C. ZWAGERMAN C. ZWAGERMAN 1906-1931 Den. Haag, den 29 Sept. '31. Facile princeps Gemakkelijk en verreweg de eerste op het gebied, waarop hij zich in de laatste 25 jaar in onze provincie bewoog. 18 October 1906 tot Zuivelconsulent in onze provincie be noemd, trad hij als zoodanig 1 November d.a.v. in dienst. Wie kent niet Zwagerman? Zeker ieder in ons gewest, die met de belangen van land bouw en veeteelt medeleeft, maar ook talloos velen daarbuiten. De lange, statige, blonde Germaan (zou hij niet een nakomeling van de Westgothen zijn die met zijn ernstigen blik, maar toch tieve boterfabrieken Van de zuivelfabriek te Middelbburg? De man van de Z. L. M.. die mede een krachtig aandeel heeft gehad in de reorganisatie, waardoor de Maatschap pij werd verjongd, behalve in het geliefd Z.-Vlaanderen, waar men de al te oude paden bleef bewan delen en voor de reor- (bouwblad voor Zeeland en Noord-Brabant of als kleine brochure verschenen? Hoe heeft hij niet sociaal gevoeld en ge werkt voor den arbeidenden stand te platten- lande en daardoor zich gegeven voor de ver betering van de geitenfokkerij, het fokstation ganisatie niet rijp, in splitsing eerder heil scheen te zoeken, dan in eenheid; waar toch geen tweeheid nood zakelijk was, wijl op het gebied van het gewone practische leven en zonder dat iemands beginselen van godsdienst moe ten gekrenkt worden, samenwerking in één organisatie juist plicht van beginsel is? Als een lichtende figuur trok hij door onze gewesten. Een ridderlijk man, vol levensmoed en ener gie. Een werkzaam man, gelijk geen an der. Een man die zich geheel en al gaf, zon der eenige zelfzucht, aan de taak, hem op de schouderen gelegd door regeering en maatschappij! Aan de taak, die zijn eigen talenten en hooge bekwaamheden hem op legden. Hoe gezegend is ook bij tegenspraak zijn geduld, zijn optimisme, zijn blijden zin voor arbeid, die de moeite en zorgen des levens kent en voorziet, maar ze beschouwt als te bestaan tot prikkeling der energie, om overwonnen te worden Zeeland, ja, Nederland, moet zoo'n man in een gouden lijst zetten en mag God dan ken zulk een werker met zulk een edel ge moed, zoo'n stoere werkkracht in zijn mid den te hebben. Eenvoudig van karakter en aard, is Zwa german geen „Streber". Geen Streber naar een politiek baantje, naar eer of lof. En daarom wordt hij dikwijls -iie'r plaatse, waa/ het behoort, niet altijd voldoende gewaar deerd. Ook de regeering moge bedenken wat een zegen het voor een land is, dergelijke dienaren en zonen te bezitten, en moet toonen dit te waar- deeren. Zij zijn duizend malen meer waard dan zooveel geridderden en getabber- den, die dat zijn ten ge volge van leeftijd, van diensttijd, van wat dan ook, maar niet van be kwaamheid noch van toewijding. De dank des volks, de danlc van Zeeland, de dank der Zeeuwsche Maatschappij in al haar geledingen, worde Zwa german dezer dagen bij zijn kwarteeuwfeest har- teliik toegebracht. Wie kent niet zijn vele. korte, kernachtige ge schriften in het Land- Goed type Zeeuwsch kuddeschaap. Bathpolders no. 496. te Serooskerke en daardoor voor verbetering van het ras Wat deed hij niet door een zelfde sociaal gevoel gedreven, voor de varkenshouderij en varkensfokkerij en voeding Dankt niet aan zijn onvermoeide werk zaamheid de uitnemende coöperatieve ver- eeniging „Eiland Walcheren" haar ont staan Hoeveel deed hij niet voor de veeteelt en de zuivelbereiding Zou de zuivelfabriek te Middelburq, zouden de boterfabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen er zijn zonder hem Dankt de fokcentrale te Oostburg niet het leven aan Zwagerman De eenige die Zee land bezit Hoeveel stierhouderijen en con- (Foto N. R. S.) Een beste productiekoe, met uitmuntend exterieur tevens. Nellie, no. 50830 S., geb. 21 Sept. 1920, door Klaas, no. 3038 S., uit Eva, no. 38932 R.gaf als 9 j. 6786 KG melk in 310 dagen met 3.39 vet. Behaalde dit voorjaar op de Prov. keuring 90 punten en werd reserve-kampioene op den fokveedag te Oostburg. Eig. P. de Feijter te Aardenburg. trölevereenigingen staan niet onder zijn leiding? Is Zwagerman niet ook van internationale beteeke- nis op dit gebied? De groote kenner van Zwitsersche, van Deensche en andere buitenlandsche toestanden? Wie kent niet zijn om vangrijke proefnemingen omtrent het rationeel be waren en benutten van bietenkoppen en -bladeren, die vroeger als niets geacht, daardoor den landbouwer voordeel kunnen bezorgen? Wij noemden reeds zijn werk voor de varkenshou derij. Maar ook de schapen teelt en de wolweverij moe ten als bijzondere zorg van Een man die, trots zijnen niet altijd gun- stigen gezondheidstoestand, door eigen' kracht, door taaie studie, gedragen door eene enthousiaste opvatting van zijne taak, zich heeft opgewerkt tot de eervolle en nut tige positie welke thans door hem wordt ingenomen en waarin hij zich zoo bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt ten opzichte van zuivel- en veeteeltbelangen. Gaarne wordt hem daarvoor hulde gebracht en toe- gewenscht. dat hij nog vele jaren in goede gezondheid nuttig werkzaam zal blijven. (Foto Feij) Het- Oost-Indische huis te Middelburg, waar sinds Mei 1924 het zuivelconsulentschap ge vestigd is. De werkkamer van den heer Zwagerman is het meest rechtsohe raam op de le verdieping; daaronder de kamer van den assistent, den heer Sietema. Het labora torium is aan de achterzijde. ook zijn gulle vriendelijkheid door ons Zeeuwsche land trekt van dorp tot dorp, van gehecht tot gehucht, soms van boerderij tot boerderij, om met de hem eigen ambitie, ja hartstocht, voorlichting en raad en hulp te verstrekken bij de zuivelbereiding, bij de veeteelt, bij de varkensfokkerij, bij de geiten fokkerij en de schapenteelt en den wol- handel En ook bij den landbouw, voor zoover daarmede in het nauwste verband, wat de zorg voor de weilanden betreft of voor het veevoeder, hooi en stroo of de waardij van bietenkoppen en bladeren, met een ernstig zoeken naar middelen om den onaangenamen smaak van melk en boter door dat laatste voeder, den mensch-consu- ment te ontnemen Wie kent hem niet in zijn organisatorisch werk Als coöperator De man van de coöpe ratie Walcheren De man van de coöpera- Coöp. Melkinrichting en Stoomzuivelfabriek „Walcheren" aan den Poelendaalschen weg te Middelburg. In gebruik genomen 1926. Verwerkt de melk van 1550 koeien, be- hoorende aan 230 veehouders. De heer Zwagerman had e©n groot aandeel in haar tot standkoming.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1931 | | pagina 2