JV- Zijn waakzaamheid worden beschouwd. Vriend van de Z. L. M. en dapper reor- ganisator en raadsman, heeft hij daarvoor ontzettende verdienste. Op de vergaderin gen is hij de belangrijke adviseur, gelijk hij ook op internationale congressen een gaarne geziene figuur is. Typisch kernachtig is zijn oordeel en zijn Goed exemplaar van het Zeeuwsch-Vlaamscb Landvarken met biggen. raad: „Praktijk en theorie zijn beide heel veel waard. Maar 't is slechts daar 't ware, waar gij ze vindt gepaard." Aldus Zwagerman, als hij het heeft over „Boter en kaasbereiding op de boerderij." „Voeren met oordeel is mesten met voor deel" zegt de Rijkszuivelconsulent voor Zeeland, ook belast met veeteeltzaken, Kees Zwagerman, als hii het heeft „over het mesten van varkens.' En als hij schrijft over „opbrengst- controle en melkveehouderij in Zeeland," dan gaat het onder het motto „Een solied gebouw, een schoon en harmonisch geheel en innerlijke degelijkheid, dat zij het eind doel." Ontzettend veel heeft Zwagerman daarvoor gewerkt en in den laatsten tijd is het alsof het nog meer dan anders is. Hij gevoelt dat ook in het maatschappelijk leven de vrouw moet medewerken. De landbouwhuishoudkunde heeft de liefde van zijn hart en het wordt door (Foto Versluijs) Twee beste geiten, voorste: Lena II 434, van A. Slager Mzn., Haamstede; achterste: Si ent je 540, van A. J. Verboom, Serooskerke (S.). weinigen meer dan door hem betreurd, dat de ouders, vooral de moeders, hun meisjes van de cursussen afhouden en sommige gemeentebesturen om enkele guldens weige ren mede te werken aan de verheffing van den boerenstand te deze. Dat is ook diep treurig en het is een der zaken, die verschillende deelen van Zeeland zoo achteruit brengen, dat wij weldra op ons eigen gebied, den akkerbouw, en de landbouw in t algemeen, in Nederland verre ten achter zullen komen. Als men het zelf dan niet inziet, waarom dan geen vertrouwen gesteld in zijn leiders? Niet ieder kan even ver en diep zien, maar heb dan toch vertrouwen. Anders vliegen wij achteruit. Zwagerman schrijft ergens: „Wat aan een jong fokdier bedorven is, wordt nooit meer goed maar dat geldt ook voor een jong- mensch. Naarmate onze landbouwers, meenende het wel te weten en finantiëel niet te behoeven of soms het niet te kunnen betalen, aan een opkomend geslacht van jongens en meisjes vakopleiding en onderwijs onthielden, werden zij bedorven en voeden zij hun kinderen ook niet op tot wat tijd en omstandigheid eischen. Onberekenbare schade! en wat een moeite kost het om een nieuw geslacht te krijgen, dat Zeeland frisch en gezond, objectief van oordeel, wars van onderling gevit of politiek gekonkel, weer zal brengen op de plaats waar de zoo uitnemende provincie behoort te staan, ten bate van de welvaart van zijn edele in zich zelf zoo uiterst soliede en brave bevolking? Dat kan alleen wanneer men het juk van zich afwerpt, dat sommigen er over gooien, en zelfstandig luistert naar de stem van zijn economische leiders! Door de werkzaamheid van mannen als Zwagerman, die vol practischen zin tevens bezield zijn door een gloeiend idealisme, zal het land en het volk onder Gods zegen in staat zijn om zich te verheffen uit den zwaren golfslag des tijds om tot zonniger blijder dagen te komen, hoe oneindig zwaar de economische druk ook ons Zeeuwsche land en volk thans moge drukken. Moge Zwagerman met ongebroken kracht nog tal van jaren zijn groote gaven en be kwaamheden, met zijn liefdevol hart aan Zeeland blijven geven. Het Zeeuwsche volk zal tot in verre na geslachten hem dankbaar zijn en zijn liefde en aanhankelijkheid ook in de naaste toe komst toonen door oprechte Zeeuwsche trouw. Mr. P. DIELEMAN, A/ff. Voorzitter Z. L. M. Middelburg, 18 Oct. 1931. S/Z.tZ. -jZZ Cliché „De Veldbode". Wijlen I. G. J. KAKEBEEKE. In leven Adviseur en Inspecteur van den Landbouw. Oud-Rflka Landbouwleeraar voor Zeeland, Bij het jubileum van C. Zwagerman Met genoegen voldoe ik aan het verzoek der Redactie een kort artikel in dit blad te schrijven in verband met het zilveren ambts jubileum in Zeeland van den heer Zwagerman. Hoewel onze in zichten met betrekking tot de vee fokkerij niet altijd parallel loopen, heb ik altijd met veel genoegen met den heer Zwagerman samen gewerkt, waarbij men onwille keurig onder de bekoring komt van het groote enthousiasme en de groote ambitie, waarmee hij zijn inzichten naar voren brengt en verdedigt. Niettegenstaande de vele moeilijkheden, waarmede de heer Zwagerman te kampen heeft gehad, blijft hij onvermoeid doorwerken in zijn streven om de belangen van de Zeeuwsche boe ren te bevorderen. Ik wil hier alleen maar wijzen op het succes, dat hij gehad heeft met het op richten van de coöperatieve zui velfabrieken in Zeeuwsch-Vlaan deren. Ik hoop dan ook van harte, dat de heer Zwagerman nog lang mag werkzaam zijn in het belang van den Zeeuwschen boerenstand. H. WIBBENS, Hoofdinspecteur N, R. 5.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1931 | | pagina 3