LANDBOUWONDERWIJS. VRAGENRUBRIEK. TUINBOUW. 5,~ 10,60 6,30 .De geboortetijd d«r kalTeren is in Bewland al» volgt verdeeld. Januari 10 Februari 13 Maart 17 April 10 Mei 5 Juni 3 Juli 2 Augustus 4 September 10 October 10 November 7 December 9 De laat geboren zomerkalveren kunnen in hun jeugd niet profiteeren van het eiwitrijke, gemakkelijk ver teerbare voorjaarsgras. De goedkoope weide kan dus in hun eerste levensjaar, dat vooral edel voer eischt, geen beteekenende rol spelen. Bovendien staan ze voor het ongunstige herfstweer wanneer ze nog te jong zijn om veel weerstand te hebben. Tenslotte is in herfst en winter de melk duurder en de ondermelk schaarse': Zomerkalveren hebben dps voor opfok weinig waarde, komen duur en ontwikkelen zich minder goed. De vergelijking van de opfok van herfst- en voor jaarskalveren leidt tot de volgende conclusies. Een herfstkalf heeft zijn volle melkperiode als de prijs hiervan 5% 6 cent is. Een voorjaarskalf als de prijs 4 4% cent is. Een herfstkalf heeft wat meer volle melk noodig dan een voorjaarskalf, omdat Mei en Juni-gras (dan hangt volgens het spreekwoord aan elk grassprietje een haverkorrel) de melk gauwer en beter vervangt dan het winter-stalvoer. Het verschil in opfokkosten, door deze factoren samen, schatten wij ten nadeele van de herfstkalveren op: 375 X 5% 300 X 4% cent 8,81. Een najaarskalf heeft ook tegen dat de basis van het edele rantsoen, dat gedurende de eerste 6 maanden noodig is, steunt op het duurdere stalvoer en niet als bij een voorjaarskalf op goedkoop weide gras. Dan heeft een najaarskalf nog tegen dat ihet in den herfst 9 11 maanden oud is en dan meestal geen of weinig melk meer krijgt als het weer slecht is en het eten buiten minder wordt. Zooals in de praktijk be kend lijdt een kalf dat geen melk meer krijgt veel meer van een gure herfst buiten dan een kalf dat nog flink lauwwarme melk krijgt. Men moet dlus vroeg in den herfst eiwitrijk krachtvoer bijvoeren en liefst 's nachts opstallen. Een herfstkalf heeft echter ook belangrijke voor- deelen en die maken dat de praktijk het toch prefereert. Als ze in het voorjaar in de weide komen zijn de maag en de ingewanden zóó ontwikkeld en zijn ze zelf zóó sterk, dat ze de voordeelen van de eerste weide- maanden voor 100 uitbuiten. Ze kunnen ook vroeger buitenkomen. Dat maakt dat herfstkalveren van 1 jaar oud zwaarder en kloeker zijn dan even oude voor jaarskalveren. Ze verdragen extra warmte, ongedierte in de weide en een schrale Augustusmaand beter. Ten slotte bereiken ze het derde jaar in de weide den 2%- jarigen leeftijd wat een zeer geschikte leeftijd is voor afzet van vet weidevee en kalfvaarzen. ZWAGERMAN. MOND- EN KLAUWZEER. Gedurende het tijdvak 29 November tot en met 1? December 1936 kwamen in Nederland geen gevallen van mond- en klauwzeer voor. Kerstfeest op troffepd# wjj*# tegenover eLkaar werden gesteld. De toespraken welke met groote aandacht werden gevolgd, werden afgewisseld met toepasselijke liederen gezongen door de leerlingen onder leiding van haar mecte-ieerlinge B. Kanse. Het „Angelus-lied" genoot zoodanigen bijval, dat dit op verzoek van de aanwezigen moest worden herhaald. Tenslotte hield mej. Kome nog een toespraak naar aanleiding van een fragment uit Heijerman's „Droom koninkje", welke eveneens met groote aandacht werd aangehoord. Vervolgens werd het onderwijzend personeel toege sproken door de leerlingen B. Kanse en J. Leenhouts, waarbij ter herinnering een boekwerk werd aange boden, Mevr. Ramondt sprak hierna nog een toepasselijk slotwoord, zoodat deze welgeslaagde middag weer tot het verleden behoorde. Alle belangstellenden, keerden zeer voldaan huis waarts. Het diploma werd uitgereikt aan: a. cursus Oostburg: M. Beerens, S. Leenhouts ld., Jac. Risseeuw Id. en C. Verhage te Zuidzande; C. Bou- wens, J. Kense, M. Leenhouts Ad. en M. Verhage Jd., te Groede; L. Fremouw, J. Leenhouts Md., C. Nortier Jd., J. Verplanke en L. de Vlieger te Oostburg; S. van Haneghem Jd. te Breskens; J. Hoste te Schoondijke, 'S. Lucieer te Nieuwvliet en T. de Smit te Sluis. b. cursus Schoondijke: A. de Beer, O. de Bruyckere, M. de Hullu, K. Leenhouts, S. Riem ens en L. van Tig- gelen te IJzendijke; L. de Bmiijne, El. D'hont, L. Kanse en M. de Zwart te Schoondijke; T. Haak te Biervliet, M. de Hulster, M. Risseeuw en M. de Roo te Groede. Vraag 109. VERSTREKKEN DUPLICAAT AAN DEEL. Mag een bestuur van een N.V. een aandeel in dupli caat uitgeven, waarvan het origineeie zoek is geraakt, zonder toestemming van de algemeene vergadering van aandeelhouders? m. te K. Antwoord. Art. 43 van het Wetboek van Koophan del bepaalt, dat aan de algemeene vergadering van aandeelhouders alle bevoegdheden behooren, die niet aan het bestuur of aan anderen is toegekend. In de wet wordt niet gesproken over de uitgifte van duplicaat aandeelbewijzen, zoodat in deze de sta tuten de oplossing moeten brengen. Gewoonlijk wordt dit punt in de statuten nauwkeu rig geregeld, en dit zal bij de onderhavige N.V. ook wel het geval zijn. Vrager moet dus beginnen met de statuten in te zien en als daarin niets voorkomt over uitgifte van duplicaat aandeelen, wat wel heel vreemd zou zijn dan is naar mijne meening het bestuur niet be voegd duplicaat-aandeelen uit te geven, zonder daar toe door de algemeene vergadering van aandeelhou ders gemachtigd te zijn. Mr. Z. Vraag 110. ONDERHUUR VAN ENKELE PER- CEELEN. Ik heb voor eenige jaren terug een groot complex bouwland gehuurd, de paohttermijn loopt tot en met het oogstjaar 1941. Met toestemming van den eige naar worden hiervan door mij enkele perceelen elk jaar onderverhuurd. Is dit onder de nieuwe Pachtwet nog mogelijk? Hoe in deze te handelen? L. te A. Antwoord. Volgens art. 12 der nieuwe Pachtwet blijft het mogelijk enkele perceelen van het gepachte onder te verhuren, indien de verpachter daartoe schrif telijk zijn toestemming heeft gegeven. Q. OVERZICHT VEILINGEN. Langzaam zien we de prijs van het fruit omhoog gaan, waarbij telkens weer opvalt de prijs welke voor de mindere kwaliteiten gemaakt wordt. De A-kwaliteit Goudreinette gaat thans tot 25 ct., die van Jonathan tot 29 cent en van Bellefleur tot 23 ct. per kg. Op de elite-veiling waren nog een paar partijtjes Goudreinetten aangevoerd waarvan de prima Goud- rednetten tot 30 ct. gingen, de A voor 29 ct. en de B ten deele nog voor 26 ct. De hoeveelheden nemen thans sterk af. Op de elite veiling was nog 1360 kg en op de le kwaliteitsveiling nog ruim 13.000 kg aangevoerd. De prijzen waren als volgt: Appelen, le kwaliteit A: iSchoone van Boskoop 2325 ct., Jonathan 29 ct., Zure Bellefleur 2324 ct., Cox's Orange Pippin 52 ct. en Ontario 19 ct. per kg. Peren, le kwaliteit A: Doyenné du Cornice 3841 ct., Comtesse de Paris 27 ct., Gieser Wildeman 17 ct., Klei- peren 1416 ct. per kg. En op de kleine veiling-: Salomé extra 28 ct., A. 24 ct., B. 22 ct., Zoete Ermgaard 1820 ct., Zoete Cam- pagner 1317 ct., Brederode 1517 ct. per kg. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West N.-Brabant. KLIMROZEN. Neen, dat is toch niet juist gezegd, want hoewel bijna altijd onder dien naam aangeboden en in de volksmond als zoodanig het beste bekend, doen we toch beter te spreken van lei-rozen. Een roos is geen klimplant die zichzelf vasthecht, of zich ergens omheen slingert, zooals de echte klimplanten dit doen. Willen we een muur, schutting of prieeltje laten be groeien met rozen, dan moeten we de helpende hand bieden. En voor die behandeling vraag ik even Uw aan dacht in dit artikeltje. En dan ga ik U niet vermoeien met een opsomming van vele soorten, of in de finesses uitwerken de verschillende kleurencombinaties e.d. Neen, mijn bedoeling is thans in 't algemeen iets te zeggen. Als ik zoo eens hier en daar rondkijk dan wordt er nog wel wat geknoeid en gesold met de lei rozen. Laat ik doorom eerst even mogen zeggen'hoe U Uw rozen niet moet behandelen. Het begint meestal reeds bij het planten. Daar is een leelijke muur of schutting. Daar konden toch best een paar rozen langs groeien, dan was dat ding in ieder geval toch wat „uit het zicht". Dus een paar ,,klim"rozen ge kocht, vlug een gat gemaakt, de roos er in, dichtge trapt enklaar. De rest zal zichzelf wed redden. Meestal Loopt dit reeds dadelijk op een mislukking uit; na een kortere of langere lijdensweg sterven de rozen. Blijven ze echter groeien, wat ook nog wel gebeurt (men kan soms aar dig knoeien, dat er toch nog wat van terecht komt) dan wordt het na verloop van eenigen tijd pas een echte wildernis. Want van snoeien en aanbinden komt weinig of in 't geheel niets terecht. Een overhangende tak, waarmee men wel eens even op eenigszins gevoelige wijze in aanraking komt, wordt weggeknipt, verder de geheele zaak wat 'bg elkaar ge bonden en 't zaakje is weer gezond. Dat men op die wijze nooit iets moois met dit toch werkelijk zoo mooie materiaal kan bereiken, is maar al te duidelijk. In één woord, dat is geen behandeling, maarmishandeling. Maar ik zou zeggen, hoe het dan wèl moet. Och, het is toch werkelijk vrij eenvoudig. Het lijkt er echter soms aardig op, dat juist het eenvoudige voor sommige menschen, soms zelfs voor tuinlieden, het moeilijkste is. We beginnen weer bij het begin, dat is dus bij het aankoopen en het planten. Koopt U nu eens rozen bij een vertrouwd adres, veredeld op de juiste onderlaag (Rosa Canina) en plant ze nu eens op de juiste ma nier, dat is: op een zonnige standplaats, 't liefst niet vlak tegen een muur of schutting, maar minstens 10 a 15 cm daar van af, zoodat later of dadelijk materiaal kan worden aangebracht, om de rozen aan te binden. Maak een ruim plantgat. Is het magere of slechte grond, dan eerst flink wat voedzame, stevige grond aanibrengen, plant de leirozen op een onderlinge af stand van 2 k 3 meter, dit naar den aard der soort, 't liefst planten we in 't najaar. Het daaropvolgend voorjaar, Febr.Maart, worden de rozen 15 k 20 cm boven de veredelingsplaats afgesneden, dan blijft er dus niet veel van over, doen we dit echter niet, dan loopt het mis. In de loop van den zomer zullen zich nu flinke scheuten ontwikkelen, welke van tijd tot tijd moeten worden aangebonden. Dit jaar zullen de rozen nog weinig of in 't geheel niet bloeien. Het daarop volgend jaar echter zijn deze scheuten geheel met rozen bezet, terwijl aan den voet weer nieuwe scheuten zich ontwikkelen. En nu begint dan de eigenlijke snoei, en die bestaat hoofdzakelijk alleen in het wegnemen van het uitgebloeide hout, en wel direct na den bloei, en het opnieuw aanbinden der nieuwe scheuten, dus niet alles laten zitten tot het voorjaar, neen, de zomerbe- handeling is voor leirozen de voornaamste. In 't voor jaar wordt dan nog eens alles nagezien en de raffia- bandjes, waarmede in den zomer werd aangebonden, worden vervangen door bindteen (wisschen), tevens worden dan de te zwakke takken weggenomen en de blijvende scheuten aangebonden met een onderlinge afstand van pl.m. 20 cm. En nu het steunmateriaal. Hebben we te doen met een muur of schutting, dan is latwerk het meest aan te bevelen. We kunnen ook op een andere manier nog wat moois maken. Neem U eens 3 palen van pl.m. 3 LANDBOUWHUISHOUDCURSUSSEN IN WEST-ZEEUW SCH-VLAANDEREN 1936. De eindlessen van deze cursussen vonden Donderdag 17 dezer onder zeer groote belangstelling te Schoon dijke plaats. Tevoren werd een tentoonstelling van werkstukken enz. van de leerlingen gehouden in het leslokaal der landbouwschool. Te half drie vereenigden zich de talrijke belangstel lenden in de benedenzaal van "Hotel de Zwaan, welke geheel bezet was. Zoowel de versiering der zaal als de tentoonstelling stonden in het teeken van het Kerst feest. De aanwezigen werden in welgekozen woorden ver welkomd door de waarnemende Presidente der Com missie van Toezicht, mevr. Ramondt-Weijns van Schoondijke. Nadat de leerlingen ondervraagd waren door mej. Kome en den heer Van Dijk, werden de diploma's uit gereikt door den wnd. Burgemeester van Schoondijke, de heer J. M. Risseeuw, onder aanbieding van geluk- wenschen. Mevr. Ramondt liet hierop een aanbevelend woord over het landbouwhuishoudonderwijs volgen, waarna thee met een versnapering werd geserveerd. Na de pauze hield mej. Kome een inleiding over het feestvieren, waarbij zij op treffende gevoelvolle wijze deed uitkomen, dat een feest inhoud moet hebben. Spr. ging er daarbij vanuit, dat men bij brood alleen niet leven kan. Inzonderheid mag dus bfl het Kerst feest het materieele, het stoffelijke, niet overheerschen. De heer Van Dijk sprak hierna een toepasselijk woord over de Kerstboodschap in verband met de noo- den van dezen tjjd en de geweidspsychose, die over vrijwel de geheele wereld gaat. De leerlinge J. Kense las een keurig Kerstverhaal voor kinderen voor, dat volkomen aansloot bij het be toog van mej. Kome en waarin het echte en niet echte Vraag 111. VERHUUR ARBEIDERSWONING. Valt het verhuren van een arbeiderswoning met een klein stukje grond ook onder de nieuwe Pachtwet? N. te K. Antwoord. In de Pachtwet wordt gesproken over „hoeve" of „'los land", terwijl onder „hoeve" wordt verstaan, land met de daarbij behoorende gebouwen, onverschillig of op dat land veeteelt, akkerbouw, tuin bouw of eenige andere vorm van bodemcultuur wordt uitgeoefend. M.i. moet in dezen de nadruk gelegd worden op de vraag of hier al of niet sprake is van grond, waarop een tak van bodemcultuur wordt uitgeoefend. Een huisje met een tuintje valt m.i. hier niet onder. Anders wordt het natuurlijk indien het verpachte het karakter gaat aannemen van een plaatsje. Q. Vraag 112. VOEDERWAARDE WITTE KOOL. Wat is de voederwaarde van witte kool in geld uit gedrukt tegenover mangels a 5,per 1000 kg en voederaardappelen a ƒ7,per 1000 kg? P. te N. Antwoord. Vert. Eiwit Zet meel waarde Eiwit- vrije zetmeel- waarde Geldelijke voederwaarde per 100 kg mangels) a f 5, per 100 kg) Mangels 13 0/0 Aardappelen Witte Kool 0.4 0,4 1,4 8,9 20,0 10,0 8.5 19,6 8.6 Het voeren van. veel kool geeft minder lekkere melk. Doe wat lijnm\2el en tarwekaf in het rantsoen. Zw. voorjaar 50 zomer 14 herfst 36

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1936 | | pagina 8