Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN ZEELAND. WEEKOVERZICHT. KORTE BERICHTEN. gende maatregelen, zij baten U niet. Denkt maar eens aan dien rentenier uit het Evangelie. Hij had alles klaar. Voor alles gezorgd. Zijn schuren waren gevuld. Aan één ding had hij niet gedacht, de dwaas Hij had niet gerekend op zijn dood. „Vrees niet! Ik ben met U". Aan dien besten Hoeder U toevertrouwd. Dat is alleen veilig. Dat is de eenig goede voorzorg. Gezegend Nieuwjaar DE ALG. VOORZITTER DER Z. L. M. Middelburg, Januari 1937. Z. L. M.STARINGS-ALMANAK. Nog enkele ixemplaren van het zakboek voor den boer, de Z. L. M.-Starings-Almanak, beschik baar. Haast U. Bestel spoedig bij den Secretaris Uwer Afdeeling of door storting van 0,75 op postrekening 199365 ten name van Ir. J. D. Dorst te Goes. OSSENTOEWIJZING 1937. Wij maken de veehouders erop-attent, dat even als voor de periode 1936, ook voor de periode 1937 eén toewijzing van cssenschetsen zal plaats vinden. «Voor een zoodanige toewijzing zullen als regel in aanmerking karnen, de veehouders aan wie in 1936 eén toewijzing van extra-reservekalveren is veiileend, alsmede de veehouders die een bedrijf ex- ploiteeren, waarop het aanhouden van ossen ge woonte was. De ossentoewijzing 1937 zal in den loop van de maand Januari bekend gemaakt worden. In ver band hiermede raden wij de veehouders, die het plan hebben ongeschetste stierkalveren op te rui men, aan, hiermede te wachten tot de ossentoewij zing 1937 definitief bekend is. «Elven voor de jaarwisseling heeft de Minister van Landbouw en' Visscherij het teeltplan akkerbouw 1937 bekend gemaakt, dat wij in «zijn geheel elders in ons blad van heden hébben afgedrukt. «Bij h.t nalezen van dit overzichtelijk samenge stelde stuk valt het direct op, dat het aantal maat regelen dat de Overheid op het gebied van den akkerbouw voor het jaar 1937 zal treffen nog zeer omvangrijk is. De wensch van groote groepen onzer bevolking, dat d_ „steunmaatregelen" voor den landbouw na de devaluatie van den gulden zoo spoedig mogelijk zouden verdwijnen, is niet bewaarheid geworden. Langzamerhand zal het tot deze groepen wel zijn doorgedrongen, dat een algeheele liquidatie van de crisismaatregelen in één keer ook niet mogelijk is in verband met .de uitzonderlijke positie, welke de landbouw inneemt. Produc:eren tegen een prijs, welke wordt vast gesteld op een vrije wereldmarkt voor zoover Hiervan althans nog kan worden gesproken in dfcimmige «gevallen liggende ver beneden de produc tiekosten, is voor geen enkel: groep onzer samen leving op den duur mogelijk. Weliswaar streeft onze Regeering er naar de kos ten van levensonderhoud na de devaluatie niet te doen stijg:n en bierin is zij voor een goed deel ge slaagd, doch zulks «mag niet gaan ten koste van den landbouwenden stand. De Minister heeft in «bedoeld persbericht mede gedeeld, dat de richtprijzen van de akkerbouwge wassen zoo scherp zijn gesteld, dat zij geen verla ging konden ondergaan. In verband met de stijging der productiekosten zijn sommige richtprijzen in tegendeel iets verhoogd. Nadat «kort geleden de richtprijs voor de tarwe iets was vuhoögd, doordat de gemiddelde richt prijs op een vroeger tijdstip werd bereikt, is ander maal voor de tarwe van oogst 1937 bepaald dat een prijs van 9,25 per 100 kg voor middenkwaliteit op 1 September 1937 zal worden betaald. «Dus nogmaals een verhooging van 0,25 per 100 kg. De Z. L. M. he:ft meermalen «bij den Minister erop aangedrongen de tarwerichtprijs te verhoogen en alhoewel wij geenszins van meening zijn, dat deze prijs thans loonend kan worden genoemd, zijn wij voor de gedane toezegging dankbaar, doch niet voldaan. Inmiddels blijkt uit deze verhooging, dat ook de Minister van zijn standpunt, dat een tarwerichtprijs van 9 per 100 kg, zooals^ zijne Excellentie in de laatst verschenen memorie van antwoord op de be grooting van Landbouw en Visscherij had medege deeld, goed is te noemen, is teruggekomen en blijkt hij voor de aandrang van den georganiseerden land- bouw om tot verhooging van den richtprijs voor 1 tarwe over te gaan, te zijn gezwicht. Zooals reeds eerder was bekend gemaakt is de beperking van den tarweverfbouw, welke trouwens van geen beteekenis meer was, vervallen. Voor oogst 1937 is de richtprijs voor gerst, welke voor 1936 tusschen ƒ7 en ƒ8 was bepaald, vastge steld op 7 tot 8,25 per 100 kg. Ook voor de gerst is de gemiddelde richtprijs in verband met de stijging der productiekosten dus met 0,25 per 100 kg verhoogd.- Ook voor erwten en veldboonen zal de prijs met 0,25 per 100 kg wordden verhoogd. De oppervlakte consumptie-aardappelen blijft ge handhaafd op maximaal 100.000 ha, terwijl geen wijziging zal worden gebracht in het systeem van vorig jaar. De 30 heffing per ha door den teler te betalen blijft dus bestaan. Wij hebben er reeds eerder de aafidacht op «gevestigd, dat het niet meer dan bil lijk mag worden geacht, dan dat deze heffing, welke de productiekosten verhoogt, in een of anderen vorm weer bij den teler terugkomt. Hiervan is in het afgeloopen jaar tot nog toe weinig gebleken, gezien het hoogst onbevredigd ver loop der prijzen van de consumptie-aardappelen voor de binnenlandsche markt. Wij betreuren het dan ook, «dat voor 1937 niet een andere regeling is getroffen, waardoor meer reke ning kan worden «gehouden met de belangen van de verbouwers der goede consumptieaardappelen voor de eigen markt. De richtprijs voor de suikerbieten zal worden verhoogd met ƒ0,25 per 1000 kg. Voorts ligt het niet in de bedoeling boven da hoe veelheid van 1540 «millioen kg bieten nog een bijzon- deren toeslag te geven voor bieten, welke tot vee voeder worden verwarkt. Na de pogingen, welke zijn aangewend om deze extra toeslag voor 1937 te «verkrijgen en de optimis tische uitlatingen «welke te dezer zake zijn gedaan, heeft dit bericht ons ten zeerste teleurgesteld. Te meer, daar het hier een gewas betreft, dat aan vele handen werk geeft en derhalve gunstig zou werken op een zoo «zeer gewenschte afname in de werkloos heid te plattelande. De maximum oppervlakte vlas, welke in de steun regeling wordt opgenomen, zal worden uitgebreid van 15-000 ha tot 18.000 ha. Met het oog op een goede vruchtwisseling moet de toegestane uitbrei ding van het vlasareaal worden toegejuicht. De belangrijkste wijzigingen en aanvullingen voor het teeltplan 1937 zijn hiermede aangegeven. De wijzigingen zijn niet van zeer ingrijpenden aard, doch zulks werd, gezien de uitlatingen van den Minister in de Kamer, ook niet verwacht. Wij kunnen na kennisneming van de regeling voor den akkerbouw voor 1937 de gedachte niet loslaten, dat «er, ib^voortduring van Overheidswege naar wordt gestreefd, waar zulks mogelijk is, de richtprijzen niet höoger te stellen dan strikt nood zakelijk is, om de productiekosten vergoed te krijgen. Het blijft o.i. dan ook van het allergrootste be lang, dat ieder landbouwer zich achter zijn organi satie plaatse, «opdat met kracht «kan worden gepleit voor een betere belooning van den arbeid van den boer. In artikel 62 van het ontwerp van wet tot nieuwe regeling van de pacht wordt bepaald dat de rechten en verplichtingen, voortspruitende uit pachtovereenkomsten, welke van kracht zijn op bet tijdstip van het in werking treden van deze wet, door het oude recht beheerscht blijven, deels gedurende nog 2 jaren deels zelfs tot uiterlijk 1 Januari 1943. Indien nu de Crisispachtwet bij het in werking treden der nieuwe Pachtwet zou worden ingetrok ken, zouden de pachters, wier overeenkomsten nog gedurende eenige jaren door het oude recht blijven beheerscht, geheel onbeschermd komen te staan. De 3 centrale landbouworganisaties hebben met het oog op de belangen van bovenbedoelde pachters bij den «Minister van Justitie er op aangedrongen de Crisispachtwet 1932, al dan niet naar behoefte ge wijzigd te verlengen. Blijkens een berichtje in de pers heeft het Depar tement van Sociale Zaken een partij wollen dekens aangekocht om deze te distribueeren als extra steun in natura aan werkloozen. Deze daad zou tevens bedoeld zijn als steun aan het Nederlandsch Fabrikaat. De 3 centrale landbouworganisaties hébben den Minister «van Sociale Zaken gevraagd of van deze dekens, in Nederlandsche fabrieken gemaakt, ook de wol afkomstig is «van Nederlandsche schapen. Indien dit laatste niet het geval mocht zijn, ver zoeken voornoemde organisaties den Minister in den vervolge den eisch te stellen, dat dergelijke dekens niet alleen in Nederlandsche fabrieken, doch even eens van Nederlandsche grondstof worden ver vaardigd. Voorwaar een verzoek, hetwelk onze volle instem ming en sympathie heeft. Red. Het scheuren van grasland moet vóór of in den winter geschieden, de grond heeft dan gelegenheid flink door te vriezen voor «de zomergewassen wor den ingezaaid. Ook heeft de ervaring geleerd, dat de schade door insecten dan geringer is. Ten einde bij paarden op stal het ontstaan van dikke knieën te voorkomen, «laat men de steenen onder de krib eenigszins schuin naar achteren met selen, zoodat de paarden «de voorbeenen niet te dicht onder de krib kunnen plaatsen. Op perceel en, waarop de aardappelen aangetast zijn door Rhizoctonia, moet men niet te vaak met «aardappelen terugkomen, de Rhizoctonia-schimmel blijft in den grond 24 jaar in leven. Stikstof kan geen volle meeropbrengst geven als de grond geen voldoende fosforzuur en kali ont vangt. De bodem in de kippenhokken moet goed droog worden gehouden, men verversche daarom in «den winter het strooisel vaak. Vooral in de nabijheid van ramen, deuren én rondom «de drinkwaterbakken is vernieuwing van het strooisel het meest noodig. Lang niet alle zaden van onkruiden worden in de spijsverteringsorganen en in de mest der dieren on schadelijk «gemaakt, «bemesting met stalmest kan derhalve «het land met kiemkrachtige onkruidzaden verontreinigen. Eetaardappelen hebben in de bewaarplaats een temperatuur noodig van 5 tot 6 graden Celsius. De duurzaamheid van veevoeders als meel en koeken hangt af van het watergehalte en de fris- sche omgeving. Bewaar deze artikelen op een koele plaats, in een warme omgeving «gaan ze spoedig bederven. Kleigronden moeten met «kalk verzadigd zijn. Zoo lang er in den grond koolzure kalk voorkomt, blijft het gehalte aan de «klei gebonden kalk gelijk, door de uitgespoelde kleikalk onmiddellijk wordt vervan gen door koolzure kalk. In het algemeen «drenkt men de koeien bij voor keur na het voederen. De olieslagers in Duitschland moeten volgens op dracht van den Rijksminister voor Voedselvoorzie ning en Landbouw aan de verzamelaars van beuke- nootjes een prijs van 25 mark per 100 kg nootjes betalen". Gier kan goed gebruikt worden voor bemesting van boomgaarden, ze bevat veel stikstof en kali, aanvulling met een fosforzuurhoudende meststof «is echter noodzakelijk. Het slecht kleuren der druiven is gewoonlijk te wijten aan een te groot aantal trossen in dit of in het vorig jaar. Bij het scheuren van «grasland is «het onjuist de zode die«p onder te brengen, deze verteert dan on voldoende, terwijl ze bij «de grondbewerking voor het volgende gewas, veel last veroorzaakt. Wanneer men aardappelen tegen Rhizoctonia met Aretan ontsmet, moet men «deze onmiddellijik na de behandeling in de wind en in de zon drogen, bij niet «drogen bestaat er veel kans op kiembeschadiging en dat heeft tot gevolg«dat een groot deel der behan delde aardappelen niet opkomt. Het paard werd reeds 193 eeuwen voor onze jaartelling bij «de Ariërs gebruikt, ongeveer 14000 jaar voor Chr. werd het paard door volksverhuizin gen in Europa bekend. In de maand November van 1936 werden in Zwit serland bijna 50 millioen kg groenten en fruit inge voerd met een waarde van 4.662.000. In November '35 (bedroegen deze cijfers resp. 21.100.000 kg en 2.604.000. Reeds gebruikte boonenstokken dient men met formaline of vruchtboomcarbolineum te ontsmetten, om de daarop voorkomende sporen van de zwam, welke boonenroest veroorzaakt, onschadelijk te maken. Voor een juist oordeel over het productievermogen van de melkkoeien is een geregelde productie-con trole noodzakelijk. Deze dient niet alleen door voor aanstaande fokkers, doch door elke melkveehouder «te worden toegepast. Ten einde voldoende het jonge gras te benutten, moet de verweiding der melkkoeien geregeld wor den naar den toestand van het gras in het perceel, waar de dieren in moeten en niet naar den toestand van het gras in het perceel, waarin «de dieren loopen. In Denemarken kunnen foklhanen, waarvan door een onderzoek naar de legprestatie der dochters is gebleken, dat ze een goed overervingsvermogen dus fokwaarde bezitten, in een officieel hanen- stamboek worden ingeschreven. Wanneer men zich geheel nieuw moet «inrichten is het dorschen «met een tractor momenteel veel goed- kooper dan het «dorschen met een electromotor. Vul het benzinereservoir van een benzinemotor nooit bij als de motor loopt. Rook niet en gebruik geen kaars of stallantaarn voor «het bijlichten, wan neer ge de motor moet nazien. Van 613 December werden uitgevoerd 19 paar den (18 naar Engeland en 1 naar Frankrijk), 32 runderen (naar Zwitserland) en 99 varkens (even eens naar Zwitserland). Nederland neemt na Nieuw-Zeeland, Denemarken en Australië de vierde plaats in in den wereld- uitvoer van boter. De freesmachine kan in een boomgaard nuttig werk verrichten, doordat daarmede de grond los en open kan worden gehouden en het onkruid vernie tigd wordt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1937 | | pagina 2