NOORD-BRABANTSCHE MIJ VAN LANDBOUW V 1 Keuringsdienst NOORD-BRABANT. VLASDAG VOOR NOORD-BRAR/V NT TE OUDENBOSCl^l 1 JAARVERSLAG 1935. ian ge- zal uid. in "be nde als het iw- Leer de >rdt ,50, elt- oor c te den >rijs sins in het Gebouw „Fidei et Arti" op Dinsdag 21 Juli 1936, 's nam. 2'/2 uur ((Zomertijd). Agenda 1. 2. 936 LOU- be- root c.a. het iven zet- ^ave den, i; i; a. vol- ian- :ast. eeft ngs- Opening. Voordracht van den heer Dr. J. C. Dorst, Con sulent voor de Plantenveredeling der Friesche Mij van Landbouw te Leeuwarden, ovvr: „Vlas- vereöeling". Voordracht van den heer Ir. J. Siebenga, Secre taris van den Nederlandschen Algemeenen Keu ringsdienst te Wageningen over: „Keuring en export van lijnzaad". Voordracht van den heer K. Onrust, Ambtenaar le klasse van den Plantenziektenkundigen Dienst te Oudenbosch: over: „Belangrijke vlasziekten". Voor belangstellenden is de toegang vrij» Het Bestuur van den Keuringsdienst „Noord-Brabant", R. W. JANSEN, Voorzitter. C. G. DE JONG Secretaris. 4. KORTE BERICHTEN. per- ruik 1 is. land roeg de van met iode het tten op- s de g- ddel itoe- op- i m- - en aad- 1934 voor Ten- even fa- dan r dit ,ard- last. ge- En- ge- r de raar- L.250 ;chts ings- jrige om-, lene- om.) I (Vervolg van pag. 2.) U1 0 In de aardappelen welke afgevroren zijn geweest treedt thans primair ziekte op. In de Industrie is dit voornamelijk bladrol, terwijl in de Eigenheimers vrij veel primair topbont optreedt. Men zoekt nog steeds naar een iepensoort, welke resistent is tegen de aantasting van dé gevreesde iepen-spintkever. Dikwijls maaien van grasland bevordert de ontwik keling van bovengras en van onkruid en geeft op brengsten aan gras of hooi met naar verhouding een laag eiwitgehalte. Op een normaal landbouwbedrijf in Zeeland maakt een werkpaard, volgens voorloopige onderzoekingen, gemiddeld 10001200 werkuren per jaar. De voederwaarde van lucerne is sterk afhankelijk van het groeistaldium waarin het gewas is «g^r^aaiw* Om de hoogste voederwaarde van een ha 'ïucerne tè verkrijgen, dient men tegen of bij het begin van den bloei te maaien. De derde snede dient tijdens de bloei te worden gemaaid. Stuifbrand en steenbrand van tarwe gaan niet over op gerst en omgekeerd. De voorzitter van de Groninger Mij van Landbouw heeft op de algemeene vergadering van de Noord- Brabantsche Mij van Landbouw een inleiding gehou den over actueele landbouwvraagstukken, waarbij spr. o.a. opmerkte t. a. v. de droogmaking van den Wierin- germeerpoJder, dat de grond in deze polder straks als alles bedrijfsvaardig is 2600 per ha zal kosten onge rekend de rente gedurende de uitvoering der droog making. Voor belanghebbenden is aan het Rijkslandbouw proefstation voor den Akker- en Weidebouw te Gronin gen een werkteekening met beschrijving te verkrijgen vam een droogschuur voor V2 ha korrelmaïs. De kosten van een teekening met beschrijving bedragen 0,25 te storten op postrekening 25187 ten name van het Rijks- landbouwproefstation te Groningen. H. Overzicht werkzaamheden. In het onderstaande overzicht der werkzaamheden, dat geenszins op volledigheid aanspraak kan maken is in het kort weergegeven wat de Z. L. M. in het afge- loopen jaar ten behoeve van hare leden heeft verricht. Voor een meer volledig overzicht raadplege men het Zeeuwsch Landbouwblad. Invoer vleesch. Het Dagelijksch Bestuur verzocht het Landbouw-Comité krachtige pogingen in het werk te stellen om den invoer van vleesch te doen vermin deren, vooral uit die landen waarheen wij geen of vrij wel geen producten exporteeren. Nieuwe regeling van de pacht. Het nieuwe ontwerp Pachtwet werd in het Dagelijksch- en Hoofdbestuur besproken en een nota hierover bij het Landbouw- Comité ingediend, waarbij verschillende wijzigingen, welke men gewenscht achtte, werden voorgesteld. Beperking varkensstapel. Bij de gewijzigde crisis beschikking 1933 II werden aan de provincie Zeeland sleehts 37.810 varkens zwaarder dan 25 kg toegewezen tegenover het voorafgaande jaar 55.000. Deze beper king van 31 werd onaanvaardbaar geacht. In een uitvoerig gedocumenteerd schrijven heeft het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. in samenwerking met de andere Zeeuwsche landbouworganisaties zich tot den Regeeringscommissaris voor de Akkerbouw en de Vee houderij gewend om de onmogelijkheid van deze beper king aan te toonen. Deze actie werd met 'succes bekroond, zoodat ten slotte aan Zeeland een grooter aantal varkens werd toegewezen. Tuinbouwcommissie der Z. I,. M. In verband met de aansluiting van verschillende tuinbouwvereenigingen bij de Z. L. M. werd de Tuinbouwcommissie gereorga niseerd en het aantal leden uu?t een 7-tal uitgebreid De commissie bestaat thans uit 12 leden. De Rijks- tuinbouwconsulent voor Zeeland is adviseerend lid der Commissie, terwijl de heer M. Wattel te Middelburg als Secretaris der Commissie werd benoemd. Door deze regeling werd aan de Z. L. M. een afdee- ling Tuinbouw toegevoegd, welke inzonderheid de be langen der leden-tuinbouwers zal behartigen. De tuin bouwcommissie komt op geregelde tijden samen en kan voorstellen bij het Dagelijksch Bestuur indienen. Beperking veestapel. In samenwerking met de andere landbouworganisaties richtte de Z. L. M. een schrijven tot den Regeeringscommissaris voor de Akkerbouw en Veehouderij, waarin werd verzocht aan de provincie Zeeland een grooter aantal kalverschetsen te willen toewijzen, terwijl gewezen werd op de ernstige bezwaren, die de verplichte castratie was toegewezen, niet-geregistreerde stierkalveren voor de veehouders medebrengt. Naar aanleiding van dit schrijven heeft de Minister bepaald, dat aan de veehouders in Zeeuwsch-Vlaande ren, Zuid-Beveland en Walcheren kon worden toege staan de ongeregistreerde stierklaveren gedurende °18 maanden na schetsing aan te houden, zonder dat deze gecastreerd behoefden te worden en een aantal van 5000 stuks niet werd overschreden. Later werd voor het geheele land een bepaling gemaakt, dat castratie bin nen zes maanden na- den datum van schetsing moest geschieden. Door deze beslissing werd althans voor een belangrijk deel aan de nadeelen der verplichte ^ierencastratie tegemoetgekomen. Verwacht mag worden, dat in de toekomst dergelijke onpractische voorschriften, die voor de veehouders groote moeilijkheden opleveren, achterwege zullen blijven. Ilerolassificatie gemeenten. In verband met de nieuwe vaststelling van de classificatie der gemeenten, welke niet. in alle opzichten logisch en redelijk werd geacht, werd het Landbouw-Comité verzocht een onder zij k te doen instellen naar de maatstaf, welke de F I geering heeft aangelegd bij deze vernieuwende vast- jrté Hing, daar gemeend werd dat deze voor het platte- 4iriïl ernstig nadeel zou meebrengen. Vetweider(j. In verband met dé Slechte positie waar in» de vleeschproductie van Nederland, geraakte, heeft het Dagelijksch Bestuur bij het Landbouw-Comité aan gedrongen om pogingen in het werk te stellen, dat de heffing zoowel op varkensvleesch als op rundvleesch zou worden verhoogd en deze heffingen ten goede te doen komen aan het Landbouwcrisisfonds. Afschaffing accijns bij huisslachtingen. De Z. L. M. verzocht het Landbouw-Comité bij de Regeering aan te dringen op aanschaffing van de heffing van 10 accg'ns bij huisslachtingen van rundvee. Toestand kleine landbouwbedrijven. De aandacht van het Landbouw-Comité werd gevestigd op de uiterst benarde toestand waarin de kleine landbouwbedrijven onder de huidige omstandigheden zijn komen te ver- keeren. Een nota, waarin verschillende voorstellen tot verbetering van den toestand werden aangegeven, werd aan het Landbouw-Comité gezonden. Bedrijf sraden wet. Het Dagelijksch Bestuur heeft zijne bezwaren kenbaar gemaakt tegen de instelling van een bedrijfsraad voor het landbouwbedrijf in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, in het bijzonder voor de gemeen ten Axel, Zaamslag, Ter Neuzen en Hoek. Desniettemin heeft de Minister besloten de instelling van een bedrijfsraad voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren te bevorderen. Een tweetal leden en twee plaats vervangende leden werd in deze bedrijfsraad benoemd. Loontoeslag landbouwbedrijven. Het Dagelijksch Bestuur heeft medewerking verleend aan de uitvoering van de loontoeslagregeling in de landbouwbedrijven. In Zeeland heeft deze regeling tot heden échter weinig ingang gevonden, mede door de administratieve be slommeringen, die er aan waren verbonden. Prijs consumptie-aardappelen. In verband met de lage prijs welke de landbouwers voor de consumptie aardappelen ontvingen, werd nogmaals aangedrongen op een gedifferentieerde denaturatietoeslag voor klei en zandaardappelen, die voldoende hoog zijn voor een loonende prijs der consumptie-aardappelen. Richtprijzen akkerbouwgewassen. Daar de oogst over het algemeen belangrijk kleiner was dan het vorige jaar werd het Landbouw-Comité verzocht pogin gen in het werk te stellen dat de richtprijzen der akker bouwgewassen zeker niet zouden worden verlaagd, doch dat een verhooging o.a. voor erwten noodig werd geacht voor een loonend akkerbouwbedrijf. Regeling veehouderij. Naar aanleiding van een ver zoek van de Z. L. M. en de andere landbouworganisaties werden aan Zeeuwsch-Vlaanderen 2500 extra biggen- merken toegewezen. TeeJtplan 1936. Het Landbouw-Comité werd verzocht bij de Regeering aan te dringen op spoedige bekend making der maatregelen, welke voor 1936 voor den landbouw zouden worden genomen, zulks met het oog op het vaststellen van het zaaiplan. Ten aanzien van de aardappelsteunregeling werd er op aangedrongen dat voor 1936 de impopulaire heffing van 30 per ha zou komen te vervallen met behoud Van de denaturatietoeslag. Pacht vraagstuk. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal werd een adres gezonden, waarin de bezwaren der Z. L. M. tegen de aanhangig gemaakte ontwerp- Pachtwet. wenden uiteengezet. Beperking melksteun. Via het Landbouw-Comité werd bij den Minister aangedrongen om degenen, die gedupeerd zijn door het uitstel tot invoering van de beperking melksteun op de een of andere wijze schade loos te stellen, 't zij door een financieele tegemoet koming, 't zij door een vergrooting der toewijzing van kalveren. 6 ^uitregeling vroege aardappelen. Het Dagelijksch Bestuur heeft zijn instemming betuigd met een schrij ven van den Nederlandsthen Algemeenen Keurings dienst, gericht tot het college van Regeeringscommis- sarissen, waarbij werd verzocht aan de teelt van Eerstelingen, uitsluitend voor pootgoeddoeleinden uit breiding te geven. Steunregeling fijne za^en. Bij de steunregeling van fijne zaaen werd verzocht eveneens op te nemen blauw- maanzaad en mosterdzaad, daar deze producten voor Zeeland van beteekems werden geacht, ook met het oo~ op het behoud eener goede vruchtopvolging. vroe£® aardappelen. De Z. L. M. richtte tot de betrokken instantie het verzoek de voorgekiemde Eigenheimers te mogen rooien vóór 15 Juli. ExportsJagenj te Sluis. Pogingen werden aangewend de destijds te Sluis opgerichte exportslagerij, die door verschillende Overheidsmaatregelen geheel stopgele°-a werd, weer ingeschakeld te krijgen. Voor |de betref fende streek ware dat zeker van veel beteekenis. Schorsing Coöp. Aankoopvereeniging. Een krachtig protest werd ingediend bij den Minister tegen het niet erkennen van de Coöp. Aankoopvereeniging te Axel als opslaghouder van tarwe, terwijl anderen die in de zelfde omstandigheden verkeerden als deze vereenigina wel werden erkend. Suikerbietenteelt. Vanwege de Z. L. M. werd krach tige actie gevoerd tegen het voornemen van den Minis ter om een gedeelte van de suikerbietenteelt uit de streken, waar deze teelt van oudsher wordt beoefend te verplaatsen naar de Wieringermeer en de veen koloniën. Mede dank zij deze actie heef de Minister van dit voornemen afgezien en is de hoeveelheid garantiebieten die aan Zeeland en West Noord-Brabant werd toege kend, vrijwel gelijk gebleven. Verlaging richtprijs tarwe. Het Dagelijksch Bestuur heeft een krachtig protest doen hooren tegen de ver laging van de richtprijs van de tarwe, welke ongemoti veerd en onbillijk werd geacht, daar deze kwam op een moment dat de landbouwers hun tarwe reeds hadden gezaaid en ieder in de meening verkeerde dat de tarwe- prijs niet zou worden verlaagd. Gemeend werd dat wanneer het Landbouwcrisisfonds niet toereikend was om een richtprijs van 10,- per 100 kg te garandeeren de Regeering andere middelen dient aan te wenden om de inkomsten van dit fonds te vergrooten, n.l. door verhooging der monopolie- heffingen o.a. op tarwe aan de grens. Jeugdige werkloozen. Teneinde de werkloosheid on der de jeugd zooveel mogelijk tegen te gaan, heeft het Dagelijksch Bestuur bij het Departement van Sociale Zaken de wenschelijkheid bepleit met steun van Over heidswege jonge werkkrachten van 18—25 jaar in de bedrijven op te leiden voor de vlasbewerking. Margarinebeperking. Met een verzoek van een der aangesloten organisaties bij het Landbouw-Comité, in dien óe Regeering wederom mocht besluiten om over te gaan tot het afslachten van melkvee, er op te willen aandringen, dat de margarinefabricage wordt inge krompen met een zelfde hoeveelheid als de productie der geslachte koeien bedraagt, berekend op 100 kg per koe, heeft de Z. L. M. zich vereenigd. Sociale lasten. In verband met een voor te stellen wijziging van de heffing der sociale lasten, door de premie voor de helft te doen dragen door de arbeiders heeft het Dagelijksch Bestuur als zijn meening te ken nen gegeven dat dit voorstel een belangrijke verbete ring beteekent tegenover de huidige regeling. Deze maatregel toch zou neerkomen op loonsverlaging voor den werkenden arbeider van ten hoogste 0,30 per week, terwijl daardoor de renten van den ouden en in- validen arbeider ongerept zouden blijven. Voor het be drijfsleven in Nederland zou hiermede een besparing worden bereikt van 17.500.000 per jaar. Regeling veehouderij. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich niet vereenigd met een voorstel aan het Landbouw- Comité inzake een gedwongen afslachting van oudere, dragende koeien, teneinde een betere vleesch- en melk- positie in ons land te verkrijgen, daar gemeend wordt, dat voor dit doel andere middelen dienen te worden aangewend. Mocht evenwel van Overheidswege tot afslachting worden besloten, dan dient dit in elk ge val vrijwillig te zijn. Fonds Landbouw-Export-Bureau. Naar aanleiding van een desbetreffend voorstel heeft het Dagelijksch Bestuur het Bestuur van het Fonds Landbouw-Export- Bureau verzocht een rapport te doen samenstellen over de maatregelen welke in verschillende landen van over heidswege voor het land- en tuinbouwbedrijf worden getroffen. Klassificatie tarwe. Naar aanleiding van een inge komen verzoek heeft het Dagelijksch Bestuur de Tech nische Tarwe-Commissie verzocht een onderzoek te willen instellen om na te gaan of de tegenwoordige wijze van beoordeeling voor verbetering vatbaar is en de klachten van de verbouwers van z.g. roode tarwe gerechtvaardigd zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1936 | | pagina 3