de devaluatie van den gulden voor de desbetreffende pachters en hypotbeeknemers te voorkomen of te verzachten. Steun schapenhouderij. Ettelijke keeren heeft de Z. L. [M. er hij den Minister van Landbouw en Visscherij op aangedrongen om de houders van kuddeschapen in Zeeland, die hiervan hun hoofd beroep maken, voor eenzelfde uitkeering in aan merking te doen komen als de schapenhouders op Texel. Bvenzoo vele malen is hierop echter volgens de meening van het Dag. Bestuur op onjuiste gronden afwijzend beschikt. Onkruidbestrijding door polders en waterschappen. De Z. L. M. diende den heer Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zeeland van advies inzake de te nemen maatregelen .betreffende onkruidbestrijding door polders en waterschappen. Autobusdienst GoesHoedekenskerke. Het Dag. Bestuur besloot adhaesie te betuigen aan een ver zoekschrift van een aantal ingezetenen uit Goes, 's-Gravenpolder en Hoedekenskerke, gericht aan den Minister van Waterstaat, inzake het opnieuw instel len van een autobusdienst tusschen Goes en Hoede kenskerke. Inmiddels is van het Provinciaal Bestuur van Zeeland bericht ontvangen, dat aan vorenbedoeld verzoek is voldaan, behoudens goedkeuring van de Kroon. Bed,ryfsraad Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Op een verzoek van den bedrijfsraad voor O. Z.-Vlaanderen om medewerking te verlepnen tot het doen opnemen van kindertoeslag in de af te sluiten collectieve looncontracten heeft het Dag. Bestuur afwijzend beschikt, omdat het van oordeel is, dat een kinder toeslag als sociale maatregel een onderdeel van Overheidszorg behoort te zijn en niet tot de taak der werkgevers kan worden gerekend. Steunverleening aan werklooze landarbeiders. Mede op aandringen van de Z. L. M. heeft de Minister van Sociale Zaken bepaald, dat de steun verleening aan werklooze landarbeiders in Zeeland, niet afhankelijk zal worden gesteld van het al of niet bewerken van een stukje grond voor eigen gebruik, doch dat in de gemeenten van Zeeland een uniforme regeling voor den aftrek op den steun zal worden toegepast. Aardappelen- en suikerbietenregeling. Het Dag. Bestuur heeft het Landbouw-Comité verzocht, aan te willen dringen op een .betere steunregeling voor de consumptie-aardappelen, inzonderheid voor die dei- betere soorten, daar met de voor de aardappelen van den vorigen oogst geldende regeling de productieprijs niet werd bereikt. Voorts werd verzocht er bij de Regeering op te willen aandringen de met garantiebieten te betelen oppervlakte uit te breiden. In overweging werd gegeven de grootere hoeveelheid bieten op veevoeder te verwerken, evenals zulks de vorige jaren is geschiedt met de meerdere bieten, vanwege .de uit breiding van de teelt in de Veenkoloniën. Weiden van vee. Aan één der gemeenten in Zuid-Beveland werd verzocht de aldaar voorgeschre ven politieverordening inzake het weiden van oudere stieren op soepele wijze toe te passen en toe te laten dat deze dieren ook op ouderen leeftijd kunnen worden geweid, mits deze behoorlijk zijn vastgezet, aangezien dit voor een goede ontwikkeling der dieren noodzakelijk is. Verkeerswegen over rivier-overgangen. Het Dag. Bestuur heeft adhaesie betuigd aan een adres van ingezetenen uit Tholen betreffende het tolvrij maken der brug te Tholen, dat is gezonden aan de bevoegde officaeele instanties. Meer en betere bestaans- en vestigingsmogelijk heden ten plattelande in de provincie Zeeland. Naar aanleiding van een op de Hoofdbestuursvergadering van 16 November 1936 door den heer Ir. Mesu, Directeur van den Cultuurtechnischen Dienst te Bilthoven gehouden inleiding over het onderwerp: „Cultuurtechnische verbeteringen, welke in de provincie Zeeland in werkverschaffing kunnen wor den aangebracht", heeft het Dag. Bestuur besloten het initiatief te nemen tot het in het leven roepen van een stichting, welke ten doel zal 'hebben de uitvoering van verschillende werken in werkver schaffing te bevorderen. Deze aangelegenheid verkeert thans nog in het stadium van voorbereiding. Er is echter reeds een bespreking gehouden met het Provinciaal Bestuur, de Besturen van de andere landbouworganisaties in Zeeland, de Besturen van verschillende groote, gemeenten en het Bestuur van den Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond. Tevens werden reeds concept-statuten voor de bovenbedoelde stichting opgesteld. Margarine. Het Dag. Bestuur gaf, betreffende de maatregelen ten aanzien van de bereiding en verkoop van margarine, als zijn meening te kennen, dat men niet moet uitgaan van de stelling, dat margarine van nature wit is, maar zich alleen moet baseeren op de wenschelijkheid van een duidelijk kleurverschil met natuurboter. Van een opheffing van een menggebod kan eerst sprake zijn, wanneer de heffing op margarine zoodanig is verhoogd, dat hierdoor de consumptie van boter wordt gestimu leerd. Tevens werd een verbod van misleidende opschrif ten, ook in reclame, wenschelijk geacht, alsmede een vermelding van het gebruik van margarine in restaurants, bakkerijen, e.d. waar zulks plaats vindt. Beperking van den tuinbouw op landbouwbedrijven. Aan het Land bouw-Comité werd nogmaals mede gedeeld, dat men bij de beperking van den tuinbouw op gemengde bedrijven niet moet uitgaan van de geheele oppervlakte van het bedrijf, doch van de oppervlakte welke met tuinbouwproducten wordt bebouwd. Positie veehouderij. Nogmaals heeft de Z. L. M. als haar meening te kennen gegeven, dat de vee houderij in den ruimsten zin des woords groote nadeelen ondervindt van de monetaire maatregelen, doordat de prijzen van veevoeder en andere artikelen, welke uit het buitenland moeten worden betrokken, steeds zijn gestegen, terwijl daarentegen de melk prijs niet werd verhoogd. De veehouderij dient in de prijzen van de eindproducten compensatie te vinden voor de verhoogde productiekosten. Indien de inkomsten van het Landbouw-<Crisisfonds hiervoor onvoldoende zijn, moet gezocht worden naar een andere bron van inkomsten, welke o.a. zou kunnen worden gevonden in een heffing op de technische vetten. Departement van Landbouw en Visscherij. Het Dagelijksch Bestuur besloot den aandrang op het behoud van epn afzonderlijk departement van Land bouw, te steunen. Nieuwe regeling van de pacht. Het Dagelijksch Bestuur heeft uitvoerig de taak en de organisatie van de op te richten pachtbureaux, ingevolge de inmiddels aangenomen nieuwe Pachtwet, besproken. Het kwam daarbij tot de volgende conclusies: a. de pachtbureaux zullen zich moeten houden aan de tendenz, welke in de Pachtwet ligt opge sloten, dat pachtcontracten, welke buiten sporige bepalingen inhouden of geen uitzicht bieden op een redelijk bestaan voor den pachter, van excessen zullen worden gezuiverd of anders nietig verklaard. b. Alleen de organisaties, welke op het gebied van het pachtwezen werkzaam zijn, dienen in de pachtbureaux te worden opgenomen. Het wordt wenschelijk geacht, dat er in Zeeland één erkend pachtbureau komt. c. De instelling van een Nederlandsehen Pachtraad, welke een hooger beroepscollege voor de beslis singen van het pachtbureau zou kunnen zijn, werd niet wenschelijk geacht. Wel is aan te bevelen een contactorgaan tusschen de verschillende pachtbureaux, teneinde een uniformiteit van de beslissingen te bevor deren. tl. De mogelijkheid van scheidsrechterlijk beding kan den groei van de pachtbureaux in den weg staan. Verplichte arbitrage heeft dezelfde bezwaren, hoewel in verzwakten vorm, als een wijzigingsrecht van de pachtcontracten door de Pachtkamer en verdient daarom geen aan beveling. Crisispachtwet 1932. Het Dagelijksch Bestuur vereenigde zich met een schrijven van de 3 C. L. O. aan den Minister, waarin er op werd gewezen, dat het van belang is de Crisispachtwet 1932 bij de totstandkoming van de nieuwe Pachtwet te con- tinueeren, aangezien anders de pachters, wier over eenkomsten volgens art. 62 van de nieuwe Pachtwet nog gedurende eenige jaren door het oude recht blijven beheerscht, geheel onbeschermd zouden komen te staan. Controle mengvoeders. Bij de bespreking van het door de 3 C. L. O. bij de Directie van den Landbouw aanhangig gemaakte voorstel tot invoering van een Algemeene Rijkscontrole op mengvoeders, besloot het Dagelijksch Bestuur als zijn oordeel mede te deelen, dat op de labels aan de zakken met meng voeders niet alleen het percentage voedende bestand- deelen dient te worden aangegeven, doch bovendien de volledige samenstelling van het desbetreffende voermiddel. Nederlandsche wol. Op verzoek van den georgani- seerden landbouw heeft de Minister van Sociale Zaken medegedeeld, dat met het Rijks Inkoopbureau zal worden overlegd of het mogelijk is bij den aan koop van wollen dekens voor distribueering als'extra- steun in natura aan werkloozen, de eisch kan worden gesteld, dat deze niet alleen in Nederlandsche fabrieken, doch eveneens van Nederlandsche grond stof worden vervaardigd. Deskundige voor keuring in beroep inzake uien. Ter voorziening in de vacature P. Hanse te Eiker zee, die in verband met zijn gezondheidstoestand aan den Minister ontslag heeft gevraagd als des kundige voor keuring in beroep inzake uien. werd door het Dagelijksch Bestuur aanbevolen de heer A. Dees te Waarde. Dienst voor de kleine boeren. In de Gewestelijke Commissie van Advies voor den Dienst van de kleine bedrijven werden door de Z. L. M. 3 leden aange wezen, te weten,': Mej. P. Mannekede Vuijst te St. Maartensdijk, P. Janse Azn. te Biggekerke en Joh. Flikweert te Nieuwerkerk (Z.). Boventallige kalverschetsen. Eén der zuster organisaties heeft er op aangedrongen den prijs van de boventallige kalverschetsen, welke 30,be draagt, te verlagen. Het Dagelijksch Bestuur was van oordeel, dat de prijs van een extra kalverschets in het algemeen iets hooger moet zijn dan het prijsverschil tusschen geschetste- en ongeschetste kalveren bedraagt. Bij de tegenwoordige prijsverhoudingen achtte zij het dan ook niet gewenscht op verlaging van den vast- gestelden prijs van een dergelijke schets aan te dringen. Verkoop van wrak vee. De Nederlandsche Bond van Veehandelaren heeft de Z. L. M. verzocht te willen bevorderen, dat de leden van de Z. L. M. bij verkoop van wrak vee hieraan een knipteeken geven, waaruit zou kunnen blijken, dat het dier bestemd is voor de slacht, teneinde den handel in vee aldus in betere banen te leiden. Het Dagelijksch Bestuur heeft gemeend hieraan niet te kunnen medewerken, daar een dergelijke regeling practisch onuitvoerbaar moet word er. geacht. Consumptie-aardappelen. Het Dagelijksch Bestuur is van meenning, dat het geen aanbeveling verdient aan te dringen op afschaffing der teeltheffing van 30,per ha voor den verbouw van aardappelen. Teneinde echter kleinere landbouwers, die uit finan- cieele overwegingen veeflal genoodzaakt zijn hun aardappelen reeds kort na den oogst te verkoopen, tegemoet te komen, heeft het Dagelijksch Bestuur er bij het Landbouw-Comité op aangedrongen den Minister van Landbouw en Visscherij te verzoeken de denaturatiemogelijkheid voor consumptie-aard appelen uit rubriek A, tegen een! vergoeding van 1,50 per 100 kg, vroeger open te stellen. Met genoegen kan worden medegedeeld, dat het Landbouw-Comité onlangs heeft besloten den des- betreffenden Minister te verzoeken de denaturatie van deze aardappelen met dezelfde vergoeding open te stellen per 1 October. Een dergelijke regeling zal het prijspeil der consumptie-aardappelen in het algemeen ten goede komen. Wijzigingen motorrijtuigen-belastingwet. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de motorrijtuigen-belastingwet en de wet tot instelling van een Verkeersfonds met het oog op de reeds lang in uitzicht gestelde hulp voor de tertiaire wegen. Volgens dit ontwerp zouden de provinciën een geringere uitkeering uit het Wegenfonds ontvangen voor de uitvoering der z.g. secundaire wegen, waar tegenover dan de gelden voor verbetering van tertiaire wegen zouden worden uitgekeerd. Dit bedrag voor de tertiaire wegen zou volgens het ontwerp echter op geheel anderen grondslag worden verdeeld dan dat voor de secundaire wegen, n.l. naar evenredigheid van de opbrengsten der motorrijtuigen- en rijwielbelasting in iedere provincie. Dit nu zou voor de excentrisch gelegen provinciën en niet het minst voor Zeeland noodlottig en uitermate onbillijk zijn geweest. De provincie Zeeland b.v. heeft immers veel minder opbrengsten uit motorrijtuigen- en rijwielbelastingwet dan de provinciën, waarin de groote steden liggen. De wegen in dergelijke centra worden ongetwijfeld meer bereden, maar het aantal tertiaire wegen is er naar verhouding ook veel geringer. Het Dagelijksch Bestuur kon met de voorgestelde verdeeling van de bedoelde gelden dan ook niet accoord gaan en besloot het Landbouw-Comité te verzoeken er bij de Staten- Generaal op aan te dringen, dat niet het aantal auto's enz, maar de lengte van het wegennet als maatstaf voor de verdeeling werd genomen. De desbetreffende Minister heeft nadien zoodanige wijzigingen in het wetsontwerp aangebracht, dat voor een deel aan de bezwaren van Zeeland is tegemoet gekomen. Het aandeel van elk der provinciën in het ten behoeve van de tertiaire wegen uit te trekken bedrag zal n.l. slechts voor de helft afhankelijk worden gesteld van de opbrengst der motorrijtuigen en rijwielbelasting in die provincie, terwijl de andere helft wordt verdeeld in evenredigheid tot de opper vlakte der verschillende provinciën. Grondbelasting. Het Dagelijksch Bestuur ver eenigde zich met een verzoek van een der zuster organisaties gericht tot het Landbouw-Comité om bij den Minister aan te dringen op een jaarlijksche verlaging van de grondbelasting met 5 a 10 Teeltregeling voor het rundvee. Meerdere malen werd van gedachten gewisseld over de huidige teelt- regeling voor het rundvee. Het Dagelijksch Bestuur is van oordeel, dat de teeltregeling, toegepast door beperking van het aantal kalveren, de prijzen van het vee gunstig heeft beïnvloed. Op de hoeveelheid melk heeft het tot dusverre echter nog geen invloed gehad. De tijd is nog niet aangebroken, dat op algeheele afschaffing van de teeltregeling moet worden aan gedrongen, wel dient naar een geleidelijke ver ruiming van het aantal kalverschetsen te worden gestreefd, met dien verstande, dat het meerder aantal te verstrekken schetsen moet worden toe gekend aan hen, die voorheen gewoon waren jongvee te houden. Botervraagstuk. Nogmaals heeft het Dagelijksch Bestuur zich uitgesproken voor een krachtiger verdediging van de belangen van onze zuivelbereiders en hun product de boter tegenover de margarine. De boter dient zooveel mogelijk te worden beschermd tegen alle andere kunstmatige vetten, waarvan de grondstoffen veelal van tropischen oorsprong zijn. Aankoopvoorvvaarden voor draineerbuizen. De Werktuigencommissie der Z. L. M. heeft algemeene verkoopvoorwaarden voor draineerbuizen opgesteld, welke het Dagelijksch Bestuur goedkeurde. Er zal \torden getracht met de fabrikanten van draineer buizen tot overeenstemming te komen inzake het vaststellen van dergelijke voorwaarden, waardoor men verzekerd zal zijn goede draineerbuizen te ont vangen. (Zie verder pag. 3, 2de kolom.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 2