Zwagerman hulde voor de Rundveefokkerij. C. Zwagerman 25 jaar in Zeeland Zwagerman jubileert De Wageningen, hier als zuivel consulent zijn entree deed. Al van den beginne af kwam ik met hem in aanraking; aanvankelijk als kring-keur meester voor Schouwen-Duiveland, van af 1912 tot heden als Voorzitter en lid van onze Provinciale keuringscommissie voor het rundvee. Ik ben dus wel in de gelegenheid geweest Zwagerman's persoon, zijn werk en zijn omvangrijk arbeidsveld wat nader te leeren kennen. Ik zou daarover in uitvoerige beschouwin gen kunnen treden. Hoe gaarne ik zulks ook zou doen, ik zal me ingevolge gepleegd overleg met de redactie daarvan onthouden en mij bepalen tot een speciaal terrein, m. n. dat der rundveekeuringen. Een gebied, dat mij bovenal interesseert en dat in niet min dere mate de warme belangstelling en sym pathie van den heer Zwagerman heeft. Het feit alleen, dat het hem als het ware leed doet, wanneer hij door omstandigheden deze keuringen niet in haar vollen omvang kan helpen verrichten, zij voldoende om dit laat ste nader aan te toonen. Laat ons in gedachte zoo'n keuring eens medemaken. In Zwagerman's getrouwe oude Ford, (Foto Porrey) Prov. Rundveekeuringen te Oostburg 1931; de Voorzitter, de beer Koopman, geeft een inzender inlichtingen. Gaarne maak ik gebruik van de mij aan geboden gelegenheid om Zwagerman bij zijn vijfentwintigjarige ambtsvervulling te ge denken. Ik had het genoegen gedurende dat tijd vak met hem te mogen samenwerken, voor namelijk aan de verbetering van de rundvee fokkerij in Zeeland, welke taak bij hem in zulke bij uitstek bekwame handen bleek te zijn door de vele goede eigenschappen hem eigen. Zijn gave om richting te geven en daarnaast zijn wil om het doel te bereiken of althans het beoogde in goede banen te leiden, steunt niet alleen op zijn uitgebreide kennis en toewijding, doch tevens op zijn volhoudingsvermogen, zijn practische blik, zijn eenvoud en zijn tact om met anderen samen te werken. Als ieder, die er een meening op nahoudt en richting wil aan geven, zijn hem botsingen niet bespaard ge bleven, doch hij zag steeds alleen de zaak, die hij dan diende en trachtte de personen, die tegenover hem stonden, niet te kwetsen. Werken en studeeren, slechts noode onderbroken wanneer zijn gestel hem tot rust nemen dwingt, maken het hem, die be gaafd is met een bevattelijke voordracht, ge makkelijk onderrichtend te zijn, zoowel voor zijn toehoorders als voor de lezers zijner ge regeld verschijnende rapporten en couranten artikelen. Wij wenschen hem toe, dat hij nog vele jaren met zijn arbeid op het ingeslagen pad voort moge gaan, hetgeen aan zoovelen in ons gewest ten goede is gekomen en dat zelfbevrediging daarvoor zijn loon moge zijn. W. KAKEBEEKE, Voorzitter der Ver. tot verbetering van het Rundvee in Zeeland. Voorzitter der Prov. Regelingscommissie Van Nu 1 November a.s. de heer Zwagerman zijn 25-jarig jubileum zal vieren ails zuivel- consulent in Zeeland, gevoel ik mij gedron gen hem met dat feit geluk te wenschen. In die jaren heeft hij, niettegenstaande de vele hinderpalen, die hij telkens ontmoette, veel tot stand'gebracht op veeteeltgebied en zuivelcoöperatie, zelfs veel meer dan door meerderen mogelijk werd geoordeeld, vooral in eene provincie als Zee land, waar akkerbouw hoofdzaak is. Gaarne breng ik hem hul de voor zijne energie, werk kracht en liefde voor zijn vak en wensch hem toe nog meerdere jaren verblijf in zijnen werkkring in Zeeland. Hl A. HANKEN. C. ZWAGERMAN 25 jaar Zuivelconsulent in Zeeland Alsof het een droom is. Cornelis Zwagerman 1 Nov. a.s. een kwart eeuw in onze provincie Mijn gedachten gaan uit naar Nov. 1906, toen de 22- jarige jongeman, geboren en getogen in de ..Zak van Hauwert" en theoretisch gevormd aan de voormalige Rijks Landbouwschool te (Foto Magielse) De Rundveekeuringscommissie in 1913. links naar rechts de heeren: E. L. van Mervennée, C. Zwagerman, H. J. Dorst en M. Kostense. (De le en 4e inmiddels overleden.) door hemzelf gechauffeerd, arriveert de keuringscommissie op het terrein. Tusschen haakjes: Vergeleken bij vroeger, toen het met paard en rijtuig ging, toch nog zoo kwaad niet dat rondtrekken in zoo'n Ameri kaan sch bakje. Jammer alleen, dat het wagentje van ons geacht mede-commissielid zoo zoetjes aan aftandsch wordt. Geen wonder dan ook, dat zijn Ford, b.v. op dagen, dat we op meer dan twee plaatsen moeten keuren, van ver moeienis het hoofd wel eens schudt, ja ook wel een enkele keer durft blijven staan. Een aardig poosje kan er dan mee heen gaan, eer hij weer (Foto Porrey) Prov, Rundveekeuringen te Oostburg 1931; een groep dieren voorloopig geclasseerd. De heer Zwagerman, de zeer populaire Rijkszuivelconsulent, viert dezer dagen als zoodanig zijn 25-jarig jubileum in de Pro vincie. Het is mij altijd een voorrecht geweest met hem samen te werken. Aan Zwager man is 't in hoofdzaak te danken, dat de reorganisatie der Z. L. M. van afdeelingen, in kringen en afdeelingen- is tot stand ge komen. Deze regeling bestaat nog en vol doet meerendeels best. Zwagerman heeft goed gezien. Doch in zooveel zaken zijn zijn werk en oordeel goed geweest; de zuivelbereiding, de rundveefokkerij en niet het minste de geiten fokkerij, de „veeteelt voor den kleinèn man vonden in hem een' warmen verdedi ger en opbouwer. Wat thans in Zeeland op dit terrein tot stand is gekomen, is grootendeels zijn werk. Aan hem, aan zijne trouwe gade en zijn gezin, zijn naast deze woorden van groote waardeering de gevoelens mijner vriend schap gewijd. De oud-Voorzitter der Z. L. M., J. VAN VREDENBURCR jubilaris kort na zijn komst in Zeeland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1931 | | pagina 4