REHOVATUM WEEKOVERZICHT. KORTE BERICHTEN. Voor de provincie Zeeland zal, evenals zulks met de melksteunbeperkinj» het geval was, ook thans een eenigermate afwijkende regeling worden getroffen, waartoe eenigszins anders samengestelde aanvraagfor mulieren beschikbaar worden gesteld". In verband met het hierboven weergegeven bericht, merken wij op, dat de bedoelde aanvraagformulieren vanaf lö Juli j.l. beschikbaar zijn gesteld bij de dis trictssecretarissen, alsmede bij de opzichters der L. C. O. v. Zeeland. Reeds gedurende vrij geruimen tijd is een belangrijke verschuiving in de verhouding der door het Nederlandsche volk geconsumeerde spijsvetten te constateeren. IDeze verschuiving brengt allerlei minder gewenschte gevolgen met zich mede, zoodat de Minister van Land bouw en Visscherij heeft gemeend, maatregelen te moe ten treffen om weer meer normale verhoudingen te scheppen. Teneinde in de toekomst verschuivingen als deze zooveel mogelijk te voorkomen, heeft de Minister be sloten in het vervolg de heffingen op de verschillen (Je vetten zoo te regelen, dat de door hem gewenschte verhoudingen worden verkregen. Deze zullen bestaan in een iets, gróöter boterver- bruik en een zooveel mogelijk op het peil van het laat ste jaar blijvend margarineverbruik, waardoor tevens de consumptie van spijsvetten en -oliën ook meer nor maal zal worden. Te dien einde zullen de heffingen op spijsoliën en -vetten op 40 cent per kg worden gebracht en de prij zen van boter en margarine met ca 4 cent per kg wor den verlaagd. Voorts zal de toeslag op de melk van 2,40 tot 2,24 worden verminderd. Voor zoover de financiën dit zullen toelaten zal in de toekomst een nauwer verband worden gelegd tusschen de Leeuwarder noteering en de toeslag op de melk. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale heeft bekend gemaakt dat voor vlas van den oogst 1936 hetwelk met inachtneming van de te dien aanzien gegeven voorschriften is verkocht in het tijdvak vóór 5 Juli 1936 een teeltpremie zal worden uitgekeerd over een komende met een bedrag van gemiddeld 100 per ha. Tevens heeft deze Centrale bekend gemaakt, dat de steunvergocding voor groene erwten en schokkererwten gedenatureerd in het tijdvak van 28 Juni tot en met 4 Juli 1936, voor de kwaliteitsklassen B, C en D resp. ƒ4,20, 3,70 en ƒ3,20 per 100 kg zal bedragen, terwijl de steunvergoeding voor erwten van kwaliteitsklasse A, welke izijn. gedenatureerd in het tijdvak van 1 tot o*f met 4 Juli 193)6 ƒ4,70 per 100 Kg zal bedragen. De Britsche regeering heeft een besluit uitgevaar digd, waarbij het invoerrecht op late aardappelen in Engeland gedurende Juli en Augustus is bepaald op 2 per ton en van 1 September tot en met 30 Juni op 1 per ton. Het besluit, waarbij deze aardappelen van 26 Maart j.l. werden vrijgesteld van invoerrechten, is thans inge trokken. De abnormale omstandigheden, die in het begin van dit jaar tot deze vrijstelling hebben geleid, worden geacht niet langer voort te bestaan. De dagbladen hebben berichten gemeld over groote droogte in Amerika. waardoor in sommige streken van genoemd werelddeel ernstige schade aan de gewassen is toegebracht. In vele staten zijn warmterecords genoteerd. Zoo werd als hoogste temperatuur in Bismarck in Noord- Dakota 114° Fahrenheit (45%° C.) opgeteekend. De oogst van 90.000 tarwe verbouwende boeren is tengevolge van de droogte totaal mislukt. Maatrege len zijn genomen om de tallooze gezinnen, die door deze ramp zijn getroffen, finantieele bijstand te verleenen. In het „Journal Officier* van 30 Juni j.l. zijn de landbouwcontingenten voor Frankrijk opgenomen, welke in het derde kwartaal kunnen wor den ingevoerd. Voor Nederland is van beteekenis de nieuwe vermin dering van het contingent versch schapenvleesch, het welk grootendeels aan ons land wordt toegewezen. Het globale contingent voor dit artikel werd ver laagd van 200 tot 150 ton. Het invoercontingent voor bevroren schapenvleesch werd gebracht van 500 op 400 ton. Daarentegen bleef het contingent voor levende schapen op 10.000 dieren gehandhaafd, terwijl dat voor eieren werd verminderd van 300 tot 250 ton. In de jongste Regeeringsverklaring in België werd bij monde van den Minister-president de Belgische landbouwpolitiek uiteengezet, waarbij werd opgemerkt dat aan de land bouwvraagstukken bijzondere aandacht zal worden be steed. tO.a. zal de politiek der valorisatie van land bouwproducten met kracht worden voortgezet, ten einde den landbouwer een redelijken prijs voor zijn producten te waarborgen. Verbetering van kwaliteit, sorteering en uniformi teit der producten zal worden bevorderd. De oprichting en ontwikkeling van nieuwe landbouw industrieën zullen worden aangemoedigd, in het bijzon der de bereiding van kaas, melkproducten en vruch tenwijn. Voorts zal de regeering haar bijzondere aandacht wijden aan de oplossing van het "vraagstuk van het evenwicht tusschen akkerbouw en veeteelt, aan de be strijding der plantenziekten en aan de toepassing der sociale wetgeving op den landarbeid. AlGEMEEM OMDfckUMG WAARBORG GENOOTSCHAP AMSTERDAM 5 PUI5TP.219/21 (Ingez. Med.) Een inniger contact tusschen Regeering en land- en tuinbouworganisaties wordt nagestreefd door deze or ganisaties zoo mogelijk in het regeeringsverband in te schakelen en haai me werkzaamheden op te dragen waarvoor zij overeenkomstig haren aard zijn aange wezen. Uit verschillende organisaties zal een Economischen Raad worden gevormd, welke de Regeering van advies zal dienen en ook voorstellen zal kunnen indienen bij de uitvoerende macht. De indexcijfers van den landbouw over de maand Juni, samengesteld door de Directie van den Landbouw, zijn weder verschenen 'Het indexcijfer voor de groep akkerbouwproducten is in Juni met eenige punten gedaald (basis 1924 1929), dit wederom hoofdzakelijk door de prijsdaling der aardappelen. Voor laatstgenoemd product is levens het basiscijfer gestegen, zoodat uit dien hoofde het indexcijfer reeds is achteruitgegaan. 'De noteeringen voor de overige producten bleven nagenoeg op het zelfde peil als in Mei. Zooals gewoonlijk in de maan den kort voor den «pieuwen oogst het geval is. zijn voor eenige granen, peulvruchten en zaden geen noteerin gen geweest. De prijz«n voor vrijwel alle zuivelproducten vertoon den in Juni een vooruitgang, doch ook de basiscijfers stegen, zoodat deze verbetering ten opzichte van Mei niet geheel tot uiting komt. Van consumptiemelk is de prijs gelijk gebleven, terwijl die voor boter vrij aan merkelijk is gestegen. In het betreffende cijfer voor de groep, landbouwproducten werd de daling van de akkerbouwproducteh gecompenseerd door de stijging van de ai;oep voortbrengselen der veehouderij. Ter** pzichte-v 19.35 jS het loon ongeve# later was gekomen, zoo is er toch reeds schade, o,a. aan het vlas. Verschillende perceelen graan zijn gaan lege ren, wat straks bij de oogst weer extra werk zal kosten. Herhaaldelijk ontvangen we op het Landbouwhuis te Goes vragen over de steunregeling van het koolzaad. W,e laten daarom de steunregeling hier nog eens in het kort volgen. De teeltpremie zal ƒ125 per ha be dragen, indien het voor steun in aanmerking komende koolzaad verkocht wordt in een tijdvak, waarvoor als waarde voor gedorscht marktschoon koolzaad door het Dagelijiksch Bestuur van de Nederlandsche Akkerbouw centrale wordt vastgesteld een bedrag van niet meer dan 6,5^ per 100 kg. Is de waarde, bedoeld in de vorige zin, hoogfr dan 12,25 per 100 kg, dan wordt geen steun uitbetaaldis de waarde hooger dan 6,50, doch lager dan 12,25 per 100 kg, dan wordt de teelt premie naar evenredigheid berekend. Het is dus voor de teler •Mfui belang zijn koolzaad zoo duur mogelijk te verkoopen. Dat de teelt van koolzaad risico medebrengt bij den verbouw is ook dit jaar weer gebleken. De richtprijs voor koolzaad is dan ook o.i. te laag om een eenigszins loone^de teelt toe te laten. Red, flfmet rkoor 'mftr- Op Woensdag 9 en Donderdag 10 September 1936 £al op de veemarktterreinen te Utrecht worden gehou den de nationale vee- en paardententoonstelling be nevens concours-hippique, waaraan verbonden een groot spring-concours. 2 pet. gedaald en hiermede zijn de indexcijfers, Mei en Juni in overeenstemming gebracht. De noteeringen voor voedermiddelen en voor 'mest stoffen geven geen aanleiding tot bijzondere opmer kingen. De rust is bij de verbouwers van vervroegde Eigenheimers nog niet teruggekeerd. De regeling zooals deze thans o.a. voor het eiland Tholen is getroffen is op zichzelf een te waardeeren tegemoetkoming aan de o.i. op dit eiland gerechtvaardigde klachten over de regeling van de vroege aardappelèn, doch ze is geen oplossing van de moeilijkheden. Behalve Tholen zijn er nog meer streken in ons gewest, o.a. in Oostelijk Zuid-Beveland, waar men door de maatregelen, die voor de vroege aardappelen zijn getroffen, in moeilijkheden komt. Ook te St. Annaland is men niet tevreden, nu weer door de verlaging van de minimumprijzen. Een andere vraag is wanneer de Eigenheimers zullen worden vrijgegeven, o.i. kan dit niet lang meer duren, want de toestand, zooals deze thans is geworden, is onhoudbaar. De verbouwers, die veel zorg aan hun Eigenheimers hebben besteed en in staat zijn vroeg aan de markt te komen, worden thans belet him pro duct te verkoopen. Het gevolg hiervan is, dat de aard appelen te groot worden tot nadeel van den verbouwer. Door ons is reeds bij herhaling aangedrongen om een geheel andere regeling voor de vroege aardappelen te treffen, doch tot nu toe tevergeefs. Intusschen wordt de stemming onder de telers over de regeling van de vroege aardappelen niet beter, integendeel herhaalde lijk ontvangen wij brieven waarin de tegenwoordige regeling aan de kaak wordt gesteld. De Eigenheimerteler moet een teeltheffing van 30 per ha betalen, doch is niet vrij om het tijdstip te be palen, waarop hij zijn product aan de markt wil bren gen. Men 'zou eigenlijk evengoed een bepaling kunnen treffen, dat geen late aardappelen aan de markt mogen komen voor en aleer de Eigenheimers zijn verkocht, of dat geen vroege aardappelen mogen worden aange voerd, voor en aleer de oude zijn opgeruimd. Waarom ook niet? Het 'is o.i. zeer gewenscht, dat de Eigenheimers zoo spoedig mogelijk worden vrijgegeven. Als wij ons niet vergissen, dan was dit in de vorige jaren op dit tijdstip reeds het geval. Bovendien is het dringend noodig om de geheele vroege aardappelenrege ling eens grondig te herzien. Uit de rompslomp, die momenteel aan de regeling is verbonden, kan eigenlijk niemand meer wijs worden. De regeling is systeemloos, dit is al wat wij ervan kunnen zeggen. In deze en de vorige week is veel regen gevallen. Hoewel een natte periode thans niet zoo nadeelig is als in het geval deze veertien dagen of drie weken Gras heeft de hoogste voederwaarde wanneer dit c.a. 10#cm lang (ong. vuisthoogte). Bij het voederen van aardappelen aan varkens is het in het algemeen niet gewenscht hierin meer te geven dan ongeveer de helét der benoodigde hoeveelheid zet- meelwaarde. In de St»ats<#urant van 1# Juni komt een opgave voor van de oppervlakten land- en tuinbouwzaden, welke in ons land werden en worden geteeld. Deze waren: van 19251934 gemiddeld 6.518 ha; 1935 6.248 ha; 1936 6.332 ha. Het koelen van kersen op langejn termijn moet vol gens de Tuinderij dit jaar sterk worden afgeraden aan gezien de kersen zeer veel door Monilia zijn aangetast. Hooi, dat niet meer dab licht gebroeid heeft, heeft bij het uithalen uit het vak geen ongunstiger voedings verhouding, dan het gras, waaruit het is bereid. Het moderne beweidingssysteemwele kleine per ceelen, schept de mogelijkheid een rationeeler gebruik van het graslaind te maken dan tot heden het geval is. De uitvoer van eieren uit Nederland naar Engeland gedurende de eerste vier maanden van dit jaar bedroeg 133» millioen stuks tegenover 125 millioen stuks in de overeenkomstige periode van 1935. Naar de Tuinderij verneemt is de fruituitvoer van Argentinië in de e<erste 4 maanden van dit jaar met 62 gestegen tegenover de uitvoer in de zelfde periode van het vorige jaar. Een nieuw afzetgebied voor het Argentynsche fruit is Zwedert. In verband met het optreden van degeperatie-ziekten (mozaïekziekte) loopt in de Bommelerwaard de op brengst van de aardbeien (Deutsch Evern), ondanks de uiterste zorgen welke er aan worden besteed, terug. Naar aanleiding hiervan wordt getracht, door middel van een aardbeien-selectieproefveld de gezondheidstoe stand van de Deutsch Evern te verbeteren en de op brengst te doen stijgen. Duitschland is evenals Nederland sterk van den in voer uit het buitenland afhankelijk wat de gras- en klaverzaad voorziening betreft. Volgens de „Zaad wereld" bedroeg de waarde van deze invoer in 1934 24 millioen en in 1935 21.5 millioen Rijksmark. Bijen vermijden als het ware instinctmatig de voor hen gevaarlijke planten. Volgens het orgaan van den Veenkolonialen Boeren bond worden in de Veenkoloniën thans nieuwe proeven genomen met het fabriceeren van veevoeder uit fa brieksaardappelen. Mochten deze proeven slagen, dan zou dit zonder twijfel ^en uitkomst beteekenen voor dit zwaar getroffen gebied, aangezien daardoor de aard- appelmeelmarkt belangrijk zou kunnen worden ontlast. Nederland voerde volgens de Engelsche statistiek ge durende de eerste vier maanden van dit jaar naar En geland uit 76.156.000 kg uien tegen 66.305.000 kg ge durende de eerste vier maanden van 1935. Grassen zijn in het algemeen kruisbestuivers. Het invoercontingent voor boter in België voor de maand Juli is dit jaar vastgesteld op 150.000 kg, waar van door Nederland zal mogen worden ingevoerd 41.250 kg. De totale invoer in Juli bedroeg in 1935 slechts 102.900 kg en in Juli 1934 132.000 kg. In België worden voortdurend nieuwe besmettings haarden van den Colorado-kever ontdekt. De vorige week werden n.l. nieuwe haarden ontdekt in de om geving van Kortrijk en Bergen en te Basècles in Hene gouwen, (Zie verder pagina 3, le kolom.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1936 | | pagina 2