NOORD-BRABANTSCHE MIJ VAN LANDBOUW Redactioneel Gedeelte Onze Ploegdemonstratie. ECONOMIE. KORTE BERICHTEN. DE GROOTE DAG NADERT. Nog slechts enkele dagen scheidden ons van Woensdag 23 September, d,e dag, waarop onze groote ploegd,eimonstratie (wordt ge houden. Natuurlijk heeft ieder zich voor dien dag vrijgemaakt uit zijn d,agelyksch Werk, om tegenwoordig te zyn bij deze belangwekkend,© demonstratie. Voor een prima Iregeling is gezorgd. Een ruim par keerterrein voor auto's en fietsen is aanwezig, alsmede een flinke consumptie-tent op het d1emonstratieterrein, waar men tegen matige prijzen iets kan gebruiken. Aan d,e deelneming ontbreekt niets meer. Alle deel nemers doen hun best, zoo /volledig (mogelijk toegerust, him ploegen te toonen. Mocht de demonstratie door slechte weersomstandig heden niet kunnen doorgaan, dan zal dit Dinsdagavond d|Oor het Algemeen Nederlandsch, Persbureau bij de uit zending d,er nieuwsberichten per radio (worden bekend gemaakt. Grypt deze gelegenheid aan, om een uitgebreid over zicht ,te verkrijgen van wat er 'op het gebied van ploeg- constructie (wordt geboden. Zoo'n gelegenheid krijgt men maar eens in de tien jaar. DUS WOENSDAG ALLEN NAAR KLUNDERT VOOR EEN BEZOEK AAN DE GROOTSTE DEMON STRATIE VAN 1936. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Noord-tBrabantsche Maatschappij van Landbouw, gehouden op Vrijdag 11 September 1936 te Breda. De vergadering staat onder leiding van den heer P. M. Sneep te Dinteloord. O.m. komen de volgende punten in bespreking: Coloradokever. Met instemming wordt kennis genomen van een verzoek der G. L. O.'s aan den Minister van Landbouw, om maatregelen te nemen, waardoor voorkomen worde, dat Engeland zijn grenzen sluit voor de producten van onzen land- en tuinbouw, wegens het gevaar dat de invoer van Belgische producten in ons land besmetting van den Coloradokever meebrengt. Zelfs al is de Colo radokever hier te lande nog niet voorgekomen, toch zou onze uitvoer al de nadeelen kunnen ondervinden van het optreden van dit insect in België. Boter voor leger en vloot. De Landbouworganisaties verzochten den Minister het gebruik van boter bij onze land- en zeemacht te bevorderen. De Minister heeft aan dit verzoek geen gehoor gegeven en heeft bericht, dat hiertegen het be zwaar bestaat, dat een precedent geschapen wordt, waarvan de gevolgen moeilijk zouden zijn te overzien. Meerdere belanghebbende groepen zouden op eenzelfde verstrekking aanspraak kunnen gaan maken. Het Bestuur nam met leedwezen kennis van deze weigering en haar argumentatie. Steun schapenhouderij. De schapenhouderij op Texel wordt uit het Land bouwcrisisfonds gesteund met ƒ30.000,omdat deze fokkerij hier hoofdbedrijf is. De Landbouworganisaties hebben er echter den Minister op gewezen, dat ook in andere provincies schapenhouders zijn, wier hoofd bedrijf is het houden van z.g. kuddeschapen. Deze be drijven worden niet gesteund, hoewel zij naar het inzicht der Organisaties wel recht op steun hebben. Thans wordt een onderzoek ingesteld naar het aantal dezer bedrijven in onze provincies. Gelden melkcommissie. Een onderzoek werd ingesteld naar de mogelijkheid de gelden, indertijd door de Brabantsche Melkcommis sie van de melkveehouders geïnd, te doen terugbetalen aan diegenen, welke deze gelden hebben gestort. Van het K.N.L.C. werd bericht ontvangen, dat tegen een dergelijke teruggave der gelden geen bezwaar zou be staan. Hiervan is thans mededeeling gedaan aan de Brabantsche Melkcommissie, met verzoek de betreffen de gelden aan de storters terug te betalen. Aansluiting aan waterleiding van afgelegen boerderijen. In het voorjaar werd een onderzoek ingesteld naar de kosten van aansluiting bij de waterleiding voor afgelegen boerderijen. In verband daarmede werd ge tracht de toezegging te verkrijgen, dat voor het te verwerken arbeidsloon bij dien aanleg van leidingen, subsidie zou worden gegeven uit het Werkloosheids fonds. Totnogtoe was daarop geen beslissing gekregen. De Inspecteur der Werkverschaffing te Breda heeft terzake nog eens bij den Minister op afdoening dezer aanvraag aangedrongen. Denaturatie consumptie-aardappelen. Het wordt door het Bestuur gewenscht geacht, dat het volgend jaar reeds vanaf Augustus de mogelijkheid tot denatureeren van consumptie-aardappelen wordt opengesteld. Hierdoor zal kunnen worden voorkomen, dat aardappelen tegen te lage prijs worden verkocht. In ieder geval zal men dan een prijs kunnen verlangen van denaturatie-toeslag plus voerwaarde. Het is niet waarschijnlijk, dat reeds in Augustus dan aardappelen zouden worden gedenatureerd, men dient deze maat regel evenwel te beschouwen als een preventieve, om de prijs der consumptie-aardappelen voor inzinking te behoeden. Bij de bevoegde instanties zal op totstand koming van een dergelijke maatregel voor het volgend jaar worden aangedrongen. Het is gebleken, dat aan het stelsel van een heffing van 0,30 per 100 kg voor vroege aardappelen, welke heffing aan de veiling moest worden voldaan, zeer groote bezwaren vast zitten. De mogelijkheid tot knoeierij was dezen zomer zoo groot, dat zeer groote partijen vroege aardappelen zijn verhandeld, zonder dat daarvan een heffing was betaald. Door het gebrekkige van deze maatregel zijn juist de goedwillende telers de dupe geworden, omdat de knoeiers meer voor hun pro duct konden maken dan diegenen, welke zich aan de voorschriften hielden. Deze toestand acht het Dage lijksch Bestuur voor het vervolg onhoudbaar. Het Bestuur meent, dat het veel beter is, deze heffing per 100 kg te vervangen door een heffing iper ha. Waar van controle op de afgeleverde hoeveelheid niet veel komt, zou de controle voor een heffing per ha eenvou diger kunnen zijn. De aandacht der gezaghebbende kringen zal voor deze verbetering worden gevraagd. Na behandeling van enkele minder belangrijke onder werpen wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. In Duitschland zijn in den landbouw werkzaam 29 pet. en in Engeland 7 pet. van alle werkenden. Volgens Handelsberichten bedroeg de tabakoogst in Duitschland verleden jaar 33.995.105 kg, wat overeen komt met een opbrengst van 2675 kg per ha. 'Het regelmatig afmaaien of afgrazen en een stij gende stikstofbemesting verminderd de hoeveelheid witte klaver in een weidezode. BEDRIJFSRAAD VOOR HET LANDBOUWBEDRIJF IN OOSTELIJK ZEEUWSCH-VLA ANDEREN. De bedrijfsraad voor het landbouwbedrijf in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft den Minister van Sociale Zaken verzocht geen werkloozen uit Vlissingen en Middel burg te werk te stellen bij het waterschap Hulster- en Axeler Ambacht, zoolang in Zeeuwsch-Vlaanderen nog een groot aantal werklooze landarbeiders bij de orga nen der arbeidsbemiddeling staat ingeschreven. Voorts heeft deze bedrijfsraad de gemeentebesturen, in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen verzocht werkobjec- ten te willen aanwijzen, daar de bedrijfsraad zich tot taak heeft gesteld om mede te werken aan de bestrij ding der werkloosheid in Oostel. Zeeuwsch-Vlaanderen. Te Rome schijnt een landbouwkundige Damico een middel gevonden te hebben voor de bestrijding van roest in het koren. Proefnemingen, welke dezen zomer op verschillende boerderijen in den omtrek van Rome zijn genomen, zouden zeer bevredigende resultaten hebben opgeleverd. Bootgqed, afkomstig van een te velde goedgekeurd perceel, doch afgeleverd zonder certificaat, geeft geen enkele waarborg voor de gezondheidstoestand van dat pootgoed. Het is dit jaar gebleken, dat lupinen- en vooral de zoete lupinen aangetast kunnen worden door een virusziekte, welke is gekenmerkt door kleine kroezige blaadjes in den top, afhangende, dorre onderste bla deren en bruine vlekken op de bladstelen, stengels en wortelhals. Geen korrel zaaizaad worde dit jaar onontsmet uit gezaaid, dus ook niet van te velde en op partij goed gekeurd graan. In de laatste helft van September zaait men kool- planten om in de bak te laten overwinteren. Om met Kerstmis bloeiende tulpen te hebben, moet men nu de bollen in potten zetten. Tot half Novem ber zet men de potten circa 20 cm onder den grond, de bollen vormen dan reeds flinke spruiten. Daarna zet men de potten op een warme lichte plaats. Het is nu de tijd de bijen hun wintervoorraad te geven, zorg er voor, dat de bijen niet verdrinken in de suikeroplossing. Laat de luis in de kool niet rustig zitten, doch spuit met Derris. Verklein het vlieggat van Uw bijenkorven en kasten, om rooverij tegen te gaan. Volgens officieele mededeeling van het commissa riaat van Landbouw van de Sowjet-Unie is reeds 81 pet. of 71.777.000 ha van den graanoogst in Rusland gemaaid, terwijl van 49.321.000 ha het graan reeds ge dorschen is. De opbrengst zou zeer gunstig zijn. Vanwege de Crisispachtwet werden door de kanton gerechten in ons land in het tweede kwartaal van dit jaar nog 27 onafgedane- en 94 nieuwe verzoekschriften behandeld. Ongeveer 20 pet. van alle in Nederland geproduceer de melk is consumptiemelk. Het verdient aanbeveling aan jonge paarden voor- loopig een voorbeslag te geven, daar de wand van de voorhoeven minder sterk is dan van de achterhoeven. Voor alle erwten, die op de boerderij worden gede natureerd, onverschillig van welke kwaliteit ze zijn, wordt een denaturatie^vergoeding gegeven zooals is vastgesteld voor de laagste klasse erwten. In de Belgische provincie Limburg werden in begin Juni 5931 ha rogge door vorst beschadigd, waarvan 4230 ha voor 100 pet. De smetstof van varkenspest bevindt zich in het ge- heele zieke varkensiichaam, maar voornamelijk in de uitwerpselen en in het bloed. Reeds verscheidene weken worden van de Zeeuwsche eilanden consumptie-aardappelen verscheept met be stemming naar Zuid-Amerika. Druiven, welke gekoeld zullen worden, mogen kort voor het oogsten niet meer geknipt worden. Wilma-tarwe, een Engelsche selectie uit de Wilhel- mina, heeft dit jaar op het I. v. P. te Wageningen een zeer goeden indruk gemaakt. In het a.s. seizoen zullen op meerdere plaatsen in ons land met dit nieuwe ras proeven worden genomen. Het voederen van eiwitrijk kuilvoei aan het vee moet gepaard gaan met een in evenredigheid voldoende minerale voeding. Het aantal in den landbouw werkenden bedraagt in ons land, volgens de laatste beroepstellingen, 24 pet. van alle werkenden, tegenover 39 pet. in de industrie, 23 pet. in handel en transport en 17 pet. in overige beroepen. IS DE TEGENWOORDIGE STEUNMAATREGEL TEN BEHOEVE VAN DE AARDAPPELEN IN HET BELANG VAN DE TELER VAN CONSUMPTIE AARDAPPELEN Voor den oogst voor het jaar 1935 is gebroken met het systeem waarbij een heffing werd gelegd voor namelijk op die aardappelen welke voor de consump tie werden verkocht. 'Hoewel we overtuigd zijn van de moeilijkheden die zich bij de uitvoering van het systeem van een heffing op het vervoer hebben voorgedaan, zoo meenen we toch dat dit stelsel voor de telers van 'con sumptie-aardappelen vrij wat beter was dan het tegen woordige stelsel van een z.g. heffing bij de bron Voor ;1936 is evenals voor 1935 de regeling getrof fen, dat het telen van aardappelen (vroege en fabrieks aardappelen buiten beschouwing gelaten) slechts zou worden toegestaan indien men in het bezit was van een teeltvergunning. Voor het verkrijgen van een dergeliike teeltvergunning was een teeltheffing van 30 per toe gewezen ha verschuldigd, met dien verstande, dat voor kleine oppervlakten aardappelen hiervan werd afge weken. Voor het bebouwen van 10 are of minder aard appelen was n.l. geen teeltheffing verschuldigd, terwijl bij een toegewezen oppervlakte van 50 are geen teelt heffing betaald moest worden over 20 are, indien de gevraagde oppervlakte ligt op anderen grond dan leigrond en 10 are indien de aangevraagde opper vlakte op kleigrond lag. Voor elke oppervlakte, grooter dan 50 aren was over de volledige oppervlakte teelthef- ring verschuldigd. Volgens het laatst verschenen driemaandelijksch verslag van de landbouwcrisismaatregelen werd de maximum oppervlakte die met aardappelen beteeld zou mogen worden vastgesteld op 100.000 ha. Op het 6 O-?-? u de maand Februari was een oppervlakte verdeeld aanSevraagd, als volgt over de provincie Groningen 2.185.80 ha (Friesland 9.945.41 Drenthe 6.981.63 Overijssel '5.845.14 Gelderland 6.789.59 Utrecht 363.26 Noord-Holland 3.619.85 Zuid-Holland 10.492.18 12.870.93 Noord-Brabant 13.471 Limburg ö'302!38 Uit deze cijfers blijkt wel, hetgeen overigens ge noegzaam bekend is, welk een belangrijke plaats de provincie Zeeland onder de aardappelverbouwende pro vincies inneemt. Vanzelfsprekend staan tegenover de plichten als het betalen van 30 teeltheffing per ha ook rechten, n.l. in den vorm van een denaturatietoeslag. Voor de eigen lijke consumptie-aardappelen van kleigronden, die men ingedeeld heeft in rubriek A, werd van 1 Februari t/m 15 Juli 1936, mits deze aan consumptie-eischen voldeden, een denaturatietoeslag van ƒ1,50 per 100 kg uitbetaald, terwijl men voor de aardappelen van groep B, waartoe o.m. alle zandaardappelen behoorden, voor partijen, die aan veevoedereischen voldeden en niet kleiner dan een doorsneemaat van 35 mm, een dena turatietoeslag had vastgesteld van 0,70 per 100 kg voor zoover deze aardappelen in het tijdvak van 23 September 1935 t/m 30 November werden gedenatu reerd. Voor aardappelen, gedenatureerd in de periode 1 December 1935 t/m 29 Februari 1936 werd 0,80 en van ,1 Maart t/m 15 Juli 0,90 per 100 kg denaturatie- steun gegeven. Hoe zal men de denaturatiesteun vaststellen voor de aardappelen van oogst 1936? Ondanks het feit dat de telers de 30 per ha reeds betaald hebben of deze zul len moeten betalen en ondanks het feit, dat de georga niseerde landbouw heeft aangedrongen op een tijdige bekendmaking van den denaturatietoeslag, wat naar wij meenen is toegezegd, is tot op heden nog niets bekend gemaakt. De aardappelmarkt is echter op het oogenblik niet zoodanig, dat het in het geheel niet noo- dig is de denutaratietoeslag bekend te maken. Hoe de denaturatietoeslag ook zal zijn, het is vol gens onze meening dringend noodig, dat deze voor de eigenlijke consumptie-aardappelen hooger wordt ge steld dan in het afgeloopen jaar. Het gaat bij ons niet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1936 | | pagina 3