WERKTUIGENBUREAU voor den LANDBOUW. Voor de Vrouw. VERKOOPINGEN, VERPACHTINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SNEEK POSTBOXf! ROTTERDAM valscht) verklaard wordt, moeten we het volgende aanraden. Meng nooit melk van verschillende melk- malen. Dat geeft spoedig bederf. Meng wel altijd de melk van alle koeien van een melkmaal. Melk bij voorkeur tweemaal per dag, liefst om de 12 uur. Drie keer en op onregelmatige tijden melken geeft zeer dunne morgenmelk. Meng melk die lang stil stond door "roeren of nog liever door overgieten. 2. Zindelijke melkwinning en behandeling. Hiervoor stelt art. 24 de volgende eischen. De melk, die de melkveehouder verkoopt, aflevert of ten verkoop of ter aflevering in voorraad heeft moet voldoen aan de volgende eischen: a. zij moet gewonnen zijn van melkvee, waarvan tijdens het melken de uiers en de naaste omgeving daarvan niet verontreinigd zijn; 'b. izjj moet op zindelijke wijze gemolken, bewaard en behandeld zijn; c. zij moet onmiddellijk na het melken doelmatig gefiltreerd zijn; d. zij moet onmiddellijk na het melken uit den stal verwijderd zijn; e. zij moet in een stankvrije omgeving bewaard zijn. Met het oog hierop moeten we aanbevelen, de koeien, de stal en het melkgereedschap zóó zindelijk te houden, dat er geen vuil uit de melk te filtreeren valt. Elk filtreeren is eigenlijk uit den booze en maakt de melk minder houdbaar. Stuur het melkpersoneel naar de melkcursussen. Daar wordt onderwezen waar om en hoe men zindelijke melk winnen moet. 3. De gezondheid van het vee. Art. 25 omschrijft de eischen die gesteld worden aan de gezondheid van het vee als volgt. 1. De melk die de melkveehouder verkoopt, afle vert of ten verkoop of aflevering in voorraad heeft, mag met afkomstig zijn van dieren, waarvan de melk veehouder redelijkerwijze geacht kan worden te weten of te vermoeden, dat zij lijden aan een der in het 2e lid van dit artikel genoemde ziekten, tenzij afgezonderd van andere melk, in verpakking met het opschrift ,,melk van zieke dieren" of nadat de melk ongeschikt is gemaakt voor menschelijk gebruik door toevoeging van keukenafval, krachtvoedermiddel, meel of kleur stof; de letters van het opschrift moeten voldoen aan de eischen, in artikel 16 aan de opschriften op verpak kingen met een inhoudsmaat grooter dan één liter ge steld. 2. De in het eerste lid van dit artikel bedoelde ziekten zijn: a. uierontsteking b. darmontsteking, waarbij hevige diarrhee op treedt; c. baarmoederontstekingen, gepaard gaande met herhaaldelijk optredende uitvloeiingen; d. tuberculose, waarbij de smetstof van deze ziekte wordt uitgescheiden (open tuberculose) e. wonden, waarbij de uier, de tepel of de melk met etter of andere uit de wond afkomstige stoffen ernstig verontreinigd kunnen worden. 3. Het bepaalde in het eerste lid van dit artikel geldt bij uierontsteking alleen voor de melk, die uit he'. ontstoken kwartier (of de ontstoken kwartieren) wordt verkregen. Van bedrijven waar typhus heerscht mag geen melk in de consumptie. Melkbehandeling door personen die lijden aan ziekten van hoofd, handen of huid is ver boden. 4. De lokaliteiten. De eischen die hieraan gesteld worden zijn als volgt in het nieuwe art. 31 omschreven. De melkverkooper moet beschikken over een lokaal, waarin de melk zindelijk en koel kan worden behan deld en bewaard en dat voldoet aan de volgende eischen. a. het mag noch ingericht zijn. noch in gebruik zijn als woon-, slaap-, ziekenkamer, keuken, kelder doorloop, gang, portaal, portiek of hal en moet van dergelijke ruimten door wanden of deuren gescheiden zijn; 'b. het mag niet in onmiddellijke verbinding staan met privaten, urinoirs, beerputten of mestvaalten; c. het moet voorzien zijn van gewitte, in lichte kleur geverfde of met gladde tegels bedekte wanden en van een stofdichte zoldering of dak. d. het moet voorzien zijn met uitzondering van winkels van zoodanige harde en effen vloeren, dat bodemverontreiniging voorkomen wordt; e. het moet in zuidelijken en goed onderhouden staat verkeeren; f. het moet in rechtstreeksche verbinding staan met de buitenlucht en door daglicht helder verlicht zijn, behoudens ruimten, waarin uitsluitend melk wordt gekoeld of koel bewaard, indien daarvoor door of namens den 'burgemeester der gemeente, waarin de ruimte gelegen is, vergunning is verleend; g. het moet uitsluitend gebruikt worden en inge richt zijn voor de behandeling van melk of melkproduc ten, behalve wat de verkooplokalen betreft, welke ook mogen worden gebruikt voor den verkoop van de waren onder i genoemd; h. het mag niet bevatten waren andere dan eet- en drinkwaren en artikelen, welke geuren versprei den, zooals mest, keukenafval, slachtafval, carbol, lysol, petroleum, benzine e.d.; i. het mag onverminderd het bij de Drankwet bepaalde niet worden gebruikt voor den verkoop of bewaring van andere waren en/of artikelen dan melk, melkproducten, boter, margarine, kaas, eieren, brood, verpakte koek, beschuit, consumptie-ijs (mits tevens voldaan is aan de eischen, in het Consumptiebesluit (Staatsblad 1934 no. 240) gesteld), cacao, chocolade, koffie, thee, suiker, zout, vetten en oliën (bedoeld in art. 1, eerste lid, van het Oliën- en Vettenbesluit (staatsblad 1926 no. 339) en waren in gecapsuleerde flesschen of in luchtdicht gesloten verpakking. Burgemeester en wethouders der gemeente, waar het bedrijf is gevestigd, kunnen vrijstelling verleenen voor den verkoop van andere waren en/of artikelen, indien deze kan plaats 'vinden zonder schade voor de te verkoopen melk. De voor den eersten Juni 1929 door burgemeester en wethouders in bijzondere geval len verleende vrijstellingen blijven, onverminderd het bij de Drankwet bepaalde, behoudens een nadere be slissing van burgemeester en wethouders, gehand haafd; j. het mag niet gébruikt worden als verblijfplaats van dieren. Alle melkverkoopers in Zeeland (met uitzondering van de zeer kleine, de winkels met verkoop van ver pakte melk en de restaurants) hebben den laats ten tijd van de keuringsdienst in Goes circulaires ontvan gen waarin de te stellen eischen uiteengezet zijn. Kort daarna ontvangen ze bezoek van een keur meester, die ter plaatse met deze belanghebbende overlegt, hoe op de minst kostbare manier bevredigend aan de eischen te voldoen is. De Directeur van de keuringsdienst deelde mij mede, dat hierbij zeer soepel wordt opgetreden. Met de plaatselijke mogelykheden en de geldelijke gevolgen wordt ernstig rekening ge houden. In het algemeen houdt men vast aan een frisch, apart lokaaltje voor bewaren en koelen der melk, voor het bewaren van het melkgereedschap en voor het karnen. Bewaren en koelen mag men wel in den kelder, verkoopen uit den kelder staat men niet toe. 'Het maken van een koelbak me waterkoe ling heeft slechts daar zin, waar men over voldoende koud water beschikt. 5. De watervoorziening. Op het bedrijf moet deugdelijk spoelwater aanwezig zijn. De burgemeester kan, na overleg met den directeur van de Warenkeuringsdienst, ten deze be paalde eischen stellen. Hoewel de voorschriften die het Melkbesluit bevat hiermede nog lang niet uitgeput zyn, willen we het hierbij laten. Het voornaamste brachten wij naar voren. ZWAGERMAN. De Euphorbia's. Deze planten zijn genoemd naar Euphorbias, lijfarts van een koning uit de oudheid (begin onzer jaartelling). Reeds toen werd het sap dezer planten in de geneeskunde gebruikt. In onze taal noemt men ze de Wolfsmelkfamilie. Mijn lezeres sen kennen natuurlijk allen het kroontjeskruid, alge meen voorkomend onkruidje in onze tuinen. Het bevat, evenals alle leden der Wolfsmelkfamilie, vergiftig melk sap dat, voglens het volksgeloof, zou helpen tegen wrat ten. Ook komt in onze tuinen veelvuldig een plant op ongeveer 1 m lengte met grijsachtig groene blaren die kruiswijs staan. De vruchtjes in de toppen der sten-' gels bevatten 3 zaden, ongeveer ter grootte van die van Oostindische kers. Het is de kruisblad-Wolfsmelk. Het Palmboompje of Buxus, het bekende heestertje dat als randje geplant, of gesnoeid wordt in alle mo gelijke vormen, behoort eveneens tot deze familie, en is dus ook vergiftig. Het is een zonderlinge groep, die der Wolfs/melk- achtigen. Vele planten zoudt ge op 't eerste gezicht cr niet bij onderbrengen. Daar is b.v. ook de „Kerst ster'' of Poinsettia, een der meest gezochte winter- bloeiers. De bovenste blaren die rond de onaanzien lijke bloempjes zitten, zijn bloedrood en worden door leken meestal voor de bloembladen aangezien. Derge lijke „bloemen" hebben de gunstige eigenschap veel langer te „bloeien" dan echte bloemen, wat ze als kamerplant juist zeer geschikt maakt. Eigenlijk zijn de rode blaadjes schutbladeren. Men treft ze ook aan bij de Christusdoorn of Euphorbia splendeus prach tig). Dit is een der meest de aandacht trekkende kamerplanten ook doordat ze zo vroeg in 't voorjaar bloeit. Ze vormt een sterk vertakt struikje, waarvan de stengels dicht bezet zijn met 2 cm lange krachtige stekels. De schutbladeren rond de kleine eigenlijke bloemen zijn helderrood en vormen een aardig contrast met de heldergroene eigenlijke blaren, de donkerbruine dorens en zilverachtige takken. De plant stekt ge makkelijk. Uit een afgesneden takje loopt melksap. Men dient de wond te bestrooien met houtskoolpoeder om het uitvloeiende vocht te stelpen. Als ze voldoende opgedroogd is, stekt men het takje in zandige aarde. Ook de wond aan de moederplant moet men met houts koolpoeder behandelen. Maak het gebruikte mes voor zichtig schoon, want het melksap is zeer vergiftig. Het wordt door de Wilden in 'Zuid-Afrika (het vader land der meeste Euphorbia's) gebruikt voor het ver giftigen der pijlspitsen. Onze Euphorbia splendens heeft gedurende zekere tijd van 't jaar nog blaren. Maar vele andere familie leden zijn in uiterlijk geheel op cactussen gaan lijken. Een leek zali ze er niet van onderscheiden. Het zijn a. h. w. dubbelgangers van de cactussen, want men treft er bijna alle vormen dezer plantengroepen onder aan, zoals kogelvormige, geribde, gevleugelde en toorts achtige gestalten. Toch worden ze tot de „vetplan- ten" gerekend. De Kanarische Wolfsmelk of Euphorbia canariënsis is gemakkelijk te kweken. Ze heeft een slanké ge daante, is van onder vierkant en wordt dan hoger op plotseling 5 kantig, later zelfs 6 kantig. Ze heeft een eigenaardig voorkomen; het best is ze te vergelijken met een dikke palinggraat. De Succulente Euphorbia's worden dan ook gekweekt om hun zonderlinge vormen. Heel gezocht, ook om dat ze zeldzaam zijn, zijn tegenwoordig de meloen en kogelvormige Wolfsmeiksoorten. Hierbij zijn stengels en bladeren geheel verdwenen en de plant is niets meer dan, een bol van ongeveer1 1 dim middellijn, tamelijk glad en alleen versierd 1 met een 8-tal lage ribben, waarop bruine stippen voorkomen, zoals b.v. bij de Euphorbia obesa. Bij de bolvorm is de verdamping het geringst. Deze planten hebben zich dus volkomen aangepast bij een droog klimaat. De Euphorbia's moeten in de winter matig vochtig worden gehouden. 'Ze houden veel van zon en een matige temperatuur. Alléén de tere soorten als de splendeus en de obesa moeten 's winters wat warmer staan. J. V. 4 Juni. Openbare Verkooping van een Landbouw-Inspan te Stoppeldijk (Patrijs)). Notaris Verbist. Aangesloten zijn Werkfuigenbureaux der.- Friesche Maatschappij van Landbouw: Hollandsche Mij. van Landbouw; N.-Brabantsche Mij. van Landbouw; Drentsch Landbouw Genootschap; Utrechtscji Landbouw Genootschap; de Zeeuwsche Werktuigenvoorzieningde Geldersche Werktuigénvoorziening en de Veenkoloniale Boerenbond. OUDE KOEMARKT 75-77 79 SCHEEPBOUWERSSTRAAT 3 Telefoon 9573 - Girorekening 90979 Telef. 53934 - Girorekening 976991 „RASA-KEX", maaimachines, vol. oiiebad, chroom- nikkelstalen kamwielen op Fisher kogellagers' met ge patenteerde „Original L2" balk. GEEN VERSTOPPEN bij molshoopen, rottend ondergras of mest. Tweepaards, extra zw. br. wielen, dunne balk 188, Idem, met middenbalk 185,met normaal of dikke balk 180, Idem, normale wielen, dunne balk 178, middenbalk 175,dikke balk 172, Eénpaards, dunne balk 168,middenbalk 165,dikke balk 162, „Rasa-REX", véél beter en tóch niet duurder; dat bereikte Uw Werktuigenbureau! Prima MAAIMACHINES, 2 paards, 350 K.G., zonder oliebad, met dunne of middenbalk 105, met dikke of normaalbalk 95, Binnenzwadbord in den prijs niet inbegrepen. Slechts 95,en 105,en toch een prima machine dat verschaft U Uw Werktuigenbureau TARMAIN's HOOIBOUWMACHINES. Geen hooiwinden. Geen verstoppen. Lichte trekkracht. Gecombineerde harkkeerder, achter 2 paards maai- machine 200, Idem, met sleepharkje 235, Idem, achter één-paards maaimachine 190, Idem, voorzien van sleepharkje 222, Zijaanvoerharken, met 100 tanden 185, Idem, met sleepharkje 220, JARMAIN vroeger de beste maar ook de duurste thans nog de beste en nil de goedkoopste dat is het werk van Uw Werktuigenbureau! „EUREKA" Hooischudder-Mestverdeeler, Ned. Octr. 23623. GEEN HOOIWINDEN. Keeren overbodig; nimmer last van den wind. Even redige verkruimeling van de mest. Een machine voor meerdere doeleinden. Tusschen de wielen werkend. Prijs 235, SLEEPHARKEN. „RANSOMES" zelflichtend, 2.30 M., 24 tanden 120, 2.45 M. 26 125,— FRANSCHE SLEEPHARK, 32 I tanden, 300 K.G., 2.15 M. 100,— Idem 26 I tanden, 340 K.G., 2.15 M. 110,— Voor alle bovenstaande machines zjjn onderdeelen djrect uit voorraad verkrijgbaar. BELANGRIJK. Indien Uwe maaimachine slecht of zwaar maait, is daar voor een radicale oplossing, nl.: een NIEUWE VINGERBALK. Dikwijls laat men een vingerhalk repareeren of nieuwe vingers aanzetten. Bedenk echter wel, dat niet alleen de vingers slijten, doch ook alle andere deelen. Voorziet Uwe machine derhalve tijdig van een nieuwe vingerbalk, opdat U geen stagnatie krijgt tijdens het maaien. Wij leveren U een prima vingerbalk, met plaatjes op de vingers, geheel compleet incl. 2 gezaagde of gladde messen, naar Uwe keuzen, voor slechts 38,(één- paards ƒ33,50). Gelieve bij bestelling de nummers van binnenschoon en meskop op te geven, opdat wy U de voor Uwe machine passende balk kunnen zenden. Indien U denkt over aanschaffing van een machine wendt U dan tot het Werktuigenbureau. Een bezoek aan ons magazijn te Rotterdam loont de moeite. (Ingez. Med.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1936 | | pagina 5