VEREENIGINGSWEZEN. LANDBOUWTECHNIEK. AKKERBOUW. 2. De studie van de finanoieele uitkomsten van de land- en tuinbouwbedrijven; 3. De toelichting en verklaring der landbouwcrisis- maatregelen inrichting van crisiscursussen voor land en tuinbouwanderwijzers en de organisatie van derge lijke cursussen ten plattelande) 4. Het verzamelen van en de controle op de ge gevens benoodigd voor het landbouwveislaig; i5. Het in samenwerking met de overige consulen ten bevorderen van de meest rationeele bedrijfsinrich- ting en bedrijfsvoering. iSohrijver gaat in zijn praeadvies vooral in op het onder 2 genoemde doel, als zijnde het fundament, waarop de andere doelstellingen moeten steunen. Een belangrijke verandering in de advisee rende taak ten opzichte van den landbouw heeft zich na de crisis van 1924 voltrokken. Gedurende 40 jaren heeft de land bouwvoorlichting in het teeken gestaan van de tech niek, thans wordt meer en meer ingezien, dat het land bouwbedrijf ook als een bedrijfseenheid door den eco- nomischen bril moet worden bekeken. Studie van eco nomische verhoudingen en overbrenging van de resul taten hiervan, waardoor de aanpassing in een sneller tempo kan verloopêx, is thans meer dan ooit noodzake lijk. De voorlichting, die een gespecialiseerd karakter heeft gekregen in de achter ons liggende jaren en een sterken technisdhen inslag had, wordt thans aangevuld door den Dienst der Bed rijf s consulenten, waardoor eeD ooördineerende economische bedrijfsadviseering in de toekomst mogelijk wordt. Ook is langzamerhand in de kringen van de bureaux -voor landbouwboekhouding de gedachte levendig ge worden, dat de door hen verzamelde gegevens een beter inzicht in de bedrijven mogelijk kan maken. Deze gegevens leveren echter nog geen afdoende maatstaf op voor de juiste beoordeeling van den economisch en toestand van den landbouw. De gegevens zullen echter des; te waardevoller worden, naarmate het aantal ge controleerde bedrijven toeneemt en deelname zich ook uitstrekt ever alle soorten van bedrijven, niet alleen groote en kleine, maar ook goede en minder goed ge- leiide. Bij de verwerking van de gegevens van de land bouwboekhoudingen over het boekjaar 1923 24 werd door deze bureaux rekening gehouden met de verdee ling van het land in 83 landbouwgebieden. Elk gebied vormt een agronomisch geheel, Voor elk landbouwge bied ontvingen de bureaux formulieren ter invulling Al was het resultaat niet onbevredigend, het totaal aantal gegevens was neg te gering om het inzicht in de bedrijfsuitkomsten bijzonder te verdiepen. Gegronde hoop wordt uitgesproken, dat bij sterken groei der landbouwboekhouding en toenemende invloed van de landbouworganisaties hierop, met bevredigend resul- itaat verkregen zal worden. In het praeadvies; worden enkele zeer frapante ver schillen aangehaald, die tusschen gelijksoortige bedrij ven kunnen bestaan. Wil men uit het materiaal van de centrale bureaux, voor landbouwboekhouding waar devolle aanwijzingen halen, dan moet voorop staan, dat de met elkaar te vergelijken gegevens afkomstig zijn van bedrijven van hetzelfde type uit een betrekkelijk klein en eenvormig gebied. De deelnemers aan een dergelijke groep ontvangen aan het einde van het jaar: A. gegevens van het eigen bedrijf; B. het gemid delde van de bedrijven van die groep; c. gegevens van het bedrijf met de gunstigste finanoieele resultaten. Van alle bedrijven worden de gegevens omgerekend op bijv. 10 ha. Van een tweetal vergelijkbare bedrijven zijn de ge gevens in hst praeadvies opgenomen omgerekend op 10 ha. Om echter een juist inzicht in den economischen toestand van den landbouw te verkrijgen, moet nog verder gegaan worden. Daarvoor moet in elk 'land bouwgebied een aantal typebedrijven uitgezocht wor den. Het aantal moet overeenkomstig de belangrijkheid van het landbouwgebied zijn. Voor deze type bedrijven moet aan den eenen kant een uitgebreide uniforme boekjhouding opgezet worden en aan den anderen kant moeten de bedrijfsconsulenten de landbouwkundige ge gevens van deze type bedrijven vaststellen. De ver werking der gegevens van de .boekhouding der bedrij ven zaf dan niet een becijfering zijn zonder meer, doch achter de cijfers zal men het bedrijf zien met al zijn .igenaar di ghede n De dienst der bedrijfsconsulenten heeft hierbij een taak te vermelden van fundamenteele beteekenis. Aan hem wordt toevertrouwd de band te vormen tusschen dien bedrijfsleider van het type bedrijf en het landibcuw- boeklhoudbureau De .hiervoor geschetste organisatie zal den vcor- lichtingendienst in staat stellen adviseerend op te tre den om uiteindelijk te komen tot een individueele adres- geving. hetgeen leiden moet tot een grootere efficiency van het in den landbouw geïnvesteerde kapitaal en dus van den in het bedrijf aangewenden arbeid. INVOER VAN POOT AARD APPELEN IN ARGENTINIë. ALGEMENE VERGADERING N. A. K. Onder leiding van den Voorzitter, Dr. J. Oortwijn Botjes, wend op 20 November 1935 te Utrecht de al gemene vergadering van de N.A.K. gehouden, die door bijna alle leden, d:z. de land- en tuinbouworganisaties, werd bijgewoond. Namens de Directie van de Land bouw was de heer Ir. D. S. Huizinga, inspecteur van de landbouwvoorlichting en landbouwonderwijs aan wezig. Na goedkeuring dei' notulen werd uitvoerige mede deling gedaan omtrent de door het dag. bestuur en bestuur verrichte werkzaamheden. In bespreking kwam de teeltregeling voor vroege aardappelen, waarbij er op werd gewezen, dat door de regelingen der Fruit- en Groentencentrale, de teelt van goedgekeurd pootgoed van het ras Eerstelingen een der belangrijke exportsoorten, van ca. 4400 ha in 1933 teruggelopen was tot 1872 ha in 1934 en 2019 in 1935. In beide jaren had de buitenlandse vraag naar dit pootgoed, het aanlbod overtroffen, hetgeen vooral komt doordat bij de regelingen de risico voor het telen van pootaardappelen te groot wordt voor de tuinders en landbouwers. Het gevaar bestaat, dat andere lan den zich op de teelt van dit ras zullen toeleggen en de leveranciers zullen worlden van het pootgoed van dit ras. Aan het dagelijks bestuur werd opgedragen zich te dezer zake tot den Minister van Landbouw en Visserij te wenden. Bespreking had eveneens plaats over de uitvoer van zaailijnzaad naar Frankrijk. De rekening en verantwoording over het boekjaar 1934-35 alsmede de balans werd goedgekeurd. De exploitatierekening in totaal bedragende 47.158,81 sloot met een batig salido van 3634,24, dat aan de reserve werd toegevoegd. /Het ontwerp jaarverslag werd goedgekeurd en zal in druk verschijnen. Hierna werd door den voorzitter aan de hand van de verstrekte mededelingen uiteengezet, dat in de be stuursvergadering het ontwerp behandeld is, in welke richting de zaaizaadvoorziening in Nederland zich dient te ontwikkelen, waarbij erop gewezen werd, dat het sterk gedecentraliseerde stelsel van zaaizaadvoor- ziening, dat sinds 1903 in Nederland tot ontwikkeling is gekomen en waarbij ieder bedrijf en iedere bedrijfs leider aan de zaaizaadvoorziening kan deelnemen, grote betekenis heeft voor de ontwikkeling van de boe ren- en tuindersstand en voor de verhoging van ihet peil van het bedrijf. In de laatste jaren is speciaal van de zijde van het Instituut voor Plantenveredeling aan de uitbreiding der originele teelt sterke uitbreiding gegeven. 0ciu deze richting worden ingeslagen, dan verwatert het begrip originele teelt en zullen de keuringen op de landbouwbedrijven achteruitgaan, zonder dat het zaai zaad een hoger waarde vertegenwoordigt. Dit geldt in het bizonder voor de zelfbestuivende ge wassen. Bij de kruistoestuivende is de kwekersarbeid veel belangrijker voor de instandhouding en verbete ring van het ras. Het dag. bestuur is voorts van oordeel, dat de teelt van origineel zaad van buitenlandse rassen hier te lande niet dient bevorderd. De Nederlandse export belangen eisen, dat de import van buitenlands origi neel zaad vrij wordt gelaten en er niet geijverd wordt voor vermeerdering hier te lande. Ook bij een gedecentraliseerde zaaizaadvoorziening dient de kwekersarbeid een behoorlijke beloning te krijgen, hetwelk kan geschieden, indien de nabouwers een zekere bijdrage over de goedgekeurde hoeveelhe den aan den kweker afstaan. De kwekers, kunnen bij een dergelijk stelsel zich geheel wijden aan hun kwe kersarbeid en behoeven zich niet voornamelijk toe te leggen cp de vermeerdering hunner rassen, noch zich te houden aan prijsafspraken e.d. Wenst een kweker echter toch zijn rassen zelf in de handel te brengen, dan dient dit te geschieden onder de jifiste benamingen. Het dagelijks bestuur is dan ook de mening toege daan, dat als origineel zaad slechts een beperkte hoe veelheid in de handel kan worden gebracht, n.l. dat gene, dat geteeld is onder direct toezicht van den kweker zelf. Door de vergadering werd deze mening van het dag. •bestuur onderschreven en dit gemachtigd definitieve voorstellen uit te werken. Nadat de Inspecteur van de Landbouw dank had gebracht voor de woorden van welkom en gewezen had op de grote betekenis der gewassenkeuringen, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. bonden z\jn, te verminderen, wordt door den Planten- ziektenkundigen Dienst met de meeste klem aange raden om ter vervanging van Bravo, De Wét en Kam pioen alleen die rassen te verbouwen, welke onvatbaar zftn voor de wratziekte. Hiertoe behooren o.a. de hier volgende, in de rassen- lrjst van het Instituut voor Plantenveredeling opgeno men geelvleezige rassen: Bevelander, Noordeling, Sou venir, Furore, Populair, West-Brabander, Record, Ro bijn, Unicum, Muntinga 17, Gruno, Nationaal, Bato, Alberta, Julinieren, Alpha, Triumf, Erdgold, Dunbar Yeoman, Preussen, Atlas, Bonus en de witvleezige ras sen Albion, Concurrent, Hellena, Majestic en Great Soot. Tot de zeer weinig vatbare rassen kunnen gerekend worden de Roode en Bonte Star. Het aankoopen van te velde goedgekeurd pootgoed voorzien van certificaat en plombe van den N.A.K. verdient alle aanbeveling. Nedere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, door de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren alsmede door de Rijksland- en Tuinbouwconsulenten. ALGEMEENE VERGADERING Z. L. M. Leden der Zeeuwscjhe Landbouw Mij. Schaart U 3 December zij aan zij, Trekt één lijn, één nauw verband Zonder aanzien van rang of stand. Komt allen saam op dezen dag, Laat zien wat eendracht wel vermag. Spoedt Dinsdag U naar 't Goesche land Uit Schouwen en Noord-Beveland, Van St. Pihilipsland en van Tholen Zullen ook zeker velen koimen. Dan kome Vlaanderen in grooten getale Evenzoo als de vorige male. Ook Walcheren zal zich vast beraden En toonen mannen kloek van daden. Zuid-Beveland zal zeker trachten Aanwezig te zijn met zijn beste krachten. Weest allen getuige van den geestkracht, Waarmee de Voorzitter steeds tracht Het schip der Z.L.M. veilig te doen landen Te houden uit des vijands handen. Geeft daarom gehoor aan dezen roep, 'Blijft trouw aan elkander, blijft ééne groep. Toont Uw belangstelling, wij vragen 't met klem, Voor de werkzaamheden der Z.L.M. B. te KI. „In art. 1 van de Argentijnsche beschikking van 8 Augustus j.l. is bepaald, dat alle partijen aardappelen, die in het land worden ingevoerd erkende pootaardappe len moeten zijn. Onder erkende pootaardappelen worden verstaan, die, welke geteeld zijn in culturen, ingeschreven bij de speciale keuringsdiensten welke onderworpen zijn aan vooraf vastgestelde bepalingen en periodieke keuring van genoemden diensten onder toezicht van het Depai - tement van Landbouw, of wel geteeld door een officieel proefstation van het land van herkomst. In art. 2 wordt bepaald, dat aan elk verpakkings middel, waarin pootaardappelen verpakt zijn, een label bevestigd moet zijn, erkend door den officieelen keu ringsdienst, die de aardappelen heeft goedgekeurd. Art. 3 bepaalt, dat indien de naam van het ras niet op het etiket vermeld staat, deze op het verpakkings middel onuitwischbaar moet zijn aangebracht". HET VERBOUW VERBOD VAN BRAVO, DE WET EN KAMPIOEN. Bij Koninklijk besluit van 30 October 1935, is met in gang van 1 Jan. 1936 de verbouw van aardappelen, onder welke benaming ook bekend, behoorende tot de rassen Bravo, De Wet en Kampioen verboden. Door dit verbouwverbod zullen vele verbouwers ge noodzaakt zijn, dezen winter of het volgend voorjaar pootgoed aan te schaffen van rassen, waarvan de ver bouw wel is toegestaan. Aangezien het uitvaardigen van een verbouwverbod ten doel heeft de gevaren, die voor cultuur en handel aan de teelt van voor wratziekte vatbare rassen ver- ZAAIMACHI1VES. Enkele uitvoeringsvormen. In het vorige artikel hebben we in het kort bespro ken de principieele verschillen tussen de breedzaai- machines, rij-zaaimachines en dibbelmachinesIn elk van deze groepen komen nog verschillende variaties voor. De ene falbriek construeert een bepaald onderdeel 'op 'de ene manier, doch een andere falbriek probeert heltzelfde doel op een andere wijze te bereiken. Als er één onderdeel is dat op menige uitvoeringsvorm kan bogen, dan is het de manier om het zaad uit de voor raad-bak op het land te brengen. Dit geschiedt door het eigenlijke zaai-mechanisme; het is een rond draaiend onderdeel dat bij haar beweging zaad mee neemt en door de uitlaatapeningen weg werpt. Bij elke zaai-imachine staan er enkele van deze onderdelen naast elkaar; ze zijn echter allen gelijk. Hoe breder de machine, hoe meer zaai-mechanismen naast elkaar. De verschillende constructies lopen niet veel uiteen. Bij allen is gestreefd naar bedrijfszekerheid en een voud. De werking kan het duidelijkst met behulp van bijgaande schetsjes verklaard. Er zijn zaai-mechanis- mén met; a. borstels (fig. 1). Op de as a, welke door de wielen van de machine wordt aangedreven, zitten over de hele omtrek harde borstels (b). In de bodem van de vcorraadlbak, c, is een opening. Voor deze opening kunnen één of meer dere openingen van de schijf d geplaatst worden; daar langs gaat het zaad naar buiten. Met de plaat d kan dus de hoeveelheid zaad enigszins worden geregeld. b. Ribben (zie fig. 2). De as draait links om en weipt het zaad door de openingen van de schuif e naar buiten. Deze openingen kunnen worden geregeld met het handel b. Er is een geringe kans dat het zaad tussen de ribben en de rechtse zijwand van de bak beschadigd wordt; daarom kan de as met behulp van de hefboom d iets naar links verschoven worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1935 | | pagina 4