Redactioneel üedeelte KORTE BERICHTEN. ECONOMIE. AKKERBOUW. ren. Er zijn integendeel landen, die ook in den laatsten tijd nog voortgaan aan den buitenlandschen inVoer verdere moeilijkheden in den weg te leggen. Het wil den Minister voorkomen, dat onder deze omstandigheden binnen afziembaren tijd op een her stel van het ruilverkeer in den vroegeren vorm dan ook niet kan worden gerekend, zoodat men goed zal doen zich op nieuwe vormen in te stellen. Wij zijn persoonlijk ook deze meening toegedaan en meenen daarom dat het goed gezien is van den Minister om de Landibouwcrisiswetgeving om te werken en aanpassend aan de omstandigheden een meer blijvend karakter te geven. Het heeft onze instemming dat het de ibedoeling is om weer meer decentralisatie toe te passen en ook dat aan de in te stellen landbouwraden naast adviseerende ook verordenende bevoegdheden zullen worden toegekend. Wij voelen weinig voor een stroeve ordening van boven af, doch meenen dat ordening door de gezamenlijke bedrijfsgenooten in bepaalde gevallen nuttig kan «zijn en juichen het daarom toe, dat de Minister in deze richting wil gaan. Toch zullen nog verschillende wijzigingen in het voorontwerp landbouwordeningswet moeten worden aangebracht, alvorens dit onze volkomen in stemming zal hebben; worden b.v. eenerzijds ver ordende bevoegdheden verleend aan de landbouw raden, anderzijds worden deze bevoegdheden weer illusoir gemaakt doordat een besluit tot vaststelling van een verordening- slechts genomen zal kunnen worden, wanneer het lid of de leden van den land bouwraad, welke door den Minister daarin zijn be noemd, zich daarvoor verklaren. Wij zijn van meening, dat ernstige bestudeering van het Voorontwerp Landbouwordeningswet door onze Landbouworganisaties noodig «zal zijn, om daarna een goed gefundeerd oordeel te kunnen uit spreken. In korte trekken heb ik Uwe aandacht willen vestigen op eenige «der thans meest gewichtige on derwerpen betreffende den landbouw. I>e heer Schuiringa, die aanstonds voor ons een rede zal houden over de positie van den Nederland- schen Akkerbouw, zal waarschijnlijk sommige door mij aangestipte onderwerpen en zeker anderen niet door mij genoemden, wel uitvoeriger bespreken. Het blijft gewenscht dat wij onze volle aandacht schenken aan de problemen, welke voor de boeren van (belang zijn. De periode die achter ons ligt was een zeer moei lijke voor de boeren en door de eendrachtige samen werking der landbouworganisaties is het gelukt een zoodanige invloed uit te oefenen dat de Regee ring maatregelen heeft getroffen, welke ons wel niet steeds konden bevredigen, doch tengevolge waarvan toch een algeheele ondergang van de boerenbevol king werd voorkomen. De komende periode zal nog vele «moeilijkheden brengen en niet minder belangrijk zijn dan die welke achter ons ligt. Nog vele moeilijkheden zullen overwonnen moeten «worden alvorens de positie der boeren gezond genoemd zal kunnen worden. De bedrijfsvrijheid «zal zoo mogelijk verruimd dienen te worden, doch «zulks mag niet geschieden ten koste van een mindere bestaansmogelijkheid voor de landbouwende bevolking. Het Bestuur der N.-Br. Mij v. L. heeft steeds naar beste weten getracht «mede te werken aan de verwezenlijking van dat doel en hoopt dat zij ook in de toekomst, door «de wetenschap dat haar stre ven de goedkeuring heeft van hare leden, zal kun nen blijven medewerken voor een betere positie der Nederlandsche boeren in 't algemeen, van de leden der N.-Br. Mij. v. L. in 't bijzonder! Met de wensch, dat ook deze vergadering daartoe zal mogen bijdragen opeji ik deze vergadering! (Wordt vervolgd.) WEEKOVERZICHT. (Vervolg van pag. 2.) Uit de door het C. B. voor de Statistiek over Maart gepubliceerde cijfers over den uitvoer van zuivel-, land- en tuinbouwproducten blijkt, dat er veel vraag naar onze aardappelen blijft bestaan. Zoo werden in genoemde maand o.a. uitgevoerd .10.817 ton pootaardappel-en ter wagrde van 582.000. In dezelfde maand van het vorige jaar werden 8475 ton pootaardappelen uitgevoerd ter waarde van 535.000. Er valt dus in vergelijking met het vorig jaar weer een aanmerkelijke vooruit gang te constateeren. Personen die wa rmoezf rijgewa ssen telen voor zaad moesten voor 1 Mei dit ter kennis brengen van de Nederlandsche Groente- en Fruit-Centrale. Zij, die dit neg niet hebben gedaan dienen «zoo spoedig moge- lij'k hun verzuim te herstellen, daar zij anders in moeilijkheden komen. Zaai-uien behooren niet tot warmoezerijgewassen, dus moeten zij die deze telen voor zaad, dit niet opgeven. Aan verschillende «personen is vanwege de afd. Tuinbouw der Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland een aanvullende teeltvergunning uitgereikt voor vroege aardappelen, bestemd voor pootgoed. Deze «personen zijn verplicht de geheele door hen met vroege aardappelen beteelde opper vlakte te laten keuren door de N.A.K. Red. De tarwehalmdooder treedt meestal pleksgewijs -en onregelmatig over het veld op, de oogvlókkenziekte daarentegen tast vaak regelmatig het geheele veld aan. De moeraspaardestaart is één der schadelijkste onkruiden in weiland, ze is vergiftig voor het vee. iSterke kalk- en kalibemesting schijnt het optre den van kringerigheid in aardappelen tegen te «gaan, stalmest daarentegen bevordert het optreden van deze ziekte. Gebruikt uitsluitend natuurboter, hiermede dient U Uw eigenbelang en dat van den geheelen Neder- landschen .boerenstand. Het is verboden de kunstwegen te berijden met een voertuig, waarvan de wielen niet van klei zijn ontdaan of waarvan tijdens het vervoer afval, zoo als mest e.d. valt, waardoor gevaar of hinder voor de veiligheid van het verkeer kan ontstaan. Tegen hartrot in 'bieten zaaie men omstreeks den zaaitijd van de bieten 20 kg borax per ha of 100 kg bietenborax met 20 borax. In zoete most bevinden zich nagenoeg alle in water oplosbare bestanddeelen van de versche vrucht; men 'kan dus met recht spreken van „vloei baar fruit'". Voor zieken is dit een ideale drank, welke bijna altijd verdragen wordt. Het eiland Terschelling, waar ongeveer 2000 run deren worden gehouden, is sinds enkele jaren ge heel vrij van runder t. b. e., terwijl Texel met 45000 runderen het nagenoeg is. Om te zien of in grasland of gescheurd land emelten voorkomen, kan men het best een weinig petroleum of benzine op den grond sproeien, de aan wezige emelten komen «dan boven den grond. Volgens de voorgeschreven aangifte aan de post kantoren waren op 31 Maart j.l. 629.618 personen in ons land in het bezit van een radio-ontvangtoestel, het aantal aangeslotenen bij een radio-centrale be droeg op dien datum 361.926. De temperatuur onder de kunstmoeder moet in de eerste dagen ongeveer liggen tusschen 85 gr. en 90 gr. Fahrenheit, gemeten circa 10 cm boven den grond, in de tweede week kan deze dalen tot onge veer 80 gr. en de derde week nog weer een paar graden lager. De oogvlekkenziekte kan, wanneer de granen er vroeg door worden aangetast, groote schade ver oorzaken. Bij aantasting in het voorjaar verschijnen er op het jonge plantje vlak boven den grond grauw bruine ovale plekken, op deze plaatsen knikken de halmen in den zomer door. Een rattenval, waarin een rat is gevangen, moet men, alvorens opnieuw te plaatsen, in kokend wa ter dompelen. Alle goede maatregelen, welke men neemt om uierontstekingen bij melkkoeien te bestrijden, zijn nutteloos, wanneer niet tevens bij het melken de besmetting van tepel op hand en van hard op tepel wordt voorkomen. Paratyphus. wordt meermalen overgebracht door het gebruik van eendeneieren. Teneinde dit te voor komen is het noodig voor direct gebruik deze eieren hard te koken (8 minuten) of hard te bakken. 'Hét jonge gras in Aprilbegin Mei is op zwaar- bemeste weiden te voedzaam voor het vee, waardoor het noodig wordt minder geconcentreerd voer bij te voeren b.v. in den vorm van stroo of hooi om tot een goeden norm te komen. De suikerbiet heeft een penwortel, die diep in den grond dringt, tot 1 meter toe, aan deze penwortel zit een uitgebreid stelsel van wortelharen. Hierdoor is de biet in staat de voedingsstoffen over een groote oppervlakte en diep uit den ondergrond te halen. Van de aschbestanddeelen der melk wordt aange nomen, dat deze zonder verandering te hebben on dergaan uit het bloed in de melk terecht komen. Van 411 April werden uitgevoerd 27 paarden, waarvan 3 naar Duitschland, 4 naar Frankrijk en 20 naar Engeland. Door toepassing van het moderne weidesysteem en een betere bemesting kan men zonder kracht- voederverbruik hoogere opbrengsten van het melk vee «verkrijgen. Met ingang van 25 April is de binnenlandsche boterprijs met 8 cent per kg gedaald en de marga- rineprijs met 4 cent per kg verhoogd, zoodat het totale prijsverschil tusschen de boter en margarine met ingang van dien datum 12 cent kleiner is ge worden. De leiding van en hét toezicht op de Rijksland- bouwproefvelden in de geheele provincie Zeeland is voor 1937 opgedragen aan den Rijkslandbouwconsu- lent Ir. C. J. Droogendijk. «Er zijn twee factoren, die bovenal de welvaart van den landbouwer beheerschen, n.l. arbeid en mest. (Albrecht Thaer.) Vragen op het gebied der ziektebestrijding, vee voeding, bemestingsadviezen e.d. worden steeds gaarne «voor onze lezers in de „Vragenrubriek" be antwoord. VERPACHTING VAN 47 BOERDERIJEN IN DE WIERINGERMEER. Evenals vorige jaren is ook thans wederom een prospectus versohenen voor de verpachting van «boerderijen in den Wieringermeerpolder, zulks in gaande 1 November 1937. Dit jaar «zal de uitgifte bestaan uit 47 bedrijven, n.l. 29 akkerbouw-, 12 gemengde- en 6 weidebedrijven met een totale op pervlakte van 1730 ha. Tot op heden zijn 7000 ha cultuurland in de Wie- ringermeer in particulier bedrijf, waaronder 156 boerderijen met een gezamenlijk oppervlak van ruim 6200 ha. Het resteerende «gedeelte is als onbehuisd land uitgegeven, gedeeltelijk voor uitbreiding van het bedrijf van in de randgemeenten wonende land bouwers, gedeeltelijk voor de uitoefening van den groven tuinbouw. Wanneer de uitgifte 1937 haar beslag zal hebben gekregen zal derhalve reeds meer dan de helft van de geheele oppervlakte cultuurland in particuliere handen zijn. Het overige «gedeelte wordt als groot-bedrijf in exploitatie gehouden door de Landbouwcultuurmaatschappij „de Wieringer- meer", «tot het moment, dat ook deze gronden, waar van 1000 ha voor definitieve Staatsexploitatie wordt bestemd, voor verpachting geschikt is. Geen gron den worden n.l. verpacht, zoolang niet redelijker wijze vaststaat, dat daaraan geen abnormaal risico voor den particulieren «boer meer verbonden is. De belangstelling voor de beschikbaar komende bedrijven is ook thans weer zeer groot. De .gunstige uitkomsten, welke «door de reeds gevestigde pachters in de afgeloopen jaren in de Wieringermeer zijn verkregen, zal ongetwijfeld «aan deze «groote «belang stelling piet vreemd zijn. De pachtsommen zijn aan vankelijk matig en houden niet alleen verband met den cul'tuurtoestand, waarin de gronden verkeeren, doch «sluiten ook in eien steun aan de optredende pachters. De pachtsommen worden in de eerste zesjarige pachtperiode om de twee jaren verhoogd en beloopen als regel voor het akkerbouwbedrijf de eerste twee jaren 50, de volgende twee jaren 60 en de laatste twee jaren 75 per ha. Voor het gemengde bedrijf bedragen deze cijfers respectieve lijk als regel 40, 50 en 60 en voor het weide- 'bedrijf 30, ƒ40 en ƒ50. De genoemde bedragen worden verhoogd met 10 per ha per jaar voor ge draineerd land. Een jaarlijks vast te stellen index cijfer brengt tenslotte het conjunctuurcorrectief. De grootte van de bedrijven ligt voor het akkerbouw bedrijf meerendeels tusschen de 40 en 50 ha, voor het gemengde- en weidebedrijf hoofdzakelijk tus schen 20 en 40 ha, met enkele afwijkingen, zoowel naar boven als naar beneden. Het streven is er op gericht in de Wieringermeer een zoo sterk mogelijken (boerenstand te bevorderen. Hiervoor is het noodzakelijk eenige eischen te stel len, waaraan «gegadigden, om voor een «boerderij in aanmerking te kunnen komen, moeten voldoen. Zoo zal een pachter landbouwtechnisch «goed onderlegd moeten zijn en over voldoende bedrijfskapitaal, dat óp 300 per ha is bepaald, moeten kunnen beschik ken. Het voldoen aan deze eischen is noodig om redelijkerwijze de noodige waarborgen te verkrijgen van t«e kunnen «slagen in de exploitatie van een bedrijf. De bouw van «boerderijen voor «de te verpachten bedrijven wordt binnen enkele weken aanbesteed. Deze zullen een hooge gebruikswaarde bezitten, omdat het mogelijk is daarbij rekening te houden met de ervaringen, welke bij het gebruik van de reeds aanwezige 'boerderijen is opgedaan. Meer en meer «begint de Wieringermeer als land bouwgebied aan beteekenis te winnen, hetgeen ook wel voor de hand ligt, wijl de outillage van dezen eersten Zuiderzeepolder is verzorgd als slechts weinige landbouwgebieden elders in ons land. Het is ongetwijfeld voor belangstellenden de moeite waard van het verschenen prospectus, dat op aanvraag aan het Domeinkantoor te Slootdorp gra tis wordt toegezonden (een exemplaar ligt tevens ter inzage aan het Landbouwhuis te Goes), kennis te nemen, doch om een indruk te kunnen verkrijgen van het mooie werk, dat in de Wieringermeer reeds is tot stand gebracht, kan een persoonlijk bezoek aan dezen polder ten volle worden aanbevolen. BESCHADIGING VAN TARWE, DOOR VRETERIJ VAN DE LARVEN DER SMALLE GRAAN VLIEG. Met genoegen voldoe ik aan het verzoek van de Redactie van het Zeeuwsch Landbouwblad, om een en ander over bovenstaand onderwerp te schrijven, nu ook dit voorjaar weer blijkt, dat hier en daar in onze provincie de smalle graanvlieg de tarwe aantast. Directe aanleiding tot het schrijven van dit artikeltje was een bundeltje tarweplanten, uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen afkomstig, dat aan de Redactie werd ter hand «gesteld. Het eerst opvallend verschijnsel, dat men opmerkt in tarwe, die door de smalle graanvlieg wordt ge teisterd, is gewoonlijk het geel worden van de bla deren. Ziet men veel gele bladeren in de tarwe, dan kunnen daarvoor verschillende oorzaken zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 4