.Redactioneel Gedeelte VEREENIGINGSWEZEN. ECONOMIE. Steunregeling vlas. Het Dagelijksch Bestuur heeft er bij den Minister van Landbouw en Visscherij op aan gedrongen om voor de steunregeling van het vlas oogst 1956 een afzonderlijke teelt- en repelpremie vast te stellen ter bevordering van de werkgelegenheid op de bedrijven. Landbouwcrisis wetgeving. Het Dagelijksch Bestuur heeft zijn ontstemming geuit over het beschikbaar stel len van het Landbouwcrisisfonds van 20.000 voor premies te betalen op het sloopen van opgelegde vis- schersvaartuigen. Veeafzet. Het Dagelijksch Bestuur heeft het Land bouw-Comité verzocht krachtige pogingen aan te wen den bij de regeering om te komen tot een vermeerderde afzet van vleesch, o.a. door het verstrekken van vleesch in natura aan behoeftigen en werkloozen. Reinigen afvalwater. In "Verband met de voorstellen tot wijziging van eenige bepalingen der Hinderwet handhaafde het Dagelijksch Bestuur zijn standpunt, dat de landbouw-industriën geen meerdere lasten mogen worden opgelegd door het reinigen van afvalwater voor deze industriën verplichtend te stellen. Tuinbouwaangelegonheden. Het Dagelijksch Bestuur heeft een drie-tal voorstellen van de Tuinbouwcommis- sie der Z. L. M. met betrekking tot de teelt en steun regeling voor aardbeien en bessen met gunstig advies doorgezonden aan het Landbouw-Comité en het Col lege van Regeeringscommissarissen. Toewijzing kalveren en biggenmerken. In verband met de verlaging van de richtprijs voor de tarwe en de vermindering van den gemiddelden toeslag per ha vlas heeft het Dagelijksch Bestuur er bij het Land bouw-Comité op aangedrongen te bevorderen dat de verminderde toewijzing van kalveren, varkens boven de 25 kg en biggenmerken, voor die bedrijven, welke een zekere oppervlakte gesteunde gewassen verbou wen, komt te vervallen. Bestrijding Coloradokever. Op een desbetreffend ver zoek van den Plantenziektenkundigen Dienst heeft het Dagelijksch Bestuur toegezegd bij een eventueele in vasie van den Coloradokever medewerking te ver- leenen. Tarwelevering. In verband met den ongewenschten toestand betreffende de tarwelevering zooals in 1935 het geval was, heeft het Dagelijksch Bestuur de .be voegde instanties verzocht voor het jaar 1936 de stan daardmonsters voor Zeeland zoodanig te doen samen stellen, dat het niet meer kan voorkomen, dat partijen van zeer goede kwaliteit door een geringe afwijking van de standaardmonsters in korrelvorm, kleur of an derszins eenige klassen lager worden getaxeerd. Keisbelasting. Het Dagelijksch Bestuur heeft een adres verzonden aan den Minister van Financiën waar in gewezen werd op de nadeelen welke zullen voort vloeien bij invoering van het ontwerp-reisbelasting, in zonderheid voor de bewoners van Zeeuwsch-Vlaan- deren. Uitvoer consumptie-aardappelen. In verband met de uitvoer van consumptie-aardappelen naar België heeft het Dagelijksch Bestuur zich tot de Akkerbouw-Centrale gewend met het verzoek met ingang van 1 April 1936 deze uitvoer toe te staan voor de maat van 40 mm en opwaarts, aangezien daartegen dan geen bezwaar meer bestaat van de zijde der pootgoedtelers. Afzet vroege Eigenheimers. Het Dagelijksch Bestuur heeft het Landbouw-Comité verzocht er bij den Regee- ringscommissaris voor den Tuinbouw op aan te drin gen, dat voor 1936 een regeling wordt getroffen, dat vervroegde Eigenheimers belangrijk vroeger kunnen worden afgezet dan in 1934 en 1Ö35. Korting steunbedragen. Het Dagelijksch Bestuur heeft tot den Minister van Sociale Zaken het verzoek gericht de korting, welke in sommige gemeenten be staat, op de steunuitkeering aan werklooze landarbei ders die grond in gebruik hebben van ƒ1,per ge met grond, niet van toepassing te verklaren voor grond gebruikers die niet meer dan 1 gemet bebouwen. Weiden van hengsten. Op een ingekomen verzoek van een der gemeenteraden betreffende een wijziging van de gemeenteverordening over het weiden van hengsten heeft het Dagelijksch Bestuur geadviseerd dat een goede afsluiting van perceelen gewenscht is doch dat het weiden van hengsten tot eiken leeftijd mogelijk moet zijn, daar dit in verband met de 'lichaamsontwikkeling noodig is. Exportslagerij te Sluis. Op een verzoek dat de Z. L. M. eertijds tot den Minister van Lanidbouw en Visscherij heeft gericht om de exportslagerij te Sluis weer in bedrijf te doen stellen werd afwijzend beschikt. Aangezien het voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen een landbouwbelang moet worden geacht, dat aan deze in richting weer slachtingen kunnen worden verricht, heeft het Dagelijksch Bestuur alsnog pogingen in het werk gesteld om dit besluit te doen wijzigen. Secretariaat. Het Secretariaat was wederom zeer belast in verband met de vele werkzaamheden die de landbouwcrisismaatregelen vergden. In verband met eene aanstelling bij het bedrijfsconsulentschap voor Zeeland werd aan den heer C. den Engelsen, op diens verzoek, eervol ontslag verleend, die op 15 October 1935 de Z. L. M. verliet. De Secretaris hield in en buiten de provincie ver schillende besprekingen met betrekking tot de genomen of nog te nemen Regeeringsmaatregelen. Vele adviezen, zoowel mondeling als schriftelijk werden aan de leden verstrekt. In het verslagjaar werden op een 8-tal plaatsen groote kringvergaderingen gehouden waar verschillende onderwerpen de crisismaatregelen betreffende, werden ingeleid. Deze vergaderingen waren in alle kringen goed bezocht, waaruit bleek, dat allerwege in de pro vincie met de Z. L. M. wordt medegeleefd. In den winter 1935/36 werden vanwege het Secreta riaat, alsmede door het Boekhoudbureau der Z. L. M. op ,de afdeelingsvergaderingen vele lezingen gehouden over verschillende onderwerpen. Bijzondere instellingen der Z. L. M. Centraal Zeeuwsch Pachtbureau. In 1935 werd 1 schatting van landerijen verricht. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar het verslag van de C. Z. P. Rechtskundig Bureau. Het aantal leden bedraagt thans 60, het aantal donateurs 2. Daar behoefte wordt gevoeld om de werkwijze van het Rechtskundig Bureau meer aan te passen aan de veranderde tijdsomstandigheden wordt een wijziging van de statuten in dit Bureau voorbereid, welke thans bij het gereedmaken van het verslag evenwel nog niet geheel gereed is. Boekhoudbureau. De groei van dit Bureau had ook weer dit jaar voortgang. Het telt thans 400 deel nemers. Steeds meer gaan velen begrijpen dat een goede bedrijfsvoering zonder een goede boekhouding niet wel mogelijk is. Als we daarop letten is ons aantal deelnemers voor onze provincie nog zeer gering. Nog altijd zijn er velen die er geen voldoende boek houding op na houden, veelal tot groote schade van zichzelf, maar vaak ook tot nadeel van anderen. Weer anderen zijn bij particuliere bureaux aan gesloten. We zeggen geen enkel woord in het nadeel der bona fide bureaux, maar beweren stellig dat onze leden niet daar, maar bij het Bureau hunner eigen organisatie behooren. We hopen dat in het komende jaar weer velen zich bij ons bureau zullen aansluiten. Alleen in een hechte organisatie ligt kracht, groote kracht. Accountantsdienst. Deze afdeeling is pas in 1935 in het leven geroepen, ur2t het doel als controle-instelling te dienen voor allerlei vereenigingen op het gebied van land- en tuinbouw in' den ruimsten zin. Reeds in ons vorige verslag spraken wij over de groei der afdeeling Controle. Deze is thans tot een geheel zelfstandige afdeeling uitgegroeid. In het afgeloopen Jaar is de Coöp. Landbouwvereeni- ging „Noord-Beyeland" aangesloten. Hoewei nog een jonge afdeeling, mag toch reeds van een flinke ontwikkeling worden gesproken. Laten.alle vereenigingen op land- en tuinbouwgeb&d die op eenigerlei wijze controle of voorlichting beh» d- ven, zich bij onze afdeeling Accountantsdienst aaxg sluiten. Evenals die van het Boekhoudbureau zijn ook tarieven van de Accountantsdienst in het belang onzer leden zeer billijk gesteld. YVerktuigencomjmjssie. De Werktuigencommissie vergaderde in het afgeloopen jaar 3 keer en verstrekte verschillende adviezen betreffende de aankoop van landbouwmachines of toepassing van nieuwe werk methoden. Van de verschillede demonstraties die zij in de provincie heeft gehouden noemen wij o.a. de navol gende 29 Mei 1935: Demonstratie met een motorwied- machine op één der bedrijven van de N.V. Bathpolders te Rilland; 16 Juli 1935: Demonstratie met een z.g. aardappel- lichter in de Wilhelminapolder te Wilhelminadorp. Voorts zijn op een 8-tal demonstraties gehouden met het schoonmaken van drainreeksen zonder deze op te graven en wel te: Krabbendijke, Nieuw- en St. Joos- land, Zierikzee, Baarland, Tholen, Zuidzande, Axel en Ossenisse. 15 Mei 1936. Demonstratie met wiedmachines in de Wilhelminapolder te Wilhelminadorp. Met een 5-tal mot.orwiedmachines en een 4-tal paarden-wiedmachines werd aan de demonstratie deelgenomen. Voorts had op 8 Mei een beproeving plaats met eenige nieuwe soorten eggen, welke in Zeeland weinig worden gebruikt. De commissie heeft hierover een verslag doen verschijnen dat in het Zeeuwsch Landbouwblad werd opgenomen. De samenstelling der commissie onderging de navol gende wijziging: De heer W. L. Klompe te Tholen en H. C. Begheijn te St. Jansteen vroegen ontslag als lid der commissie, het welk op eervolle wijze werd verleend. In de vacatures werden resp. benoemd de heeren J. A. Stols te St. Philipsland en Corn, de Feijter te Boschkapelle. Als Voorzitter werd benoemd de heer L. Kranenburg, lid der commissie. Veevoederbureau der Z. L. M. Door het Veevoeder bureau der Z. L. M. werd, onder leiding van den heer Zwagerman, op Schouwen en Duiveland een onderzoek betreffende de meest doelmatige veevoeding voltooid. Een 25-tal bedrijven verleenden hieraan medewerking. Vooral werd de vraag onderzocht op welke wijze de afvalproducten van het Zeeuwsche akkerbouwbedrijf tot waarde konden worden gebracht aan een beperkte veestapel. De assistent-secretaris verleende bij dit onderzoek medewerking. Almanak. Een Zeeuwsche uitgaaf van 'den Dr. Sta- rings Almanak werd voor de leden beschikbaar gesteld voor den prijs van 75 cent per exemplaar. Het is ge bleken, dat de uitgave van dit practische zakboek voor den land- en tuinbouwer wordt gewaardeerd. De geheele oplaag ter grootte van 750 stuks was spoedig geheel uitverkocht, zoodat sommigen die te laat be stelden moesten worden teleurgesteld. Zeeuwsch Landbouwblad. Het besluit dat het Dage lijksch Bestuur eertijds heeft genomen om het Zeeuwsch Landbouwblad officieel orgaan der Maatschappij aan alle leden gratis toe te zenden heeft het contact, dat met de leden wordt onderhouden, aanmerkelijk ver stevigd. In het officieel orgaan werden geregeld de crisis- mededeelingen benevens andere berichten der Maat schappij meer in het bijzonder betreffend, opgenomen. Aan dc gewone rubrieken werd opnieuw de grootste zorg besteed,,f terwijl zooveel mogelijk werd getracht het blad actueel te (^oen zijn. De verzorging van het officieel orgaan kost aan de Redactie zeer veel tijd. Enkele nieuwë medewerkers traden toe, die speciale rubrieken verzorgden. V/ij willen (f?r hierbij nog eens nadrukkelijk op wijzen dat het van het grootste belang meet worden geacht dat de leden geregeld kennis nemen van den inhoud van het officieel orgaan. Vooral thans nu zoovele maatregelen van Overheidswege worden genomen, kan men belrngrijke schade lijden wanneer men door het niet lezen onvoldoende of in het geheel niet van deze maatregelen op 'de hoogte is. Land- en tuinbouwonderwijs. In het cursusjaar 1935 1936 werden 13 algemeene landbouwcursussen gegeven, n.l. te Axel (*10); rcede (16); 's-Gravenpolder (15); Hoek (13); Ierseke (16); Kortgene (15); Koudekerke (251; Nieuwerkerk (36); O. en W. Souburg (19); St. Annaland (25); St. Maartensdijk (15); Stavenisse (14); IJzendijke (18). Algemeene tuinbouwcursussen werden er gegeven, n.l. te Axel (12); Hoedekenskerke (13); Kapelle- Biezelinge (h7); Koudekerke (10); Kruiningen (10); Midds^urg (17); Oudelande (9); Waarde (21). Cursussen vcor volwassenen werden er 3 gegeven n.l. te Kwadendamme (19); Ter Neuzen (12) en Waarde (14). Te Axel (10) en Zierikzee (12) werd het eerste ge deelte van een hoefbeslagcursus gegeven. De tusschen haagjes geplaatst getallen geven het aantal leerlingen aan. Cursussen in paardenkennis werden niet gegeven. Ernstig geven wij den land- en tuinbouwers in onze provincie in overweging hun zonen deze nuttige cur sussen te doen volgen. Toont de goedkoope gelegen heid die het Rijk biedt tot het volgen dezer cursussen te waardeeren, door te zorgen dat iedere land- en tuin- bouwonderwijzer met minstens een cursus is bezet. Voorts dienen zij, die hiertoe in staat zijn, te zorgen, dat de lagere land- en tuinbouwscholen en de Rijks- landbouwwinterscholen een maximum-aantal leerlingen krijgen. Voldoende theoretisch onderlegd zijn is een allereerste noodzaak. (Wordt vervolgd.) 'l> j NEI>ERLANDSCH L ANDHUISHOUDKUNDIG CONGRES. Het 88ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Con gres zal op 27 en 28 Augustus a.s. in de Schouwburg zaal van de Vereeniging „Groote Sociëteit" te Enschedé worden gehouden. De navolgende vraagpunten zullen op dit Congres worden ingeleid: 1. De sociale be teekenis en de tegenwoordige positie van het kleine landbouwbedrijf. Inleider: Dr. Ir. J. 'H. F. Deckers, Rijkslandibonwcon- sulent te St. Oedenrode. 12. Tewerkstelling van kleine boeren in eigen bedrijf. Inleider: Ir. J. Nysingh, Rentmeester der Domeinen te Zwolle. 3. Wat kan worden gedaan om den export van eieren en pluimvee te bevorderen? Inleider: de heer F. H. Robers, Directeur der Ooste lijke Pluimvee coöperatie te Enschedé. 4. iHet oröeningsvraagstuk. Inleider: Prof. H. A. Kaag, Hoogleeraar aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg. 5. iHoe staat de Landbouw tegenover het ordenings vraagstuk Inleider: Ir. T. P. Huisman, Secretaris, van de Hol- landsdhe Mij. van Landbouw te 's Gravenhage. 6. Kan op de kosten der sociale verzekering worden bezuinigd Inleider: Jhr. Mr. R. A. van 'Holthe tot Echten, se cretaris van de coöperatieve Vereeniging „Centraal Beheer" te 's Gravenhage. N EDERLANDSCHE LANDBOUW-HANDELSKAMER Invoerbepalingen Nederlandsehe Poo taa r dap pel en In het „Journal Officie!' van 3 Juli 1936 is een kennisgeving aan de importeurs verschenen betref fende den invoer in Frankrijk en Algerië van Neder landsehe pootaardappelen. Ingevolge deze kennis geving zullen vooraan de volgende nieuwe voorschrif ten in acht moeten worden genomen. De aanvragen om invoervergunningen voor pootgoed uit Nederland, welke als voorheen in viervoud moeten worden opgemaakt en in de eerste plaats gezonden .aan de betrokken Directeurs des Services agricoles, zullen op een zoodanigen datum aan deze functionarissen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1936 | | pagina 4