NOORD-BRABANTSGHE M" VAN LANDBOUW LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN NOORD-BRABANT. KORTE BERICHTEN. Van de Centrale Organisatie der Z. L. M. en de Noord-Brabantsche Mij van Landbouw. PLOEGDEMONSTRATIE. Begunstigd door schitterend weer is op Woensdag 23 September onze ploegdemonstratie gehouden, welke een groot succes is geworden. Het aantal bezoekers overtrof verre de zevenhonderd. De deelnemende fir ma's zijn met interessant materiaal voor den dag ge komen, zoodat de bezoekers van de demonstratie zeer tevreden waren over het gebodene. Ook de inzendende firma's hadden geenerlei wijze tot klagen. Een verslag der demonstratie zal zoo spoedig mogelijk worden op gesteld en gepubliceerd. Mogen wij nu met dit kort be richt volstaan en constateeren, dat de regelingscommis sie op een welgeslaagde dag kan terugzien. DATUM AANHOUDING EXTRA RESERVEKALVEREN. De Stichting Landbouw Crisis-Organisatie voor Noord-Brabant brengt hiermede ter kennis van belang hebbenden, dat de datum voor het aanhouden van extra reservekalveren, welke oorspronkelijk werd vastgesteld tot 1 Jan. 1937, thans ingevolge een Ministerieel Be sluit veranderd is en is vastgesteld tot 15 December 1936. Het betreft hier de extra reservekalveren die krachtens Art. 15 van het Reglement Rundveeteelt- regeling 1936 aangehouden mogen worden en waarvan de betrokken veehouders in den loop der laatste maan den door middel van een kaart kennis hebben gekregen. Op deze kaart staat als laatste termijn vermeld „Van 1 November 1936>1 Januari 1937", waarachter in de tweede kolom, dus onder Art. 15, het aantal extra aan te houden reservekalveren is aangegeven. Voor deze termijn komt nu in de plaats „Van 1 November 1936 15 December 1936". iSpeciaal wordt er op gewezen, dat hier dus alleen sprake is van het aantal kalveren vermeld in de tweed,e kolom, onder Art. 15 en niet van het aantal hetwelk in de eerste kolom onder Art. 14 is vermeld. WIJZIGING GEWICHTSGRENZEN VARKENS. In verband met de op meerdere plaatsen heerschende varkenspest werden maatregelen genomen, opdat, waar noodig, het merken van biggen eenigen tijd uitgesteld kan worden. Deze maatregelen bestaan in het ver- hoogen van de gewichtsgrenzen. Tot nader bericht is n.l. het gewicht, boven hetwelk de biggen van het oormerk moeten zijn voorzien, ver hoogd van 10 op 30 kg, en is het gewicht, boven hetwelk de biggen worden gerekend tot de mestvarkens, ver hoogd van 25 op 40 kg. Bovenstaand geldt als een noodmaatregel, zoodat in streken, waar de toestand een normaal verloop van het merken der biggen toelaat, zulks ook kan geschieden. Bovendien zal de varkensfokker steeds kunnen vragen om zijn biggen reeds vroeger te merken. Zoodra het aan de varkenspest verbonden gevaar in genoegzame mate is afgenomen, zal tot het herstellen van de vroegere gewichtsgrenzen worden overgegaan. In de maand Augustus werden er in totaal 303 oudere slachtpaarden uitgevoerd, waarvan 244 naar Duitschland, naar Engeland 41, Zwitserland 15 en Bel gië 29. De aardappeloogst in Hongarije van dit jaar zal naar schatting 2.701 millioen kg bedragen. Het vorige jaar bedroeg deze door de ongunstige oogstresultaten in dit land slechts 1.392 millioen kg. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft de Commisie-Van Loon verzocht te willen bevorderen, dat haar rapport in den loop van de maand September aan hem wordt uitgebracht. Gedurende de week van 30 Aug. t/m 6 Sept. werden 70 runderen voor uitvoer gekeurd, te weten 68 voor België en 2 voor Duitschland. Men moet maiskolven niet te vroeg plukken, anders drogen ze te moeilijk. Wanneer Uw kool er thans niet frisch uitziet, doch slap neerhangt, zijn de wortels vermoedelijk aangetast door de zwam, welke de knolvoet veroorzaakt. De rot tende wortels besmetten den grond, dergelijke planten moeten derhalve worden verwijderd, anders zal een vol gend gewas in nog sterkere mate worden aangetast. Hooi, bestaande uit een mengsel van grassen en kla vers, is, wegens de kalkrijkdom van klavers, doeltref fender te achten dan klaverarm hooi, vooral voor melk koeien. Op initiatief van de rentmeester van het Staats domein te Klundert, Ir. Heijmeijer, zal op de gronden van het Staatsdomein Niervaart een betonnen warm- waterrooterij met een capaciteit van 12 gemet vlas per week worden gebouwd. De rijwielbelasting heeft in de maanden Juli en Augustus van dit jaar 7.310.172 opgebracht, tegen het vorig jaar in dezelfde maanden 7.315.042. Bij het inkuilen van wortelgewassen denke men er om, dat de grond zooveel mogelijk uit het voeder moet worden geweerd. Wanneer in de paardenmest haver voorkomt, is dit een bewijs, dat te veel haver aan de paarden is ge voederd. Te groote hoeveelheden haver kan het paard niet verteren. Hyacinthen op glas moeten eerst in het donker staan. Pas als de bloemknop al goed tusschen de bladeren is te zien zet men ze in het licht. De onderkant der bollen mag niet.met het water in aanmerking komen. Volgens de maandstatistiek uitgegeven door het Cen traal Bureau voor de Statistiek werden in Augustus 19.244 ton kleiaardappelen naar Argentinië en 2.170 ton naar Uruguay uitgevoerd. iHet Duitsche invoerrecht op aardappelpootgoed is van 14 Sept.30 Nov. verlaagd van 4 R.M. tot 2 R.M. per 100 kg. Eén der voornaamste factoren, welke het effect van een kalkbemesting bepalen, is de verdeeling door den grond. Gier heeft voedende waarde en bacteriewaarde; het eerste hangt af van de voeding der dieren en van de bewaring van de gier. De hooihandel in Friesland en Groningen is momen teel nog van weinig beteekenis. Een enkel partijtje wordt verkocht voor 20 per 1000 kg af boerderij. De banden van een luchtbandenwagen moeten steeds op spanning blijven, dit verhoogt de duurzaamheid van de banden. De 'gemiddelde opbrengst van de vlasoogst in Duitsch land. wordt geschat op 3570 kg vlasstroo en 770 kg lijn zaad per ha. Wil men komen tot een aanzienlijke verbetering van de bacteriologische toestand van de melk, dan zal spe ciaal aan de reiniging van het vaatwerk zeer veel aan dacht moeten worden besteed. Er moet voor gewaakt worden, dat nat ontsmet zaad niet opnieuw besmet wordt, wat o.a. kan plaats vinden indien men het ontsmette zaad stort in dezelfde zakken, waar uit het gekomen is. Waarschijnlijk brengen de dieren een zekere reserve aan vitaminen uit de weide mede voor de staltijd. Ook de wortels van de planten hebben lucht noodig en wel zuurstof om te ademen. Het regenwater heeft een groot aandeel in de luchtverplaatsing in den grond. De stalinrichting en de verpleging der dieren heeft groote invloed op de hoeveelheid onderhoudsvoer welke de dieren noodig hebben. Wanneer men andijvie wil bleeken, moet men ze op binden. Dit gaat heel goed met elastieke bandjes. Het landgoed de Dompt in de Peel is verkocht voor ruim 130.000. De koopers zijn van plan het land te verkavelen en hierop boerderijen te stichten. Tot nadere aankondiging zullen door het station van hét Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt wederom radionachtvorst'berichten worden bekend ge maakt op de golflengte 1420 M. en wel om 15.45 en 21 uur Amsterdamsche zomertijd. Volgens het jaarverslag van het Centraal Bureau van de veilingen in Nederland bedroeg de export van tuinbouwproducten in 1935 slechts 31 van die in 1929. Met betrekking tot Duitschland viel een vermin dering van 80 te constateeren. Naar het Handelsblad verneemt heeft Italië voor spoedige verscheping belangrijke hoeveelheden tarwe gekocht in Noord-Amerika, Joegoslavië en Bulgarije, terwijl in Argentinië mais is gekocht. KONINKLIJK NEDERL. LANDBOUW-COMITé. Kort Verslag van de vergadering der Eerste Afdeeling. Bij verhindering, als gevolg van familie-omstandig heden, van den Voorzitter den heer J. L. Nysingh te de Wijk, werd de op 16 en 17 September 1936 te 's-Gra- venhage gehouden vergadering der Eerste Afdeeling geleid door den onder-voorzitter, Ir. W. Oosterbaan te Tzummarum. Omtrent de in deze vergadering gedane mededeelin- gen en genomen besluiten valt het navolgende te ver melden. Verloving Prinses Juliana. Onder levendige instemming der vergadering memo reerde de Voorzitter de zoo belangrijke gebeurtenis van de verloving van onze kroonprinses, waarbij de hoop werd uitgesproken dat Haar een lang en gelukkig huwe lijksleven tot heil van ons volk moge zijn beschoren. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft schriftelijk zijn gelukwenschen aangeboden aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. Koninklijke onderscheidingen. Melding werd gemaakt van dé aan den- voorzitter, den heer J. L. Nysingh en aan het bestuurslid den heer Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, verleende hooge Koninklijke onderscheidingen, waarbij de vergadering van haar voldoening deed blijken. Recognitiën. Door een der aangesloten organisaties werd er op gewezen, dat voor het gebruik van een uitweg van een perceel land naar een met name genoemden rijksweg jaarlijks een z.g. damgeld moet worden opgebracht. Eenige jaren geleden bedroeg dit damgeld nog 0,25 k J 0,50, doch het is den laatsten tijd allengs opgevoerd tot 2,50 per dam. De bedoeling van het heffen dezer recognitie is om de eigendom van het Rijk vast te leg gen, zoodat voorkomen wordt dat de gebruiker den een of anderen tijd aanspraak maakt op den grond. Men begreep echter niet, waarom in dit geval niet kan worden volstaan met een verklaring van den ge bruiker van den dam of met een lage recognitie van 0,25 of 0,50 per dam. Het opvoeren van het bedrag der recognitie tot 2,50 waardoor deze het karakter krijgt van een jaarlijksch tolgeld of van een verkapte grondbelasting, werd dan ook onjuist geacht. Indien het in de bedoeling zou hebben gelegen een nieuwe bron van inkomsten te verkrijgen, valt het af te keuren dat dit middel werd aangegrepen. De vergadering ging met dit standpunt geheel ac- coord en besloot een onderzoek in te stéllen naar het voorkomen van dergelijke onbillijk te achten recognitie- verhoogingen in het werkgebied der andere aangesloten organisaties, met de bedoeling aan de hand van de uit kométen stappen te doen bij het Departement van Financiën ten gunste van een verlaging dezer recog- nitiën^tot haar oorspronkelijk peil. Land- en Tiimbouwcursussen. Medegedeeld werd, dat dóór den secretaris van de vergadering van Dag. Besturen der 3 C.L.O. een schrf ven zal worden gericht aan den Minister ^van Binnei landsche Zaken, aangaande het verschuldigd zijn in g saneerde gemeenten van een bedrag van 0,60 p avond per lokaal eener gemeenteschool, dat gebru wordt voor een land- of tuinbouwcursus. Deze maatregel dreigt een belemmerende invloed i te oefenen op het lager landbouwonderwijs, aangezi' de vereeniging, welke een cursus aanvraagt vaak ni over geldmiddelen beschikt, zoodat de cursus niet ka doorgaan. In verband met de jmidige moeilijke tijdi omstandigheden voor den landbouw is dit echter zee ongewenscht. De vergadering ging met het standpunt van de ven gadering van Dag. Besturen der 3 C.L.O. geheel accooW en besloot te dezer zake verdere stappen te doen. Denaturatievergoeding voor consumptie aardappelen JÊm De aandacht werd gevestigd op de toezegging van den betrokken Reg. Commissaris, dat half September aan belanghebbenden mededeeling zou worden gedaan omtrent de hoogte van de denaturatievergoeding voor consumptie-aardappelen. Met teleurstelling moest worden geconstateerd, dat een zoodanige bekendmaking tot nu toe achterwege is gebleven. Intusschen wachten de landbouwers in de zandstre ken met ongeduld op toestemming de aardappelen te mogen denatureeren, teneinde met het opvoederen aan varkens en rundvee te kunnen beginnen. Besloten werd de confessioneelé centrale landbouworganisaties voor te stellen in de e.v. bespreking met het College van Regeeringscommissarissen dit punt aan de orde te stellen. Boter voor leger en vloot. Mededeeling werd gedaan van .de afwijzende beschik king van de Ministers van Defensie a.i. en van Land bouw en Visscherij met betrekking tot het adres der 3 Centrale Landbouw-Organisaties, omtrent het be schikbaar stellen van boter tegen verlaagden prijs voor leger en vloot. Positie van het Landboiuverisisfoiid.s. Omtrent een door de Gr. L. M. ingediende nota om trent de positie van het Landbouwcrisisfonds werd uit voerig van gedachten gewisseld. In het brandpunt staat daarbij de vraag, of onze boerenstand van nu af aan zijn deel zal krijgen van de verbeterende wereldcon junctuur of dat hem dit zal worden onthouden, tot dat

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1936 | | pagina 3