Redactioneel Gedeelte AKKERBOUW. De opkweek van Kalveren. Wet vooruitzicht, dat 1 Februari een denaturatio- feoeolag wordt gegeven van 1VZ ct. geeft geen hulp voor hen die vroeger moeten verkoopen, omdat zij het geld noodig hebben en daar deze er veel zijn, helpt de maatregel zooals hij thans is niet voldoende om den prijs in 't najaar op minstens den productie prijs te handhaven. Ook de telers van voor consumptie geschikte zandaardappelen zouden met dezen maatregel ge baat zijn, omdat ook de prijs van hunne aardappelen zou worden opgetrokken door den in 't najaar ver hoogden prijs der kleiaardappelen. Teneinde de telers van zandaardappelen te be vredigen, zou m.i.z. kunnen worden volstaan met een heffing voor hen van 20 per ha, tegenover 30 voor kleiaardappelen. Daar de uitkeeringen uit het Landbouwcrisisfonds tengevolge der depreciatie van den gulden veel zijn verminderd, zal zulks thans zeker voor dat fonds geen bezwaar zijn. (Wordt vervolgd.) MOEILIJKHEDEN BIJ DEN AARDAPPELHANDEL. Dat er door de Zeeuwsche Landbouw Mij. koop briefjes worden verstrekt, weet haast elke Z.L.M.ter, maar hoe ze er precies, uitzien vermoedelijk maar weinigen. Het mag dan zeker niet overbodig worden ge acht, hier eens de aandacht voor te vragen, temeer nu vanaf 1 December j.l. de nieuwe modellen in omloop zijn gebracht en het geheel op een betere basis is gebracht. Wat toch mag de oorzaak zijn van het geringe gebruik van koopbriefjes Hun doelmatigheid, werd door de weinige gebruikers aanstonds erkend, als een gemakkelijk en juist middel om het afge- sprokene tusschen kooper en verkooper te beves tigen. 'Het wiednige gebruik van koopbriefjes kunnen we ook niet op rekening stellen met het motief: dat er zich nooit moeilijkheden tusschen verkooper en kooper of commissionair voordoen. De praktijk leert ons wel wat anders, want de aardappel is, als landbouwproduct, vwel het moeilijkste om te ver handelen. Het niet gebruiken van koopbriefjes moeten we dan ook meer zien als een zekere sleur; een vast houden aan oude gewoonten. Opzien tegen het tier hand nemen van papier en Een landbouwer, met wien we over bovenstaande kwestie spraken, liet zich als volgt uit: Tegenover commissionair A. met wien ik bevriend ben acht ik het gebruik van een koopbriefje onnoo- dig, wanneer ik er mee zou aankomen, zou hij het als' een zeker wantrouwen beschouwen. Maar bij commissionair B. en C., ja, daar zou ik wel een koopbriefje willen gebruiken. Maar, hoe gaat dat, je hebt geen koopbriefjes in vooraad en in je on middellijke omgeving doet niemand het en wat doe je dan maar weer?... laten loopen! Afgezien dat de praktijk zich in dezen de moei lijkheden die helaas maar al te dikwijls voor komen niet voldoende realiseert, moeten we het te meer toejuichen, dat het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. de zaken scherper ziet en in samenwerking met den handel zijn eens begonnen werk nog meer tracht te vervolmaken, in 't belang van beide cate- goriën; o.i. niet het minst voor de landbouwers. Toevallig kregen we enkele weken geleden het vakblad van de vereenigde handelaren in handen, waarin ook over 't gebruik van koopbriefjes werd geschreven. •Het bestuur van de handelaars-organisatie bleek H. Groei- en voedervormen. Het is wel algemeen bekend dat een dier in. de jeugd het vlugst en het voordeeligst groeit. Zoo is de dagelrjksche gewichtstoename b.v. in kg. Op een leeftijd van: 1ste 4de 8ste 12de maand maand maand maand Veulen 1.9 1.20 1.— 0.70 Kalf 0.8 0.66 0.52 0,40 Varken 0.35 0.60 0.55 0.45 De hoeveelheid zetmeelwaarde, die voor 1 kg groei noodig is bedraagt: 1ste 4de 8ste 12de maand maand maand maand Veuien 3.— 4.8 7.6 Kalf 3,— 4,6 7.— Varken 1.85 3.25 4. In de jeugd is de groeienergie (groeikracht) van nature zeer groot. Naarmate het dier volwassen wordt neemt deze geleidelijk af. Deze natuurlijke groeikracht moeten we ten volle uitbuiten, omdat zoo ingenomen te zijn met de nieuw gesloten han delsovereenkomst met de Z. L. M., dat zij besloot een exemplaar van de nieuwe handelsovereenkomst met koopboekje aan haar leden als Sint Nicolaas- geschenk te doen toekomen. Het blijkt dus ook aan die zijde ernst te zijn en toch doet het feit zich voor, niettegenstaande dat beide partijen het groote nut van het gebruik van koopbriefjes erkennen, er in de practrjk weinig van terecht komt.. W/anneer het ernst is om het gebruik van koop- briefjes algemeen te doen worden, zal begonnen moeten worden met een intensieve propaganda. Op alle landbouwvergaderingen zal deze kwestie grondig besproken moeten worden. Mogelijk kan het vraagstuk ook door het stellen van een vraagpunt in behandeling komen. De organisatie zal natuurlijk in dezen leiding moeten geven. iEen goede voorbereide propaganda van beide zij den en de zaak kan slagen. Moet slagen! iZgn we goed ingelicht, dan is de Z. L. M. de eerste landbouworganisatie die met den handel een overeenkomst maakte omtrent het gebruik van koopbriefjes. Het is nu aan de leden om zich spon taan achter hun bestuur te scharen. Wij hadden bovenstaande reeds geschreven toen het No. van 24 December uitkwam en de „Overden kingen" van Dixi onder de oogen kregen. Het pleit zeker voor de urgentie van het aard- appelvraiagstuk, dat twee schrijvers ongeveer gelijk tijdig naar de pen grijpen. De Zeeuwen voelen voor de afzet van pootaard- appelen niets voor coöperatie en voor consumptie aardappelen zeker niet, en toch moeten we aan stonds erkennen, dat het aantal bonafide hande laren te gering is. De klacht door Dixi geuit, dat een boer er aan dacht maar geen pootgoed meer te telen, gezien het groote risico, is dan ook geenszins ongegrond. Het is ons bekend, dat vooral kleinere 'landbou wers dikwijls moeilijk van hun materiaal afkunnen om niet te spreken van bij den neus genomen worden. Bij dit alles merken we op, dat de schuld niet al tijd gezocht moet worden aan de zijde van den han del, verre van dat. De sorteering van consumptieaardappelen b/v. is al iets waar vele landbouwers mank aan gaan. Want wanneer zal de tijd eens tot het verleden gaan be haoren, dat de wagens uren moeten wachten op een losplaats, niet omdat de aanvoer zoo groot is, maar omdat één of meer collega's het maar weer eens wagen om ongesorteerd aan te voeren. Gezien de groote belangen die er op het spel staan komt het ons zeer gewenscht voor, dat in 1937 de aardappelvraagstukken, ditmaal van commercieele zijde, eens nader onder 't oog worden gezien. De belangrijkheid van de aardappelcultuur in onze provincie wettigt dit alleszins. TEELTPLAN AKKERBOUW 1937. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft thans voor die akkerbouwgewassen, waaromtrent zijn beslissing nog niet was bekend gemaakt, het teeltplan voor 1937 vastgesteld. In het algemeen komt dit principieel overeen met dat voor 1936. Ten aanzien van de prijzen is er rekening mede gehouden, dat door de depreciatie van den gulden de productiekosten in den akkerbouw iets zijn ge stegen. Volgens berekening bedraagt deze stijging voor de akkerbouwgewassen 3 In het alge meen zijn dan ook de richtprijzen met dit percen tage verhoogd. Dit werd noodig geoordeeld, om dat de richtprijzen zoo scherp zijn gesteld, dat zij geen verlaging, zij het dan een indirecte, konden ondergaan. Bij de afzonderlijke gewassen, hieron der genoemd, zijn de nauwkeurige bedragen en ver dere bijzonderheden vermeld. Tarwe. Met instandhouding van de regeling ten aanzien van den richtprijs, zooals die dit jaar geldt, zal de richtprijs van de tarwe voor den oogst 1937 gesteld worden op ƒ9,25 per 100 kg. Dit wil dus wat in de jeugd verzuimd werd later niet meer is goed te maken en omdat deze jeugdroei het minste kost. Hoe staat het nu met de jeugdontwikkeling van ons rundvee tot op een leeftijd van 1Vz jaar? Over veel gegevens van wegingen van jongvee beschik ik niet. De hier volgende tabel zal echter zeker niet ver van de werkelijkheid afblijven. Leeftijd Kg Licht Gemiddeld Vrij zwaar Geboorte 31 38 45 1 maand 50 62 74 2 68 85 102 3 86 101 128 4 102 127 152 5 117 146 175 6 133 166 199 7 147 184 221 8 161 201 241 9 172 215 258 10 182 228 274 11 192 240 288 12 202 252 302 13 211 264 326 14 220 276 340 15 229 288 353 16 238 300 365 17 247 310 375 18 256 320 384 zeggen, dat voor tarwe van gemiddelde kweiitek, afgeleverd op 1 September 1937 9,25 zal worden betaald. De beperking van den tarweverbouw is vervallen. Rogge. De richtprijs voor de rogge zal gesteld worden op een gemiddelde van 7,75 per 100 kg. De juiste uitvoeringsmaatregelen zullen nader wor den bekend gemaakt. Vermoedelijk zal, teneinde de regelmatige afdorsching en inlevering te bevor deren, een met het seizoen oploopende prijs worden vastgesteld, bijv. van 7,25 tot 8,25. Zoo als reeds bekend gemaakt is, ligt het in de bedoeling, den denaturatietoeslag en de daarmede overeenkomen de heffing aan de grens zoodanig vast te stellen, zoo noodig iedere week, dat de voor het bepaalde tijdvak geldende richtprijs zooveel mogelijk wordt benaderd. Gerst. Voor gerst is de richtprijs vastgesteld van 7 tot 8,25. Het ligt vooralsnog niet in het voor nemen, den dorschtoeslag wederom in te voeren. Vóór den oogst zal bekend gemaakt worden, welk systeem in verband met het marktVerloop in deze precies zal worden gevolgd. Haver. De maximumheffing op haver zal voor het volgend jaar bedragen 3 per 100 kg. De haverprijs zal dus maximaal kunnen stijgen tot 3 boven den wereldmarktprijs. Mocht de prijs even wel stijgen tot ƒ7, dan zal de heffing verlaagd kun nen wonden, totdat deze het peil van de algemeene heffing op granen heeft bereikt. Peulvruchten. Voor erwten zal de prijs gebracht wonden van 9,25 tot 10,25 onder dezelfde voor- waanden als dit jaar. Voor veldlboonen zal de prijs met 0,25 per 100 kg worden verhoogd. De wijze van uitvoering zal nader worden bekend gemaakt. In het algemeen ligt het in de bedoeling, hiervoor een denaturatie toeslag in te stellen en dus den dorschsteun af te schaffen, waardoor voorkomen wordt, dat boonen, die den steun eigenlijk niet behoeven, in het ver volg nog gesteund zullen worden. Nadert zal wor den bepaald, of hier met een vasten prijs, dan wel met een oploopenden prijs met 9,25 als gemiddelde, rekening zal worden gehouden. Aardappelen. Voor dit product wordt geen prin- cipieele wijziging gebracht in de regeling van het vorige jaar. Het ligt in de bedoeling, dat diege nen, die vrijstelling krijgen voor de kleine opper vlakten, die dezelfde zijn als het vorige jaar, daar voor geen teeltvergunning meer zullen behoeven aan te vragen. Bij het totaal toe te wijzen oppervlak zal met deze oppervlakten natuurlijk rekening wor den gehouden. Het ligt in de bedoeling maximaal, alles inlbegrepen, de oppervlakte consumptie-aard appelen te stellen op 100.000 ha. De juiste cijfers voor de denaturatie-vergoeding zullen nader worden bekend gemaakt. Voorloopig kan worden medege deeld dat, tenzij de economische verhoudingen dit meebrengen, het niet in het voornemen ligt, de be staande denaturatievergoeding te wijzigen. Suikerbieten. De richtprijs voor suikerbieten zal worden gesteld op 10,25. Het ligt niet in het voornemen boven de hoeveelheid van 1540 millioen kg bieten nog een specialen toeslag te geven voor bieten, welke tot veevoeder worden verwerkt. De in de Wieringermeer te verbouwen bieten zijn in de genoemde hoeveelheid niet begrepen. Vlas. De maximum-oppervlakte zal worden ver hoogd tot 18.000 ha. De teeltpremlie wordt ten hoogste ƒ85 per ha. Cichorei. De regeling van het vorige jaar blijft bestaan. Spinazie- en radijszaad. De steunmaatregelen zullen voor het volgende seizoen worden inge trokken. Koolzaad. De regeling voor 1937 is reeds be kend gemaakt. Het ligt in de bedoeling voor 1938 den richtprijs te brengen op 14,50 per 100 kg. Aan de proefzuivelboerderij te Hoorn wogen een groot aantal stierkalveren bij de geboorte gemiddeld 42 kg en de vaarskalveren 38 kg. Bij een kalveropfakproef in Friesland was het gewicht van 50 vaarskalveren op een leeftijd van 194 dagen (6V2 maand) 201 kg. Hieruit blijkt dat redelijk goed opgekweekte kal veren vlot de gemiddelde gewichten moeten halen. Best opgepaste kalveren, uit goede veestapels, en stierkalveren moeten de hoogere gewichten uit de tabel zeer goed kunnen halen. Wanneer we een rantsoen op juistheid willen con troleeren, vergelijken we het met de voedernormen die voor dien bepaalden leeftijd en gewichtsklasse, op grond van proeven en praktijkervaringen, zijn vast gesteld. De voeding van jonge, nog groeiende dieren is voornamelijk gebaseerd op praktijkervaringen. En deze moeten zeer zeker van de grootste beteeke- mis blijven. Er zijn echter, ook voor de opkweek van jong rundvee, normen vastgesteld die ter algemeene contróle van de rantsoenen van waarde zijn. De normen, die wij hier vermelden voor opkweek van vaarzen voor toekomstig melkvee zijn ontleend aan den Zweed Nils Hansson. Ze zijn aan de sobere kant vastgesteld. Wie stukkig vee heeft en zeer melkrijke dieren, mag bij het leggen van 't fundament wat royaler aijn. Wij geven in overweging dan 10 20 bovon

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 4