NOORD- MIJ VAN LANDBOUW LANDBOUW-CRISISMEDEDEEUNGEN NOORD-BRABANT. Uit de Afdeelingen. WEEKOVERZICHT. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelyksch Be stuur der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw, gehouden op Vrijdag 11 Dec. te Breda. Op deze vergadering zijn o.m. de volgende punten aan de orde: Veehouderij. Met instemming heeft het Bestuur kennis genomen van het schrijven van de 3 C.L.O. en den F.N.Z. over de moeilijkheden in het veehoudensbedrijf met betrek king tot den melkprijs. Waar door de waardeverminde ring van den gulden de voederartikelen zeer in prijs zijn gestegen, zijn de productie-kosten van de melk zeer verhoogd. De organisaties wijzen er verder op, dat ook de pry zen der kunstmeststoffen en gebruiksartikelen in het bedrijf noodig, zijn gestegen. De Minister wordt gevraagd de toeslag op de melkprijs zoodanig te ver- hoogen, dat de veehouder daarin voldoende compen satie vindt voor de verhooging der productie-kosten. Land,bouwvoorlichtingsdjenst. Het K. N. L. C. heeft het oordeel der Maatschappij gevraagd over de wijzigingen in de organisatie van den landbouwvoorlichtingsdienst, meer speciaal over de in stelling van den dienst der bedrijfsconsulenten, met assistenten. Het Bestuur is van meening, dat deze nieuwe dienst zeker' in groote behoeften zal kunnen voorzien. Voorloopig, waar de dienst nog slechts zoo kort in werking is, zijn nog niet zooveel tastbare re sultaten aan te wijzen, doch het is wel zeker, dat voor al reeds op het gebied der veevoeding, doch ook op ander terrein, deze dienst reeds vruchtdragend werk heeft verricht. Het Bestuur acht het dan ook zeer gewenscht, dat deze dienst zoo mogelijk nog verder wordt uitgebouwd, in ieder geval zooveel als mogelijk wordt gedaan, om de bedrijfsconsulenten en hunnen assistenten de gelegenheid te geven, te toonen, wat het landbouwbedrijf aan hen heeft. Voorloopig lijken de resultaten van deze nieuwen tak van landbouwvoor lichting zeer gunstig te zijn. Veerverbetering Willemstad. De Commissie tot Verbetering van het Verkeers wezen in het Zuid-Westelijk deel des Lands heeft een schrijven gericht aan den Minister van Waterstaat, waarin betoogd wordt, dat de verbetering van de veer dienst WillemstadNumansdorp ten zeerste is ge wenscht. De Commissie heeft aan de Maatschappij adhaesie aan haar verzoek verzocht. Het Bestuur is van meening, dat hier een belang voor de Westhoek van Brabant ligt. Een goede verbetering van de be doelde veerdienst, zal zeker het verkeer ten goede kun nen komen, mits deze veerdienst dan ook tegen zoo laag mogelijke tarieven wordt geëxploiteerd. Het Be stuur besloot in dien zin een schrijven tot den Minister te richten, onder verwijzing naar het verzoek van de Commissie. Verstrekking statistische gegevens. Het Instituut voor Plantenveredeling geeft in over weging een provinciale commissie in het leven te roe pen, welke commissie dan de jaarlijksche statistische gegevens zou kunnen verstrekken voor de samenstel ling van de Rassenstatistdek. Ook bij het verzamelen van ander statistisch materiaal zou deze commissie nuttig werk kunnen verrichten. Besloten wordt het College van Consulenten in onze provincie te verzoeken, in dezen he1! initiatief te nemen tot oprichting van een dergelijke statistiekcommissie. Internationaal Landbouwcongres. Besloten wordt als lid tot dit congres toe te treden. In den zomer van 1937 zal te Scheveningen het con gres worden gehouden, waar zeer zeker belangrijke on derwerpen aan de orde zullen zijn. Landbouwwinterschool Dordrecht. Deze school viert haar 40-jarig bestaan. Een uit- noodiging werd ontvangen, om bij deze gelegenheid tegenwoordig te zijn. De Secretaris, welke tevens lid der Commissie van Toezicht der school is, wordt als afgevaardigde benoemd, om de Maatschappij bij die ge legenheid te vertegenwoordigen. NaCoVo-boekjes. Van Prof. Broekema werd bericht ontvangen, dat een tweede NaCoVo-boekje is verschenen. Waar dit boekje zeker zeer veel wetenswaardigs voor den landbouwer en veehouder zal bevatten, zullen de afdeelingen hier mede in kennis worden gesteld. Eventueele bestellingen kunnen aan het Secretariaat der Maatschappij worden opgegeven. Land,bouwhuishoudoiiderwijs. Het zal zeer waarschijnlijk mogelijk zyn, in 1937 een cursus in landbouwhuishoudonderwijs te geven in de Westhoek van Brabant. In 1938 zullen mogelijk zelfs 2 cursussen kunnen worden gegeven. Afdeelingen, welke er prijs op stellen, dat zoo'n cursus in hunne gemeente wordt gegeven, kunnen dus met een en ander rekening houden. Het secretariaat der Maatschappij kan daar over nadere inlichtingen verstrekken. Voorts worden besproken de agenda's der Hoofd- bestuurs- en Algemeene Vergaderingen, welke binnen kort worden gehouden, op 22 December in Breda. Be langrijke punten staan op de agenda, zoodat een groote opkomst der leden alleszins te verwachten is. WINTERBIJEENKOMST NACOVO. 'De Directeur van het Instituut voor Plantenverede ling, Prof. Ir. C. Broekema, te Wageningen deelt ons mede, dat de eerste wintenbij eenkomst van het natio naal Comité voor Groenvoedenbouw (NaCoVo) zal plaats hebben te Roosendaal in het gebouw der R.K. Landlbouwwinterscbool, op Dinsdag 29 December a.s., des voormiddags 10.45 uur. De bijeenkomst dient om van gedachte te wisselen over verschillende vraag stukken op den voederbouw betrekking hebbende, en is toegankelyk voor alle belangstellenden. Na de opening zullen door den heer Jac. Vos te Roosendaal mededeelingen worden gedaan over den voederbouw in West-Brabant, terwijl in de namiddag- vergadering, beginnende om één uur, mededeelingen zullen worden gedaan door: Prof. Dr. O. de Vries te Groningen over Lucemebouw, en indien de tijd dit toe laat over korrelmais; Dr. Ir. C. K. vs Daalm te Bilt- hoven over den aanleg van blijvend weiland met 'be hulp van inheemsche grassen; Ir. J. M. L. Otten te Meppel zal vervolgens een bespreking houden over et vraagstuk: intensieve weidebouw of groenvoederbouw op bouwland Voorzoover de tijd het toelaat, zullen nog diverse andere kwesties aan de orde kunnen worden gesteld. Zij die korte mededeelingen over andere onderwerpen wenschen te doen of vragen wenschën .op te werpen, worden verzocht dit zoo mogelijk vooraf schriftelijk ter kennis van den Directeur van het Instituut voor Plan tenveredeling te Wageningen te brengen, opdat met de verdeeling van tijd daarmede zoo goed mogelijk reke ning kan worden gehouden. BIGGENFOKKERS. Ter kennis van de biggenfokkers wordt gebracht: 1. Van de biggen die in de laatste dagen van Decem ber 1936 geboren worden, moet de schriftelijke ge boorte-aangifte vóór 2 Januari 1937, des middags 12 uur, in het bezit zijn van den districtssecretaris. 2. Voor zoover de fokker zijn biggenmerken 1936 alsdan nog niet zal hebben verbruikt, zullen die big gen gemerkt worden met merken 1936. De biggen moeten echter op het eigen bedrijf zijn geboren. 3. Biggenmerken 1936 zullen worden aangebracht tot en met 23 Januari 1937, behoudens in zeer uitzon derlijke gevallen, waarin tijdig merken, tengevolge van ziekte der biggen of besmetting van het bedrijf, achter wege bleef. In die gevallen moet uiterlijk 15 Januari 1937 een schriftelijk bewijs van den dierenarts aan den districtssecretaris worden ingezonden. 4. Overdracht van merken 1936 is toegestaan tot 23 Januari 1937 mits deze overdrachten beantwoorden aan de voorschriften, door het Bestuur van de L. C. O. voor Noord-Brabant gegeven of nog te geven. AANGIFTE GEBOORTE BIGGEN. Hierdoor willen wij de georganiseerden wijzen op de gevolgen, welke kunnen verbonden zijn aan het bij de districts-secretaris opgeven van de geboorte van big gen vóór 2 Januari 1937 des middags 12 uur, kennelijk met de bedoeling de biggen, welke eerst geboren wor den in 1937, nog gemerkt te krijgen met oormerken van de periode 1936. Tegen enkele georganiseerden, die zich hieraan het vorig jaar hadden schuldig gemaakt, werden bij tucht rechtelijke uitspraak boeten geëischt tot 50 gulden. Ook dit jaar zal wederom strenge controle worden uitgeoefend, in verband waarmede bepaald is, dat na 27 December 1936 tot 2 Januari 1937 des middags 12 uur door heeren districtssecretarissen geen aangiftekaar- ten mogen worden in ontvangst genomen, mits voorzien van een poststempel. Hieruit volgt dus, dat gedurende die periode aangifte van biggen alleen kan geschieden doormiddel vpi de post Datum en uur vermeld in de poststempel zal gelden als datum en uur van aangifte. Men zij dus gewaarschuwd! OVERLIJDEN, VERHUIZING, ENZ. VAN GEORGANISEERDEN. Wij vestigen nogmaals de aandacht van alle betrok kenen op het volgende. Ingeval van overlijden, overname of opheffing van bedrijf, verhuizing of eenige andere adreswijziging van een georganiseerde, moet hiervan terstond kennis wor den gegeven aan den districtssecretaris. Bij overlijden van den georganiseerde moet tevens worden opgegeven, wie eventueel het bedrijf voortzet, ook wanneer dit een der huisgenooten is. Wie een bedrijf begint of overneemt en nog niet ge organiseerd is, moet zich tot den districtssecretaris wenden ter verkrijging van een aanvraagformulier tot lidmaatschap der Landbouw-Crisis-Organisatie, daar hij anders niet in aanmerking kan komen voor eenige toe wijzing van kalveren, biggenmerken of dergelijke, noch voor eenigerlei steun in aanmerking komt. Daar niet-nakoming van bovenstaande in 'bepaalde gevallen nadeel kan beteekenen voor den betrokkene, geven wy in overweging hieraan bij voorkomende ge legenheid stipt de hand te houden. SLEEUWIJK. Vrydag 11 December vergaderde on der Voorzitterschap van den heer P. D. Dekker Bastzn de afdeeling Sleeuwijk. Er was een zeer goede op komst. Mededeeling werd gsdaan, dat de afdeeling het proces tegen het Rijk, inizake erfpacht van grond bij de weegbrug, had gewonnen. De stukken voor de Hoofdbestuursvergadering op 22 December a.s. werden behandeld. Terugbetaling vond plaats over de verrichte kolen- leveranties aan de leden. De aftredende bestuurs leden werden herkozen, in de vacature-Kolf, die door overlijden aan de afdeeling ontviel werd gekozen de heer A. T. van 'Hemert. Daarna hield de heer W. G. de Waard te Werken dam, lid van het Dagelijksch Bestuur der Noord- Brabantsche Maatschappij van Landbouw een voor dracht over de Pachtwet," die met belangstelling werd gevolgd. De gestelde vragen werden door den spreker beantwoord. ALMKERK. Onder Voorzitterschap van den heer J. Snoek vergaderde de afdeeling Almkerk op Woensdag 16 December j.l. Wegens periodieke aftreding had verkiezing plaats van een lid in het Hoofdbestuur der Maatschappij, waartoe met algemeene stemmen de Voorzitter werd herkozen. De agenda der Hoofdbe- stuurs- en Algemeene Vergadering van 22 dezer werd besproken. De heer De Waard te Werkendam hield een interes sante voordracht over de nieuwe .Pachtwet", waarop een breedvoerige bespreking volgde. Daarna werden de verschillende crisismaatregelen breedvoerig besproken. Geklaagd werd over den han del in consumptieaardappelen. In tegenstelling met b.v. de Westhoek der provincie, waar groote partijen voor export konden worden verkocht, is in deze streek weinig of geen handel, zoodat bijna alle telers nog met hun geheelen oogst zitten. De vraag werd ge steld of hier in de toekomst geen verbetering mogelijk zou zijn. De opkomst was goed, doch had nog beter kunnen zijn. Vorige week zijn in de Tweede Kamer behandeld de begrooting van Landbouw en Visscherij voor het jaar 1937 en de begrooting voor het LandT bouwcrisisfonds voor 1937. Verschillende landbouwafgevaardigden hebben er. het woord gevoerd en onderscheidene onderwerpen, het landbouwbeleid van de regeering 'betreffende, besnro- ken. O.a. werd critiek geoefend op onze uitvoerpolitiek waardoor Engeland goedkoop onze boter krijgt en ons volk margarine. Van enkele zijden werd aangedrongen op inkrimping van de margarineproductie en uitbreiding van de voederbouw, voornamelijk van eiwithoudende gewassen. Een der afgevaardigden wees er op, dat de spanning, die is ontstaan door de bescherming van loonen en ar beidsvoorwaarden voor een deel der bevolking en toe passing van vrijhandelsbeginselen voor een ander deel, door de crisis en na de crisis ondragelijk is gestegen. Ook in boeren- en tuinderskringen wil men niets lie ver dan bedrijfsvrijheid, maar dan op gelijke basis met anderen. Voorts werd er de nadruk op gelegd, dat hier te lande na verbetering in den landbouw steeds verhooging van de pachtprijzen volst. Dit is het moeilijke probleem hier.te lande. Wet telijke regelingen zijn noodig, in de eerste plaats betref fende pacht- en koopwaarden der gronden. Naast tech nische ziin dus sociale voorzieningen voor den land bouw noodig. Bedrijfsregelingen ziin daarbij noodzake lijk. Slechts dan is er voor de landbouwbevolking een redelijk bestaan mogelijk. Eerst als de wereldlandbouw prijzen de kosten dekken, kan aan afschaffing der cri sismaatregelen worden begonnen. Door verschillende leden werd gepleit voor meerdere steun aan de kleine noodliidende boeren door tewerk stelling op het eigen bedrijf. Deze menscben worden niet voldoende geholpen als zij in de werkverschaffing komen, waarbij dan geen rekening wordt gehouden met de behoeften van hun eigen bedrijfje en van hun gezin. Een der afgevaardigden heeft opgemerkt, dat er in dezen tijd een zekere tegen den landbouw gerichte stemming heerscht. Buiten de Kamer is men den landbouw niet altijd gunstig gezind en het zou bedenkelrik zijn, niet tegen deze stemming in te gaan. Opruiming van de Crisismaatregel Ai zonder daar andere maatregelen voor in de plaats te stellen zou de ondergang van den landbouw zijn, de crisismaatregelen kunnen nog niet worden gemist. Gemeend werd dat verhooging van de binnenlandsche prijzen het eenige middel is om voor de boeren iets te doen. Het werd betreurd, dat na de devaluatie van den gulden, niet eenige stijging der landbouwproducten werd toegelaten. Ook het consumentenbelang telt zwaar, maar een be hoorlijke belooning in den landbouw komt andere groe pen eveneens ten goede. In het antwoord van den Minister aan de verschillende sprekers werd gewezen op de maatregelen die de regeering beeft getroffen ten op zichte van de haver, waardoor grooter export en hoo- gere prijzen werden verkregen. De Minister deelde mede, dat geen extra bijslag op haver zal worden ge geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1936 | | pagina 3