A. J. van de Ree Inkoop Oud Goud en Zilver Als dit nummer van ons blad verschijnt is voor velen Uwer de tijd voor het indienen Uwer belasting-aangifte reeds verstreken. Laat deze nog behandelen door het BOEKHOUDBUREAU Uwer eigen organisatie. Nieuwstraat 36 - Tel. 290 - Ter Neuzen LANDBOUWTECHNIEK. VEEHOUDERIJ. PRODUCTIE EN VERKOOP VAN CONSUMPTIEMELK IN ZEELAND. Leden der Z.L.M.! gevonden larven of kevers in een goedsluitend doosje te doen en bij de afgifte voor onderzoek af te geven. Niet alleen volwassenen kunnen dit doen, maar ook kinderen en hoe meer paren oogen met aandacht naar de aardappelplanten kijken, hoe grooter de kans is, dat de kever of de larven gevonden worden, als zij op Nederlandsch gebied mochten voorkomen. Het is dan ook daarom, dat in de laatste maanden op ruime schaal voorlichting is gegeven over den Colo radokever bij het land- en tuinbouwonderwijs en op vergaderingen van land- en tuinbouwers, terwijl zeer binnenkort ook in de hoogere klassen van de lagere scholen afbeeldingen en modellen van kevers en larven zullen worden getoond. Daar het waarschijnlijk vanuit België zal zijn, dat de kever ons land zal binnendringen, is deze voorlich ting dit jaar beperkt tot de drie Zuidelijke provincies, Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, hoewel, speciaal bjj het land- en tuinbouwonderwijs, ook in de andere provincies de Coloradokever en de daaraan verbonden gevaren zijn besproken. Maar ook in de provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland is de kans op het optreden van den kever dit jaar vermoedelijk nog gering. Het is zelfs moge lijk, dat er dezen zomer geen enkele kever zal worden gevonden. Maar iedereen moet er op verdacht zyn, dat hij ergens kan optreden en als dat werkelijk het geval is, moet de betreffende haard met man en macht wor den uitgeroeid. Het bovenstaande is de eerste waarschuwing, die vanwege den Plantenziektenkundigen Dienst over den Coloradokever in het bijzonder in de provincies Lim burg, Noord-Brabant en Zeeland wordt verspreid. Zij dient om alle menschen, in dit gebied, voor te bereiden op wat komen kan. In Vlugschrift 47 van den Plantenziektenkundigen Dienst is een gekleurde afbeelding van den kever en de larve opgenomen. Aanschaffing van dit vlugschrift door particulieren en Vereenigingen (verkrijgbaar bij den Dienst te Wageningen a 4 ct.s per stuk), wordt ten zeerste aanbevolen. Ook op andere wijzen zullen afbeeldingen van het insect door den Dienst verspreid worden. Vóór Juni is een optreden van den kever in ons land vrü zeker niet te verwachten. Een tweede waarschu wing zal in Juni uitgezonden worden. (Ingez. Med.) RAPPORT VAN EEN ONDERZOEK DOOR DE YV ERKT UI GENCOM MI SS IE DER Z. L. M. INGESTELD NAAR EENIGE TYPEN VAN EGGEN. In het voorjaar van 1935 is getracht met enkele nieuwere eggen een demonstratie in de Wilhelmina- polder te Wilhelminadorp te organiseeren. Door on gunstig weer is het toen niet tot een geslaagde publieke demonstratie kunnen komen. Dit jaar heeft de com missie daarom de eggen eenigen tijd in de Wilhelmina- polder doen gebruiken, opdat zij in ieder geval in de gelegenheid zou zijn eenig oordeel te verkrijgen over de waarde van de bijzondere eggen tegenover de ge bruikelijke. iDe commissie heeft nu op 8 April j.l., onder gunstige omstandigheden op goede, vrij zware, losse kleigrond de eggen naast elkander in het werk gezien. Bij de demonstratie was aanwezig de heer Ir. P. A. v. d. Ban, Rrjkslandbouwconsulent te Wageningen. In het navol gende is het oordeel der commissie over de eggen neer gelegd. Aanwezig waren de volgende vijfbalks eggen, die al len opgegeven worden als geschikt voor het goed los maken van het land direct uit de ploegvoor. Leverancier gewicht tand. balken prijs Slabbekoorn, W.dijk 79 kg 28 U-ijzer f57,50 v. Weele, Wilhelminad. 78 kg 29 U-ijzer 57,50 Zuidweg, Lewedorp 78 kg 29 hoekijzer 4 bij 5 47,50 Werktuigenb. 80 kg 30 hoekijzer 5 bij 5 32,— idem 74 kg 30 hoekijzer 4 bij 4V2 29, De beide eerste eggen zijn van het z.g. Cappontype, echter niet met veerend raam. Het raam bestaat uit ijzeren balken en daarin zitten de tanden op de bekende wjjze geschroefd. Deze tanden staan dus vertikaal in het raam vast en zijn daaronder direct omgebogen, zoodat ze schuin scherp naar voren staan. De andere drie eggen gelijken meer op de oude Zeeuw- sche egge, bestaande uit vijf gebogen houten balken, waardoor schuinstaande rechte ijzeren tanden. De aan wezige eggen hadden nu in plaats van houten balken gebogen hoekijzeren balken, terwijl de gewone ijzeren tanden daardoor gestoken zijn en met een strop er aan vastgezet. De tanden van deze eggen kunnen dus naar verkiezing lang of kort gesteld worden en na slijtage zijn ze lager te stellen. Bij de eerste drie eggen, welke in de omgeving worden gemaakt, staan de tanden in de richting van de voortbeweging, terwijl de stand van de tanden van de eggen van het Werktuigenbureau daar van iets naar rechts afwijkt. Er valt verder nog op te merken, dat het raam van de eggen van het Werk tuigenbureau iets grooter is dan van de egge van Zuid weg. De eggen van het Werktuigenbureau zijn dus wat ruimer. Na deze opmerkingen over de constructie, merkeD wij het volgende op over de werking. De eerste egge, die van Slabbekoorn, trok rustig, wat schuddend door de grond, het raam bleef goed horizon taal, in alle opzichten kan men over de werking van deze egge zeer tevreden zijn. De recht naar voren, zeer vlak staande tanden lichten en schudden de grond zeer goed op. De tweede egge, die van de smid v. Weele uit den Wilhelminapolder was van vrijwel gelijke constructie en had ook ongeveer dezelfde werking. De derde egge, die van Zuijdweg schudde wat meer, maar leverde goed werk. De beide eggen van het Werktuigenbureau schuddeh en schommelen veel meer. Dit zal wel veroorzaakt worden doordat de stand der tanden iets afwijkt van de trekrichting en door de extra lange tanden, waar door het raam betrekkelijk hoog boven den grond komt te liggen. Op de lichte egge van het Werktuigenbureau is toen achteraan nog een kort houten balkje gelegd, zooals in Holland ook veel geschiedt, waardoor de sterke werking er wat uit ging. Deze eggen maakten door de lange tanden de grond voldoende los en dooi de sterke schommeling werd de grond goed doorgeroerd en verkruimeld. Naar Zeeuwsche opvatting zat er te veel werking in de egge en was het wellicht beter ge weest, de lange middentanden, die circa 26 cm vertikaal gemeten, onder het raam uitsteken, iets korter te stellen. Verder waren aanwezig twee zigzageggen. gew. br. aant. aant. prijs veld. tand. Werktuigenbureau 127 kg 3 m 4 48 36, Rud Sack 75 kg 2,10 m 3 45 34,50 De egge van het Werktuigenbureau kan gerekend worden tot de zware zigzageggen, terwijl de andere een veel lichter type is. Beide hebben smalle velden met drie tanden naast elkaar, waardoor de egge goed op de grond sluit. De eggen van ouder type, op de boerderijen aanwezig, hebben vaak vier of vijf tanden naast elkaar, zoodat er dan in de breede velden niet de minste werking zit. De moderne smalle velden zijn in dat opzicht zeker beter. De zware zigzag maakt de grond in één bewerking behoorlijk gelijk, echter niet erg los. Dit moet men zoo zien, dat na de eerste bewerking de ploegsneden weg zijn, de koppen zijn eraf gesleept en het land is redelijk vlak, maar natuurlijk niet zoo als na bewerking met een schuddende vijfbalker, het land is echter niet dieper losgemaakt. Dit is met het gering aantal tanden per werkbreedte ook niet te verwachten. Met een tweede bewerking wordt het land veel losser. De egge trekt goed in den grond, doordat de achterste rijen tanden krom zijn. Dit kan men dus verkrijgen dooi1 de egge half over te sporen, of door later over dwars te gaan eggen. Op goede gronden zullen velen het land na deze bewerking voldoende los vinden voor aardappelen. Het is echter niet zoo los, verkruimeld en doorgeschud als met de bovengenoemde vijfbalksegge. De bewerking gaat vrij snel, omdat men groote breedte mee neemt. Ook is het mogelijk na één keer met deze zigzag, nog eens na te eggen met de vijfbalker of met een dertienbalker. In het algemeen kan men wel zeggen, dat de zware zigzag wel op verscheidene boerderijen past. De Rud Sack heeft vijf rijen tanden achter elkaar en in ieder veldje zitten vijf scharnieren, het veldje is van achteren af oprolbaar. Deze egge sluit zeer goed op den grond, maakt het land goed gelijk, maar door het geringe gewicht en de dunne tanden kan men het land met deze egge niet voldoende los maken om er zoo diepe geulen voor het poten van aardappelen in te gaan trek ken. Wij achten het een zeer mooie beweeglijke zigzag- egge, die voor ondiepe bewerking zeer goed te gebrui ken is. De constructie van deze egge heeft zoo vele voordeelen, dat het op prijs gesteld moet worden als er een dergelijke egge in den handel komt met iets zwaar der raam en iets dikker tanden. De aanwezige egge met drie veldjes is wat smal. De firma levert ze echter ook met vier of vijf velden. Op een bedrijf in St. Phi- lipsland is gebleken, dat de laatste een goede belasting geeft voor drie paarden. Tenslotte meenen wij dus, dat de in Zeeland weinig bekende eggen, welke hier gedemonstreerd zijn, op onze bedrijven naast de bekende eggen zeker een plaats v/aard zijn. Ons rest nog dank te brengen aan hen, die de eggen beschikbaar gesteld hebben en aan de Wilhelminapolder voor het welslagen der demonstratie. WERKTUIGENOOMMISSIE DER Z. L. M. MOND- EN KLAUWZEER. In de week van 3—10 Mei 1936 werd in Nederland in een gemeente gelegen in de povincie Noord-Holland op een boerderij mond- en klauwzeer geconstateerd. IV. De Warenkeuringsdienst en het Melkbesluit. Melk en melkproducten behooren tot de belangrijke volksvoedingsmiddelen. Het zal daarom wel niemand verbazen, dat de Overheid toezicht houdt op de con- sumptiemelkvoorziening en aan producenten en distri- buanten van consumptiemelk verschillende eischen stelt. Deze eischen zijn omschreven in een Koninklijk Be sluit, het zgn. Melkbesluit van October 1925, dat zijn basis vindt in de Warenwet. De ambtenaren van de Warenkeuringsdienst (voor Zeeland en West-Brabant te Goes) houden toezicht op de nakoming van deze voorschriften. Dit zgn. Melkbesluit is herhaaldelijk gewijzigd. De laatste wgziging van 24 Mei 1934 wordt nu geleidelijk in toepassing gebracht. Dat heeft den laatsten tgd onder de melkdistribuanten in Zeeland eenige onrust verwekt. We willen daarom hier het een en ander vertellen van de verplichtingen die het Melk besluit aan producenten en distribuanten van con sumptiemelk oplegt. De eischen van het Melkbesluit betreffen voorname lijk de volgende punten: 1. het onvervalscht zijn en de deugdelijkheid van consumptiemelk 2. zindelijke winning en behandeling der melk; 3. gezondheid van het vee en het personeel in be drijven met melkverkocp; 4. de inrichting der lokaliteiten waaruit de melk verkocht wordt; 5. de watervoorziening op het bedrijf van den melk- verkooper. De veehouders-melkslijters die niet in de kom eener gemeente wónen, niet meer dan 20 liter melk per dag verkoopen en die alleen klanten hebben die in de on middellijke nabijheid van de hofstede wonen, zijn vrij gesteld van de eischen onder 4 en 5 bedoeld. Hier kan de keuringsdienst dus geen eischen stellen omtrent lokaliteit en watervoorziening. Sedert Mei 1935 kreeg het Melkbesluit een aanvul ling waarin is bepaald, dat elk melkverkooper, met uitzondering van de straks genoemden, in het bezit moeten zijn van een vergunning tot melkverkoop af gegeven door den Directeur van de Warenkeurings dienst. De Warenkeuringsdienst te Goes is thans bezig aan deze bepaling uitvoering te geven. Binnenkort zul len dus alle melkverkoopers in Zeeland een vergunning bezitten: als georganiseerde bij de Nederlandsche Zuivel-Centrale en één van de Warenkeuringsdienst. Van de Warenkeuringsdienst kan ieder deze vergun ning krijgen die voldoet aan de eischen die het Melk besluit stelt aan de lokaliteiten voor bewaring en ver koop der melk. De Zuivel-Centrale zal op den duur zeer waarschijnlijk rekening houden met oude rechten (dus beperking van nieuwe vergunningen) en e:schen stellen ten opzichte van in- en verkoopprijzen der melk en van afname van bepaalde adressen. De voornaamste eischen van het Melkbesluit willen we nog kort toelichten. 1. De onvervalschtheid en deugdelijkheid der melk. Art. 2 van het Melkbesluit stelt de volgende eischen. a. er mag niets aan zijn toegevoegd of onttrokken. Onverminderd hetgeen krachtens artikel 15 lid 3, der Warenwet (staatsblad 1919, no. 581), zal worden be paald, mag het procentisch vetgehalte der droogrest niet lager zijn dan 24; b. het vriespimt mag niet dichter bij het nulpunt liggen dan 0.53 gr C, behalve bij gesteriliseerde melk, waarvan het vriespunt niet dichter bij het nulpunt mag liggen dan 0.52 gr C; c. van het serum mag het soortelijk gewicht niet lager zijn dan 1.0240 bij 15 gr C of de brekingsindex niet lager dan 1.3420 bij 17.5 gr C; d. de zuurgraad mag niet hooger zijn dan 9.0; e. kleur, geur, smaak en consistentie moeten nor maal zijn; f. bij koken mag geen schiften optreden; g. een halve liter of geringere hoeveelheid melk mag bij filtratie door watten, en een hoeveelheid melk, grooter dan y2 liter en kleiner dan 50 liter, mag bij filtratie door neteldoek met openingen ten getale van iten minste 20 en ten hoogste 40 per lengte-centimeter, daarop niet meer dan geringe sporen vuil achter laten. Een halve liter of geringere hoeveelheid melk mag bij staan gedurende een uur of korter niet meer dan geringe sporen vuil afzetten; h. conserveermiddelen, kleurstoffen of schadelijke stoffen mogen niet aanwezig zijn; i. streptococcen mogen niet in aanmerkelijke hoe veelheid aanwezig zijn, pathogene micro-organismen moeten afwezig zijn; j. zü moet verkregen zijn door het volledig uitmel ken van dieren die niet lijden aan een der in artikel 25, tweede lid, genoemde ziekten. Watertoevoeging en ontrooming zijn door deze eischen meestal te achterhalen. Om te voorkomen, dat de melk ondeugdelijk (dat is iets anders dan ver-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1936 | | pagina 4