die beslissing van het bestuur der L.C.O.N. heeft, en de gronden, waarop die bezwaren rusten. b. het beroepschrift binnen 14 dagen na den dag, vermeld op de door hem ontvangen kennisgeving van de beslissing van het bestuur der L.C.O.N. per post is bezorgd. c. Ibij het beroepschrift wordt overlegd die beslis sing van het bestuur der L.C.O/N. 5e. Gedurende den tijd. welke verloopt 'tusschen de indiening van het bezwaarschrift bij het bestuur der L.C.O.N. en de beslissing van den Minister, is ide oorspronkelijke toewijizing voor den georgani seerde binldenld. WIJZIGING GEWIOHTSGKENZEN KALVEREN. Bij ministerieele beschikking van 25 November 1935 wend de Crisis-Rundveebeschikking 1935 I gewijzigd in dien geest, dat gedurende de periode 1 November tot en :m:t 31 December 1935 de kalveren moeten zijn voorzien van een identiteitsbewijs, wanneer zij vallen binnen de navolgende gewichtsgrenzen a. voor stierkalveren, al dan niet gecastreerd, van 120—400 kg; b. 'voor vaarskalveren van 140400 kg. Ongewijzigd bleef de reeds vroeger vastgestelde be paling, dat de onder a en fo genoemde gewichtsgrenzen niet van toepassing zijn ten aanzien van mannelijke runderen welke op 1 November 1935 in het bezit blij ken te zijn van twee breede tanden, en ten aanzien van vrouwelijke runderen welke op 1 October 1935 in het bezit blijken te zijn van twee breede tanden. DENATURATIE VAN LATE AARDAPÏPELEN OOGST 1935. De telers van late aardappelen, die partijen ter dena- turatie aanbieden, worden dringend verzocht met het volgende rekening te hiouiden: Mogen gedenatureerde partijen direct worden ge voederd, Wanneer partijen gedenatureerd worden, mogen deze niet direct als veevoeder worden verwerkt, doch moeten minstens 24 uren blijven -liggen, om de hee- ren controleurs van de Centrale Crisis-Controle Dienst in de gelegenheid te stellen een nacontrole daarop uit te oefenen. Vanzelfsprekend mogen dus bij deze partijen geen andere aardappelen worden gevoegd. Wanneer hieraan niet zou worden voldaan, zoodat een nacontrole den C.C.C.D. onmogelijk zou worden gemaakt, zal uitsluiting van denaturatie-steun het ge- clg zijn. Welke partijen komen voor denaturatie-steun in aanmerking Alleen die aardappelen, welke door een groene of witte teeltvergunning zijn gedekt, komen vo'or steun in aanmerking. Tuinbouw-aardappelen, wel'ke door die telers per abuis werden opgegeven en dus in de vergunning voor late aardappelen zijn inbegrepen en waarvoor, dus to<dt- bjeffing verschuldigd zou zijn, kunnen eveneens i&y denaturatie worden aangeboden en wordt hiervoor steun uitgekeerd. Wanneer wordt de denaturatiesteun uitbetaald? In tegenstelling met het vorige seizoen heeft de uit keering van denaturatie-steun thans zeer spoedig plaats. Men moet echter niet vergeten, dat minstens 10 dagen met uitkeering moet wonden gewacht, om dat de nacontrole door de C.C.C.D. andere resultaten zou kunnen opleveren, dan de oorspronkelijke verkla ring van den toezichthouder aangeeft. Van deze steun wordt eerst in mindering gebracht de eventueel nog te betalen teetheffing. Mocht men echter na verloop var: een maand nog geen uitkeering of bericht van inhouding hebben ont vangen, dan worden ide betreffende telers in hun eigen belang aangeraden zich om inlichtingen te wen den tot de L.CjO.N. te Tilburg, afd. Aardappelen. Teler-handelaren. De vroeger door de Nederlandsche Akkeribouw-Cen- trale erkende teler-handelaren worden thans als ge wone telers beschouwd en moeten dus hun aanvragen tot denaturatie indienen bij de betreffende Districts secretarissen. Men diene er echter rekening mede te houden, dat alleen partijen ter denaturatie mogen worden aangegeven, welke door een geldende teelt- vergunning zijn gedekt. Denaturatie klei-aardappelen. Tengevolge van de natte nazomer is het mogelijk, dat aan de klei-aardappelen extra grond kleeft. Hier mede zal met het vaststellen van het netto-gewicht door de toezichthouders rekening worden gehouden. De tarra wordt dus extra berekend. Na-controle door den C. C. C. D. Indien telers met de resultaten van de na-controle door den C. C. C. D. accocbd gaan, zullen deze cijfers voor uitkeering in aanmerking komen. Mocht het ech ter voorkomen, dat zulks niet het geval is, dan dient men zich direct te wenden tot de L. C. O. N. te Til burg, welke hiervan onmiddellijk de N. A. C. in ken nis stelt. Welke eischen worden gesteld voor de denaturatie van aardappelen, welke vallen onder rubriek A? Om voor steun, welke zal werden uitgekeerd voor de aardappelen ingedeeld in groep A 1,50 per 100 kg, in aanmerking te komen moeten de partijen, welke ter denaturatie worden aangeboden, voldoen aan de volgende voorwaarden: a. uit de partijen moeten verwijderd zijn de z.g. be- nederumaatsche (dus beneden de maat 35 mm); b. hoogstens 10 pet. van de bruto vastgestelde hoe veelheid mag door ziekte of andere gebreken zijn aan getast; c. indien in de partij meer dan 25 pet. bovenmaat- sche aanwezig zijn (die dus niet kunnen vallen door een opening van 60 mm vierkante maat of langer zijn dan 8 cm) komt het percentage boven de 25 pot. niet voor steun in aahimerking, wordt dus als tarra afge trokken d. indien de teler moeilijkhelden heeft met den op zichter of de partij al dan niet ander de rubriek A moet worden gerangschikt, dient hij een verzegeld monster op te zenden naar de L. C. O. N. te Tilburg, welke in deze een beslissing neem't. Gaat de teler daarmede niet aocoord, dan wordt het geval voorge legd aan de N. A. C.; e. knik- of knipgronden worden gelijkgesteld met kleigronden, deze gronden komen echter in Noord- Brabant niet voor. Men wordt er echter aan herinnerd, dat deze eischen alleen betrekking hebben voor de te denatureeren par tijen vallende onder groep A, vanaf 1 Februari 1936. Bovengenoemde rubriek A omvat de volgende ras sen van den klemgrond Bato, Bravo, Bevelander, Bonte Star (Bonte Roode- star), Blauwe Eigenheimer, Bonte Eigenheimer, Eigen heimer, Furore, Gruno, Konsuragis, Muntinga 17, Na tionaal, Noorderling, Opperdoezen Ronde, Paarspitten, Populair, Present, Record, Robijn, Roödestar, Souvenir, Unicum, Wlestbrabandér, Wiesteinderblauwe, Zeeuwsche Blauwe, Zeeuwsche J&onte. NOTULEN HOOFDBESTUURSVERGADERING ZEEUWSCHE LANDBOUW MIJ. (Vervolg van pag. 2.) Spr. zsgt, dat we niet moeten vergeten, dat er tus schen Nederlandsche en Belgische verbouwers een entente bestaat. De heer DE PUTTER vraagt wie er van Nederland sche zijde in de entente-commissie zitting hebben. De VOORZITTER zegt, dat deze zijn aangewezen door de N.A.K. De heer DE PUTTER merkt op, dat dan natuurlijk eerst rekening wordt gehouden met de potertelers. De heer BECU zegt, dat hier een groot Zeeuwsch- Vlaamsch belang mee gemoeid is. Wat gebeurt er wan neer wij met onze consumptie-aardappelen blijven zitten. De SECRETARIS zegt, dat het hier een afwegen is van de potertelersbelangen tegen de belangen van de consumptietelers. België eischt nu eenmaal 50 mm en niet kleiner. Ook moet niet vergeten worden, dat de aardappeluitvoer naar België gecontingenteerd is. Vast staat het, dat wanneer de minimummaten zouden ver lagen, we weer als vroeger het plegen van fraude met poters zouden terugkrijgen en hiertegen kan z.i. niet te ernstig worden gewaarschuwd. We kunnen er een goed afzetgebied mee verliezen. De VOORZITTER constateert, dat in dezen niet voor verlaging van de maat wordt gevoeld. Spr. zegt toe, dat het Dag. Bestuur t.a.v. de belangen der consumptie-aardappeltelers diligent zal blijven. Grondbelasting. De 3 Centrale Landbouw-Organisa- ties hebben een schrijven gezonden aan den Minister van Financiën, waarija wordt verzocht om de werking ;n toepassing deT "ndibel.asting, we like onbillijk wordt geacht in studie te nemen en ten spoedigste te komen met voorstellen tot afschaffing of althans' ten minste tot herziening en vermindering van deze belasting. Verlichting boerenwagens. In de nieuwe voorschrif ten van de Motor- en Rijwielwet is bepaald, dat voer tuigen, waaronder ook de boerenwagens vallen, moeten zijn voorzien van een 3-tal lantaarns van V2 uur na zonsondergang tot V2 uur voor zonsopgang. Deze voor schriften brengen groote practische bezwaren voor het landbouwbedrijf mede, inzonderheid ten tijde van het bietenvervoer. Het Landbouw-Comité werd verzocht pogingen aan te wenden om wijziging van dit voorschrift te verkrij gen indien zin, dat deze bepaling eerst van kracht wordt gedurende het tijdvak van 1 uur na zonsonder gang tot 1 uur voor zonsopgang. De 3 Centrale Land bouworganisaties hebben overeenkomstig ons verzoek aan den betreffenden Minister geadresseerd. Dit vérzoek is echter afgewezen. De heer HARTOG zegt, dat het niet mogelijk is lan taarns op vaste assen brandende te houden. De VOORZITTER zegt, dat deze aangelegenheid ook in het Dag. Bestuur is besproken. Besloten is aan de K.N.A.C. het oordeel te vragen en tevens te vragen een geschikte oplossing aan de hand te doen. De heer GAST vraagt of de K.N.A.C. wel het aan gewezen lichaam is om te adviseeren. Spreker betwijfelt zulks. Dit lichaam is niet met de boerenpraktijk be kend. De heer HARTOG onderschrijft zulks. De VOORZITTER meent, dat er nu lantaarns te koop zijn die niet uitgaan. De heer HARTOG zegt de bedoelde lantaarns te hebben geprobeerd, doch ze niet of niet brandende te houden. Ook de heer HANKEN beaamt zulks. De heer DE PUTTER meent, dat we beter kunnen praten over de wijze hoe we van de lantaarns kunnen afkomen. Geen der aanwezigen is het hiermede eens. De VOORZITTER zegt, dat het verkeer van heden zoo is, dat we moeten meewerken om de gevaren van den weg tot een minimum te beperken. De vraag is hoe dit het best kan geschieden. De heer VAN NIEUWENHUIJZEN meent, dat de Z.L.M. het best zou kunnen meewerken door bijv. een prijsvraag uit te schrijven en een prijs van zeg 50 be schikbaar te stellen, voor degene die een practische oplossing aan de hand doet. De heer J. M. KLOMPE vraagt of een landslee of zaaimachine ook onder voertuigen te rekenen zijn. De VOORZITTER weet dit niet zeker, doch meent van wel. De heer KAKEBEBKE zegt, dat uit een practisch oogpunt bezien, deze wel als vervoermiddelen zijn te beschouwen omdat ze voor het verkeer in het donker onveiligheid beteekemen. De VOORZITTER acht het wel noodig te informee-, ren hoe op een practische en doelmatige wijze aan de bezwaren van den landbouw kan worden tegemoet ge komen. Spr. stelt voor dit bij de K.N.A.C. te doen. Zulks wordt goedgevonden nadat op voorstel van den heer HARTOG is besloten ook het advies van de Werktuigencommissie in te winnen. Hierna vervolgt de VOORZITTER zijn mededeelingen. Beperking melksteun. Het Dagelijksch Bestuur is van oordeel dat het niet meer dan billijk kan worden geacht dat degenen, die gedupeerd zijn door het uitstel tot invoering van de beperking melksteun op de een of andere wijze worden schadeloos gesteld, 't zij door een financieele tegemoetkoming, 't zij door een vergrooting der toewijzing van kalveren of extra-steun melkkoeien. Een schrijven in dezen zin werd aan het Landbouw- Oomité gezonden. Toewijzing mestvarkens aan de provincie Zeeland. Het Dagelijksch Bestuur heeft met voldoening vernomen dat de 3 C.L.O. besloten om er bij de Ned. Veehouderij- centrale op aan te dringen de toewijzing van mestvar kens aan de provincie Zeeland te verhoogen en dat zij zich kunnen vereenigen met het voorstel o.a. van de Z.L.M. om bij de toewijzing van mestvarkens eerst de huisslachtingen eh de kleine bedrijven veilig te stellen en op de overblijvende varkens eventueel een aftrek toe te passen. Hieraan is nog geen gevolg gegeven. Het wordt onmogelijk geacht de aan Zeeland toege wezen varkens van 37.810 stuks te verdeelen over de varkenshouders van onze provincie. Het aantal varkens dat aan Zeeland is toegewezen dient aanzienlijk te wor den verhoogd. Het wordt niet juist geacht dat de L.C.O.V.Z. een toewijzing zou doen met de mogelijkheid dat deze straks zou worden verhoogd. Een dergelijke toewijzing zou slechts een begrijpelijke groote ontevredenheid meebrengen, vooral bij die land bouwers met weinig z.g. gesteunde gewassen, die sinds jaren gewoon zijn varkens voor den handel te mesten en als gevolg van de aan Zeeland opgelegde beperking vrijwel geen varkens zouden kunnen worden toegewezen. Toewijzing kalveren. Ten aanzien van de kal- vertoewijzing 1936 wordt het gewenscht geoordeeld geen onderscheid te maken tusschen een toewijzing van vaars- en van ongeregistreerde stierkalveren. Een af zonderlijke toewijzing van vaars- en stieikalivieren brengt groote practische bezwaren met zich. Voor lang niet alle bedrijven is het bijv. mogelijk ossen te weiden, terwijl zij bij het houden van vaars- kalveren de mogelijkheid hebben deze vet te weiden of als kalfvaars te verkoopen naar België. In verband met de mededeeling van den Minister van Landbouw en Visscherij dat de melksteunbeoerking in elk geval begint, wordt een afzonderlijke toewijzing van vaars- en stierkalveren ook niet noodig geoordeeld. Vernlichte castratie van stierkalveren. In geval bij de kalvertoewiizing 1936 toch onderscheid zou worden eemaakt tusschen vaarskalveren en ongeregistreerde stierkalveren i;s het Dasrelijksch Lestuur van oordeel dat een verplichlfc castratie van «/ongeregistreerde stier kalveren voor de Zeeuwsche toestanden niet kan wor den aanvaard. Aan den Minister van Landbouw en Visscherij werd verzocht een verplichte castratie van deze stierkalveren voor 1936 niet goed te keuren. Benoeming leerares landbonwhnishoudkunde. De VOORZITTER deelt mede. dat de landbouwhuis- houdleerares mej. J. Dekker te Borssele twee jaren in th'delijken dienst der Z.L.M. is en nu ingevolee wette lijk voorschrift vast benoemd moet worden. Spr. stelt daarom namens het Dag. Bestuur voor haar met ingang van 1 Januari 1936 vast aan te stellen. Aldus wordt besloten. Adviseerend lid. De VOORZITTER stelt ingevolge besluit van het Dag. Bestuur voor den nieuwbenoemden Rijkslandbouw- consulent voor' Zeeland, de heer Ir. C. J. Droogendijk te benoemen tot advaseerenid lid. Dit voorstel wordt aangenomen. Werktuisrencommissie. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer W. L. Klompe te Tholen ontslag heeft aangevraagd als lid van de Werktuigenoommissie. Sor. stelt voor hem dit op de meest eervolle wijze te verleenen. Dit voorstel wordt goedgekeurd. De VOORZITTER brengt den heer Klompe dank voor hetgeen hij als zoodanig voor de Z.L.M. heeft gedaan. Spr. deelt vervolgens mede, dat het Dag. Bestuur voorstelt in de plaats van den heer Klompe te benoe men de heer J. A. Stols te St. Philipsland en voorts de Commissie met een lid uit te breiden en op advies van bet betreffende Kringbestuur te benoemen de heer Corn, de Feijter te Boschkapelle. Deze voorstellen worden goedgekeurd. Tuinbouweommissie. De VOORZITTER deelt mede, dat in de te Axel op 9 Juli j.l. gehouden Hoofdbestuursvergadering mede deeling is gedaan van de reorganisatie van de Tuin bouweommissie, welke een gevolg was van het besluit de gelegenheid open te stellen voor tuinbouwvereeni- gingen om zich als vereenigjng bij de Z.L.M. aan te sluiten. Toegetreden zijn de Tuinbouwvereenigine te Biezelinge, de Tuinbouwvereeniging: te Kapelle. de Ver- eeniging voor Glascultuur te Kapelle, de Tuinbouwver eeniging te Ierseke, de Tuinbouwvereeniging te Wiemel- dinge en de Tuinbouwvereeniging te Kattendijke.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1935 | | pagina 10