KORTE BERICHTEN. geen gelegenheid tot denaturatie overeenkomstig de bepalingen van dit reglement, welk recht geeft op steunuitkeering, zal bestaan. 2. De publicatie van elk besluit, als in het vorig lid bedoeld, zal geschieden door middel van schriftelijke mededeeling aan de Organisaties en aan die andere in stellingen, welke daarvoor naar het oordeel van het Dagelijksch Bestuur in aanmerking komen. 3. Aanvragen om toezicht bij denaturatie, welke op het tijdstip van de in het tweede lid bedoelde publica tie nog niet zijn afgewerkt, kunnen worden aangehou den tot na verloop van den in het eerste lid bedoelden termijn. Artikel 8. Dit Reglement kan worden aangehaald als „Regle ment Steun Aardappelen II (Oogst 1936)". In aansluiting op de hierboven gepubliceerd Crisis /Steunbeschikking 1936 Aardappelen II (Oogst 1936) alsmede op het daarbij behoorende Reglement Steun Aardappelen Oost 1936 het volgende: Wat heeft de teler, die aardappelen wenscht te dena- tureeren, nu te doen? 1. De teler, die een partij aardappelen wenscht te denatureeren moet zich vervoegen bij den Districts secretaris van de L.C.O.N., waar hij een aanvrage tot denaturatie kan indienen. In overleg met den Districtssecretaris kan datum en uur van de denaturatie worden bepaald. Op de aanvrage moet worden ingevuld: Naam, voor namen, volledig adres, het nummer van de L.C.O.N., hoe groot de te denatureeren partij is, alsmede soort en ras der aardappelen. 2. De denaturatie moet geschieden door den teler aanvrager of diens plaatsvervanger, dus niet door den Opzichter. De Opzichter is alleen belast met het toe zicht. 3. De teler heeft te zorgen, dat de partij aardappelen bij de komst van den Opzichter is uitgesorteerd, dat dus de z.g. „kriel" en de „nat-rotte" aardappelen uit de partij zijn verwijderd. Blijkt hieraan niet te zijn vol daan bij de komst van den Opzichter, dan kan niet wor den overgegaan tot denaturatie en moet een nieuwe aanvrage worden ingediend. 4. Met het denatureeren mag niet worden begonnen vooraleer de Opzichter aanwezig is. 5. De teler heeft te zorgen, dat de Opzichter onmid dellijk met het nemen van steekproeven kan aanvan gen, terwijl alle mogelijke medewerking moet Worden verleend, die hij voor het uitoefenen van het toezicht noodig acht. 6. Een „hercontrole" door den Hoofdcontroleur van de L.C.O.N. of vanwege de Centrale Crisis Controle Dienst moet steeds onbelemmerd kunnen plaats hebben. 7. Indien na controle „herdenaturatie" noodzakelijk wordt geacht komt: a. de eerste denaturatie der partij niet voor steun in aanmerking: 1>. worden de kosten van herdenaturatie op het uit te betalen steunbedrag in mindering gebracht. 8. De op te maken verklaring na beëindiging van de denaturatie moet worden onderteekend door den Opzichter en tevens door den teler-aanvrager of diens gemachtigde, welke dan als bewijs van denaturatie een exemplaar ontvangt. 9. Het toezicht houden zal geschieden door de heeren Opzichters der L.C.O.N., zoo noodig bijgestaan door speciaal daartoe aangestelde hulp-Opzichters; deze mogen echter niet in eenige familie-relatie staan met den aanvrager, zoodat het alleszins aanbeveling ver dient reeds bij de aanvrage te vermelden of de Opzich ter al dan niet tot familie gerekend kan worden. 10. Voor zoover de verrekening der teeltheffing 1936 nog niet volledig heeft plaats gehad zal de L.C.O.N. het nog onbetaalde bedrag in mindering brengen op de uit te keeren steun. Wie kunnen laten denatureeren? a. de georganiseerden bij de L.C.O.N., die daarvoor de aanvragen bij den Districtssecretaris der L.C.O.N. moeten indienen; b. handelaren door de Nederlandsche Akkerbouw Centrale als zoodanig erkend, die hun aanvragen recht streeks moeten richten tot de Nederlandsche Akker bouw Centrale, Bezuidenhout 15, 's-Gravenhage. Welke aardappelen mogen worden gedenatureerd Alle aardappelen, welke zijn verbouwd krachtens een teeltvergunning voor late aardappelen, oogst 1936. Aardappelen, geteeld krachtens een Tuinbouwteelt vergunning alsook fabrieksaardappelen (die, welke worden verbouwd ter verwerking in aardappelmeel fabrieken) komen niet voor denaturatietoeslag in aan merking. In verschillende districten zijn na overleg met de Districtssecretarissen regelingen getroffen om voor de diverse gemeenten bepaalde dagen vast te stellen, waarop de denaturatie kan plaats hebben. Deze rege lingen zullen door genoemde functionarissen op de gewone wijze worden bekend gemaakt. AFLEVERING TARWE. Het 'Secretariaat van de G. T. N. brengt ter kennis van de georganiseerde tarwetelers der Stichting G. T. N., dat het bestuur in zijn vergadering van 26 Septem ber 1936 besloten heeft de aflevering van tarwe door de tarwetelers uit te breiden met 800 kg per ha verbouwde tarwe, ingaande 5 October a.s. De tarwetelers, die voor 1936 maximum 1 ha tarwe hebben verbouwd mogen, evenals voorheen, inééns af leveren. De tarwetelers, die van hun recht van aflevering vóór 5 October geen gebruik maakten, mogen na 5 October afleveren het kwantum waarop zij vóór dien datum recht hadden om af te leveren plus' 800 kg maal het aantal ha verbouwde tarwe van oogst 1936. Deze regeling geldt tot 1 Januari 1937. STEUNBEDRAGEN VOOR GERST EN ROGGE. Door de Nederlandsche Akkerbouw Centrale wordt aan de L. C. O. N. medegedeeld, dat de steunuitkeering voor gerst met ingang van 28 September j.l. bedraagt 75 cent per 100 kg. De denaturatievergoeding voor rogge bedraagt met ingang van 28 September j.l. ƒ2,— per 100 kg. WEEKOVERZICHT. (Vervolg van pag. 2.) bepaald noodzakelijk. Het valt immers niet te ontken nen, dat de kleine landbouwbedrijven uit de crisismaat regelen naar verhouding minder profijt trekken dan de groote. De minister dacht zich als bijzonder toe te passen middelen verzachting van sommige beperkings maatregelen, bedrijfssteun binnen de grenzen van het financieel mogelijke, deugdelijke voorlichting, gericht op aanpassing van de bedrijven aan de gewijzigde omstan digheden. Omtrent de meest doelmatige toepassing van deze en wellicht nog andere middelen hoopte de minister van de commissie voorlichting te mogen ont vangen. De voorzitter der commissie van advies, ir. A. Roe broek, directeur-generaal van den landbouw, zegde den minister dank, dat hij de commissie persoonlijk heeft willen installeeren en wees vervolgens op de moeilijke taak, die de commissie is opgelegd, n.l. den minister bij te staan in het zoeken naar middelen, welke kunnen leiden tot behoud der kleine boerenbedrijven in deze moeilijke tijden. Het kleine-boeren-vraagstuk is een problemenvraag- stuk op bijna elk terrein. De arbeid der commissie moet afgestemd zijn op het behoud van het bestaande, niet op bevordering van het kleine boerenbedrijf. Het is een moeilijke opdracht, ook deze groep van land- gebruikers binnen de practische voorlichting te brengen. De heer Roebroek wees er tenslotte op, dat de arbeid niet alleen moeilijk is in zichzelf, maar ook, omdat hij verricht moet worden in dezen tijd, met zijn kenmerkend gebrek aan geldmiddelen- Bij de controle op de tuinboirtv blijkt dat de controleurs der C.C.C.D. ook de opper vlakten fneerekenen waarvan zij constateeren dat deze met tuinbouwproducten zijn beteeld geweest. Een tuinder heeft b.v. teeltvergunning voor 20 are warmoezerijgewassen. Van deze 20 are benut hij 10 are voor kool en 10 are voor andijvie. De andijvie is pas geplant, hetgeen duidelijk te zien is. Naast deze oppervlakten heeft hij ook nog 10 are welke met boonen zijn beteeld geweest. Dit is duide lijk te zien want de stokken zijn nog niet opgeruimd en van de stamboonen staan ook nog resten op het veld. Bij de controle zegt dan de controleur dat een opper vlakte groot 30 are met tuinbouwgewassen is beteeld of beteeld geweest, dus 10 are meer als waarvoor teelt vergunning beschikbaar is. Gevolg een tuchtrechter lij ke verklaring. Wij meenen goed te doen de telers hierop te wijzen. Deze week is te Wageningen de 7e Nederlandsche Landbouw week gehouden, welke zich als gewoonlijk weer in een groote belangstelling mocht verheugen. Toch moest naar onze meening het aantal bezoekers van deze zoo leer zame 1 andbouwdagen nog veel grooter zijn, de prak tische landbouwers nemen hieraan nog veel te weinig deel. Ook deze keer viel het ons weer op, dat er uit Zeeland maar een enkele landbouwer aanwezig was, niettegenstaande er onderwerpen werden behandeld, waarvoor de meeste Zeeuwsche landbouwers zich zeker interesseeren. Zoo werden er o.a. lezingen en discussies gehouden over de intensiveering van de plaatselijke voorlichting, een onderwerp dat op het oogenblik in het brandpunt van de belangstelling van heel den Nederlandschen landbouw staat. Verder werden er zeer interessante inleidingen ge houden over zaadontsmetting, eenvoudige besprekin gen, welke voor iederen landbouwer te volgen waren. Na afloop hiervan werd door Prof. Visser een demon stratie gegeven met een volledig in werking zijnde warmwater-trommel-ontsmetter. Wij kunnen hier op het oogenblik niet verder op in gaan, we willen alleen er nogmaals de nadruk op leg gen, dat we het zeer jammer en verkeerd vinden, dat deze landbouwdagen door zoo weinig Zeeuwsche land bouwers worden bezocht. Op de vragen van mevrouw BakkerNort, lid der Tweede Kamer, betreffende het aan werkloozen uitreiken van groenten, welke op de veilingen de minimumprijzen niet kunnen opbrengen heeft de Minister van Sociale Zaken ge antwoord Inderdaad zijn den laatsten tijd nog en niet alleen te Venlo, doch ook wel op andere veilingen groen ten vernietigd móeten worden. De Minister is van .oordeel, dat vernietiging van groenten, voor zoover mogelijk, dient te worden voor komen. Zijnerzijds werden daarvoor dan ook reeds voor eenigen tijd maatregelen genomen. De Minister besloot voor eenigen tijd om de groente, die doordraaide en niet in de versche-groentedistributie kon worden opgenomen, voor zoover deze daarvoor ge schikt was, te doen inblikken, daartoe in staat gesteld door den Minister van Landbouw en Visscherij, die deze groente ter beschikking van den Minister stelde. Praktisch kan worden gezegd, dat alle groente, die in den laatsten tijd „doordraaide" en voor conservee ring geschikt was, voor de distributie bestemd is ge worden. RED. Jonge veulens hebben veel mineralen noodig voor den opbouw van het geraamte. Mineraalrijke voedermidde len zijn: le kwaliteit weide-, klaver- en lucernehooi, verder lijnkoek en sesamkoek. De geheele Duitsche graanoogst van dit jaar wordt geschat op 22.580.000 ton, hetgeen 500.000 ton meer is dan de laatste raming van 1935. Het is raadzaam de afgezwermde bijenvolken en de nazwermen te onderzoeken op moerloosheid. Voor het welslagen der teelt in het volgend jaar is een goede, vruchtbare koningin onontbeerlijk. Al onze huisdieren zijn vatbaar voor tuberculose, de runderen in de allerergste mate, zoo zelfs, dat de vat baarheid van de andere dieren daarbij in het niet ver zinkt. Te diep gezaaide graankorrels komen niet alleen later op, doch er wordt bovendien te veel reservestof uit de korrel verbruikt om een krachtig jong kiem- plantje boven den grond te kunnen brengen. Duitschland heeft het invoerrecht op pootaardappe- len van 14 September30 November verlaagd van 4 op 2 mark per 100 kg. Het kaf van granen heeft meer voederwaarde dan het stroo. Indian men het vermengt met bieten, aard appels, pulp e.d. kan het stroo en hooi gedeeltelijk vervangen. Het „Verkoopbureau voor stroo" van landbouwers, in Groningen en Drenthe, die niet zijn aangesloten bij de Coöperatieve Stroocartonfabrieken, heeft reeds 80.000 ton stroo in handen. Men wil trachten voor dit stroo een prijs van minstens 5 per 1000 kg te behalen. Volgens een Italiaansche publicatie zou het aldaar gelukt zijn door toepassing van een zoogenaamde inte grale teeltmethode een tarweopbrengst van 8000 kg per ha te verkrijgen. Kippen, die veel eieren leggen en betrekkelijk veel droog meelvoer opnemen, hebben veel drinkwater noo dig. Men zorge dus voor een goede drinkwatervoorzie ning. Men moet mineralen en vitaminen niet beschouwen als middelen om ziekten te voorkomen, maar als nood zakelijke voedingsstoffen. Clivia's moeten een rusttijd hebben, geef ze daarom van October tot half December zeer weinig water. Melk en voeder steeds op vaste tijden. In den nacht van Zaterdag 3 op Zondag 4 October eindigt de zomertijd. Men verzuime niet Zaterdagavond voor het naar bed gaan de klok een uur terug te zetten. Men moet zijn mestdieren op geregelde tijden op ge wicht controleeren, maken ze het voedsel niet meer rendabel, dan verkoope of slachte men de dieren zoo spoedig mogelijk. In Denemarken heeft men gedurende de crisisjaren zeer goede resultaten bereikt met de bestrijding van de rundertu'berculose; reeds 44.2 r/( der veehoudersbedrij- •ven aldaar zijn vrij van rundveetuberculose. België heeft de invoer van ongecontroleerde poot- aardappelen verboden, terwijl de zakken der gecontro leerde moeten zijn voorzien van de verzegeling van den keuringsdienst en het controle-certificaat. Volgens mededeeling van het Instituut voor Planten veredeling te Wlageningen zouden proeven in Zweden en Denemarken hébben aangetoond, dat zeer laat maaien van lucerne (bijv. half October) beter zou zijn voor den groei in het volgend jaar dan vroeger maaien. Verwerking van fruit dient te worden aangemoedigd, teneinde de iets mindere kwaliteit fruit aan de directe consumptie te onttrekken. In Zwitserland heeft de aardappeloogst dit jaar ern stig door de aardappelziekte geleden, vooral op de zware gronden zijn vele knollen tot rotting overgegaan. Veel beweging geeft een gunstigen invloed op de ont wikkeling van het beenderenstelsel van jonge paarden. Van de 20.000 vaten haring, welke naar Rusland zijn verkocht, zijn er deze week 14.000 vaten verscheept. De overige 6000 vaten zullen begin October volgen. Volgens Dr. Qort te Wageningen is het zeer waar schijnlijk, dat het kweeken van voor Stuifbrand resis tente granen op den duur de meest doeltreffende be strijding zal blijken «te zijn. Vruchtboomen, welke een te lage opbrengst geven, onregelmatig dragen of te veel ziekten op hout en vrucht vertoonen kan men door middel van omenting in betrekkelijk korten tijd vervangen door betere variëteiten. De biest bevat zeer veel voedende stoffen, vooral veel eiwitstoffen en zouten, dus juist die voedingsstoffen, welke het jonge dier noodig heeft voor vleesch- en been vorming.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1936 | | pagina 4