Voor de Vrouw. Uit de Kringen en Affdeelingen. VERKOOPINGEN, VERPACHTINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. Markt- en Handelsoverzioht. Bö goede wekelijksche behandeling blflkt bet middel afdoende te zijn, tenminste wanneer men zich precies houd aan de voorschriften! In aanmerking genomen dat de koolkragen niet duur zrjn, en men er dan ineens van af is, wordt het aanleg gen van kragen bij de tuinders verre verkozen boven het gebruik van sublimaat! Op één ding dient nog gewezen, n.l. op dit, dat vele tuinders de aangetaste planten uittrekken en of op het land laten liggen, of deze op de mestfaalt werpen. Dit is natuurlijk foutief. De maden zullen zich ook dan nog verpoppen. Het beste zou dus zijn om de aan getaste planten indien eenigszins mogelijk te ver branden. Daar de vlieg soms ook reeds op de zaaibedden de jonge planten aantast is het raadzaam deze zorgvuldig te inspecteeren, daar iedere aangetaste plant on<herroe° pelijk ten gronde gaat. j. JAARVERGADERING VAN DE VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN BIJENTEELT. Op Dinsdag 9 April hield de afdeeling Noord- en Zuid-Beveland van de vereeniging tot bevordering van Bijenteelt haar jaarvergadering in de „Prins van Oranje" te Goes. De voorzitter heet de talrijk opgekomen aanwezigen welkom en wil beginnen met den secretaris, den heer Ir. A. W. van de Flassche, geluk te wenschen met zijn benoeming tot Inspecteur van den Tuinbouw. Hoe zeer hij hem deze promotie gunt, voor de afdee ling acht hij het een verlies, omdat gedurende de 11 jaar dat hij het secretariaat waarnam hij dit met veel toewijding gedaan heeft en het ledental sterk is ge stegen. Als blijk van waardeering biedt hij den secretaris behalve de groote dank van de afdeeling, het eere lidmaatschap aan. De secretaris dankt voor de gesproken woorden. Het gaat ook hem aan zijn hart afscheid te moeten nemen van zijn werk in Zeeland. Hij dankt bestuur en leden voor de vele medewer king en de vriendschappelijke omgang en hij verheugt er zich in dat hem als Inspecteur van den Tuinbouw ook de bijenteelt is toegevoegd en hij dus nu nog meer kan doen ter bevordering van de bijenteelt in het be lang van de fruitteelt. Gaarne aanvaardt hij het eere-lidmaatschap van de afdeeling en wenscht haar toe, dat zij zich zal blijven ontwikkelen in de richting die hij als secretaris steeds heeft voorgestaan. Hierna wordt met de werkzaamheden begonnen. Uit het uitgebracht jaarverslag blijkt de groote bloei der afdeeling. Gedurende 1934 gaven zich weer 8 nieuwe leden op, zoodat dit steeg tot 137 leden. De voorzitter, de heer S. A. de Visser, wordt bij acclamatie tot voorzitter herkozen, terwijl inplaats van den heer A. W. van de Plassche nog geen nieuwe secretaris wordt aangewezen. Hij zal het secretariaat voorloopig nog verzorgen, waarna zal worden nagegaan of zijn opvolger zijn plaats als secretaris zal willen innemen. In het be lang van de afdeeling wordt het n.l. w^nschelijk ge acht om in een zoo nauw mogelijk contact met den Rijkstuinbouwconsulent te staan. Besloten wordt voor de te houden fruittentoonstel- hng te Goes een bedrag van 10 en een medaille be schikbaar te stellen en bovendien een stand in te rich ten ter demonstratie van het nut der bijenteelt voor de fruitteelt. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te Utrecht wordt aangewezen de heer G. M. Linden- berg te Biezelinge. Besloten wordt in Mei een excursie te maken naar Brabant. Hierop krijgt de Rijksbijenteeltconsulent, de heer Van Giersbergen, het woord, die het uitwinteren der bijen behandelt. Vooral legt hij er de nadruk op te zorgen voor: 1. voldoende voedsel: 2. een goede koningin; 3. bij het nazien te zorgen dat het broednest op de juiste wijze teruggeplaatst wordt; 4. er uitsluitend werkstercellen in het broednest aanwezig zijn en geen darrenraat. 5. tot Mei de volken zwaar gedekt houden; 6. kleine volken vereenigen; 7. de wasmot bestrijden. Bij het laatste punt wordt lang stil gestaan omdat door de mooie weersgesteldheid in 1934 er veel schade door de wasmot werd aangericht. Nadat nog enkele vragen zijn gesteld en de wensohe- lykheid van den aanplant van lindeboomen langs de nieuwe wegen is bepleit, sluit de voorzitter de vergade ring met dank aan de aanwezigen en wel in het bij zonder aan den Rijksbijeenteeltconsulent. EIERGERECHTEN. Paschen nadert weer en de eierproductie is in vollen gang. De kippen doen erg hun best om het hun ver zorgsters naar den zin te maken. En gedeeltelijk sla gen ze daarin. Op hun aandeel in de zaak valt niets aan te merken, maar zoolang de prijs der eieren zoo laag blijft als nu het geval is, kan men op de boerderij toch niet tevreden zijn. „Wat moet ik toch beginnen", zucht menige boerin, die haar huishouding wil bekostigen van de melk-! boter- en eiercenten. „Ik kom er fiiet eens mee toe?" Wel 't beste is dan maar, zooveel mogelijk die produc ten zelf te gebruiken. Dat bespaart tenminste weer op de uitgaven. De groote moeilijkheid is dan echter voor velen hier in gelegen dat men te vaak met hetzelfde terugkomt. Hoe vaak gebeurt het ih de zomer, als het vleesch van de slacht geheel op is, niet dat drie of vier dagen van de week hardgekookte eieren bij het middagmaal ge geten worden. Behalve dat een zelfde gerecht, al vindt men het lekker, op den duur toch gaat tegenstaan en de eet lust sterk doet verminderen, komt er nog bij, dat hard gekookte eieren moeilijk te verteren zijn; zacht ge- Kookte zijn veel lichter verteerbaar. Vooral wanneer er kinderen of zieken in het gezin zijn, is het noodig hieraan te denken. NatuurlijK behoeven wij hardge kookte eieren niet uit ons menu te schrappen, maar we kunnen ze afwisselen met andere eiergerechten. De eene middag eet U b.v. roerei met spinazie, de andere sla met gepocheerd ei of spiegelei, dan weer omelet, of hardgkookte eieren met kaassaus, dat bij bloemkool heel goed smaakt of als de aardappelen erg oud worden, gekookte eieren met kerry-, mosterd of tomatensaus en rijst. Bij een feestelijke gelegenheid, b.v. met Paschen maakt U verscholen eieren of vogelnestjes klaar. Zooals U ziet is er voor de middagmaaltijd verschei denheid genoeg. En dat betreft enkel het hoofdbestand deel van het maal. Voor „toe" komen de eieren even zeer van pas. Niet alleen zijn er gerechten die val. uit eieren bestaan b.v. schuimomeiette, maar tal van andere gerechten worden met eieren klaargemaakt. Ei maakt overal iets fijns van. Doodgewone rijstebrei wordt door toevoeging van eieren tot een heerlijk schoteltje gemaakt. Rabarber, die er binnenkort weer volop zal zijn, wordt met een schuimkop van eiwit een bijzonder lek ker en friseh nagerecht. En zoo is er nog veel meer op te noemen in diezelfde geest. Maar ook bij de boterham kunnen eieren een groote rol spelen. Niet alleen spiegeleieren, roereieren enz., maar ook omelets van ei met fijngehakt rookvleesch of groente of een restje oude kaa^ smaakt er heerlijk bij. Krijgen we bezoek en willen we iets fijns op tafel brengen, dan maken we citroenkaas klaar van eieren en citroen, dat een heerlijk smeerseltje voor de boter ham vormt. En wanneer U zoo nu en dan voor 's Zondags een heerlijke biscuittaart van bloem, suiker, eieren en wat jam bakt, zal Uw gezin de goedkoope eieren zegenen en U zelf heeft de voldoening dat met een minimum aan kosten, een maximum aan tafelgenoegens bereikt wordt. j. DEKKER. KRING WESTELIJK ZUID-BELAND DER Z. L. M. Algemeene Ledenvergadering op Dinsdag 16 April 1935, te half twee uur, in Café „De Beurs", Groote Markt te Goes. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Rekening en Verantwoording over het afgeloopen boekjaar. 4. Bespreking te verleenen subsidies. 5. Bestuursverkiezing. Aftredend de heer J. M. Klompe. 6. Lezing over Landbouwcredietwezen met aanvulling over nieuwere inzichten met betrekking tot de hypotheek- wet. Sprekerde heer B. Meijers, leider van het Boekhoudbureau der Z. L. M. te Goes. 7. Rondvraag en sluiting. Het Bestuur, L. KRANENBURG, Voorzitter. J. M. KLOMPE, Secretaris. Opkomst dringend verzocht. 24 April. Publieke varkooping van eenige perceelen Bouw land in Ovezande en Nisse. Notaris H. Jonkers. 1 Mei. Merriekeuringen vanwege het Stamboek Trekpaard afdeeling Noord-Brabant. 6£L5 Mei. Keuringen van Merriën voor opnamen in het Keur- stamboek vanwege het Stamboek v.h. Ned. Trekpaard (Afd. Zeeland). Openbare Verkooping te Kloosterzande op 26 April bij Instel en op 10 Mei bij Toewijzing van de kapitale Hofsteden „Maria-Hoeve" en „Koningin Emma- Hoeve" liggende onder Clinge (Z.). Rotterdam, 8 April 1935. Vlas. Aangevoerd: Blauw 7400 kg 0,52%—0,62%; Holl. Geel 9500 kg ƒ0,48ƒ0,54; Groningsch 3000 kg ƒ0,47— ƒ0,50; Dauwroot 2000 kg ƒ0,480,53. Er bestond tamelijke kooplust, speciaal voor blauw- bloei. Het aangevoerde werd geheel geruimd'. Aardappelen. Zeeuwsche Blauwe ƒ3,40—ƒ3,80; Zeeuwsche Bonte ƒ2,603,20; Zeeuwsche Eigenheimers ƒ1,501,90; Brielsche Eigenheimers ƒ1,50—ƒ2,70; Blauwe Eigen heimers 1,752; Drielingen Eigenheimers 0,50 1,90; Friesche Eigenheimers ƒ2,40ƒ2,80; Bonte en Blauwe Drielingen ƒ2—ƒ2,30; Red Star ƒ2,40—ƒ2,80; Bravo's ƒ2,60ƒ2,90, alles per hl. Malta Spring 1415 et; Westl. zand 67 cent per kg. Vee en paarden, 's-Hertogenbosch. 10 April. Aangevoerd 2740 stuks; 2149 stuks hoorn vee, 459 biggen, 30 zeugen, 34 schapen-lammeren, 76 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien ƒ130—ƒ200; kalfVaarzen 90170; magere ossen en koeien 70 150, alles per stuk; vette ossen en koeien le kw. 24 27 ct., idem 2e kw. 2325 ct., per pond; pinken 75 ƒ130; zeugen ƒ6090, per stuk; biggen ƒ1,35 ƒ1,45, per week; schapen en lammeren ƒ614 per Fyne zaden. De aanvoer was weder van zoo'n geringe beteekenis dat geen noteering werd opgemaakt. Granen en Peulvruchten. Gerst Chevalier 5—^ 5,50; Haver ƒ6,25—ƒ6,60- Erwten, .kleine groene ƒ9—ƒ10,70; Schokkers ƒ10— 12,70; Bruine Boonen 11,5012,70. Goes, 9 April 1935. Granen geen noteering. Boter per kg 1.40, particulieren ƒ1,60, fabrieksboter 1,70, afwekende boter ƒ1,20. Eieren per 100 stuks 1,40, particulieren 2,40, ooel- eieren 1,25, gaïiseieren 7 ct. EierveUing V. P. Z., Goes. Aanvoer 19473 stuks. Prijs ƒ1,60. Oostburg, 10 April 1935. Chevaliergerst ƒ5—ƒ5,50; Haver ƒ5,50—ƒ6; Kook- erwten 9,5010,50; Bruine Boonen ƒ11,50ƒ12 50- Aanvoer boter 252 pond, prijs 0,62%—0,75% 'per kg. Aangevoerd: 14045 kipeieren; 1375 eendeieren- 97 ganseieren; 103 kalkoeneieren. Middelburg, li April 1935. De handelsprijs voor boerenboter is thans 0,80 per 72 kg. Deze prijs geldt tot en met Donderdag 18 April 1935. Botermyn 's-Hertogenbosch. 9 April. Aanvoer 19.250 kg. Hoogste prijs 140 laagste prijs ƒ1,39. middelprtfs ƒ1,47. Suiker. A'dam. 9 April. Stemming kalm. Per Mei 4% geboden Pe5 a 4% gedaan, per Dec. a 4% en per Maart a 4% te koop. Botermijn Leeuwarden. 4 April. De commissienoteering van Nederlandscne boter werd heden vastgesteld op 36 ct., (vorige week 35 ct.) per kg. Mais. Laplata cinquantino- disp. brd.-sp. R'dam ƒ103; No. 6 gele ronde Zuid-Afrik. disp. idem 102,50. Gerst. 68/9 kg Laplata- disp. brd.-sp. R'dam en A'dam 99,50. Rogge. inl. (gedenat.) disp. spoorv. binnenl. ƒ4170. Tarwe. Regeerings B. disp. spoorvrij R'dam en A'dam ƒ4,95. Haver. 51/2 kg Groninger- dir. lev. sp. prov. Gron. 7. Erwten. Witte Manchoerijsche- disp. uitsl. v. veevoeder brd.-sp. R'dam ƒ6,25. Voerboonen. Witte Donau, gedenat., disp. uitsl. v.> veevoeder brd.-sp. R'dam ƒ4,75. Lijnkoeken. Inl. voorslag- dir. lev. af Zaan- Oudewater-Maarssen-fDeventer 5,50/5,70; Amerik. gew. merk disp. incl. rechten b.-sp. R'dam 5,70. Cocos- koek. Inl. April-lev. brd.-sp. Zwijndrecht ƒ5,70. Grond- notenkoek. Inl. 50 dir. lev. boordvrij Zaan 4,85. N.P.F. Standaard Ochtendvoer, disp. brd.-sp. R'dam N.P.F. Standaard Opfokvoer No. 1 (voor le 2 weken) idem; idem No. 2 idem; Kuikenzaad idem, prijzen op aanvraag. Bovenstaande pluimveevoeders leveren wij ook in zakjes van 25 kg met een prijsverhooging van 50 ets. per 100 kg. Gemengd Graan B disp. brd.-sp. Rdam, Krachtvoer voor melkvee B voor gemengde be drijven; Varkensvoer bekende samenstelling brd.-sp. R'dam; Melkveekoekjes L.M. brd.-sp. Meppel, in doozen; Jongveekoekjes L.M. idem; Grondnotenkoekjes L.M. idem; Soyakoekjes L.M. idem; Sesamkoekjes L.M. idem; Vette Ljjnk. met suiker L.M. ca. 11 vet idem, prijzen op aanvraag. Kunstmeststoffen. - Centraal Bureau. Stikstofmeststoffen. De noteeringen zijn als volgt: directe levering en April: Zwavelzure Ammoniak 20% prima balen brd.-spvr. mag.-overslagpl. ƒ4,95; Ammonsalpeter S.M. 20% gewone balen idem 5,85; Kalkammonsalpeter 20% idem 5,95; Ammonsulfaatsalpeter 26 idem ƒ6,95; Kalksalpeter 15% speciale balen idem ƒ6,15; Chili- salpeter 15% gemalen, orig. balen idem ƒ6,30; Cliilisalpeter 16 korrelproduct orig. balen idem 6,30; Kalkstikstof 20% spec, balen brd.-spvr. in voerhavens 5,85. Superfosfaat. Nog steeds blijft er een behoorlijke vraag naar superfosfaat bestaan. De prijzen waren aan het eind der week: Ultra-Super fabr. Krai. Veer en E.N.CJL fabr. Vlaardingen 20 1,82%, 17 1,52%, 14 1,32%. Fijngemalen Kainiet, in waterdichte zakken, spoorvrij grens 1,72%.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1935 | | pagina 8