Bij het jubileum van onzen Zwagerman als docent ook bij de opleiding voor de landbouwacte werd door hem steeds op voorbeeldige wijze volbracht. Menig oud-leerling, die in de thans afge- slören kwarteeuw tot zijne höórders behoor de, zal met dankbaarheid terugdenken aan het meesleepend enthousiasme, waarmede de jubilaris hun bijbracht de economische be- teekenis van veeteelt en zuivelbereiding óók voor ons gewest. Collegialiteit kenmerkt zijn optreden en daarvoor zijn wij hem dankbaar. Namens allen, die bij het landbouwonder wijs in Zeeland werkzaam zijn, wenschen we hem hartelijk geluk met het vele, dat reeds door zijn arbeid tot stand kwam en hopen gaarne, dat hij nog vele jaren middels zijn onderwijs vruchtbaar zal mogen arbeiden. CONST. STEVENS, Directeur der Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Zuivelconsulent De heer Zwagerman is vijf en twintig jaar in Zeeland als zuivel- en veeteeltconsu lent. Ook voor mij is het een aangenaam terugzien op zijn werk en op de steeds aan gename samenwerking met hem. Ik herinner mij, dat vóór zijn komst er in Zeeland dringende behoefte bestond aan een degelijken, werkzamen consulent. Er was - veel onafgedaan werk en de belangstelling in de zuivelbereiding was verminderd. Er waren coöperatieve boterfabrieken opge doekt en de overblijvende leidden een kwij nend bestaan. Later heeft de zuivelconsulent niet kunnen verhinderen, dat ook deze groo- tendeels verdwenen. Het rijksmerk dreigde Zeeland te ontvallen. Door de geringe hoe veelheid fabrieksboter kon het botercontröle- station Zeeland niet blijven bestaan. De groote Werkkracht met de volledige toewijding van den heer Zwagerman heeft onder ongunstige omstandigheden in al deze bezwaren voorzien, voor zooveel dit mogelijk was en daardoor is er in de Zeeuwsche boterbereiding een groote verbetering ge bracht, ondanks de geringe belangstelling bij de belanghebbenden. Door zijn verstandig beleid is Zeeland bij het botercontröle-station Eindhoven onder gebracht, waarbij gunstige voorwaarden zijn bedongen. Door zijn deskundige voorlichting is het mogelijk geworden, nieuwe coöperatieve boterfabrieken te stichten, die door zijn ad viezen met voordeel werken en de geheele boterproductie heeft den gunstigen invloed van een bekwamen en ijverigen consulent ondervonden. Altijd was hij bereid om de gevraagde deskundige voorlichting te geven en ook ongevraagd hebben zijn verschenen Ofschoon les geven in zuivelbereiding aan een school, die hoofdzakelijk bezocht wordt door zoons van een overwegend akkerbou- wende bevolking, slechts een onderdeel vormt van het geheel, moet men toch den invloed, die hiervan uitgaat, niet onderschat ten. Groote vakkennis, verwerkt in een ge degen voordracht, laat niet na een indruk van blijvenden aard achter te laten en hier door wordt vaak de kiem gelegd voor een zich in latere jaren ontwikkelende vriend schap. De onderwijstaak, die op Zwagerman's schouders rust niet alleen bij de vorming van onze landbouwers der toekomst, doch (Foto Feij) In de werkkamer van den heer Zwagerman in het Oost-Indisch huis. (Foto Feij) Het pand aan de Wagenaarsstraat te Middelburg (met vlaggestok) waar het zuivel- consulenxschap gevestigd was van Januari lyli tot Mei 1924. brochures veel bijgedragen om het koe- melkersbedrijf te steunen. biechts een onderdeel van het door den heer Zwagerman gedane werk heb ik in het licht gesteid en dat nog onvolledig, maar al ware net, dat hij niets anders en niets meer had gedaan, dan nog zou het voldoende zijn om op zijn werk met voldoening en dank baarheid terug te zien, door allen, die be lang hebben Dij de zuivelbereiding in Zee- ianü. Wij feliciteeren hem dan ook van harte met zijn gedenkdag en voor Zeeland wen schen wij, dat hij nog lang in dit gewest moge werkzaam blijven en hij door goede ge zondheid in staat zal zijn dat te doen met al zijne krachten. P. LINDENBERGH. Wemeldinge, October 1931. Zwagerman viert feest! 25 jaren lang heeft hij onvermoeid ge streden voor de belangen van de veeteelt in onze provincie. 25 jaren lang heeft hij onze boeren de voordeelen van een goeden veestapel onder het oog trachten te brengen, heeft hij de Zeeuwsche boerin door zijn cursussen op de hoogte gebracht van betere en goede boter- en kaasbereiding. Door zijn onvermoeide ijver en energie verrezen roomverwerkingsfabrieken. Bij elke veekeuring kan men zijn gestalte zien oprijzen uit de menigte; maar ook figuurlijk rijst zijn krachtige persoonlijkheid uit boven zijn omgeving, door zijn voort varend doch bedaard optreden, door zijn groote bereidwilligheid en vriendelijkheid doch doorzettingsvermogen. Nooit was Kees moeite te veel. Hartelijk geluk gewenscht Zwagerman en wij hopen U nog veel jaren gezond in ons midden te zien. H. A. COLLOT d'ESCURY. Kloosterzande, October 1931. Collega Zwagerman Zijn volijverige speurzin, zijn critische geest, welke slechts in enkele gevallen over schaduwd wordt door zijn enthousiaste liefde voor zijn vak, maken Zwagerman tot den geboren consulent. Bedenken wij daarbij welk een nobel en volhardend mensch hij is, dan weten wij Zijn werk zal rijke vruchten dragen. Hij is een collega om trotsch op te zijn. W. DE JONG. Arnhem. Jubileum - Zwagerman Onder de velen, die zeer zeker de pen zullen opnemen om hunne dankbare hulde te brengen aan den weledelen heer Zwa german met zijn 25-jarig jubileum als zuivel- en veeteeltconsulent, willen ook wij ons gaarne scharen. Dankbaar willen de geitenhouders in Zee land, speciaal op dezen dag, herdenken het vele belanglooze werk, dat de heer Zwager man voor hen deed. Veel omvattend is, vooral in den beginne, de oprichting der Provinciale Vereeniging en later het instellen van het Provinciaal Stamboek geweest. Nimmer was hem moeite te veel of opof fering te groot, waar het de belangen van den kleinen man en zijn veestapel betrof. In het bijzonder geldt dit voor de vele proeven en het wetenschappelijk onderzoek op ons Fokstation. Wij spreken dan ook van „onzen" Zwa german, die jubileert. En we hopen, dat onze belangen nog zeer vele jaren onder zijne eminente leiding zul len blijven, ze daar veilig wetend. Namens alle geitenhouders in Zeeland van Burgh tot Koewacht en Cadzand J. VERSLUIJS Szn., Seer. P. V. Geitenfokstation te Serooskerke (W.), op initiatief van den heer Zwagerman opgericht in 1913. Ook de heer J. R. Tak verleende daartoe grooten steun. 1906-1931 De heer C. Zwagerman, Rijkszuivel- en veeteeltconsulent voor Zeeland, is voorzeker de schoonste middelmoot van zijn leven in onze provincie aan den voorlichtingsdienst voor zuivelbereiding en veeteeltzaken werk zaam geweest en hij is dit nog met jeugdigen ijver. Wanneer wij bij het plaatsen van een nieuwe mijlpaal op zijn levensweg even terug zien, is na zijne komst in deze provincie, en zeker niet het minst in Zeeuwsch-Vlaande- ren, heel wat veranderd. En verandering ten goede. Als men vóór 25 jaren een koppel vee in de weide zag grazen, móest het al een heel klein groepje zijn als men er niet zag zwart bonten, onderverdeeld in witruggen, ver basterde blaarkoppen en modderbonten, tevens rood-bonten in allerlei kleurschakee- ring, blauwe en bijna wis en zeker een of meer koeien met vale kleur. Voor afwisseling in kleur was wel gezorgd maar een kenner zag met den eersten oog opslag, dat van een uniform veeslag, van een doelbewuste veefokkerij in deze gewes ten nog geen sprake was. Hierin verbete ring te brengen, was de wensch.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1931 | | pagina 7