Keuringsdienst ZEELAND. LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN ZEELAND. WEEKOVERZICHT. KORTE BERICHTEN. Aangezien in die streek zoowel van paarden als van rundvee vele beste fokproducten aanwezig zijn, belooft deze dag een belangrijke te zullen worden. Gaarne wekken we onze lezers op tot een bezoek. PRAKTISOHE LESSEN AARDAPPELSELECTIE IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. AXEL, Donderdag 28 Mei, 2 uur (Wett. tijd) bedrijf J. de Feijter, Doornhof. NEUZEN, Donderdag 28 Mei, 5 uur (Wett. tijd) bedrijf HuijssenDieleman, Neuzen. GRAAUW, Vrijdag 29 Mei, 2 uur (Wett. tijd) bedrijf C. .Steijaert. HULST, Vrijdag 29 Mei, 6 uur (Wett. tijd) bedrijf A. Maenhout, „Zeegat". SAS VAN GENT Zaterdag 30 Mei, 2 uur (Wett. tijd) bedrijf A. de Vleeschouwer. UZENDIJKE, Zaterdag 30 Mei, 6 uur (Wett. tijd) be drijf M. van Oers, IJzendijke. De technische leider van de Keuringsdienst Ir. Ver steeg, de hoofd-keurmeester en verschillende keur meesters zullen aanwezig zijn om de noodige aanwij zingen te geven. Zegt het voort. TAXATIE VAN GERST EN VELDROONEN. De L. C. O. v. Zeeland brengt ter kennis van belang hebbenden, dat evenals het vorige jaar, de gelegenheid zal bestaan om gerst en veldboonen van oogst 1936, te velde voor steunverleening te laten schatten. Dit is voornamelijk van bdïang voor degenen, die met de hand zullen dorschen en daardoor niet of moei lijk in de gelegenheid zullen zijn om ineens af te dor schen. De steun zal dan berekend worden naar de geschatte vermoedelijke opbrengst, ongeacht de uitein delijk gedorschen hoeveelheid. De gelegenheid tot taxatie te velde staat uitsluitend open voor georganiseerden, die niet meer dan 1 ha gerst of veldboonen verbouwen en die vóór 1 Juni a.s. een aanvrage tot taxatie inzenden aan het kantoor der L. C. O. te Goes. Wij vestigen er de aandacht op, dat voor alle overige telers het te steunen gewicht wederom bij de dorsching zal worden opgenomen. De demonstratie met motor- en paardenkviedmachines welke de Werktuigencomimissie der Z.L.M. vorige week Vrgdag in de Wilhelminapolder heeft gehouden, heeft zich in een zeer groote belangstelling moge verheugen. Deze groote belangstelling (naar schatting waren ruim 350 personen aanwezig) ging wel inzonderheid uit, en zulks is ook begrijpelijk in -de eeuw der techniek naar de motorwiedmachine. Een 5-tal fabrikaten motor- en 4 paardenwied- machines namen aan de demonstratie deel. Het heeft ons zeer verheugd, dat ook in deze tijden met zijn groote moeilijkheden in het bedrijfsleven de belangstelling voor de technische vraagstukken behou den is gebleven. De demonstratie van de Werktuigencommissie met het reinigen van drainreeksen en ook thans weer die met de wiedmachines toonen dat op overtuigende wijze. De Voorzitter der Z. L. M. heeft voor eenigen tijd eens gezegd op een vergadering van Zeeuwsche boeren: „De Z. L. M. leeft in de ziel van het Zeeuwsche volk". Uit de belangstelling op de genoemde demonstratie bleek zulks weer alleszins en wij hopen dat dit ook in de toekomst zoo moge blijven. Als Algemeene Zeeuwsche landbouworganisatie vindt de Z. L. M. bij de boeren en tuinders in Zeeland aller- wege erkenning. Dit stemt tot groote verheugenis. Nevens tal van leden zagen we ook vele onbekende gezichten, die van heinde en verre gekomen waren (tot zelfs uit Brabant waren bezoekers opgekomen) en een goede indruk hebben kunnen verkrijgen van datgene wat de Z. L. M. ten behoeve van landbouwend Zeeland verricht. Tenslotte zouden we dan ook hen, die nog niet tot de gelederen der Z. L. M. zijn toegetreden wil len toeroepen: Sluit U eveneens aan bij de organisatie die de algemeene land- en tuinbouwbelangen van Zee land behartigt. Des te meer leden de Z. L. M. heeft, des te meer kan zij ook voor U doen. Een verslag van de demonstratie zal in het blad van volgende week "worden opgenomen. Ten behoeve van onze lezers hebben wij deze week aan ons blad toegevoegd een overzicht van de in Zeeland, aangelegde Rijkslandbouwpi'eefvelden welke wij in de belangstelling van onze leden aan bevelen. De lgst vermeldt de verbouwers en plaatsen waar deze proefvelden zgn aangelegd. De practijk dient o.i. aan deze met groote zorg aan gelegde proefvelden meer aandacht te besteden dan tot nog toe het geval was. Weliswaar nemen velen kennis van de resultaten dezer proefvelden, welke ook jaarlijks in ons blad wor den afgedrukt, doel en bezoek aan deze proefvelden achten wij alleszins .de moeite waard. Bewaart de lijst die in dit blad voorkomt zorgvuldig opdat U deze zomer als U de proefvelden wenscht te bezoeken de beschik king over de gegevens heeft. Om tuchtrechterlijke vervolging te voorkomen is het voor de fruittelers van belang, dat zij bij het verpachten van hun ongeoogst fruit dit doen aan personen die als zoodanig door de N. G. T. C. zijn erkend. Men vrage dus steeds aan de handelaar of hij zijn erkenning als pachter van ongeoogst fruit wil toonen. Personen die als zoodanig erkend wenschen te worden moeten zich met hun aanvrage tot de N. G. T. C. wen den. Bij deze aanvrage moeten bewijzen worden over gelegd dat men reeds in voorgaande jaren dergelijk fruit pachtte. Dr. Molhuysen schrijft in het Ned. Landbouwweek blad over de rentabiliteit van den Zwitserschen landbouw naar aanleiding van een publicatie van het Zwitsersche Boerensecretariaat. In totaal waren bij dit secretariaat 572 landbouwboekhoudingen ingekomen waarvan er 544 statistisch werden verwerkt. De gemiddelde bedrijfs- grootte was zonder bosch 12,09 ha en mét bosch 14,08 ha. De gem. bedrijfsuitkomsten waren (bosch inbe grepen) per ha in Zw. frs.: Bruto-opbrengst 1061, pro ductiekosten 964, netto-opbrengst 97, inkomen boer 2930, dagverdiensten boer 1,47. De Zw. fr. is gelijk aan 0,50. Uit deze cijfers blijkt, dat het den Zwitserschen boer niet goed gaat. In 1928—1930 was de netto opbrengst per ha wel frs. 228. De bruto-opbrengsten zijn er echter vrij hoog, dit komt omdat de Zwitsersche landbouw naar onze begrippen hoog wordt gesteund. Op basis 1914 was in 1934 het indexcijfer voor land bouwproducten 111. Dit geeft wel eeh heel verschil met 70 in Nederland. Ook de zuivelproducten geven een dergelijk beeld te zien. Alleen van rundvleesch kon ondanks de maatregelen de prijs niet op peil worden gehouden. Het indexcijfer voor de productiekosten is echter op basis 1914 100 gestegen tot 155. Evenals overal elders is dus ook in Zwitserland de verhouding tusschen bruto-opbrengst en productiekosten minder gunstig geworden. Volgens de uitkomsten der landbouwboekhoudingen is de arbeidsverdienste van den boer 1,47 franc per dag. Werd de boer naar den zelfden maatstaf beloond als de volwaardige arbeidskracht, die bij hem in dienst is, dan zou hij niet minder dan 6.31 franc moeten ver dienen. De uitvoer van pootaurdappelen heeft blijkens de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek in April bedragen 1364 ton (waarvan 766 ton naar België en Luxemburg, 488 ton naar Frankrijk en 106 ton naar Zwitserland) ter waarde van 82.000, tegen 3192 ton ter waarde van 164.000 in April van het vorige jaar. Ten opzichte van de aanvullende teeltvergmining voor pootaardappels schijnt nog dikwijls een verkeerde opvatting te bestaan. Velen meenen dat op deze vergunning de totale opper vlakte is vermeld welke zij met vroege aardappels mogen betelen. Dit is echter niet juist, want de opper vlakte op de eigenlijke teeltvergunning vermeld, mag ook worden benut. Men dient er rekening mede te houden dat ook de Ideaal- tot de vroege aardappels wordt gerekend. Deze teelt moet dus ook gedekt zijn door voldoende teeltvergunning. Evenals verleden jaar moeten in 1936 de groen geplukte landbouwerwten bestemd voor export, administratief worden geveild. Wanneer deze erwten besteipd zijn voor binnenlandsche afnemers, moeten deze ter veiling worden aangevoerd, mits men deze verkoopt aan een handelaar of verwer ker die van de N. G. T. C. toestemming heeft ontvangen om administratief te vellen. Administratief geveilde produkten worden echter niet gesteund. Bij de con trole van de in boomgaarden beteelde oppervlakten met tuinbouwgewassen wordt de werkelijk beteelde oppervlakte berekend. Aan hen die door deze regeling benadeeld zouden worden door dat zij bij het beplanten van hun boom gaarden met aardbeien uitgingen van de veronderstel ling, dat hun teeltvergunning mocht worden verdub beld, is voor het tekort een aanvullende teeltvergun ning uitgereikt. Daar bij de registratie waarnaar de teeltvergunnin gen zijn uitgeschreven ook de oppervlakte ondercultuur zijn gehalveerd, was het ook noodzakelijk, dat deze aan vulling gegeven werd. Van verschillende telers zijn de tuinbouwteeltverganningen ingetrokken en een andere teeltvergunning uitgereikt waarop in een afzonderlijke rubriek de oppervlakte is ingevuld die met wijnpeen mag beteeld worden. Deze vergunning mag dus niet voor andere gewassen worden benut. De telers van wie de teeltvergunning niet is omgewisseld, mogen de op hun teeltvergunning vermelde oppervlakte war- moezerijgewassen ook benutten voor wijnpeen. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale heeft bekend gemaakt dat voor de telers van gerst en veldboonen die niet meer dan 1 ha daarvan verbouwen, een rege ling is getroffen, waarbij zij de opbrengst door de Land- bouw-Grisis-Organisatie kunnen doen vaststellen door schatting te velde. Indien de teler geen bezwaren indient tegen den uit slag der taxatie, zal, in geval aan de gestelde eischen is voldaan, de steunuitkeering worden gebaseerd op de bij deze taxatie vastgestelde opbrengst. In geval de teler bezwaar maakt tegen de taxatie, zal de steunuitkeering worden gebaseerd op de op brengst bg dorschcontröle vastgesteld. De kosten van deze controle worden in de gevallen, bij de desbetref fende reglementen bepaald, ten laste van den teler ge bracht. Zij, die van deze regeling willen gebruik maken, moe ten vóór 1 Juni a.s. een aanvrage om taxatie indienen bg de Landbouw-Orisis-Organisatie, waaronder zij res sorteeren. Maatregelen zijn in voorbereiding, die een verbetering van de kwaliteit der aangevoerde druiven beoogen. Deze maatregelen zijn: le. alle druiven, die niet aan de kwaliteitsvoorschrif ten voldoen, zullen als afwijkend moeten worden ge veild en zullen niet voor een eventueelen steun in aan merking komen; 2e. de eventueele toeslag zal niet meer worden uit gekeerd op alle aangevoerde druiven, maar beperkt wor den tot een maximale hoeveelheid, berekend naar een oogst van 80 kg per strekkende roede of 2,7 kg m2 bodemoppervlakte 3e. verder zullen alle aangevoerde druiven moeten bijdragen tot vorming van een fonds, dat op dezelfde basis als de steun zal worden verrekend; (met dien verstande, dat de bijdrage van de hoeveelheid, die de kweeker méér oogst dan hem is toegewezen, ten goede zal komen aan de per oppervlakte vastgestelde hoeveel heden). Het is duidelijk, dat door dit samenstel van maatrege len een oogst van méér dan 80 kg per strekkende roede of 2,7 kg per m2 voor den kweeker een nadeel zal be teeken en. Den druivenkweekers wordt in hun eigen belang aan geraden, met deze maatregelen reeds nu bij het krenten der druiven rekening te houden. Aangezien is gebleken, dat sommige varkenshouders in de meening verkeeren, dat de hun voor eenig kalen derjaar toegewezen fokzeugen mogen worden aangehouden boven het aantal hun toe gewezen varkens boven 25 kg, vestigt de Nederlandsche Veehouderij Centrale er nogmaals de aandacht van be langhebbenden op, dat bedoelde toewijzing alle var kens omvat, welke gelijktijdig mogen worden gehouden. Ook de fokzeugen zijn daaronder begrepen. Red. In goud uitgedrukt zijn de indexcijfers van de kosten van levensonderhoud volgens „de Boerderij" op basis 1914 in verschillende landen de volgende: Denemarken 86 Duitschland -124 Frankrijk 96 Engeland 88 Nederland 137 Bij de bereiding van hooi heeft men verliezen te duchten door ademhaling gedurende het drogings proces, door afbrokkeling van fijne plantendeelen, door omzettingen van het binnengehaalde product gedu rende de bewaring en door het uitspoelen van voe dende bestanddeelen bij nat oogstweer. Ondermelk kan ook aan kippen worden toegediend. Men kan het te drinken geven of het voeder er mee aanmaken. De aardappelen zijn de laatste dagen snel gegroeid. De perceelen, die voor de keuring zijn aangegeven, dienen spoedig te worden geselecteerd. Goed uitmelken is voor het behoud van een goede melk en boterproductie van de allergrootste beteekenis. In den dierentuin te Heidelberg zijn met hulp en steun van de I. G. Farben industrie proeven genomen met het bestrijden van ratten met z.g. 'Hartgas, d.i. bevroren koolzuur met een temperatuur van 79° C., dat men in een afgesloten ruimte weer tot koolzuurgas laat overgaan. Door gebrek aan zuurstof stikken dan de ratten. De voorloopige indruk schijnt gunstig te zijn. Op Woensdag 30 September a.s. zal een veetentoon stelling worden gehouden te Oostburg. In het laatste nummer van het Landbouwkundig Tijdschrift komt een artikel voor over de beste ver vanger van de Bravo aardappel. Als zoodanig blijken voorloopig het meest in aanmerking te komen de nieuwe selecties van Dr. Dorst te Leeuwarden. K 53, K 107 en K 110. Volgens de nieuwste cijfers van de Directie van den landbouw heeft 1935 een goede gemiddelde oogst op geleverd. Snelgroeiende, vruchtbare varkens hebben veel mi neralen noodig voor de opbouw van het eigen lichaam en dat der jongen en ook voor de stofwisseling. Van deze mineralen zijn fosforzuur, kalk en keukenzout de voornaamste. Bij verbetering van grasland, zal niet alleen een ver hooging van de opbrengst aan gras en hooi het gevolg zijn; ook het grasbestand zal dan van betere kwali teit worden. Het verbruik van varkensvleesch bedraagt per in woner per jaar in Zweden 19 kg. In 1933 waren in ons land werkzaam 877 contröle- vereenigingen, waardoor in totaal 163.779 koeien werden gecontroleerd. Dr. Molhuysen schrijft in het Nederl. Landbouw weekblad naar aanleiding van een publicatie van het Zwitsersche boerensecretariaat. dat de Zwitsersche landbouwer slechts ongeveer 23 y2 verdient van het loon zijner arbeiders. Op de groenten- en fruitveiling Utrecht en Omstre ken zijn 15 Mei j.l. de eerste kersen aangevoerd. Blijkens een onderzoek ingesteld in den proeftuin van Zuid Holland glasdistrict te Naaldwijk zou een dei- belangrijkste middelen tot verbetering van den smaak van druiven bestaan in het aanwenden van geconcen treerde meststoffen. Vorige week werden naar Engeland uitgevoerd 8.349.120 eieren naar andere landen 91.440 stuks.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1936 | | pagina 2