VRAGENRUBRIEK. grond. Men vat dat in Holland samen onder den al- gemeenen naam van „smeul" en de oorzaak kan aantasting door verschillende zwammen zijn (Fusa- rium, Botrytis, Meeldauw e.d.). Ik besloot in 't najaar voor 't zaaien der weeu- wen den bak te ontsmetten met Aretan. Een op lossing van is voldoende. Dus 1 ons Aretan op 40 liter water. Men heeft dan voldoende vloei stof om 4 a 5 m'2 te ontsmetten, 't Gemakkelijkst gaat dit met een gieter. Daar mijn bak 8 ramen telt, dus ongeveer 10 m'2 groot is, had ik 3 ons Aretan noodig, omdat ik ook het houtwerk en de naaste omgeving mee wilde behandelen. Kosten pl.m. 1,50. (De kleinste verpakking, waarin Aretan is te verkrijgen is een bus van iy2 kg.) Voor bedrijven van eenigen omvang wordt het dus vrij duur. De resultaten zijn echter schitterend. Niet één zieke slaplant dit voorjaar, 'k Heb in geen jaren zulke gezonde sla gehad. Als 't nu maar helpt voor een jaar of wat. Ook de ramen, die ik mee be goten had, werden prachtig schoon en alle groen was er meteen af. J. V. PROVINCIALE COMMISSIE VAN HET TUINBOUWONDERWIJS IN ZEELAND. Algemeene vergadering op Dinsdag 4 Mei, 's morgens half tien ure, in het Café Beurs", Groote Markt, Goes. Agenda Opening Notulen. Ingekomen stukken. Rekening en verantwoording. Betaling contributie. Jaarverslag. Behandeling van onderstaande vraagpunten: le. Welke zijn de grondslagen voor het taxeeren van fruitcultuur 2e. In hoeverre zijn de moderne cultuur- methodes (ziektebestrijding en bemesting) van in vloed op de houdbaarheid van onze pit- en steen vruchten 3e. Waaraan is het toe te schrijven, dat de Triomph de Vienne en de Doyenne du Cornice zoo onvruchtbaar zijn 4e. Is het mogelijk, dat bij intensieve fruitteelt op zwakke onderstammen als no. IX en Kwee C na 3 a 4 jaar bedekking van den grond met stroo, deze te spitten zonder opvallende wortelbeschadiging, met het oog op de oppervlakkige beworteling dezer onderstammen 5e. Welke is de beste methode om op de Zeeuw- sche klei grootbloemige Chrysanthemums te kwee- hen, die een goede handelswaarde hebben? Vaststelling zomerwerk. Rondvraag Sluiting. P. VAN BEVEREN, Seer. Prov. Com. AAN ALLE OUD-LEERLINGEN VAN HET TUINBOUWONDERWIJS IN ZEELAND. Meer dan ooit is het thans noodzakelijk geworden samenwerking te zoeken om elkander voor te lich ten hoe het meest economisch gewerkt kan worden. Dit heeft de vorige Rijkstuinlbouwconsulent, de algemeen geachte heer, Ir. van de Plassche, begre pen, toen hij op 3 Febr. 1901 de vereenigingen van oudleerlingen van bovengenoemd onderwijs in Zee land te Goes bij elkaar riep, om op te richten een provinciale commissie, die voeling zou moeten hou den met alle bestaande vereenigingen op dit gebied in ons gewest. 'De prov. commissie heeft sindsdien nuttig werk verricht. Maar opdat ieder oud-leerling zal kunnen profiteeren van dit werk, roept hij thans alle dezul ken uit geheel Zeeland op tot bijwoning van haar jaarvergadering, welke Dinsdag 4 Mei in het Café „Beurs" (Groote Markt, Goes) zal gehouden worden. (Zie bovenstaande agenda.) Dank zij ons Zeeuwsch Tuinbouwblad is het nu mogelijk dat van Noord tot Zuid en van Oost tot West, deze oproep in ons gansche gewest wordt gehoord. De prov. commissie verwacht dan ook alle tot deze vergadering gerechtigden. P. VAN BEVEREN, secr. Prov. Commissie. KEVERTJES IN AARDBEIEN. Het zal verschillende aardbeientelers opgevallen zijn, dat ieder voorjaar de bloem en bladstelen der aardbeien omknikken. Bij nadere beschouwing blij ken deze stengels gedeeltelijk doorgebeten, zoodat ze omvallen, maar niet direct verdorren. De knop pen verwelken echter langzamerhand, zonder een bloem en vruchten te geven. In sommige streken kan deze wijze van 'beschadigen vrij ernstig zijn. Deze schade wordt veroorzaakt door een tweetal zwarte kevertjes, waarvan de eene grijkbehaard is en de andere onbehaard. Het eerstgenoemde kever tje heet Anthonomus rubi en het andere Rhynchites minutus. Na de bloemstelen te hebben doorgebeten worden in de gesloten bloem/knoppen eieren gelegd, waaruit zich geelwitte pootlooze larven ontwikke len. Deze larven voeden zich met meeldraden en stampers, waarna de verpopping plaats vindt en in Juni--Juli de kevertjes weer opnieuw verschijnen. In den zomer doen zij verder weinig schade en brengen den winter op beschutte plaatsen door. Voordat de bloemen open gaan beginnen zij in het voorjaar hun vernielend werk. Deze kevertjes kun nen bestreden worden zoodra men hun eerste schade waarneemt, door de planten te spuiten met 1 ons nicotine en 1 ikg zeep in 100 liter water. Ook kan men met nicotinepoeder stuiven. Wil men de kevertjes afdoende bestrijden, dan is het noodig de bespuitingeai of bestuivingen eenige malen met tus- schenruimten van een week te herhalen. P. DE APPEL EN PEREZAAGWESP. Tijdens den bloei der boomen komen de kleine wes pen uit den grond en leggen haar eieren achter de kelk op het vruchtbeginsel. Na 1 a 2 weken komen uit de eitjes de bastaardrupsjes die zich aan de zij kant in de vruchten naar binnen werken en daar een groote holte eten, naar het klokhuis toe, dat geheel uitgegeten wordt. Heeft de bastaardrups voor zijn ontwikkeling aan één vrucht niet genoeg, dan wordt een tweede aangetast. De aangetaste vruchten zijn kenbaar aan de groote kolken aan de buitenzijde der vruchten waaruit bijna altijd vochtig bruin boormeel komt. De zaagwesplarven verschijnen al vrij kort na den bloei der boomen, zoodat deze beschadiging niet is te verwarren met die der rupsen van de echte wormstekigheid, die we gewoonlijk in Juni Juli waarnemen. Door de zaagwesplarven worden ook nog andere beschadigingen 'aangebracht die uitwendig aan de vruchten duidelijk zichtbaar zijn. Wanneer de zaag wesplarven pas uit het ei gekomen zijn, graven ze in het vruchtvleesch vlak onder de opperhuid haar gangen. Groeit nu de vrucht door, dan barst de opperhuid boven deze gangen en ontstaan er won den, die breeder worden en op den duur verkurken. Deze- kurkbanden of ringen worden dus door de zaagwesplarven veroorzaakt. Als de larve volwas sen is laat ze zich uit de aangetaste vrucht, als deze nog aan den boom hangt, op den grond vallen. Zijn de vruchten reeds gevallen dan kruipt zij er uit om oppervlakkig in den grond een cocon te spinnen waarin wordt overwinterd. Ook in de .peren komt een zaagwesplarve voor, waarvan de levenswijze gelijk is aan die van de appelzaagwesp. De schade door de zaagwesplarven veroorzaakt kan zeer groot zijn en wordt veelal onderschat omdat de aange taste vruchten meestal afvallen voordat ze eenigs- zins zijn uitgegroeid. Bestrijding van dit schade lijke insect is dan ook algemeen noodzakelijk, niet alleen om de schade tot een minimum te beperken, maar ook om de zaagwespaantasting in onze pro vincie tot staan te brengen. De bestrijding is echter niet zoo eenvoudig, want de eitjes der zaagwespen zijn niet zoo gemakkelijk 'te vinden. Men kan dus het juiste tijdstip der bestrijding niet zoo gemakke lijk vaststellen. Het best is echter gebleken om direct na den bloei de boomen te spuiten met 1 deel nicotine op 1000 deelen water waaraan een goede uitvloeier wordt toegevoegd. Is het voorjaar abnor maal koud dan is het mogelijk dat de larfjes niet dadelijk na den bloei uit de eitjes komen, maar eenige dagen later. In een dergelijk geval zou deze bespuiting dus te vroeg kunnen zijn, maar in ieder geval moet toch binnen 6 dagen na den bloei ge spoten worden. Gezien de mate van zaagwespaan tasting is het noodzakelijk deze nicotinebespuiting na 7 k 10 -dagen nog eens te herhalen. Verder dient men na deze tweemalige nicotinebespuiting zooveel mogelijk de aangetaste vruchten te verzamelen en te vernietigen, dus ook de afgevallen vruchten. Het is van zelfsprekend dat bij het dunnen de aange taste vruchten het eerst verwijderd worden en na tuurlijk ook vernietigd. P. GRONDONDERZOEK. Omtrent de voor tuinbouwgewassen meest gun stige reactie voor den grond wat betreft basisch of alcalisch, is nog zeer weinig bekend. Toch is dit vraagstuk van zeer groot belang. Om tijdens den komenden zomer hierover meerdere gegevens te verkrijgen zal de Afd. Tuinbouw 'der Z. L. M., in samenwerking met den Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, gratis grondmonsters onderzoeken op zuurgraad. Deze monsters kunnen rechtstreeks worden toe gezonden aan het Landlbouwhuis te Goes, Afd. Tuinbouw. Secretarissen van Tuinbouwvereenigin- gen zullen gaarne hun bemiddeling verleenen bij de verzending der monsters. De monsters kunnen op de volgende manier wor den genomen: Graaf ter diepte van de bouw-voor een gat, steek daarna met een lange spade een dun sneetje grond, snijd vervolgens met een mes de zijkanten daarvan af, zoodat een strookje grond ter breedte van onge veer 5 cm wordt overgehouden en doet dit in een kistje. Om een juist inzicht te krijgen omtrent de toe stand van den grond is het noodig dat op meerdere plaatsen van hetzelfde perceel land een dergelijk schijfje grond wordt gestoken. Deze schijfjes moeten daarna goed dooreen gemengd worden, teneinde een goed gemiddeld monster van het perceel te ver krijgen. Van dit mengsel vult men een jampotje of een ledige carbidbus, welke vooraf goed schoon is ge maakt. (Plak er daarna een briefje op van welk perceel het monster is genomen en van wie het afkomstig is. Indien men een stuk grond heeft met een zéér uiteenloopende samenstelling, dan is het noodig om meerdere monsters van het zelfde perceel te nemen. Wij hopen in dezen op de medewerking van velen te mogen rekenen en t.z.t. de resultaten van het onderzoek te publiceeren. W. INVLOED DER BEMESTING OP DEN SMAAK DER VRUCHTEN. Stalmest kan voor den groei onzer vruchtboomen zijn bijzondere beteekenis hebben. De toename der stamdikte is bij bemesting met stalmest meestal grooter dan bij toediening van kunstmest. Overigens overschatte men de voordeelen van stalmest niet, want ook met kunstmest, en wel in 't bijzonder met de moderne meervoudige meng- meststoffen, kan men ze;er goede resultaten be reiken. Ik heb gedurende 10 jaar spilvormen peren, appel en perzikstruiken eerst met enkel Nitrofoska en later met A.S.F.-korrels bemest en de groei en vruchtbaarheid is buitengewoon. Bovendien valt de smaak en houdbaarheid te roemen. Hoe voorzichtig men met natuurmest moet zijn, bleek me 't vorig jaar. De septic-tank moest ge leegd worden en dat gebeurde in een gat in den tuin, dicht bij een paar exemplaren Clapp's Favo rite. De peren ontwikkelden zich prachtig, het werden alle modelvruchten enik verlustigde me met mijn gezin reeds op den smaak. Maar hoe vreemd, ze rijpten slecht, bleven tot het laatst toe grof korrelig en bros inplaats van smeltend en de smaak... vunzig grondachtig. Niemand lustte ze tenslotte. Zonder twijfel was de afwijkende kwali teit een gevolg van te sterke faecaliënbemesting, want nimmer had ik zulke Clapp's aangetroffen. Mijn ervaring klopt geheel met wat ik. toevallig las in het: „Rheinische Monatschrift für Obst- Garten- und Gemiisebau". Daarin vertelt iemand van een Cox's Orange Pippin, die met zijn wortels in een vroegeren beerput was geraakt. Het gevolg was, dat de boom vruchten droeg van een grootte, dat men nauwelijks kon gelooven dat het Cox's Orange Pippins waren. Ze hadden echter een zeer slechten smaak en werden spoedig rot. 'Ook verspreiden appels en peren die sterk met beerstoffen werden bemest, bij het koken een min der aangenamen reuk. J. v. Vraag 27. SNOEI MOERBEIBOOM. Mag een moerbeiboom gesnoeid worden, en wat kan de oorzaak zijn van het vlak voor rijping af vallen der vruchten? k. te K. Antwoord. Een moerbeiboom wordt weinig of niet gesnoeid, wel moet hij natuurlijk in de jeugd gevormd worden en wanneer de boom ouder wordt, kan ik,me best voorstellen, dat men door een lichte uitdunningssnoei wat ruimte in den boom houdt. Het afvallen der vruchten is een gewoon ver schijnsel bij moerbeien, waar niets aan te verande ren is; U dient daar dus rekening mee te houden. Ir. B. Vr. 28. NORMAAL PAPPOEDER. Ik heb normaal pappoeder gekocht en daarmede mijn appels, peren, pruimen en bessen bespoten. Ik wil daar binnenkort ook mijn kruisbessen mede bespuiten tegen de Amerikaansche Meeldauw. Waar uit bestaat normaal pappoeder en kan ik het voor dat doel gebruiken? Zit er koper in en ook water- vrije soda (sodex), want dat heb ik immers juist noodig. j. te W. Antwoord. Normaal pappoeder is het bestrijdings middel voor aardappelziekte of „het kwaad" en be staat uit twee deelen kopervitriool en één deel sodex (dit is watervrije soda). Dit mengsel wordt Bour gondische pap genoemd. Onze vruchtboomen, ap pels, peren, pruimen en bessen spuiten we, als we een koperpreparaat willen gebruiken, met Bor deauxsche >pap die bereid wordt van 1 y2 kg koper sulfaat en 1 kg kalk. Bordeauxsche pap geeft be langrijk minder beschadiging aan de vruchtboomen dan Bourgondische pap. Ter bestrijding van Ameri kaansche kruisbessenmeeldaniw spuit men met Al- calische Bourgondische pap die bereid wordt uit iy2 ikig kopervitriool en iy2 kg sodex op 1001 water. Los de sodex op in 5 liter warm water, giet de op lossing in een vat met 90 liter water en giet daar na het eveneens in 5 liter warm water opgeloste kopervitriool, na afkoeling, onder voortdurend roe ren, er bij. De kruisbessen worden er mee gespoten als de bessen ongeveer zoo groot zijn als een erwt. P. Vraag 29. BESPUITING NA DEN BLOEI. Is er kans op beschadiging van de vrucht bij bespuitingen na den bloei met Bordeauxsche- of Californische pap bij appels en peren, indien een gedeelte van de bloemen niet is uitgebloeid? B. te S. Antwoord. Kans op beschadiging der vruchten is bij een vroege bespuiting met Bordeauxsche pap evengoed aanwezig als bij een later uitgevoerde be spuiting d.w.z. kans op ruwheid der vruchten. Dit is bij een Californische papbespuiting belangrijk minder, maar men dient hierbij ook rekening te houden met de mate van schurftaantasting en de gevoeligheid der variëteit voor een der bestrij dingsmiddel. 'Spuiten in den bloei is in verband met het bijenbezoek steeds af te raden. Men spuile dus direct na den bloei. P.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 11