C. ZWAGERMAN 1 Nov1906 - 1 Nov. 1931 op adem is gebracht. Enfin we zullen maar denken: zeggen durf ik het niet na dit jubileum in de plaats van dit oude beestje, een nieuw exemplaar! Wie lacht daar?) De keurmeesters stappen uit en nemen poolshoogte. Zwagerman met zijn rijzige gestalte gaat met de snelheid van een struisvogel - de jubilaris, die een broertje dood heeft aan struisvogelpolitiek, houde mij deze vergelij king ten goede over het terrein en heeft in een ommezien geconstateerd, hoe het er met de beestjes voorstaat en wat er voor de commissie te doen valt. De dieren worden voorloopig naar kwali teit gerangschikt en gepunt; de melklijsten der gecontroleerde koeien opgenomen, waarna de dieren één voor één worden voorgebracht endoor Zwagerman voor het publiek besproken. Met gespitste aan dacht wordt naar zijn overtuigend, doel treffend woord geluisterd Daar komt een koe met een best gevormden uier, met goed geplaatste spenen en sterk gezwollen meikaderen, kronkelend' als een rivier. Haar verschijning doet het enthou siasme van onzen economischen zuivelman ten top stijgen. Nu komt hij los en is hij niet te houden. Ziet! hoe hij met handengebaar zijn pakkend betoog kracht bij zet, om des te sterker de aandacht te kunnen vestigen op de voortreffelijke kwaliteiten van het voor gebrachte dier! Ziet! hoe hij zich neigt in de richting van den uier en de melkteekens en al wijzende en expliceerende er den nadruk op doet vallen, dat daar het productieapparaat van de koe (Foto Porrey) Prov. Rundiveekeuringen 1931 te Oostburg. Zwagerman zet met handengebaar zijn betoog kracht bij. is, de „melkfabriek", welke vierkant moet zijn, evenredig over de vier kwartieren ver deeld, met daaronder vier gelijke spenen, ,,als vier pooten onder een tafel"! Hoort, hoe hij, voorvechter voor de productierich ting als hij is, zijn omstanders als het ware op het hart bindt: ,,met zulke koeien blijft de baas boer en krijgt de vrouw geld in het laadje!" Dit toch is Zwagerman's standpunt: „rundvee houdt men niet in de eerste plaats om mooie lijnen, doch bovenal om de produc tie". En daar valt wel niet veel tegen in te brengen. Hoe kan het dus anders, dat juist de melk teekens door hem zoo op den voorgrond worden gebracht Men meene nu niet, dat hij aan het exte rieur geen beteekeriis zou toekennen. Integendeel! Hoort hem bij een paar vol gende koeien slechts spreken over de tekort komingen van kruis en bekken, de wel voldoend diepe, doch ietwat vlakke ribben, de te steile losse schouders, de te fijne pijpen enz., om daarna bij weer een volgend exem plaar de goed ontwikkelde dijen, de sterke beenen en de krachtige rug hoogelijk te waardeeren. Niettemin, aan de productie, de econo mische basis der veehouderij, heeft onze eminente zuivelconsulent zijn hart verpand. Zijn goede hart, dat dicht gelegen is bij zijn helder verstand, doch nog niet zoo dicht, dat 't eerste door het laatste overgroeid is... Intusschen hebben al de dieren afzonder lijk de revue gepasseerd en is het oogenblik daar, dat ze klasse-gewijs een paar maal het terrein rondwandelen. De commissie praat nog wat over en weer, waarna zij de laatste wijzingen in de plaatsing doet aanbrengen. De rangorde is nu definitief en de eigenaren der dieren weten waar af en waaraan Een paar goede productiedieren met een iets afwijkend exterieur, zijn, zoo ge bemerkt zult hebben, na de laatste discussies onzer jury, nog iets naar voren geschoven. On- noodig Li te verklappen in hoeverre het wel overwogen en met overtuiging gegeven oor deel van onzen zuivelconsulent daarop van invloed is geweest Ziet daar een korte, zij het ook gebrek kige, weergave van onze Zeeuwsche rund veekeuringen. Ik heb me voorgehouden daarbij inzonder heid te doen uitkomen welk belangrijk aandeel Zwagerman daarin wel heeft. Moge ik ten slotte van deze keuringen nog opmerken, dat zij, vooral dank zij Zwagerman's ongekunsteld en treffend juist woord, dat hoewel kritisch, nimmer scherp •doch steeds aanmoedigend en opbouwend is, zijn geworden tot een ware practische leerschool, van ontzaggelijke waarde^voor de veehouderij iii ons gewest. Onze kundige, arbeidzame en volhardende zuivel-veeteeltconsulent heeft daardoor op den Zeeuwschen veestapel zijn stempel ge drukt. En hetzelfde valt te zeggen van zijn ijveren voor controle- en stierenvereenigin- gen. Wie ook op dat gebied geen vreemdeling in Jeruzalem is, zal met mij erkennen, dat we Zwagerman voor zijn voortreffelijken arbeid grooten dank ver schuldigd zijn Tal van aangename herinneringen trekken bij het schrijven van deze regelen aan mijn geestesoog voorbij. Daarover zou nog heel wat te vertellen zijn. Beperking is mij echter geboden. Ik wil daarom besluiten met mijn vriend Cornelis Zwagerman van harte geluk te wenschen met de vele schitterende presta ties, die hij in den tijd van zijn ambtelijke loopbaan in Zeeland aan den dag heeft weten te leggen. Ook zijn trouwe gade, die steeds met zoo groote belangstelling zijn veel omvattenden arbeid volgt en hem door zijn drukken werk kring zoo menigen dag aan den huiselijken kring onttrokken ziet, betrek ik gaarne in dezen gelukwensch. Van harte hoop ik, dat het den jubilaris beschoren zij, nog vele (Foto Porrey) Prov. Rundveekeuringen 1931 te Oostburg. De keuringscommissie staat voor een moei lijke beslissing. Op den voorgrond, de nestor de heer D. Koopman Pzn. Verder van links naar rechts de H.H.: C. Zwagerman, P. J. J. Dekker en M. Kleinepier Jr. jaren zijn groote gaven van geest en hart met ongebroken werkkracht en in goede gezondheid te kunnen geven aan de taak die hem zoo lief is: verheffing van zuivelwezen en veehouderij in onze dierbare provincie. Zeeland kan zijn hulp en steun voorloopig nog niet missen en ik waag het ook te dezer plaatse te uiten: een zuivelconsulent als Zwagerman krijgt Zeeland nimmer meer! D. KOOPMAN Pzn., Voorzitter der Prov. Keuringscommissie voor de Rundveefokkerij in Zeeland. Nieuwerkerk, Oct. 1931. (Foto Feij) Een romantisch hoekje van Middelburg: ,,De Kuipers poort bij middernacht", zooals de heer Zwagerman deze menigmaal na het verlatenvan zijn laboratorium heeft gezien. Het zuivelconsulentschap was oorspron kelijk gevestigd in het pand geheel links op den voor grond tot einde 1910. Heel gaarne voldoe ik aan het verzoek van de Redactie om in dit speciale nummer enkele woorden te wijden aan den heer Zwagerman. In 1910 kwam ik van de schoolbanken als jongeman in Zeeland en mocht ik het genoegen hebben onder de aangename en zeer bekwame leiding van den heer Zwa german te komen. Gedurende zes jaar heb ik op de meest aangename wijze onder den heer Zwagerman gewerkt, waarbij zijn groote ijver en toewijding mij steeds tot voorbeeld hebben gestrekt. Tijdens mijn functie als .Secretaris der Z. L. M. en Secretaris der Provinciale Com missie voor de Rundveefokkerij, heb ik steeds op de meest prettige wijze met hem mogen samenwerken en van nabij kunnen beoordeelen het vele goede werk, dat dooi den Rijkszuivelconsulent voor den landbouw in Zeeland is gedaan. Niet alleen als chef en collega, maar ook als vriend breng ik den heer Zwagerman gaarne hulde voor al datgene wat hij voor den Zeeuwschen landbouw in deze kwart eeuw heeft gedaan. Ik hoop van harte, dat het den jubilaris nog lang gegeven moge zijn met denzelfden werklust de belangen van den Zeeuwschen landbouw te behartigen. Tj. B. E. KIELSTRA.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1931 | | pagina 5