waarin opgenomen het NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Zaterdag 30 November 1933 No. 1433 27e Jaargang Officiéél Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Vereenigingen Dit blad verschijnt ZATERDAGS en wordt GRATIS toegezonden aan alle leden der Z.L.M. Overname van stukken slechts geoorloofd met duidelijke vermelding van bron. Abonnementsgeld voor leden der Nrd-Brabantsche Mij van Landbouw fl. 1,25 per jaar. Niet-leden fl. 3,— per jaar. REDACTEUR Ir J. D. DORST, Secretaris Z.L.M., Goes. Bijdragen en IngezondenStukken moeten uiter lijk Dinsdagavond vrachtvrij zijn ingezonden bij de Redactie: Landbouwhuis Goes,Tel.150. Advertentiën van 1—5 regels fl. 1,—, elke regel meer 20 ct. Regelabonnementen tegen verminderd tarief. Inzending van Advertentiën aan de Uitgeefster Firma P. J. v. d. SANDE te Ter Neuzen of Landbouwhuis Goes vóór Donderdag. s Z.L.M.-VERGADERINGEN. Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. LANDBOUW-CRISISMEDEDEELINGEN ZEELAND. DENATURATIE VAN AARDAPPELS. WEEKOVERZICHT. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD ZITDAGEN. MIDDELBURG: Donderdag 5 December a.s. in Café ,,De Eendracht". THOLEN: Zaterdag 7 December a.s. in Hotel „Hof van Holland". Algemeene Vergadering Z. L. M., Dinsdag 3 December, 10 uur v.m., „Schuttershof", Goes. Z. L. M.-STARINGSALMANAK 1936. Nogmaals wij,zen wij er op, dat het zeer gewenscht is de Z. L. M.-Staringsalmanak ten spoedigste te be stellen bij den Secretaris van Uw Afdeeling. Ook kan dit geschieden onder toezending van ƒ0,75 aan het Secretariaat der Z. L. M. (gironummer 199365 ten name van Ir. J. D. Dorst te Goes). «Beleefd verzoeken wij aan de Afdselinigssecretaris- sen spoedige opgave van het aantal der binnengeko men bestellingen. GEWICHTSGRENZEN KALVEREN. Hierdoor maken wij bekend, dat voor de periode van 1 Nov. t/m 31 December 1935 de gewichtsgrenzen voor kalveren als volgt zijn gewijzigd: a. voor mannelijk al dan niet gecastreerd rundvee van 120400 kg. b. voor vrouwelijk rundvee: van 140400 kg. Het bovenstaande houdt dus in, dat de stierkalveren die een gewicht van 120 kg en de vaarskalveren die een gewicht van 140 kg nog niet hebben bereikt, niet door eon identiteitsbewijs gedekt behoeven te zijn. De Landbouw-Crisis-.Organisatie voor Zeeland deelt belanghebbenden mede, dat voortaan gedenatureerde partijen aardappelen 24 uur op de plaats moeten blij ven, waar de denaturatie heeft plaats gevonden. Boven dien mag er gedurende dien tijd niet van vervoederd worden en mogen er geen andere aardappelen over de gedenatureerde partij worden gestort of met deze wor den vermengd. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale heeft tevens de eischen bekend gemaakt, waaraan ter denaturatie aangeboden aardappelen moeten voldoen om in rubriek A te vallen en deze eischen als volgt geformuleerd: Op de eerste plaats moeten partijen, om voor den steun volgens rubriek A in aanmerking te komen, be- booren tot de volgende, reeds eerder bekend gemaakte rassen van den kleigrond: Bato, Bravo, Bevelander, Bontestar, (Bonte Roode- star), Blauwe Eigenheimers, Bcnte Eigenheimers, Eigenheimers, Furore, Gruno, Konsuraigis, Muntinga 17, Nationaal, Noordeling, Oppemdoezen Ronde, Popu lair, Paarspitten, Present, Record, Roode Star, Souve nir, Un-iouim, W|estbraiband'ers, Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsche Blauwe, Westeinder Blauwe, Robijn. Vervolgens moeten deze partijen, onverminderd de voor rubriek B geldende voorschriften, tevens aan de volgende voorwaarden voldoen: a. de partijen moeten in hun natuurlijke verhouding ter denaturatie worden aangeboden, met dien verstande, dat de aardappelen beneden de maat 35 mm uitgesor teerd moeten zijn. Ze moeten dus gedenatureerd wor den zooals ze gegroeid zijn met inachtneming van de minimum doorsnedemaat van 35 mm. b. hoogstens 10 van de bruto vastgestelde hoe veelheid mag aangetast zijn door ziekte of andere ge breken. Kwaliteitsblauw wordt mede als een gebrek beschouwt. c. Indien in de partij meer dan 25 bovenmaatscbe aardappelen (die niet kunnen vallen door een opening van 60 mm vierkantsmaat of langer zijn dan 8 cm) aanwezig zijn, komt dat percentage boven de 25 niet voor steun in aanmerking en dient als tarra te worden afgetrokken. Voor aardappelen, welke in rubriek A gedenatureerd zijn, wordt, behoudens nadere wijziging, 1,50 per 100 kg netto aan steun uitgekeerd. Het onderscheid maken in rubrieken A en B gaat eerst per 1 Februari 1936 in. Tot genoemden datum worden alle aardappelen in rubriek B gerangschikt, waarvoor de thans geldende veevoedereischen van kracht blijven. De steun welke thans ƒ0,70 per 100 kg bedraagt wordt met ingang van 1 Dect.ber aanstaande ver hoogd tot 0,80. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op de begrooting van landbouw en visscherij heeft de Minister opgemerkt dat de regeering, over tuigd van de groote waarden, die gelegen zijn in een gezonden sterken boerenstand steeds en gaarne zal medewerken op het geheele terrein der regeeringsbe- moeiïng om aan dien stand de hem toekomende plaats in de algemeene volksachting te geven. Het ligt in het voornemen van den Minister, de Directie van den Landbouw zooveel mogelijk in haar tegenwoordigen vorm te hand haven. In verband met de belangrijke taak, waarvoor deze directie juist in dezen tijd zich geplaatst ziet, zal de Minister bij voortduring erop bedacht zijn, om dit apparaat geheel te doen aanpassen aan de eischen, waaraan het op grond van de moeilijke tijdsomstandig heden dient te beantwoorden. Overwogen wordt de instelling van een centrale com missie van advies voor de landbouwvo orlichting, waarin zitting zullen krijgen vertegenwoordigers van het ambtelijk element, waaronder de landbouwconsulen- ten, de landbouworganisaties en de landbouwpers. Gezien den grooten omvang, welke het huidige samenstel van regelen heeft verkregen, heeft de Minis ter het wenschelijk geoordeeld, alvorens zich voor de in de naaste toekomst te volgen landbouwpolitiek uit te spreken, zich te doen voorlichten door een commissie i van deskundigen, welke dezer dagen is benoemd. De meening van vele leden, dat het streven erop ge richt moet zijn den steun te bewerkstelligen door een voudiger en meer vrijheidlatende maatregelen dan thans het geval is, kan de Minister onderschrijven. Bij het aanbrengen van wijzigingen -dient evenwel groote voorzichtigheid te worden betracht. De Minister ver werpt de gedachte, dat het opstellen van de noodige crisismaatregelen en de uitvoering daarvan zouden wor den gelegd in handen van een crisislandbouwraad, samengesteld uit vertegenwoordigers der verschillende landbouworganisaties en met inschakeling der arbei dersorganisaties. Bij de beoordeeling van de gevolgde exportpolitiek dient er rekening mede te worden gehouden, dat Neder land voor een zeer groot deel van zijn land- en tuin- bouwproductie afhankelijk is van uitvoer. Deze uitvoer zal voorloopig aanzienlijk geringer zijn dan vóór de crisis. Door teeltbeperking en omvorming der productie zal men zich aan de gewijzigde omstandigheden moeten aanpassen. In de overgangsperiode is een export, die verlies oplevert, hetwelk wordt gedekt uit heffingen op den binnenlandschen consument, niet onredelijk. De vraag of de richtprijs voor de tarwe juist is, is in onderzoek genomen. De Minister heeft gemeend dat de verhoogde heffing op veekoeken geheel aan de zuivelproductie ten goede moet komen. Nader wordt overwogen, nu de aanvankelijk opge zette beperking van den melksteim wegens de reeds kenbaar gemaakte redenen op de eerst aangegeven wijze en tijd niet zal doorgaan, andere maatregelen te treffen, waarbij gestreefd wordt naar een zoodanige beperking van de melkproductie, dat een melkprijs wordt verkregen, waarvan aangenomen kan worden, dat de kosten der heffingen zijn verdiscon teerd. Met de meeste nauwkeurigheid wordt er door den Minister opgelet, dat niet tengevolge van de crisis maatregelen door de margarine-industrie onredelijke winsten worden gemaakt. Door een voort durende wisseling van de heffing en een contröle op de prijzen der gebruikte grondstoffen wordt bereikt, dat aan de margarine-industrie niet meer dan haar normale omzetkosten worden vergoed. Ten aanzien van de maatregelen voor de varkenshouderij wordt medegedeeld, dat de Veehouderijcentrale in over leg met den Minister het baconcontract heeft opge zegd en dat thans wordt onderzocht op welke wijze de export van baconvarkens in de toekomst in stand moet worden gehouden. Versobering der organisatie heeft de Veehouderijcentrale in verband met den afgesneden export reeds toegepast. Blijkens mededeeling in „Handelsberichten" is het invoercontingent voor vlaszaad dat vrij van invoerrechten in Frankrijk mag worden ingevoerd in het tijdvak van 1 September 1935 t/m 31 Augustus 1936 vastgesteld op 4500 ton, met dien ver stande dat 10 van deze hoeveelheid voor de land- bouwvereenigingen zal worden gereserveerd. Bij den invoer van dit vlaszaad zijn, als voorheen de bepalingen vervat in het decreet van 18 December 1933 van toepassing. In herinnering zij gebracht, dat het invoercontingent vlaszaad vrij van invoerrechten voor de voorafgaande overeenkomende periode aanvankelijk eveneens op 4500 ton werd vastgesteld, doch naderhand werd deze hoe veelheid nog met 4000 ton verhoogd, zoodat het con tingent vlaszaad in het tijdvak van 1 September 1934 t/m 31 Augustus 1935 in totaal 8500 ton heeft bedragen. In het Staatsblad is afgekondigd het verbouw verbod van de aardappelrassen Bravo, Kampioen en de Wet. Dit verbod treedt in werking op 1 Januari 1936. Elders in dit blad' is een uitvoerig persbericht opgenomen, waarin de rassen worden vermeld welke onvatbaar zijn voor wratziekte. Bij een bespreking van het landbouwcrisLs-beleid heeft de Voorzitter van de Groninger Mij. van Land bouw in de j.l. gehouden algemeene vergadering dier maatschappij als oorzaken van den onbevredigenden toestand in den landbouw genoemd: 1. de onbekendheid van onze openbare meening met den landbouw, zijn productiemiddelen, zijn levensom standigheden; 2. de afbraak van onzen agrarischen export; 3. de hooge en verstarde bedrijfsonkosten, voor een belangrijk deel voortvloeiende uit de loontegenstelling in de beschutte en onbeschutte bedrijven. Naar spr's meening hebben vakvereenigingseconomie en studeer- kamer-sociologie een veel te grooten invloed. Spr. richtte zich tot de Groninger landarbeiders die zich ernstig moeten afvragen of de algeheele loon politiek van onze vakvereenigingen wel in hun belang is. De rekstoktheorie, de gedachte, dat lage loonen zich zullen optrekken aan hooge loonen elders is toch wel eens en voor goed een fabel gebleken. In den strijd voor ontvoogding en economische,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1935 | | pagina 1