar gesteld. Er behoeft natuurlijk niet te worden gevraagd: „Ieder koopt toch een catalogus?" De keuringen zullen, met het oog op den handel, te negen uur aanvangen met de ramlammeren. Van de grootere fokkers wordt verwacht, dat zij zoo weinig mogelijk, maar wel zoo groot mogelijke fokgroepjes zullen samenstellen. Bedoeld zijn: ram- en ooi-lammeren van een en hetzelfde vader- dier (2 en 3 stuks). Dit wordt gedaan, om den in druk van den Fokdag te verhoogen en de keuringen niet onnoodig te verlengen. Kleine fokkers mogen met enkelingen komen. De overige enkelingen komen echter buiten mede dinging, alléén om zooveel mogelijk verkoopgele genheid te bieden. Zorgt nu vooral voor uniformi teit in de koppels. Geeft verder aan het Secreta riaat op, welke jongveeregisternummers bijeen in hetzelfde hok komen. Jaarling-, niet gelamde ooien worden alleen bui ten mededinging toegelaten. De grootte der fokgroepen wordt wéér aan den inzender overgelaten, hoewel vóórop moet staan, dat de fokker, die meer schapen houdt, ook een grooteren fokgroep inzendt. Deze groepen moeten liefst zooveel mogelijk van één eigenaar zijn. Als uiterste datum voor aangifte is gesteld 31 Juli 1937. Spoedige aangifte verzekert volledige vermelding in den catalogus, waarvan de grootste reclamekracht voor u uitgaat. Om het hinderlijke oversleepen der dieren te voor komen, mogen de aangegeven dieren slechts in één rubriek mededingen. Door dit oversleepen zou de marktbaarheid van uw fokmateriaal zeer lijden. In alle klassen worden eerste, tweede enz. prijzen gegeven. Dieren, welke buiten mededinging wor den ingezonden, mogen niet tezamen in één hok met dieren, welke aan de keuring worden onder worpen. Om onregelmatigheden te voorkomen is het beslist noodzakelijk, dat de drietallen ooien tijdig worden gesorteerd. Artikel 1. Ter mededinging worden toegelaten dieren, in eigendom toebehoorend aan leden van het Texelsch Schapenstamboek voor Noord-Brabant en welke ingeschreven zijn in het stamboek of register van jongvee van een door het C.B.S. erkende vereeniging. De Bommelerwaard is bij Noord-Brabant aangesloten. Artikel 2. De aangifte tot mededinging behoort te geschieden schriftelijk vóór 1 Augustus 1937 bij den Rijksveeteeltconsulent Ir. A. Th. Ariëns te Gin-< neken. Desgewenscht met de vermelding „te koop". Artikel 3. Het inschrijvingsgeld 'bedraagt 25 cent per dier, te betalen bij de aangifte per post wissel of op gironummer 119555 van den Rijksvee teeltconsulent te Ginneken. Het inschrijvingsgeld wordit onder geen enkele omstandigheid terug gegeven. Bij het inschrijvingsgeld zijn de marktgelden inbe grepen. Artikel 4. De dieren moeten om acht uur op het terrein, overdekte veemarkthallen te Den Bosch, aanwezig 'zijn en mogen dit pas verlaten, na de toe stemming van het bestuur. De uitspraak der jury is bindend. Artikel 5. Als prijzen worden wisselbekers en geldprijzen beschikbaar gesteld, terwijl aan gepri meerde dieren, desgewenscht een eenvoudig diploma kan worden verstrekt. Artikel 6. De vervoerkosten komen geheel voor rekening der inzenders. Artikel 7. De oudere rammen dienen te worden vastgezet. Artikel 8. Voor een vlot verloop der keuringen is het slechts toegestaan met dezelfde dieren in sléchts één klasse mede te dingen. Een dier uit klasse 3 mag niet meedoen in klasse 4. Artikel 9. De houten nummers zullen u worden toegezonden en moeten aan het dier, bij het bin nenkomen der hallen aangebonden zijn en na afloop van den dag aan het Secretariaat worden ingele verd, daar deze eigendom zijn van het Stamboek. Artikel 10. Klasse 1. Tweejarige en oudere rammen. Klasse 2. Rammen geboren in 1936. Klasse 3. Ramlammeren (3 of 2-tallen van één vader of enkelingen). Klasse 4. Ooien, geboren vóór 1936, met hare in 1937 geboren lammeren (minstens 2). De ram lammeren dingen niet mee, als ze reeds in klasse 3 uitkwamen. Klasse 5. Groepen van minstens drie ooien ge boren in 1935 of vroeger. Klasse 6. Groepen van minstens twee ooien ge boren in 1936 (gelamd). Klasse 7. Groepen van twee of drie ooilammeren van één en dezelfden vader. Wie nog bereid is mede te wérken aan het ver spreiden van reclamebiljetten gelieve dit even op te geven aan het Secretariaat. De Secretaris, Ginneken. ir. a. TH. ARIËNS. MEDEDEELINGEN VAN DEN VOORZITTER. (Vervolg van pag. 2.) Prijs bruine boonen en groene erwten. Aan het Landbouw-Comité werd verzocht pogingen aan te wenden om een betere prijsregeling voor de bruine boonen en groene erwten te verkrijgen. Richtprijs tarwe. Eveneens werd verzocht opnieuw krachtige pogingen inj het werk te stellen om den tarwerichtprijs verhoogd te krijgen tot ƒ10,per 100 kg. Dit verzoek is alleszins gerechtvaardigd te noemen, temeer waar de wereldmarktprijs belangrijk is gestegen en uit dien hoofde een verhooging van den richtprijs zeer zeker te billijken is. Crisisheffing op rundvee. De crisisheffing op rundvleesch is destijds ingesteld om de afslachting van het teveel aan rundvee te financieren. Waar thans de kosten van deze afslachting blijkbaar door de baten van deze heffing zijn gecompenseerd, is er van verschillende zijden op aangedrongen deze crisis- heffing af te schaffen of althans te verlagen, aan gezien door de verhooging van den detailprijs als gevolg van deze heffing, de vleeschconsumptie sterk is verminderd. Het Dagelijksch Bestuur is van oordeel, dat niet alleen deze crisisheffing, doch evenzeer de accijns op rundvleesch, alsmede de hooge keurloonen, oorzaak zijn van den hoogen detailprijs, zoodat het overweging verdient deze beide laatste eveneens te verlagen. Hierdoor zou ongetwijfeld de consumptie van rundvleesch worden bevorderd. Voor-ontwerp Land,bouwordeiiingswet. Het voor ontwerp Landbouwordeningswet, dat de nadere uit werking van de in het rapport van de Commissie- Van Loon ontwikkelde gedachte om tot een meer gedecentraliseerd systeem van uitvoering der land bouwcrisismaatregelen te geraken, bevat en dat bestemd is in de plaats te treden van de Landbouw- crisiswet 1933, werd door het Dagelijksch Bestuur onaanvaardbaar geacht. Afgezien van de bezwaren welke het wetsontwerp voor den landbouw inhoudt, bevat het geen mogelijk heid om de belooning van den arbeid in den land bouw meer in overeenstemming te brengen met die in andere bedrijven, zoodat het voor den landbouw geen perspectieven opent. Bestrijding runderhorzel. Hoewel het Dagelijksch Bestuur van meening is, dat de runderhorzel zooveel mogelijk moet worden bestreden, kon het niet mee gaan met de gedachte vap. één der zusterorganisaties die van meening was, dat de runderhorzelbestrijding in ons land wettelijk verplichtend dient te worden gesteld. Taxatie gronden voor vermogensbelasting. Op voorstel'van één der Kringen der Z. L. M. besloot het Dagelijksch Bestuur het Landbouw-Comité te verzoeken, in samenwerking met de andere centrale landbouworganisaties pogingen aan te wenden om te komen tot een wetswijziging, waardoor de taxatie van de gronden voor de vermogensbelasting niet meer zal plaats hebben naar de verkoopwaarde, doch naar de gebruikswaarde der gronden. Ne,d,«rlandsche maten. Het wordt ongewenscht geacht, dat bij verkoopingen en verhuringen gebruik wordt gemaakt van verschillende maten, als gemeten, roeden e.d., welke in den landbouw in Zeeland worden gebezigd om een bepaalde opper vlakte grond aan te duiden. Dit kan aanleiding geven tot misverstand. Er wordt dan ook aangeraden in het vervolg alleen van hectaren en centiaren gebruik te maken. Strijkgeld publieke verkoopingen. In verschillende streken van Zeeland bestaat nog de ongewenschte toestand dat bij: publieke verkoopingen z.g. strijk geld wordt gegeven, dat meestal bestaat uit 1 van de bij de eerste veiling of inschrijving geboden som. Hierdoor wordt aan serieuze gegadigden meer malen de kans ontnomen om het te koop aan gebodene te verkrijgen, terwijl de persoon, die het strijkgeld ontvangt, soms niet aan zijn verplichtin gen kan voldoen, wanneer bij de tweede definitieve veiling geen hooger bod wordt gedaan en hij dus het goed moet aanvaarden. Het Dagelijksch Bestuur zal pogingen aanwenden om te trachten aan dezen ongezonden toestand een einde te maken. T. b. o.-bestrijdiiig onder het rundvee. De voor bereidende werkzaamheden om te komen tot de oprichting van een Provinciale Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in Zeeland zijn thans ver gevorderd. Met de afd. Zeeland van de Maat schappij voor Diergeneeskunde werd overeenstem ming bereikt over de eventueel geldende tarieven, terwijl tevens reeds concept-statuten voor de even tueel te stichten vereeniging werden opgesteld. Binnenkort zullen besprekingen plaats hebben met de andere landbouworganisaties in Zeeland. van den Voorzitter der Z. L. M., gehouden op de Algemeene Vergadering te Zierikzee op Woensdag 7 Juli 1937. Belangrijke economische en sociale vraagstukken zijn en blij.Ven aan de orde van den dag. En vele geesten zoeken naar oplossing. Terecht heeft Bmile de Laveleye eens geschreven: Er bestaat voor alle zaken, die op de menschelijke maatschappij betrekking hebben, één regeling, die Je beste is. Deze is niet altijd degene, die bestaat, maar het is die, welke bestaan moest tot het groot ste geluk der menschheid. God kent en wil haar; het is de plicht van den mensch haar op te sporen en in te voeren of te bevestigen. En zoo zetten dan ook de geleerden van alle wetenschap zich er toe om de wetten na te speuren, die in het veelvormige leven, zoowel voor de stoffelijke als geestelijke zaken, gegeven zijn, opdat men dienovereenkomstig leiding en ontwikkeling aan het onderling leven der men- schen, en der volkeren ook, geven kan. Zoo zijn er ook in onze dagen vele raadselen, die vanwege de eindigheid van onze menscheüijke wetenschap en ons menschelijk verstand en inzicht, moeilijk zijn op te lossen, maar die toch, evenals die van de Sphinx, een oplossing vragen op straffe van vernietiging of belemmering van den geestelijken en stoffel ijken vooruitgang. Het ontdekken van velerlei wet en de toepassing daarvan, bracht op onenig gebied enorme verande ring en maakte het eenvoudige maatschappelijk leven van vroeger, meer samengesteld. Maar de schending van vele ongeziene wetten voor het natuurlijk en geestelijk leven gegeven, bewerkte omstandigheden, die enorme verwarring stichttéii, te grooter naarmate door meerdere uitvindingen en de toepassing daarvan op den ouden gang van zaken sterken indruk had gemaakt. De maatschappij werd zóó samengesteld en zóó onbeteugeld door het begin sel der zelfzucht beheerscht, dat hoe langer hóe

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 3