RENOVATUM STORMSCHADE VERZEKERING TEGEN VRAGENRUBRIEK. INGEZONDEN. VERKOOPINGEN, VERPACHTINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. MARKT- EN HANDELSOVERZICHT. BOEKAANKONDIGING. ALGEMEEN ONDERLING WAARBORG GENOOTSCHAP GEVESTIGD TE AMSTERDAM OPGERICHT 1922 (Ingez. Med.) te zwaar, maar de dieren loopen er ook moeilijk in. Men maakt er liefst een] bodem in van duims hout. Voor kleinere kippenhouders zijn ook zeer geschikt de kleine kooien van 70 cm lang, 60 cm breed en 50 cm hoog, opvouwbaar door scharnieren en zonder houten bodem. Wanneer ze goed gemaakt zijn bergt men ze gemakkelijk op en gaan ze lang mee. Men moet de kooi niet te breed maken want dan wordt men gedwongen er soms met één been in te gaan staan; ook moet aan de bovenkant voldoende stevigheid zitten zoodat men er gerust op kan steu nen bij het uithalen. Het verdient aanbeveling de kooi van duims gaas te voorzien, dan kan ze ook voor betrekkelijk jonge kuikens gebruikt worden, b.v. bij 'het uitzoeken der jonge haantjes. Een bezwaar van de vamgkooi is, dat de dieren er vaak minder goed in willen loopen. Veelal zit dan het bezwaar in de uitloop van het hok, deze moet niet te smal of te laag zijn of, zooals veel voorkomt, te hoog hoven den grond, dan kan men de dieren er niet in drijven. Een goede uitloopschuif aan een kippenhok moet 50 om boven den grond zijn, verder 25 cm breed en 30 can hoog. Een breeder gat loopt wel gemakkelijker, maar geeft ook méér tocht. De uitloop waar men een vangkooi voor zet moet ook op een behoorlijk bereikbare plaats zitten, b.v. niet onder vervooruitspringende legnesten of meelbak ken en de dieren moeten gewoon zijn er door te loopen. Heeft men kalme dieren, b.v. Rhode Islands Red, dan kan men ook op een andere manier vangen, n.l. door middel van een gazen raam, dat men in een hok van het hok plaatst en waar de dieren achter gedreven worden. Het beste gaat dit wanneer het gaas in het midden scharniert, 80 cm hoog is en bedde stukken 1 m lang. Het gaas moet voldoende stevig staan en niet te licht zijn, het doet ook goede diensten bij het indrijven in een vangkooi. Als men zonder middelen kippen moet vangen gaat dat het best in het donker. Moet men ze keu ren, dan krat men ze des morgens op voor het licht wordt. Door de pluimvee-organisaties worden pogingen aangewend om het selecteeren van kippen op de boerderijen ingang te doen vinden, in Noord-Brabant o.a. is men er dit jaar reeds mede begonnen en op de laatste vergadering van de V. P. Z. is er ook over gesproken. Op den duur zal het waarschijnlijk wel ingang vinden. Een der selecteurs in Noord-Brabant deelde mij mede, dat dit werk in de meeste gevallen zeer bemoeilijkt wordt doordat middelen om te van gen ontbreken en ook de hokken dikwijls ongeschikt zijn. Bij het selecteeren van kippen, op zich zelf een uiterst noodig werk, zal er naast propaganda voor goede huisvesting, ook het noodige gedaan moeten worden de dieren behoorlijk te kunnen vangen. J. LINDHOUT. MOND- EN KLAUWZEER. In de week van 27 Dec. '36 t/m 2 Jan. '37 werd in Zeeland en West Noord-Brabant geen mond- en klauwzeer geconstateerd. Vraag 117. DIENST VOOR HET KLEINE BOERENBEDRIJF. Ik heb 5 gemet (bouwland, welke met de teelt van uitsluitend landbouwproducten geen voldoende be staan oplevert. Nu zou ik een gedeeltelijke of geheele teeltver- gunning voor groente willen hebben, zou de com missie van advies voor het kleine boerenbedrijf mij hieraan kunnen helpen? W. te M. Antwoord. De Dienst voor kleine boeren heeft met het uitreiken van tuinbouwteeltvergunningen niets uitstaande. Voor het aanvragen van tuinbouw- teeltvergunning moet men zich wenden tot de afd. Tuinbouw der L. C. O., te Goes. Slechts in zeer bijzondere gevallen, o.a. wanneer aanvrager een speciale tuinbouwopleiding heeft ge noten wordt tuinbouwteeltvergunning toegewezen. Red. Vraag 118. ROT IN BIETEN. Ik heb veel last dat mijn mangelbieten, „Eureka", in den winter rotten. Daar ze bij het rooien met de spa geraakt zijn, rotten ze nu reeds. Wat zou de oorzaak hiervan zijn en wat er tegen te doen? Zou een ander soort hiertegen misschien beter bestand zijn? K. te A. Antwoord. Het rotten der bieten in den winter is vaak een gevolg van minder doelmatige bewaring. De meest waterrijke bieten gaan gewoonlijk het ge makkelijkst tot rotting over. Eureka is ©venwel een ras met een nogal hoog gehalte aan droge stof, zoo dat vermoedelijk verandering van ras geen verbete ring zal geven. Misschien spelen bemesting of gebrek aan be paalde stoffen ook een rol. Raadpleeg den land- bDuwconsulent Ir. H. E. Huizenga te Breda eens over deze kwestie. Dr. Vraag 119. BESMETTELIJK VERWERPEN VAN VEE. Ik had dezen zomer besmettelijk verwerpen onder mijn vee. Hoe heeft die besmetting plaats? Hoe lang is zoo'n dier besmettelijk voor andere dieren? IJ. Antwoord. Bij besmettelijk verwerpen heeft de besmetting plaats: öf direkt van de eene koe op de andere, door de enorme hoeveelheid smetstof, die door de nageboorte, het vruchtwater en baarmoeder- uitvloeiing wordt uitgescheiden, öf indirekt b.v. door den stier, die besmette runderen gedekt heeft. iZoo'n dier is maanden lang gevaarlijk voor gezon de runderen. St. Vraag 120. HUIDAANDOENING VAARS. Dezen zomer heeft een vaars van mij pepervuur gehacl. Nu is het ongeveer weer beter. Zou dit a.s. zomer terugkomen, of is zoo'n dier niet vatbaarder dan een ander dier? P. Antwoord. Met „pepervuur" wordt door belang hebbende blijkbaar een huidaandoening bedoeld, die in de zomermaanden voorkomt en waarbij uitslui tend de witte deelen aangetast werden, zóódanig, dat deze perkamentachtig gaan aanvoelen en soms zelfs afsterven. Waarschijnlijk komt dit lijden a.s. zomer niet terug; althans voor zoover mij bekend is, is zoo'n hersteld dier niet vatbaarder dan een ander. St. Vraag 121. TOEWIJZING SIJIJKERBIETEN- G A R ANTI E „OOGST 1937. Wij zijn da Regeering dankbaar voor den bieten- steun. welke ook na de depreciatie van den gulden, evenmin als vroeger kan worden gemist. Wellicht zullen binnenkort de biétenverbouwérs weer in de gedegenheid gesteld worden desbetreffende formulie ren in te vullen. Is het U bekend, hoe de regeling zal zijn en de eventueel© voorloopige toewijzing der garantielbieten Is U niet met mij van meening, dat met het stelsel, dat indirect gebaseerd is op de z.g. basisjaren, dient te worden gebroken? Mijns inziens is de verdeeling der garantielbieten tot op beden dikwijls onrechtvaardig geweest. 'Het is billijk, dat de ééne streek meer toegewezen krijgt dan de an dere, maar het is zéér onlbillijk, dat in één zelfde streek op dezelfde gronden, de eene verbouwer bijna het dubbele aantal kg garantielbieten toegewezen krijgt dan de andere verbouwer en dat enkel een gemeentegrens daarvan de oorzaak is. J. R. te K. Antiwoord. Zeer binnenkort zullen aan de bij de crisisorganisatie bekende telers van suikerbieten weer formulieren worden rondgezonden voor de aanvraag van suikerfbietengarantie voor het jaar 1937. Zij, die een dergelijk formulier dan niet heb ben ontvangen, kunnen dit aanvragen bjj den dis trictssecretaris. De definitieve regeling van de verdeeling der sui kerfbietengarantie is ons nog niet bekend, doch als wij goed zijn ingelicht, is bet de bedoeling een on geveer gelijke werkwijze te volgen als voor oogst 1936. De verdeeling van suikerbietengarantie, op welke wijze dit ook plaats heeft, zal steeds moeilijkheden met zich medebrengen. Een stelsel van verdeeling, dat 'berust op z.g. basisjaren, achten wij hét meest juist, omdat de garantie blijft in die streken, waar de teelt op historische en economische gronden het meest thuis behoort en tevens hij die landbouwers die gewoon waren suikerbieten te verbouwen. Wij willen niet ontkennen, dat de 'basisjaren voor be paalde landbouwers ongunstig zijn, doch dit geldt niet alleen voor individueele landbouwers, doch tevens voor bepaalde streken. Wij meenen er bovendien Uw aandacht op te moeten vestigen, dat de toewijzing op de basisjaren niet volledig is toegezicht, omdat voor oogst 1935 b.v. slechts 75 van de toekomende garantie als vaste garantie werd toegewezen, tefwijl de overige 25 meer gelijkelijk onder de telers is verdeeld. Dit heefte zooals te begrijpen, aanleiding gegeven tot bezwaren van de zijda van de telers die steeds gewoon waren veel bieten te verbouwen. Voor 1936 bedroegen deze percentages respectievelijk 95 en 5. Hoe de verhouding voor 1937 zal zijn is nog niet bekend, doch wij meenen wel te kunnen aannemen, dat deze 'ongeveer gelijk zal zijn als in het afge- loopen jaar, althans er zijn geen redenen om een andere verhouding te verwachten. Dat een verbouwer bijna het dubbele aantal kg garantiebieten kreeg dan een andere verbouwer en dat enkel de gemeentegrens daarvan de oorzaak zou zijn, lijkt ons onwaarschijnlijk. Mocht dit inderdaad zijn voorgekomen, dan is het zeker noodig de Land bouwcrisis-Organisatie hiermede in kennis te stellen. Red. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Wij vestigen er nogmaals de aandacht op, dat artikelen voor deze rubriek, waarvan ons de afzen ders niet bekend is, niet kunnen worden opgenomen. De redactie moet in elk geval weten, van wien het stuk afkomstig is. Dit houdt niet in, dat éen ingezonden artikel in het blad met de naam van den inzender moet wor den onderteekend. Indien een inzender de wensch te kennen geeft, dat zijn naam niet in het blad wordt vermeld, doch dat het stuk wordt onderteekend met een schuil naam als b.v. „Een lezer", „Abonné" of iets der gelijks wordt hieraan gevolg gegeven. Aan de redactie moet echter de naam van den inzender bekend zijn. REDACTIE. 22 Januari. Openbare Verknoping van de kapitale Hofstede „Zélandia", gelegen onder Noordwelle in het- „Hotel Bom" te Haamstede. Notarissen M. C. v. d. Bout en J. J. v. d. Einde. 27 Januari. Algemeen© Ledenvergadering der Coöp. Beet wortelsuikerfabriek te Zevenbergen in de R. K. Kring te Roosendaal. 29 Januari. Publieke Verknoping van de kapitale Hofstede „Oost-Ketelaar", gelegen onder 's Heer-Arends- kerke en 's Heer-Abtskerke, in de „Prins van Oranje" te Goes. Notarissen W. A. Caron en H. Jonkers. 45 Februari. Voorjaarskeuringen van Dekhengsten (type Trekpaard) vanwege de Prov. Reg.-Commissie v. d. Paardenfokkerij in Noord-Brabant. Rotterdam, 4 Januari 1937. An rdappelen. Brielsche Eigenheimers 1,802,10Zeeuwsche Eigenheimers 1,801,90; Zeeuwsche Bonte 2 2,25; Zeeuwsche Blauwe 22,25; Eigenheimers Blauwe 1,601,70; Eigenheimers Poters 1,40 1,60; Blauwe Poters 1,201,30; Bevelanders 1,70—1,80 per hl. Westlandsche ronde zand 3—4 cent; Westland- sche kleine 23 cent per kg. Met tamelijken aanvoer en kalmen handel. Vlas. Aangevoerd: 10.200 kg Blauw, schoon ƒ0,68 ƒ0,78; 1000 kg Wit Zeeuwsch ƒ0,65—ƒ0,78; 3000 kg Groningsch 0,650,75; 3200 kg Hollandsch Geel 0,65-^f 0,78; 1500 kg Dauwroot 0,55— 0,60. Er was voldoende kooplust. De prijzen waren onveranderd. Het beste vlas geniet nog steeds de voorkeur. Dauwroot was ver laten. Tenslotte werd alles verkocht. Oostburgt, 30 December 1936. Chevaliergerst 8,759,25; Haver ƒ7—7,30; Kookerwten 8,509,35Bruine Boonen ƒ10,50— ƒ11,25; Maanzaad ƒ22ƒ23; Boter per y2 kg 0,67 y2—0,81. Aanvoer Boter 96 pond. Eieren: geen aanvoer. Middelharnis, 29 December 1936. AardappelenEigenheimers 1,351,45;Blauwe Eigenheimers ƒ1,60; Red Star ƒ1,75; Bintjes 1,90; goedgekeurde Poters ƒ1,652,10; Poters {lands- gewas) 0,800,90; gedenatureerde aardappelen en poters ƒ0,50, alles per 70 kg. Uien 0,70—0,80 per 60 kg, alles door elkaar; Koepeen 0,500,60 per 60 kg. Op verzoek vestigen wij hier de aandacht op de goedkoope aanbieding van het internationaal be kroonde boek van Dr. Ir. W. C. Knopp „Wereld- ontwrichting en Wereldherstel". De uitgeefster, de firma Scheltema en Holkema te Amsterdam stelt de resteerende exemplaren van den tweeden, her- zienen druk van genoemd werk beschikbaar tegen •den verlaagden prijs van ƒ2,50 voor het gebonden (was ƒ4,40) en van ƒ1,75 (was 3,50) voor het in genaaide exemplaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 6