KORTE BERICHTEN. NOTULEN sociale en politieke gelijkgerechtigdheid van den boeren stand zijn ook onze landarbeiders begrepen, moeten ook zij mee optrekken. In de 10e aflevering 1935 van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek komt een artikel voor over do tewerkstelling van werkloozen met bijslag van de overheid in land- en- tuinbouwbedrij ven van de hand van den heer Meijer de Vries, hoofd inspecteur voor de Werkverschaffing. In dit artikel deelt de schr. eenige bijzonderheden mede over de uitbreiding van de regeling dezer tewerk stelling tot alle provincies van Nederland. Uit de verzamelde gegevens blijkt, dat in Augustus j.l. 10.927 personen werkzaam waren in de bedrijven, waarvoor de loonbijslagregeling geldt, dat van 5379 dezer personen het loon voor rekening van de bedrijfs leider kwam en dat van 3112 hunner (28.5 het loon voor bijslag in aanmerking kwam. Naar de N. R. Crt meldt zou, blijkens de inlichtingen, welke de National Farmers Union uit de verschillende districten heeft ontvangen de productie van baconvarkens in Engeland zeer belangrijk blijven beneden het cijfer, dat noodig is om het afzetplan voor varkens goed te doen func- tionneeren. Tenzij dezer dagen nog contracten binnen komen voor een groot aantal varkens, is er een ernstig gevaar, dat het geheele plan moet worden opgegeven en dat de oontröle op den bacon-invoer in Engeland automatisch moet ver-vallen. De toewijzing van mestvarkens door de Landbouw crisisorganisatie voor Zeeland heeft tot een verklaar bare groote ontevredenheid aanleiding gegeven. Reeds meermalen is in dit blad uiteengezet de rigoureuze beperking die men voor het jaar 1935 op den Zeeuwschen varkensstapel heeft toe gepast. Werden het vorige jaar aan de provincie Zee land toegewezen 55.000 varkens, boven de 20 kg, voor dit jaar werd dit teruggebracht tot slechts 37.810 stuks, hetgeen, een beperking is van meer dan 30 Afge zien nog van de practische onuitvoerbaarheid om 37.810 varkens te verdeelen over bijna 25.000 varkenshouders, heeft men in het geheel geen rekening gehouden met het feit, dat de Zeeuwsche varkensstapel in de laatste 20 jaar niet is uitgebreid in tegenstelling met andere provincies. Men heeft tot hiertoe geen gevolg gegeven aan het verzoek van de Z. L. M. en de andere landbouw organisaties in Zeeland om het aantal varkens dat aan de provincie Zeeland zal worden toegewezen te ver- hoogen tot 52.000 stuks, welk uitvoerig adres is afge drukt in het Zeeuwsch Landbouwblad van 29 Juni j.l. Ondanks het feit, dat de 3 Centrale Landbouworganisa ties het verzoek van de Zeeuwsche landbouworganisa ties om bij de toewijzing van mestvarkens de huis slachtingen niet te beperken, hebben ondersteund en dit aan den Regeeringscommissaris hebben medegedeeld, de toewijzing is hetzelfde gebleven. Het aantal varkens bleef bepaald op 37.810 stuks. Wij kunnen de gedachte niet van ons afzetten dat de heeren in Den Haag niet gemakkelijk bereid zijn op een eenmaal gemaakte fout terug te komen. Voor ons staat vast, dat de toewij zing van slechts 37.810 varkens aan de provincie Zee land onredelijk is. Wij zullen dan ook niet nalaten om te blijven aandringen op verhooging van het aantal mestvarkens. De moeilijkheden waarvoor de Zeeuwsche varkens houders door deze beperking worden geplaatst, zijn zóó groot dat op korten termijn een aanvullende toewijzing zal moeten kunnen geschieden willen zij niet in moei lijkheden komen. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat aan het verzoek van een hoogere toewijzing geen gevolg zal worden ge geven. Wij geven degenen die door deze beperking worden getroffen in overweging om zich met een be zwaarschrift tot de Landbouw-Crisis-Organisotie te wenden. De wijze waarop dit kan geschieden is in het vorig nummer bekend gemaakt. De verhooging van de gewichtsgrenzen voor rundvee tot 400 kg heeft eveneens aanleiding ge geven tot ontevredenheid. Het is o.i. dringend noodig dat men verhooging van gewichtsgrenzen reeds tijdig van te voren bekend maakt en dan het liefst reeds bij de toewijzing. De landbouwer weet dan waar hij aan toe is en kan met de verhooging van de gewichts grenzen rekening houden. Bij de laatste verhooging zijn in onze provincie verschillende veehouders geheel on schuldig de dupe geworden. Deze kochten van hande laren kort voor de verhooging van de gewichtsgrenzen bekend werd gemaakt dieren van b.v. 350 kg die toen nog z.g. boven de schets waren, doch door de verhoo ging van de gewichtsgrenzen kwamen deze landbou wers in moeilijkheden, met het gevolg, dat een tucht- rechterlijke verklaring werd opgemaakt. Dat door dergelijke maatregelen als hierboven zijn aangegeven, de stemming bij de landbouwers niet beter wordt is gemakkelijk te begrijpen. Er moet o.i. naar worden gestreefd om de crisis maatregelen te vereenvoudigen en het boerenbedrijf zijn vrijheid zooveel mogelijk terug te geven. Eenvoudiger maatregelen zyn noodzakelijk. Voor de ingewijden is het reeds moeilijk om geheel op de hoogte te blijven van de crisismaatregelen, zoodat het voor vele landbouwers wel geheel onmogelijk is om precies te weten wat mag en wat niet mag. Met be langstelling zien we dan ook het resultaat tegemoet van de commissie die den Minister heeft ingesteld om na te gaan of o.a. de landbouwcrisismaatregelen ver eenvoudigd kunnen worden. Gedeputeerde Staten hebben met ingang van 1 Dec. 1935 benoemd tot lid van de Provincale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Zeeland de heer Mr. M. C. v. d. Minne te Middelburg. Red. Het is bekenid dat de Provencer lucerne meer en meer zijn plaats moet afstaan aan lucernesoorten uit meer koude landstreken, zooals de Hongaarsche en Alt-Frankische. Zou het niet mogelijk zijn ook in ons land de teelt v-an lucernezaad te gaan beginnen en dan vooral van de bastaarid-lucernes daar die in ons land steeds beter blijken te voldoen. In Duitschland is de gemiddelde melkproductie van de gecontroleerde koeien 3826 Liter. De niet gecontro leerde koeien geven er slechts gemiddeld 2350 liter imeUk per jaar. C.a. 10 der melkkoeien woorden in Duitschland geregeld gecontroleerd. Duitschland heeft een jaarlijksch tekort aan vet van c.a. 1 millioen ton. 2/3 daarvan is het tekort aan spijs- vetten en de rest is noodig voor technische doeleinden. 'Reeds sedert 1859 handhaaft zich in Noord-Amerika de aldaar beroemd geworden bast aard-lueernesoort van Gritmim. Timothee is een overblijvende grassoort die tot 1 m hoog kan worden. 'Het begint zijn groei pas laat en bloeit in Juli. Dit gras ontwikkelt zich vooral zeer goed op de niet te zware kleigronden. Duitschland is voor wat de vezelstoffen betreft voornamelijk van het buitenland afhankelijk. Om zich van het buitenland minder afhankelijk te maken zal er de teelt van vlas worden aangemoedigd. Dr. de Ruyter de WiLdt komt in een der laatste publicaties, van het Rijkslandfoouwproefstation te Hoorn tot de conclusie, dat, wat de verliezen aangaat bij het ensileeren van bietenkoppen en -bladeren, deze wisselend en zeer groot kunnen zijn en dat deze in de eerste plaats samenhangen met het meer of minder vuil zijn van het in te kuilen materiaal, in dien zin, dat naarmate dit vuiler is de verliezen grooter zijn en voorts, dat hakselen en vooral wasschen vóór de in- kuiling deze verliezen aanmerkelijk kunnen beperken. Voor iedere kg droge stof die een paard in zijn rant soen krijgt toegediend heeft het 2 a 3 liter water noo dig; een mestrund 3 a 4 liter; een melkkoe 4 16 liter en een varken 6 18 liter. Niet het geld of het prijspeil der goederen bepaalt de rijkdon: der wereld, doch de hoeveelheid goederen. Geld is slechts ruilmiddel. Het doel van de grondbewerking is den bodem in de meest gewenschiten toestand te brengen voor de cul tuurplanten wat betreft lucht, water en warmte. Een nevenbedoeling, doch van zeer groote beteekenis van de grondbewerking is het vernietigen van onkruiden. Frederik de Groote zag destijds reeds zeer goed het belang van den landbouw in. Dit moge blijken uit de volgende uitdrukking welke hij eenmaal bezigde: „Hoo- ger dan den beroemden veldheer acht ik den man, die het bereikt, dat daar, waar tot nog toe een aar stond, voortaan twee aren zullen groeien." De oppervlakte suikerbieten welke in Zeeland werd verbouwd bedroeg in 1866/'70 gemiddeld 1649 ha; in 1891/'99 gemiddeld 11.369 ha, in 1908 16.961 ha, in 1913 wel 20.149 ha, in 1924/'33 gemiddeld 19.339 en in 1934 slechts 12.921 ha. Naar de kleur van het vleesch kan men de aard appelrassen indeelen in geel- en witvleezige. De Nederlandsche gebruiker geeft de voorkeur aan een geeivleezige aardappel. De meest gewilde aardappel- rassen zijn daarom Eigenheimer, Zeeuwsche Blauwe en Bonte, Rooide Star en Eersteling. Schuimaarde bevat behalve c.a. 35 9r koolzure kalk nog 0.20.4 c/( stikstof, 0.51 fosforzuuur en 0.1 c/r kali. Reeds in 1820 vestigde Albrecht Thaer, de geniale grondlegger van de landbouwwetenschap de aandacht op het omleggen van grasland in bouwland. van de vergadering van het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, gehouden op Maandag 18 November 1935, des namiddags te 2 uur in Hotel „Centraal" te Goes. II. Aardappelsteunregeling. Wat de aardappelsteunregeling betreft kan worden opgemerkt, dat de thans geldende denaturatietoeslag volgens de meening van het Dagelijksch Bestuur vooral bedoeld is voor de zandaardappelen, al hoewel niet kan worden ontkend dat de markt van consumptieaard appelen van de klei erdoor gesteund wordt. Ten aanzien van de denaturatie van consumptie aardappelen van de klei kan worden opgemerkt, dat deze toeslag, die vanaf 1 Februari 1936 is vastgesteld op ƒ1,50 per 100 kg ook geldt voor de z.g. „bonken". Gemeend wordt dat deze denaturatietoeslag, hoewel niet hoog genoeg om vooral van de goede consumptie aardappelen de productiekosten te dekken, toch in elk geval voorkomt dat de aardappelprijzen belangrijk terugloopen. De prijzen zullen in elk geval niet lager dalen dan de denaturatietoeslag vermeerderd met een matige voeder- waarde. Bij het Landbouw-Comité werd er op aangedrongen, dat bij de aardappelsteunregeling voor 1936 de impopu laire heffing van 30,komt te vervallen met behoud van de denaturatietoeslag. Door deze heffing worden niet alleen de productie kosten verhoogd, maar het wordt niet juist geacht al leen voor de aardappelen een dergelijke heffing toe te passen, terwijl dit niet het geval is met andere gewas sen, zooals b.v. rogge, erwten, gerst en boonen, die eveneens een toeslag ontvangen. Voorts is het Dagelijksch Bestuur van meening, dat de aardappelteelt kan worden gelimiteerd tot een opper vlakte gelijk aan die van 1935. Dit is inmiddels een feit geworden. Urgentieprogramma landbouw. Besproken werd het urgentieprogramma 1935, zooals dit is vastgesteld in een bijeenkomst van de Dag. Be sturen der Centrale Landbouworganisaties en de F.N.Z. Besloten werd aan het Landbouw-Comité te verzoe ken met kracht aan te dringen op handhaving der ver hoogde monopolieheffingen, daar deze de basis vormen voor een loonend akkerbouwbedrijf. Urgentieprogramma tuinbouw. Het Dagelijksch Bestuur heeft, gehoord het advies der Tuinbouwcommissie, zich, behoudens enkele wijzi gingen, vereenigd met het urgentieprogramma voor den tuinbouw, dat door het Landbouw-Comité is opgesteld. Pachtvraagstuk. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt een adres verzonden, waarin de bezwaren der Z. L. M. tegen het aanhangig gemaakte ontwerp-Pachtwet wer den uiteengezet. Verzocht werd het onderhavig ontwerp-pachtregeling in te trekken of desnoodig het te verwerpen met ver zoek aan de regeering zoo spoedig mogelijk een nieuw ontwerp in te dienen dat rekening houdt met de be zwaren en wenschen in het verzoekschrift geuit, dan wel door amendeering op het huidig ontwerp, dit gron dig te veranderen in den vereischten zin. Gevraagd is het adres in handen te stellen van een Commissie uit de Tweede Kamer. Boekhoudbureau Z. L. M. De aandacht der leden wordt hierbij nog eens geves tigd op de wenschelijkheid de boekhouding hunner be drijven te doen bijhouden door het Bureau van hun eigen organisatie: de Z. L. M. Het bijhouden eener goede landbouwboekhouding wordt steeds meer een vereischte, vooral nu in verband met de tijdsomstandigheden de bedrijfs-economische vraagstukken meer op de voorgrond treden en ook de landbouwvoorlichtingsdienst zich meer speciaal op dit terrein gaat begeven. De heer DE OUDE merkt op, dat hij bij schrijven van 25 Aug. 1934 aan het Dagelijksch Bestuur heeft ver zocht door het Boekhoudbureau van soortgelijke be drijven vergelijkbare staten van ontvangsten en uitga ven te maken. Door het toezenden van die staten aan de betrokken deelnemers, wilde hij hen tot naijver en daardoor tot nadenken en rationaliseering van hun be drijf prikkelen. Daarmede beoogde hij zoowel het bren gen van voordeel aan de leden der Z. L. M., als eer. sterkeren band tusschen de leden en hun organisatie. In het boekjaar van 1935 is de proef genomen, welke bemoedigende resultaten gaf. Hij vraagt aan het Dagelijksch Bestuur toezegging met deze proef serieus door te gaan. De VOORZITTER zegt, dat deze taak weer wordt overgenomen door het bedrijfsconsulentschap in nauw overleg met het boekhoudbureau. De heer DE OUDE zegt in dezen niet het bedrijfs consulentschap noodig te hebben. Spr. vraagt de toe zegging van het Dagelijksch "Bestuur, dat op denzelfden weg wordt voortgegaan door het Boekhoudbureau. De VOORZITTER zegt dat zulks de bedoeling is. Export consumptieaardappelen. Een der afdeelingen heeft verzocht te willen bevorde ren dat de vastgestelde minimummaat van 50 mm voor export van consumptieaardappelen naar België komt te vervallen daar deze maatregel funest is voor de export en het voor de landbouwers in Zeeuwsch-Vlaanderen onmogelijk maakt een afzetgebied te vinden voor de kleinere aardappelen. Uit ingewonnen advies is gebleken dat deze maat regel, die door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale in overleg met de Belgische instanties is genomen voor alsnog niet zal kunnen worden gemist, daar de belan gen der pootgoedtelers door opheffing van deze maat regel ten zeerste zouden worden geschaad. De heer DE PUTTER dringt er op aan, dat het Dag. Bestuur tracht te bewerkstelligen, dat de minimummaat van 50 op 40 mm voor consumptieaardappelen wordt gesteld. Nu worden de belangen van de consumptie aardappeltelers geschaad. De VOORZITTER merkt op, tenzij de aardappelen dan niet als pootaardappelen in België worden gebruikt en onzen goeden naam in dit opzicht bederven. De SECRETARIS zegt, dat als men nagaat hoe groot het totaal uitvoercijfer van poot- en consumptie aardappelen is, blijkt, dat deze cijfers ongeveer gelijk zijn, waarmee wel de belangrijkheid van onze poter- uitvoer wordt geïllustreerd. Deze is van enorm belang. Gaan we de maat verlagen, dan beteekent dit het in de hand werken van knoeierij in den poterhandel. Al voelt spr. wel de bezwaren die de heer De Putter heeft, moet hij toch aanraden in dezen- zeer voorzichtig te zijn. Van alles, is -de uitvoer zoowat lamgelegd. Alleen onze poteruitvoer heeft nog eenige beteekenis. Gaan we hier knoeierij in de hand werken, dan slaan we eigen glazen in. De Belgische teler wenscht prima waar. Wanneer we hiertoe niet al het mogelijke in het werk stellen, vreest spr. voor onze export. De heer DE PUTTER zegt, dat het uiteindelijk om de dubbeltjes gaat. Men wil ze hebben en daarom wil spr. het mogelijk maken dat ook de 40 mm eruit gaat. Er uitgaan doen ze toch, doch dan door smokkelhandel. De VOORZITTER is het eens met den Secretaris en zegt, dat we er voor moeten waken, dat we den poter- handel onberekenbare schade doen. (Zie pagina 4, 2e kolom.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1935 | | pagina 2