NOORD-BRABANTSCHEMIJ VAN LANDBOUW NOTULEN NOTULEN van de vergadering van het Hoofdbestuur der Noord-Braibantsche Maatschappij van Landbouw, gehouden op 22 December 1936, in Café ,,De Beurs" te Breda. Voorzitter: de heer P. M. Sneep te Dinteloord. Secretaris: de heer C. G. de Jong te Almkerk. Vertegenwoordigd- zijn de volgende afdeelingen: Aknkerk, Capelile, Dinteloord, Dussen, Fijnaart, Heiningen, Lage Zwaluiwe, Meeuwen, Nieuwendijk, Steenbergen, Valkenswaard, Willemstad, Wouw en Zevenbergen, de vereenigingen van Jonge Landbou wers te Lage Zwaluwe en Zevenbergen, de Coöp. Vlasfabriek „Dinteloord", de Coöp. Zuivelfabriek te Nieuwendijk, alsmede de Boerenleenbanken van Almkerk en Fijnaart. De Voorzitter opent de vergadering met een har telijk woord van welkom aan alle aanwezigen, meer speciaal tot de heeren Ir. H. E. Huizinga, advisee- rend lid van het Dagelijksch Bestuur, A. J. Korte- weg, als voorzatter van de Onderlinge 'Hagelver- zekeringsmaatschappij vanwege de Noord-Brabant- sche Maatschappij van Landbouw, en het Hoofdbe stuurslid der nieuwe afdeeling Dussen, den heer Achterberg. Vervolgens stelt hij aan de orde: Notulen der vergadering van 21 April 1936. iDeze notulen izijn in het Landbouwblad gepubli ceerd en geven geen aanleiding tot op- of aanmer kingen. Zij worden onveranderd goedgekeurd en aldus vastgesteld. Ingekomen stukken. Bericht van verhindering werd ontvangen van de heeren Ir. Ariëns, Rijksveeteetlconsuilent en A. L. Korteweg, voorzitter van de Commissie tot Keuring van Gewassen. (Mededeelingen. De Voorzitter zal in de 's namiddags te houden Algemeene Vergadering uitvoerige mededeelingen doen van aangaande het werk der Maatschappij en bepaalt zich er thans toe, kennis te geven van de oprichting van 2 nieuwe afdeelingen, n.l. te Dussen en te Ossendreeht. Hij spreekt de hoop uit, dat weldra nog meerdere nieuwe afdeelingen de gelede ren van de Noord-Brabantsc'he Mij. van Landbouw zullen komen versterken. Verkiezing van drie leden van het Dagelijksch Bestuur. Periodiek treden af de heeren J. Snoek te Nieu wendijk en J. P. Dekkers te Heerle. Tevens is een vacature ontstaan door tusschentijdsche aftreding van den heer J. Crezee te Moerdijk, welke wegens te drukke werkzaamheden zich genoodzaakt zag, zijn functie neer te leggen. Nadat schriftelijk is gestemd, blijken te zijn uit gebracht voor iedere vacature 40 stemmen. De heer J. Snoek verkrijgt 37 stemmen, de heer J. P. Dekkers 36 stemmen en het Hoofdbestuurslid der afdeeling Zevenbergen, de heer A. J. Korteweg, ver krijgt 40 stemmen. Alle drie zijn dus met overtui gende meerderheid gekoizen. De heeren Snoek en Dekkers nemen onder dank zegging voor het in hen gestelde vertrouwen, de benoeming aan. De heer A. J. Korteweg heeft eerst gemeend, zich niet beschikbaar te moeten stellen. Nu echter het Hoofdbestuur op zoo ondubbelzinnige wijze haar vertrouwen in hem heeft getoond, wil hij zich niet aan de hem toegedachte taak onttrek ken, en neemt de benoeming aan. Hij zal zooveel in zijn vermogen ligt, medewerken om de belangen der Maatschappij en hare leden te bevorderen. Contributieregeling. De heer Donken merkt naar aanleiding van dit punt op, dat deze regeling blijkbaar niet overal op dezelfde wijze wordt toegepast. In zijn buurt wonen leden der Maatschappij, die nooit contributie en abonnementsgeld betalen, terwijil de leden van zijn afdeeling dit wel moeten doen. De Voorzitter antwoordt daarop, dat de Maat schappij voor bedoelde leden wel contributie en abonnementsgeld ontvangt. Deze betaling ge schiedt echter door de afdeeling zelve, welke nog andere bronnen van inkomsten heeft. Hoewel niet ontkend mag worden, dat de afdeeling van den heer Donken daarvan moeilijkheden ondervindt, is het toch voor de Maatschappij niet mogelijk, zich in deze kwestie te mengen. De heer De Vos zou het wenschelijk achten, een maximum contributie te stellen. De Voorzitter zegt toe, dit voor het volgend jaar te zullen overwegen. Nadat nog eenige toelichting op de contributie- regeling is gegeven en een kleine redactiewijziging ter verduidelijking is aangebracht, wordt de rege ling voor 1937 aangenomen. Zij blijft dus zooals zij ook voor 1936 heeft gegolden. Begrooting 1937. Op verschillende posten der begrooting wordt op verzoek toelichting gegeven, zoo b.v. over de lagere raming der reis- en verblijfkosten, vergoeding kan toorhulp, exploitatie Landbouwblad. De heer Van Nieuwenhuyzen deelt mede, dat de afdeeling Fijnaart van meening is, dat er een alge menen Nederlandsch landbouwblad dient te worden gevormd. Dit blad zou dan voor elke provincie een provinciaal indegblad kunnen krijgen. De Voorzitter deelt dienaangaande mede, dat het punt Landbuwpers in de volgende vergadering van het K.N.LjC. ter sprake zal komen. De Voorzitter zegt, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat in Zevenbergen in 1937 een land bouwtentoonstelling zal worden gehouden. Het is wel waarschijnlijk, dat in dat geval een beroep op de Maatschappij zal worden gedaan om deed te nemen in een reserve- of garantiefonds. Thans is nog niet te voorzien, hoe groot die deelname zal moeten zijn. 'Het Dagelijksch Bestuur zou in dezen naar bevind van zaken willen handelen. De Voorzitter vraagt aan het Hoofdbestuur vrij mandaat, om eventueele deelname en de grootte daarvan door het Dage lijksch Bestuur te doen bepalen. Na eenige discussie wordt door het Hoofdbestuur voor dit geval vrij mandaat verleend. De begrooting voor 1937 wordt daarna ongewij zigd goedgekeurd. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur tot oprich ting eener naamlooze vennootschap „Pootaardappel- en Zaaizaad-Verkoopbureau uit de Noord-Brabant- sche Mij. van Landbouw N.V. te Zevenbergen". De Voorzitter geeft op dit voorstel de noodige toelichting. De afd. Willemstad had gaarne lange- ren tijd gehad om de zaak te bestudeeren. Zij kan momenteel haar standpunt nog niet bepalen. De afdeelingen Dinteloord' en Steenbergen willen voor dat de statuten worden behandeld, eerst het stand punt van de afdeelingen weten, ten aanzien van de al of niet wenschelijkheid van oprichting. De af deeling Lage Z wal uwe is in principe tegen de op richting. Zij wil de Maatschappij geen risico laten nemen. De Secretaris stelt daartegenover, dat deze N.V. juist zal worden opgericht, om het risico voor de Maatschappij te verminderen. De afdeeling Dinteloord geeft te kennen, dat zij ten zeerste de stichting van deze N.V. toejuicht. Ook de afdeeling-Fijnaart ziet voor deze N.V. goede perspectieven. Nadat gebleken is, dat er voor de oprichting in principe veel wordt gevoeld, wordt overgegaan tot bespreking der concept-statuten. Hierin zullen en kele kleine wijzigingen worden aangebracht, o.m. zal zoo mogelijk in de statuten de mogelijkheid van uitbreiding van het kapitaal worden opgenomen. Een clausule (betreffende het stellen van borgtocht door den directeur zal bij Huishoudelijk Reglement worden geregeld. Omtrent de plaats der jaarver gadering zal ruimere keuze worden gelaten. Nadat de zaak zeer uitvoerig is behandeld, be sluit het Hoofdbestuur machtiging te geven aan het Dagelijksch Bestuur om alle stappen te doen, welke noodig zijn, om tot oprichting der N.V. te komen, en de Maatschappij te doen deelnemen in het kapi taal voor 2500. Voor de eerste maal zal tot direc teur worden benoemd den-ass.-Secretaris der Maat schappij, den heer G. Maas te Zevenbergen, Omtrent de aan te brengen wijzigingen in de sta tuten zal nog nader overleg worden gepleegd met den notaris te Zevenbergen. Het Dagelijksch Be stuur zal 'zoo spoedig mogelijk alles nader uit werken. Aangezien het reeds laat is geworden en de Alge meene Vergadering 's middags tijdig moet kunnen beginnen, wordt de rondvraag uitgesteld tot na de Algemeene Vergadering. Met een woord van dank voor aller medewerking, sluit de Voorzitter de vergadering. van de Algemeene Vergadering der Noord- Brabantsohe Maatschappij van Landbouw, gehouden op Dinsdag 22 December 1936, des namiddags om 2 uur, in Hotel ,,De Beurs" te Breda. (2. Vervolg.) Vervolgens stelt 4e voorzitter aan de orde de notulen der Algemeene Vergadering van 14 Juli 1936, welke notulen worden goedgekeurd. Een schrijven is ingekomen van den heer Ariëns, rijksveeteeltconsulent, dat deze is verhinderd, de vergadering bij te wonen. Daarna gaat de Voorzitter over tot het doen van mededeelingen, betreffende het werk der Maat schappij en brengt in dit verband het volgende naar voren De voornaamste onderwerpen welke werden be handeld door Uw Dagel. Bestuur sinds onze alge meene vergadering te Werkendam op 14 Juli j.l. en welke ik nog niet heb besproken in mijn openings rede zijn de volgende: Reorganisatie Provinciale Veevoederbureaux. Door de Directie van den Landbouw worden in alle pro vincies Veevoederbureaux ingesteld waarin vertegen woordigers der 3 Gewestel. bij de Centrale-organi saties aangesloten landbouwvereenigingen, zitting zullen hebben. In Noord-Brabant bestond reeds een Veevoederbureau van de N. C. B. en de N.-Br. M. v. L. waarin de heer J. Snoek ons vertegenwoordig de. Uw Dag. Bestuur heeft hem ook weer aange wezen voor het nieuwe Veevoederbureau. Schadevergoedingsoonunissie voor gebruik van ter reinen voor legerdoeleinden. Op verzoek van den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, werd een voordracht opgemaakt voor leden van bedoelde commissie. Voorgedragen zijn de heeren P. J. Eist, M. P. van Nieuwenhuijzen, J. B. van Poortvliet en B. de Visser. Aansluiting afgelegen boerderijen aan de Water leiding West-Noord-Brabant. Bij herhaling werd hierover gecorrespondeerd en gesproken met den Directeur der Waterleiding Mij. en den Inspecteur der Werkverschaffing, ten einde te verkrijgen dat aanleg der buizen vanaf de hoofdleidingen naar de boerderijen in werkverschaffing zou kunnen worden uitgevoerd. In November is te Dinteloord vanwege 'de Water leiding Mij. gevraagd aan hen die zich voorloopig hadden opgegeven, of zij' daartoe definitief zouden besluiten indien het graafwerk in werkverschaffing zou kunnen worden uitgevoerd. Wij meenen, dat de kansen niét slecht staan omdat te verkrijgen, doch tot onzen spijt hebben verschillenden van hen die zich voorloopig hadden opgegeven, zich weer terug getrokken. Wij meenen, dat goed drinkwater voor mensehen en dieren nog te weinig wordt gewaar deerd en er niet voldoende nota van wordt genomen wat zuiver drinkwater voor de gezondheid van mensch en dier beteekent. Wij hopen, dat niettegen staande de voorloöpige weinige belangstelling, de aanleg in werkverschaffing zal doorgaan bij, hen, die zich wel bereid verklaarden en dat dit eerste begin aansluiting van vele boerderijen, ook in andere ge meenten in West-Brabant en in 't Land van Altena, tot gevolg zal mogen hebben. DenatutarietoesJag consumptieaardappelen. Bij herhaling is er dooi' de N.-Br. M. v. L. op gewezen, dat de prijsregelende maatregelen voor consumptie aardappelen nuttiger effect zouden hebben, indien vroeger werd begonnen met het geven van 1 y2 ct. per kg denaturatietoeslag. Door het K. N. L. C. werd dit onderwerp weer in bespreking gebracht op de Juli-vergadering der 3 C. L. O.'s; aan den Re- geerinigscommissaris voor den Akkerbouw werd toen gevraagd de denaturatietoeslag spoedig bekend te maken en voor jzandaardappe'len reeds in Augustus denaturatie mogelijk te maken. De Minister heeft toen toegezegd, zoo eenigszins mogelijk in 't begin van September de denaturatietoeslag te zullen pu- bliceeren; het was echter einde September alvorens dat is geschied. Van de zijde der telers van con sumptie-aardappelen op het zand, werd het steeds a's een onbillijkheid ten hunne opzichte aangevoeld, dat zij evenals voor kleiaardappelen 30 per ha moe ten betalen voor teeltvergunning doch geen gelegen heid krijgen om consumptie-aardappelen te laten denatureeren tegen een toeslag van 1y2 ct. per kg. Door het Bestuur der L. C. O. N. werd eep audiëntie aangevraagd aan Minister Deckers, ten einde te trachten dat recht ook voor de telers van zandaardappel-en te verkrijgen en öp 19 November heeft een Commissie uit dat Bestuur, bestaande uit onzen Secretaris den heer C. G. de Jong en den heer Kuylaers van Westerhoven, bij den Minister dat verzoek verdedigd, doch zonder succes. Door den Minister werd aangevoerd, - dat een dergelijk besluit te veel zpu kosten aan het ^andbouwcrisis- fonds, daar van de pLm. 90.000 ha consumptie aardappelen in 1935 ongeveer 40.000 ha op het zand zijn geteeld. Van dien oogst waren 2/3 der gedena tureerde aardappelen van het zand; zou hiervoor de toeslag worden verhoogd tot 1y2 ct. dan zou dat kwantum nog veel toenemen met als gevolg dat de heffing, welke toch al reeds in 1935 onvoldoende was om daarmee de denaturatietoeslag te betalen, zou moeten worden verhoogd. Wij blijven de aardappel- teeltregeling beschouwen als een geslaagde maat regel om te voorkomen dat consumptie-aardappelen moeten worden geleverd aan den consument voor een prijs die ver beneden de productiekosten ligt. Toch kan volgens onze meening deze regeling nog aanmerkelijk worden verbeterd door de verhoogde denaturatietoeslag a iy2 et. vroeger te doen ingaan. Indien reeds vanaf 15 Juli voor de vroege soorten gelegenheid werd gegeven voor denatureeren tegen den minimumprijs welke dan voor de veilingen wordt gesteld, min de voederwaarde, voor de z.g. doorge draaide aardappelen, dan zouden de gestelde mini mumprijzen ook werkelijk moeten worden betaald voor de consumptie. Thans is zulks dikwijls niet het geval doordat de handelaren vaak alleen die partijen afmijnen, welke zij vóór de veiling tegen een lagere prijs hebben gekocht; het verschil wordt dan door den teler terugbetaald. Hoewel wij het ten zeerste afkeuren, dat telers zich leenen voor dergelijke ook voor hen nadeelige practijken, kunnen wij het ons voorstellen, dat iemand die wil en dikwijls moet verkoopen, daartoe overgaat omdat hij anders niet kan verkoopen. Wordt dan daarnaast, wat wij meenen te weten dat voor 1937 de bedoeling is, de heffing voor vroege aardappelen ook per ha gedaan, dan zou ook de controle veel vereenvoudigd kunnen worden en zou den de maatregelen veel beter aan het doel beant woorden. Indien dan vanaf 1 September voor de late soorten gelegenheid werd gegeven om consumptie-aard appelen van de klei te denatureeren tegen een ver goeding van iy2 ct., dan zou ook in deze periode de prijs steeds boven 2 ct. per kg blijven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 3