NOORD- M"VAN LANDBOUW VERGADERING VAN HET HOOFDBESTUUR B tJ 1 a g e LANDBOUW-CRISISMEDEDEELiNGEN NOORD-BRABANT. der Noord-Brabantsehe Maatschappij van Landbouw op Dinsdag 3 December 1935, 's voorin. 10 uur, in café ,,De Beurs" te Breda. Agenda: 1. Opening. 2. Vaststelling notulen der vergadering van 26 April 1935. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Verkiezing van een voorzatter, wegens periodieke aftreding van den heer P. M. Sneep te Dintel- oord. 6. Verkiezing van twee leden van het Dag. Bestuur. Aftredend zijn de heeren: M. P. van Nieuwen- huijczen te Heiningen er. J. van Beek te Sprang. 7. Contributieregeling 1936. (Bijlage.) 8. Begrooting 1936. 9. Bespreking medewerking aan stichting en kapi taaldeelname in de N.V. Werktuigenbureau voor den Landbouw. Toelichting: Het Friesoh Werktuigenbureau zal worden omgezet in een nieuw Bureau dat werkt over het geheele land. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. De Voorzitter, P. M. SNEElP. P.S. Gewone leden hebben vrijen toegang. De contributieregeling voor 1935 luidt als volgt: Leden zonder landbouwbedrijf 2 en leden met een bedrijf een begincontributie van 0,50 plus ƒ0,10 per in gebruik zijnde ha. Bovendien zijn de leden met een bedrijf boven 3 ha verplicht een abonnement te nemen op het Zeeuwsch Landbouwblad, 5. 1,25 per abonne ment. Vereenigingen van Oudleerlingen van landbouwwin- terscholen en -cursussen en vereenigingen van jeugdige landbouwers 0,50 per lid met een minimum van 10 per Vereeniging, mits deze leden zelf geen land in gebruik hebben. Land- en Tuinbouwvereenigingen, wier ledental meer dan 200 bedraagt, betalen een vaste contributie van ƒ0,60 per lid zonder de verplichting het Landbouwblad te lezen. Leden dezer Vereenigingen die deel willen nemen aan de Landbouwboekhouding, de Onderlinge Hagel- verzekering, enz. betalen dezelfde begincontributie als bovengenoemd met 0,50 plus 0,10 per in gebruik zijnde ha grond. Vereenigingen met minstens 40 leden, welke gemid deld niet meer dan 5 ha land in gebruik hebben, be talen uitsluitend een contributie van 0.10 per ha, mits alle leden zijn geabonneerd op het Landbouwblad. Het Dag. Bestuur stelt voor deze regeling ook voor 1936 vast te stellen, met de volgende aanvullingen: Leden met grondibezH een begïni xwftributie van ƒ0,50 plus 0.0-5 pef 'in bezit zijnde ha, /mét een mini mum van 2 en een laaximum van li* ALGEMEENE VERGADERING Ier Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw >p Dinsdag 3 December 1935, 's nam. 1.30 uur, in café ,De Beurs" te Breda. Agenda: 1. Openingsrede van den Voorzitter. 2. Vaststelling notulen der vergadering van 23 Juli 1935. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Onderwerp: .Technische en economische voor lichting en bedrijfscontrole". Inleider de heer Ir G. J. Heijmerjer, bedrijfsconsulent te Klundert. 6. Bespreking der volgende ingezonden vraag punten Afdeeling Dinteloord: De teeltregeling voor aardaopelen met heffing van 30 per ha biedt den teler geen steun. De prijzen zijn van dien aard, dat een normaal ge was geen voldoende opbrengst geeft. Kan tegen deze regeling worden geprotesteerd en het daar heen geleid, dat ook voor deze campagne de denaturatietoeslag nog wordt verhoogd of een minimumprijs wordt gegarandeerd, die steun geven voor een hooger prijsniveau Afdeeling W oud rich em: a. Kunnen in 't vervolg de toewijzingen van varkensmerken en kalverschetsen niet vroeger aan de georganiseerden worden meegedeeld, en ook de wijzigingen in gewichtsgrenzen of geldig heidsduur der 'schetsen niet vroeger worden bekend gemaakt? b. De huidige steunregeling voor consumptie aardappelen (heffing bij de bron) geeft den ver bouwers geen bevredigende uitkomsten. De ver koopsprijs is no gsteeds te laag om van een loo- nende teelt te kunnen spreken. Kan niet een andere steunregeling worden voor gesteld, waarbij de heffing bij de bron vervalt en tevens prijsregelend wordt opgetreden? c. De kippenhouderrj wordt nog steeds getrof fen \loor de heffing op buitenlandsch graan, waardoor het bedrijf niet loonend is. Gevraagd wordt onverzwakt te blijven werken om hiervoor compensatie te verkrijgen. Afdeeling Zevenbergen: Is het mogelijk door samenwerking verlaging te verkrijgen van de zeer hooge tarieven, welke door de behandelende veeartsen op rekening worden gesteld? 7. Rondvraag. 8. Sluiting. De Voorzitter, P. M. SNEEP. IHet is zeker overbodig om onze leden op te wekken in grooten getale onze Algemeene Vergadering bij te wonen. De werkzaamheden zijn thans in het bedrijf niet zóó groot, dat er niet een dag of een halve dag af kan voor iets dat op zichzelf ook noodig is. Ook op dit terrein moet men thuis zijn en bijblijiven! Daarom Dinsdag 3 December a.s. allen naar Breda. WELKE AARDAPPELSOO! 'JFEN VRAGEN DE AANDACHT VAN ONZE PcfDTGOEDTELERS. III. Gaven wij in het artikel van <j4 dagen geleden een kort overzicht van de soorten, welke de Duitsche land bouw thans en in de naaste toekomst vraagt, thans willen we even de aandacht wij de;-, aan de exportmoge- lijkheid,voor de voornaamste, in ons gebied verbouwde aardappelrassen. Beginnen wij met de vroege raspen, dan noemen we hiervan de Eerstelingen, Bintjes cn Ideaal. Zooals bekend, is de verbouw van Eerstelingen de laatste jaren sterk beperkt, in v band met de orisis- reigelingen voor de tuinbouw. Dit heeft tot gevolg ge had, dat ae vraag naar Eerstelin en verleden jaar en ook in dit seizoen grootter was d'.n het aanbod. Aan alle aanvraag uit het buitenland k >n dan ook niet wor den voldaan. De voorraden Eersteling zijn zoodoende betrekkelijk vlug geruimd. W/aar de Eersteling èn om zijn vroegrijpheid, èn om zijn ra a-ore vorm en goede smaak, in het buitenland neg altijd een der meest gevraagde soorten is, zou het o.i. aanbeveling verdie nen, dat overwogen wondt, de teelt van Eerstelingen voor pootgoed. van de beperking vrij te stellen. In dier zin heeft ook de Nederlandsohe Algemeene Keurings dienst zich uitgesproken. Het ware te wenschen, dat aan deze wensch gehoon wordt verleend. Wanneer de bepaling wordt gemaakt, dat de Eerste lingen, welke voor pootgoed warden geteeld, niet voor een bepaalden datum op de consumptiemarkt mogen worden gebracht, zal de tuinbouw van deze grootere verbouw van Eersteling geen nadeel ondervinden, ter wijl voor den poobgoedteler een uitbreiding der ver bouw, wanneer de' vraag ,volde b'ijft, vergrooting van afzetmogelijkheid beteekent. De Bintjes blijven ook nog altijd n in'het buiten land zeer gewilde aard>ppelsco.n, Wel is deze soort zeer - vatbaar voer wraefcziekte, mar a-ar'er nog geen goede ...vervanger' voor is gevorod'siC"2ï3ft 'de vraag naa- deze variëj>?,t, constant aanhouden. Waar de voorraden Bintjes thans reeds weer - voor het overgroote deel zijn geruimd, blijkt hier wel uit dat de buitenlandsohe vraag dit jaar ook weer zeer voldoende was, om het aanbod op te nemen. De teelt van deze soort 'is niet beperkt, zoodat de verbouw nogal eens wisselt. Natuurlijk zal men voor een te greote uitbreiding der verbouw op moeten pas sen, doch het is wel zeker, dat bij een normale ver bouw van Bintjes, voor dit product cok afzetgebied is te vinden. Wij zouden de pootgoedtelers dan ook kun nen adviseeren, de verbouw van Bintjes op de gewone voet door te zetten. Sterke uitbreiding der teelt is niet aan te bevelen. Zooals de verbouw dit jaar was. was er een goede afzetmogelijkheid, en zoo moet men het trachten te houden. De Ideaal is een vroege soort, welke in verschillende afzetgebieden, zich in een groeiende vraag mag ver heugen. De kwaliteit van deze aardappel, gepaard aan zijn goede opbrengst en betrekkelijk langzame degeneratie maken dat de verbouwers in het buiten land deze soort meer gaan apprecieeren. De mooie knolvonm met zeer vlakke oogen en de (voor het buitenland) uitstekende smaak, doen d-sze aardappel bij de consumenten gretig aftrek vinden. Ook voor deze soort is het jammer, dat haar ver bouw door de Tuinbouwregeling beperkt is. Waar het nog een betrekkelijk nieuw ras is, dat hier nog niet zoo uitgebreid verbouwd wordt, kan uit de groeiende vraag uit het buitenland door een uitbreiding der teelt thans geen voordeel worden getrokken. Wij zouden dan ook gaarne zien, dat d£ beperking ten aanzien van de teelt van Ideaal voor pootgoed werd opgeheven. Dan zijn de pootgoedtelers ten minst in staat van de vergroote vraag te profiteeren. Elke verruiming van de export moet thans, waar allerwegen door invoer rechten en oontingenteeringen belemmeringen worden aangebracht, met beide handen worden aangegrepen. Dit jaar is gebleken, dat er te weinig Ideaal wordt verbouwd, althans de vraag naar deze soort over schreed verre het aanbod. Dit is een toestand, die als het ©enigszins mogelijk is, niet moet voortduren. Wanneer werkelijk blijkt, dat men in het buitenland deze aardappel op prijs stelt, dan moet men ook door uitbreiding der verbouw aan d-s vraag kunnen voldoen. Wij willen niet afkeuren, dat voor Eersteling en Ideaal, in het algemeen voor producten, waarvan een teveel dreigt te ontstaan, een beperking wordt opge legd, doch men moet hierbij wel terdege oppassen, dat deze beperking geen verstarring wordt. De mogelijk heid van aanpassing aan veranderd? omstandigheden moet worden opengelaten. Hiermede hebben wij de vroege exportsoorten bv. handeld en willen wij thans nog enkele regels wijden aan de late exportsoorten. Als eerste soort noemen wij daarvan de Industrie. Dit ras heeft langzamerhand e?n goede bekendheid in het buitenland verworven. De teelt ervan is de laat ste jaren wat afgenomen, doch de vraag is toch altijd •wel voldoends om het aanbod op te nemen. Hand having van deze soort is met de noodige voorzichtig heid, wat uitbreiding der verbouw betreft, wel aan te bevelen. iNaast de Industrie als voer wratziekte vatbare soort, zal het o.i. aanbeveling verdienen aandacht te schenken aam de Erdgold, welke als vervanger van Industrie een goede kans maakt, daar zij wratziekte- vrij is. Het zal nog moeten blijken in hoeverre de Erdgold zich een afzetgebied zal kunnen veroveren, doch het zal ge wensch t zijn, deze soort im het oog te houden. Verder wordt de laatste jaren de Alpha in niet on belangrijke mate geteeld. De vraag naar deze soort heeft nog geen bestendige vorm aangenomen. 'Hoe wel in vele streken de kwaliteiten van dit ras gunstig worden beoordeeld, blijkt daarvan in de vraag nog niet veel. Toch meenen wij, dat het nog niet noodig is, de verbouw hiervan stop te zetten, daar toch meestal nog wel afzetmogelijkheid is te vinden en de goede eigen schappen van deze soort zich tenslotte toch wel zul len doen gelden. Hiermede hebben wij de voornaamste exportsoorten behandeld en willen hieraan nog een kleine beschou wing aangaande uitkomsten der teelt, vastknoopen. Het vorig jaar hebben wij gezien, dat in het begin van het pootgoedseizoen de prijzen zeer hoog opliepen. Naderhand is gebleken, dat deze prijsstijging niet op een hechte basis was gefundeerd en veelal speculatie aan deze stijging ten grondslag lag. Dit is wel geble ken, toen in het voorjaar de prijzen zeer sterk waren •teruggeloopem. Thans hebben we een regelmatiger prijsverloop op de pootgoedmarkt kunnen waarnemen met prijzen, waarmee de teelt uit kon, doch geen bij zonder groote winsten werden behaald. Ons inziens zullen de telers met een dergelijk prijsverloop in de toekomst ook tevreden moeten zijn. Bij zeer hooge prijzen kan het buitenland tegenwoordig niet meer koopen en moet men met een middelmatige prijs te vreden zijn. De pootgoedtelers, welke voor enkele jaren nog wel eens zeer groote winsten kon maken, zal aan dezen toestand moeten wennen. Doch wanneer het mogelijk is, tegen matige prijzen een voldoende afzetmogelijkheid te behouden en misschien nog wel te vergnooten, kan men daarmede thans ruimschoots te vreden zijn. SUIKERBIETENTEELT 1985. Inlevering van ongebruikte garantiebewijzen. Wij brengen nogmaals onder de aandacht van be langhebbenden, dat garantiebewijzen 1935, welke niet gebruikt werden, onverwijld dienen te worden terug gezonden, daar bij niet-inzending voor 1936 bet recht vervalt cm opnieuw garantie te verkrijgen. Het wil ons voorkomen, dat vele landbouwers, wel'ke in dit geval verkeeren, tot dusver geheel te goeder trouw nagelaten hebben, hun ongebruikte garantie bewijs terug te zenden. Gezien echter de gevolgen, welke onafwendbaar hieraan zullen zijn verbonden, verzoeken wij hun met nadruk alsnog ten spoedigste voor terugzending te willen zorgdragen. Terugzending geschiedt aan de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Brabant, Gasthuisstraat 21 te Tilburg. WIJZIGING REGLEMENT BEZWAARSCHRIFTEN VEEHOUDERIJ. Bij Ministerieel e beschikking van 19 November 1935 is het reglement bezwaarschriften veehouderij gewij zigd. De voornaamste bepalingen volgen hieronder: le. De georganiseerden kunnen van elke toewijzing van kalveren, mest/varkens en biggenmerken uit sluitend in beroep komen bij het bestuur der L.C.O.N. 2e. Het beroep is slechts ontvankelijk indien: a. in het bezwaarschrift vermeld worden, welke bezwaren men tegen de toewijzing heeft, en de 'gronden waarop die bezwaren rusten; b. het bezwaarschrift binnen 14 dagen na 19 November 1935, of binnen 14 dagen nadat de toe wijzing ter kennis van den georganiseerde is ge bracht ter post is bezorgd; vóór of op den dag van de ter post bezorging van het bezwaarschrift gestort is een bedrag van 5,tenzij bij het bezwaarschrift is overgelegd een bewijs van onvermogen, afgegeven door den burgemeester der gemeente, binnen welke de ge organiseerde woont. 3e. Het bestuur der L.C.O.N. stelt den georganiseerde, 'die een bezwaarschrift heeft ingediend, in de ge legenheid zulks mondeling toe te lichten, waarna het bestuur de beslissing schriftelijk ter kennis brengt van den georganiseerde. 4e. De georganiseerde kan van de door het bestuur genomen beslissing in hooger beroep komen bij den Minister van Landbouw en Visscherij. Dit hcoger beroep is slechts ontvankelijk, indien: a. in het beroepschrift worden vermeld, welke bezwaren men tegen de hen gedane toewijzing en

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1935 | | pagina 9