VEEHOUDERIJ. VRAGENRUBRIEK. TUINBOUW. In de tekst werd vermeld, dat in 1936 40 ha Joncquoistarwe in Zeeland was verbouwd; dit moet zijn 400 ha. In de tabel was de oppervlakte op juiste wijze aan gegeven. KOOL ALS VEEVOEDER. Nu er vanwege de Crisis-Organisatie een scherpe controle wordt gehouden op de met tuinbouwproducten beteelde oppervlakte, is het ons gebleken, dat enkele verbouwers in overtreding zijn ten opzichte van het Crisis Tuinbouw Besluit 1936. Want wat is het geval? Sommigen hebben n.l. een kleinere of grootere oppervlakte met kool of wijnpeen beteeld, waarvoor zij geen teeltvergunning hebben. De één heeft de kool tusschen de bieten, die te dun ston den, geplant; een ander op klaverstoppel omdat zijn mangels verongelukt waren en hij toch nog graag wat veevoeder wilde hebben. Maar als de controleur komt, is Leiden in last. „Ik teel deze kool niet in bedrijf", zegt de teler dan, „ze is voor myn koeien". Daar dit evenwel niet kan worden gecontroleerd, houdt de Crisisorganisatie hiermede geen rekening, zoo dat voor die gevallen een tuinbouwteeltvergunning noodig is. Waarom deze moeilijkheden niet voorkomen en merg- kool geplant? Hiermede bereikt men beter resultaat en de teelt hiervan is vrij. Mergkool. Hoewel het tlhans reeds te laat is om nog mergkool te planten, willen w-ij, in verband met bovenstaande, in 't kort iets mededeelen over den verbouw van merg kool. Een ieder waarop het bovenstaande toepasselijk is, onthoude dit dan voor het volgende jaar. Het zaad van mergkool zaait men einde Mei of begin Juni op een plantbed, dat beslist vrij moet zijn van knolvoet en onkruid. Bij zuiver zaaien, zoodat het ge was zich krachtig kan ontwikkelen, krijgt men van 1j_y2 ons zaad voldoende planten voor een halve ha. Begin Augustus kan men dan na alle vroegrijpende gewassen, b.v. vroege aardappelen, erwten of in een vroege stoppel de planten poten. Men poot de planten met de schop of achter den ploeg op een afstand van 50 X 50 of 50 X 40 cm. iMergkool stelt ongeveer dezelfde eischen aan den grond als voederbieten, de grond mag in geen geval te zuur zijn en de kool vraagt veel kali en stikstof. Bij mergkool is het niet zoozeer om de bladeren te doen, maar om de armdikke stengels, die gevuld zijn met een zacht merg, waarvan de smaak aan witte kool doet denken. De stronken leveren ±70 van de totale hoeveelheid droge stof, de bladeren 30 Samen leveren ze een groote hoeveelheid groenvoeder van uit stekende samenstelling en verteerbaarheid. Ook heeft men goede ervaringen opgedaan met het inkuilen van mergkool. Als navrucht kan men van de mergkool per hectare gemakkelijk 30.00035.000 kg oogsten. Het gemiddeld percentage verteerbaar ruw eiwit bedraagt ongeveer 2,20 (stengel en blad). Met dit percentage en een opbrengst van 35.000 kg wordt per hectare niet minder dan 770 kg verteerbaar ruw eiwit gewonnen, wat men met een ander stoppelgewas zeker niet zal bereiken. KALKREMESTING. Hoewel kalk behoort tot de onmisbare plantenvoe- dende stoffen, komt het slechts zelden voor, dat er in den grond uit een oogpunt van plantenvoeding een tekort aan bestaat. Ben kalkbemesting wordt dan ook meestal met een ander doel gegeven, bijv. structuur verbetering of ontzuren van den grond. In de meeste Zeeuiwsche gronden komt wel voldoende kalk voor, vooral in de jonge polders. Hier vindt men dan ook een gehalte aan koolzure kalk van 610 en soms nog hooger. Naarmate de polders ouder worr den, daalt het kalkgehalte. Deze daling verloopt niet overal even snel. Men ziet vaak, dat op de minder goed ontwaterde gronden, de daling het langzaamst geschiedt. Wanneer men dan ook in een reeds betrek kelijk ouden polder nog een hoog kalkgehalte vindt, kan dat wel een gevolg zijn van een minder goede ont watering. Wlanneer het gehalte aan koolzure kalk nog meer dan 1 bedraagt behoeft men zich in 't algemeen nog niet om een kalkbemesting te bekommeren, althans wanneer de structuur van den grond goed is. Is er totaal geen koolzure kalk meer aanwezig, dan is er waarschijnlijk nog wel wat kalk in anderen vorm voorradig, maar men zal dan toch goed doen eens proeven met bekalking te nemen. Vooral op perceelen waar de structuur minder goed is zal dit gewenscht zijn. Of er nog voedende koolzure kalk in den grond zit, kan iedere landbouwer zelf nagaan door er wat ver dund zoutzuur over te gieten. Bij een behoorlijk op bruisen is het met de kalk wel in orde. Volgt geen opbruising dan is wellicht een kalkbemesting ge wenscht. Men moet intusschen rekening houden met de moge lijkheid, dat het opbruisen van den grond wel kan ver oorzaakt worden doordat er stukjes schelp in voor komen die, al bestaan ze hoofdzakelijk uit koolzure kalk, in groven toestand geen waarde hebben. ■Een hoog kalkgehalte op kleigrond, speciaal op zware klei, werkt in het algemeen niet schadelijk. Dit kan wel het geval zqn op zandgronden waar men zeer voorzichtig moet zijn met te groote hoeveelheden kalk, waardoor ziekteverschijnselen bij de gewassen optre den, evenals dit het geval is bij een te zuren grond. In oude Zeeuwsche polders, die men b.v. in de kernen der eilanden vindt, komt het ook wel voor, dat er geen koolzure kalk meer in den grond voorkomt en dat hij min of meer zuur is. 'Hiermede dient men bij de be mesting rekening te houden. Men kieze dan bij voor keur basisch werkende meststoffen, terwijl wellicht een kalkbemesting op zijn plaats 'kan zijn. Sommige gewassen willen voldoende kalk, zooals verschillende vlinderbloemigen en bieten. Bieten wil len in zuren grond dikwijls niet best groeien. Bij aard appels daarentegen kan een kalkbemesting nadeelig werken door het sterker optreden van schurft. Gewoon lijk bemerkt men dat nog niet in 't eerste jaar doch pas in de volgende jaren. Er komen ook wel kleigronden voor, die veel kalk bevatten doch waar deze blijkbaar moeilijk tot oplos sing komt. Hier kan soms een kalkbemesting toch nog nuttig werken. Een slechte structuur in zware kleigrond is vaak te verbeteren door een bekalking, waardoor deze meer losser en kruimelig wordt. Hebben de lichte kleigronden een slechte structuur, zijn ze wat men noemt slempig, dan is bekalking hier niet 'steeds afdoende. Men moet dan trachten het humusgehalte wat op te voeren, door veelvuldig ge bruik te maken van stalmest en groenbemesting ten einde een betere kruimelstructuur te krijgen. Dat de grondbewerking hierbij ook een rol speelt spreekt van zelf. Bij structuurverbetering van zware klei worden soms groote hoeveelheden 'kalk gebruikt bijv. 40005000 kg kluitkalk en soms nog veel meer per ha, of eenzelfde hoeveelheid in anderen vorm. Is het doel een grond die reeds eenigszins zuur reageert, wat te ontzuren, dan doet men wellicht goed niet een groote hoeveelheid in één keer te geven, maar bijv. eerst een hoeveelheid van 1500 a 2000 kg én dit later nog eens of tweemaal te herhalen. Men kan verschillende kalkmeststoffen bezigen. Kluitkalk is wel goedkooper dan de tegenwoordig veel gebruikte in papieren zakken verpakte poederkalk, doch deze laatste kan men gemakkelijk regelmatig uitstrooien. Schuimaarde is zeer geschikt als het transport van de suikerfabrieken niet te duur wordt. Voorts worden ook in den handel gébracht bijproducten van de indus trie als Silicakalk, waar de kalk aan. kiezel'zuur ge bonden is wat eveneens voor een deel het geval is bij Kencica, dat ook nog enkele procenten kali bevat. Bij aankoop van kalkmeststoffen dient men bij het aangegeven percentage er op te letten hoe het gehalte wordt uitgedrukt. Men strooit de kalk liefst in den herfst en werkt ze dan behoorlijk in den grónd. 'bijv. licht onderploegen, ineggen of mét de cultivator .nwerken. DE RIJKSLANDBOUWCÜN SULENT VOOR ZEELAND. MOND- EN KLAUWZEER. Gedurende de week van 613 September 1936 kwa men geen gevallen van mond- en klauwzeer voor in Nederland. In de week van 13 tot en met 19 September j.l. werd in Zeeland en Westelijk Noord-Brabant geen mond- en klauwzeer geconstateerd. DERDE TENTOONSTELLING EN MARKT TE OOSTBURG. De regelingscommissie samengesteld met als voor zitter de Secretaris der gemeente Oostburg en verder bestuursleden van de verschillende Landbouworganisa ties in W. Z.-VI aan deren, Slagersvereeniging Oostburg en Omstreken, Bond van Veehandelaren Kring W. Z.-Vl., Fokcentrale voor W. Z.-Vl., Varkensstamboek en Geitenfokvereenigingen, besloot, gezien de gunstige re sultaten in beide voorgaande jaren, wederom op de laatste Woensdag in September, n.l. 30 September a.s., de 3e Tentoonstelling en Markt van Vetvee, Fokvee, Handelsvee, Varkens, Geiten en Schapen te organi- seeren. Dat deze dag aan een behoefte in de streek voldoet, kan men wel zien aan het aantal inschrijvingen, n.l. 285. De aangegeven collecties bestaan uit Vetvee 67 stuks rundvee en 8 inzendingen varkens, Fokvee 90 stuks, 61 stuks Handelsvee, 12 inzendingen Varkens, 37 Geiten en 10 inzendingen schapen. Het is algemeen bekend, dat W. Z.-Vl. een zeer goede veestapel heeft wat fokvee betreft, doch ook wat vetvee en handelsvee betreft mag dit gezien en verge leken worden met de beste streken in ons land. Ook de varkens, geiten en schapen mogen gezien worden. De Tentoonstelling en Markt wordt gehouden op de Zuidizandsche straat. Een ieder die gaarne een prima collectie dieren wil zien, zoowel vetvee, fokvee en handelsvee, kome dien dag naar Oostburg. Vraag 43. ONTSMETTING POOTGOED. Ik zou Zeeuwsche Blauwe zetpoters willen ontsmetten met Aretan tegen Rhizoctonia, maar daar ik geen kiembakken meer heb, wilde ik U vragen, wanneer ik ze op de dorschvloer laat drogen en dan inkuil, of dat niet hindert. G. te St. M. Antwoord,. De Plantenziektenkundige Dienst deelt ons mede, dat aardappelen, behandeld met Aretan tegen Rhizoctonia, mits ze goed droog zyn aan de kuil be waard kunnen worden. Het verdient echter aanbeveling de beschadigde en ontvelde knollen vooraf te verwijderen en de kuilen niet te dik te maken en voorloopig dun te dekken. Nog beter wordt het evenwel geacht de behandelde aardappelen in bakken te bewaren. Red. Vraag 44. TOEWIJZING OSSEN. Mij is een schets voor een os toegewezen. Mag ik hierop ook een vaars laten schetsen? D. te S. Antwoord. Op de door U bedoelde schets mag uit sluitend een os worden geschetst, welke door U als z.g. extra-reservekalf wordt aangehouden. Deze schets kan dus niet voor het schetsen van een vaarskalf worden gebruikt. RED. Vraag 45. SUBLIMAAT OF ARETAN? Ik wil mijn aardappelen ontsmetten tegen Rhizoc tonia, aan welk ontsmettingsmiddel geeft U de voor keur, Sublimaat of Aretan. B. te O. Antwoord. In het vorig no. van dit blad is een be richt van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen opgenomen over het ontsmetten van pootaard- appelen tegen Rhizoctonia. In dit bericht worden beide middelen genoemd, zonder de voorkeur te geven aan één der beide middelen. De temperatuur van het te gebruiken water mag in geen geval lager dan 5° C. zijn. De werkzaamheid der middelen mag dus op één lijn gesteld worden. De wijze van gebruiken of de kostprijs zou dan de doorslag kunnen geven. De kost prijs kan men als volgt berekenen, wanneer men te werk gaat zooals in bovenvermeld bericht is aange geven. Gaat men uit van 12 mud pootaardappelen dan heeft men daar voor noodig 210 gram Aretan h 4,75 per kg 0,9975 wanneer men Aretan koopt in kleine verpakking, koopt men groote verpakking dan kost dit ƒ0,94* of 8,3 tot 7,8 cent per mud. Maakt men gébruik van Sublimaat dan heeft voor het ontsmetten van 12 mud aardappelen Sublimaatpastilles a 1 gram noodig," koopt men di&e h. het groot dan bedraagt de prijs ongeveer 62* cent en- in het klein ƒ1 per 100 stuks, per mud bedragen de kosten dan 10 tot 16 cent. Voor het ontsmetten met sublimaat mag men geen metalen vaatwerk gebruiken. Aretan tast ijzer niet aan, zink echter wel. Het onde''dompelen der aard appelen in een Aretan-oplossing dient 20 tot 30 minu ten te duren, terwijl dit in Sublimaat iy2 uur duurt. Men moet er rekening mede houden dat zoowel Sublimaat als Aretan zeer giftige stoffen zijn. P. Vraag 46, TEELTPLAN 1937. Ts er reeds iets bekend over het teeltplan en de richtprijzen voor het oogstjaar 1937? In verband met het vaststellen van het zaaiplan is het toch wel zeer gewenscht, dat hierover spoedig nadere mededeelingen worden gedaan. 101 K. Antwoord. Reeds meermalen is er door den ge- organiseerden landbouw bij den Minister van Landbouw en Visscherij op aangedrongen om het teeltplan 1937 spoedig bekend te maken. Met den steller van boven staande vraag zijn we van oordeel, dat het dringend noodig is, dat de 'boer weet waar hij aan toe is. Slechts het volgende kan aangaande het teeltplan en de richtprijzen voor den oogst 1937 worden medege deeld. De uitzaai van koolzaad is vrij, terwijl de richt prijs een gulden per 100 kg hooger is gesteld als het vorige jaar. Ten aanzien van de tarwe staat het niet vast of de beperking van den uitzaai tot een derde van het bouwland ook voor 1937 gehandhaafd zal worden. Uiteraard heeft deze beperking in verband met den richtprijs van 9 per 100 kg geen praktische beteeke- nis. Volgens de toezegging van den Minister zal nog deze maand de tarwerichtprijs voor oogst 1937 békend worden gemaakt. Voor gerst en rogge is het vorige jaar bepaald, dat een richtprijs tusschen zeven en acht gulden per 100 kg voor drie jaren zal gelden, m.a.w. ook voor den oogst 1937. Over dè andere producten van het akkerbouwbedrijf kan nog niets met zekerheid worden medegedeeld. RED. OVERZICHT VEILINGEN. De redelijk goede uitkomsten in de fruitteelt van de laatste jaren, heeft velen verleid om een boomgaard aan te leggen. De naam fruittuin zou beter op zijn plaats zijn, omdat de laatste jaren dichte en zelfs zeer dichte beplantingen toegepast worden. Wanneer men echter van huis uit niet in de fruit- I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1936 | | pagina 5