■IRGAAN VAN DE MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING VAN LANDBOUW EN VEETEELT IN ZEELAND No. 813. Zaterdag 28 Juli 1923. 14e Jaargang. OTTJD. Officiéél Gedeette. Itó. Alg. leden Kring Z.-BevelaHd der t^cV UWBIAD Dit Bind verschijnt lederen Zaterdag. Het wordt In Zeeland uitsluitend toegezonden aan leden der iliuitschftpmj tot Bevordering van Landbouw er. Veeteelt in Zeeland. Al- orgaan hebben dit blad aangenomen: De Provinciale RegeljngS-Comm.ssio voor de aardenfokkenj In Zeeland; de Vcrceniging tot verbetering van het Rundvee In Zeeland: dc Coöperatieve Vereomging „Eiland Waicherfte Middelburg. Bijdragen en Ingezonden Stukken moeten uiterlijk Dinsdagavond vrnclitvr-'i zijn ingezonden bij de Redactie, adres Landbouwhuis Goes, Telef. 150. ADVERTKNTIENvan 1—5 regels elke regel meer 20 cent. Rcgelabonn. togen verminderd tarief. Inzending aan de Uitgeefster Firma VAN DE SANDE, vóór Donrleida* Hcofdredactic: Secretariaat der Uitgeefster: Firma van de Sande, Ter Neuzen. ER, Rechtskundig Adviseur der te Goes Zuid-Eeveland der te Krabbendijkc. Hoofd-Ara. Rijkspluimveeconfrnlcnt te Den Hr.az XT Algemeene ledenvergadering van den Kring Zuid-Beveland der Verslag van de Algenieene Vergadering der De Zeeuwsdie Landbouw Maatschappij 80 jaar, Historisch Overzicht; von Lochow's Origi- •eole Petkuser Winterrogge; Allerlei; Corres pondentie: An dun oek van d'n Acrt. ALGEMEENE VERGADERING op Zaterdag 28 Juli 1923, des namiddags drie ure (oude tijd), in het lokaal „Eben-Haëzer" te Nleuwdorp. Agenda: Opening, Notulen, Mededeelingen. Verkiezing van Bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren Verdonk en Slegt. Slachtverzekering. Lezing met lichtbeelden door den lieer van Dijk, 2e Secretaris der Onderwerp; „Aankoop en bereiding van enkele kunstmeststoffen. Rondvraag enz. Namens het Bestuur, DE ROO, Voorzitter. SLEGT, Secretaris. De vergaderingis ook toegankelijk voor ntai-kden der ALGEMEENE VERGADERING DER op Woensdag 27 Juni 1923, des voormiddags om halj 10 ure in de zaal van ,/ion Semperte holen. Opening. Reeds om uur begaven zich tientallen van leden naar de versierde zaal van „Non Sem per", waar de aangebrachte toepasselijke op schriften er blijk van gaven, dat daar iets ge beuren ging. dat met den landbouw verband hieki. Te half 10 begon daar de jaarlijksche wapenschouw van de Niet minder dan 250 belangstellenden waren naar het heeriijkdom der oude handboogschut- leiij. opgekomen. De Voorzitter, de heer Mr. Dieleman. heette allen hartelijk welkom op de plaats, waar de boog niet altijd gespannen kan zijn, teneinde op de ieestvergadering van heden eenige oogenblikken te verpoozen. In het bijzonder heet hij weikont den Com missaris der Koningin, welke blijk geeft van groote belangstelling in dien tak van volksbe staan, dien men in ons gewest als de voor naamste kan aanmerken. Eveneens worden afzonderlijk welkom ge- beeten de heeren Van Rompu en Van der Weijde, leden van Gedeputeerde Staten, de heer Iman Kakebeekt, Inspecteur van den Landbouw, benevens Dr. Molhuysen, Secreta ris van het Kon. Ned. Landbouw Comité, Bur gemeester en Wethouders van Tholen die ons Hoofdbestuur zoo gastvrij hebben ontvangen, de overige autoriteiten hier aanwezig, den heer Nclemans, Voorzitter van de N.-Brabantsche Maatschappij van Landbouw, de heer Dorst, spreker van hedenmorgen, alsmede het Kring- bestuur Thclen, dat zich zoo buitenge woon om <>ns nader met den Thoolschen landbouv. kennis te brengen en het ons hier 200 aangenaam mogelijk te maken. II. Ingekomen stukken, mededee lingen, enz. Me; leedwezen doet de Voorzitter mcdedec- ling an de ontvangst van een schrijven van Exc den Minister van Binnenlandschc Zaken en Landbouw, waarbij deze meldt niet op de vergadering tegenwoordig te kunnen zijn en aan den rijtoer en den maaltijd niet te kunnen deelnemen, wegens behandeling van Jachtwet in dc Ie Kamer. Bericht van verhindering zonden eveneens de eere-leden Dr. Zande, Dr. Lovink. I-Öhnis en Tazelaar. Telegrafische gelukwcnschen met het 80jarig bestaan der Maatschappij zijn ontvangen van Dr. van Hoek, Directeur-Generaal van den Landbouw. Dr. De Ruijter de Wildt en den Rijks LandbouwconsUlent Joustra te Berlijn. Alsnog doet de Voorzitter mededecling van een schrijven van de Thoolsche Waterleiding- Maatschappij, waarbij de deelnemers aan den rijtoer uitgeooodigd worden tot een bezoek aan den watertoren tc cherpenisse. De Voorzitter stelt vervolgens den heer Am-, sing van de firma Pot in de gelegenheid, den Commissaris der Koningin, een programma der tentoonstelling, gedrukt op oud-Hollandsch papier aan tc bieden. Alsnu wordt het woord gevoerd door den lieer Stoutjcsdijl:. Voorzitter van den Kring Tholen cn St. Philinsiand. Deze sluit zich aan bij het welkomstwoord van den Voorzitter. Spreker bracht namens het Kringbestuur een woord van dank aan den Commissaris der Koningin, welke er blijk van geeft met den landbouw mede te leven en be reid gevonden werd de morgen te houden ten toonstelling te openen. Het is voor den Kring Tholen en St. Phi- lipsland1 een groote eer. dat het 80jarig be staan der alhier wordt gevierd. Spreker hoopt, dat alle aanwezigen straks op de Thoolsche landbouwdagen met voldoe ning zullen kunnen terug zien en dat vroolijk feest zal worden gevierd. De rijtoer zal de landouwen van ons eiland, de tentoonstelling het peil onzer fokkerij laten zien. Een ding moet spreker nog van het hart. De medewerking voor de tentoonstelling had nog grooter kunnen zijn. Evenwel, de groep van ben. die geen steun verleenden, is verre in de minderheid. De tentoonstelling is er. Het is evenwel te hopen, dat de toekomst te zien geve, dat zij, die zich thans van inedewer- king verre hielden, van hunne verkeerde ziens- wijze zullen zijn teruggekeerd. De Al. beeft den sleun van alle landbouwers noodig. doch men verliest wel eens te veel uit het oog. dat omgekeerd alle Zeeuwsche landbouwers aan dc verplichtingen hebben. Spre ker besluit met den wensch, dat deze dagen aangename feestdagen zullen zijn, doch hij hoopt, dat zij er bovenal zullen toe bijdragen, dat onze boeren in hunne overtuiging worden gesterkt, dat Eendracht macht maakt. III. De notulen der Algenieene Vergadering, gehouden op 27 Nov. j.l., worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. IV. Rekening 1922. De Commissie tot nazien der rekening be staande uit de heeren Ant. Hage, St. Maartens dijk, Klompe, Stoutjesdijk. Tholen. brengt hierna bij monde van eerstgenoemde het volgende verslag uit: Namens de Commissie heb ik het genoegen de vergadering mede te deelen, dat de rekening en balans met de bescheiden zijn vergeleken en gecontroleerd en deze geheel in orde zijn bevonden. Een kort verslag van een en ander doe ik hierbij volgen. De rekening over het jaar 1922 sluit met een nadeelig saldo van 437,50y2- De boekwaarde van het Landbouwhuis en inrichting bedroeg ƒ24.966,69, waar tegenover staat een schuld aan de aandeelhouders in de rentelooze leening ten behoeve hiervan, een be drag van ƒ15.850 per resto, en een afschrij vingsfonds van 12.130. Dc aan het Rijk te verantwoorden saldi van diverse cursussen bedragen samen 4825,82'/ Het Kringtentoonstellingsfonds is thans groot ƒ6676,33. Het totaal der activa bedraagt 77.340.27 meer dan het totaal der passiva. Naar aanleiding van het uitgebrachte ver slag, werden geen vragen gesteld of opmerkin gen gemaakt. De rekening wordt dus overeen komstig het advies der Commissie goedge keurd en vastgesteld. Motie Landbouwonderwijs. De Voorzitter deelt mede, dat wegens de al gemeenc bezuiniging, ook aan ons landbouw onderwijs, dat toch al altijd zoo stiefmoeder lijk bedeeld is geweest, wordt getornd. In ver band hiermede merkt hij op. dat het goed werk heeft gedaan door aan de regeering te vragen als bczuinigings-inspecteurs voor den landbouw, deskundigen te nemen. Dc bedoeling is het minimum-aantal leer lingen. vcreischt om een cursus te kunnen op richten, tc verhoogen en naar verluidt zou men zelfs 20 leerlingen willen elschen. Dan kunnen alle cursussen in Zeeland wel opdoeken. De Ver. van Land- en Tuinboirwonderwijzers heeft in verband hiermede een motie ter kennis van het ministerie gebracht, waarin verzocht wordt dit minimum aantal niet tc groot te nemen. Ons Hoofdbestuur heeft gemeend, dat dit niet meer dan 10 mocht bedragen. Besloten wordt adhtjesie aan de motie tc betuigen; met nog wat krachtiger argumentatie zal onze zienswijze ter kennis van onze cen trale organisatie en de Regeering worden ge bracht. VI. Historische rede. Vervolgens neemt de Voorzitter het woord en houdt deze zijne historische rede. Voortdurend wordt door applaudiseeren in stemming met het gesprokene betuigd. De rede werd reeds gedeeltelijk in vorige en het slot ook in dit nummer opgenomen, zoodat wij daarnaar kunnen verwijzen. VII. Rede van den heer Dorst over de Fricsche Aardappelcultuur. Een verslag dezer rede, welke helaas, ter wille van den tijd, zeer moest worden bekort, zal te gelegener tijd in ons blad worden gepu bliceerd. De Voorzitter dankte den heer Dorst harte lijk voor zijne interessante mededeelingen. Voor het gewone jaaroverzicht kon op de vergadering geen tijd worden gevonden. Even eens niet voor de inleiding van den lieer Zwa german over de marktzetting der boter. Een en ander zal nader in ons blad worden gepubliceerd. VIII. Rondvraag. De Commissaris der Koningin, Jhr. Quarles van Ufford, zegt zijne wenschen voor de Maat schappij te willen bewaren voor hedenavond bij gelegenheid van den maaltijd. Spreker zegt Bestuur dank voor dt-uitnoodiging lot hol bijwonen dezer vergadering en verdere feeste lijkheden. Hij heeft volgaarne aan die uitnoo- diging gevolg gegeven. De At. vormf den schakel tusschen den Zceuwschen Landbouw en het provinciaal bestuur. Spreker komt gaarne in ons midden, teneinde ons goed telee- ren kennen. Een bijzonder woord van dank richt spreker tot den Voorzitter voor zijne kernachtige rede. Hij voegt daaraan toe zijne beste wenschen voor de De Vice-Voorzitter, de heer Kakebeeke, sluit zich aan bij den Commissaris, welke den Voorzitter dank bracht voor zijne schitterende rede. Spreker zegt, dat de Voorzitter de gave heeft de historische ontwikkeling onzer Maat schappij tc schetsen, zooals geen onzer dit kan. Het gesprokene mag niet verloren gaan en we zijn aan schuldig, dat de rede in brochure vorm wordt uitgegeven, aldus de heer Kake beeke. Door zijn herdacht Voorzitters en Secretarissen en zeide het voorzitterschap te hebben aangedurfd omdat naast had de tegenwoordige Vice-Voorzitter. hebt an ders in de achter ons liggende jaren getoond een voorzitter tc zijn, die degelijke leiding) geeft en op eigen beenen weet te staan. Spre ker gewaagt met voldoening van eenc samen werking in liet Dag. Bestuur, onder leiding van den Voorzitter, gelijk deze zijn moet. De heer Kakebeeke. Inspecteur van den Landbouw, zegt allereerst dank voor de vriendelijke uitnoodiging hem geworden. Hij brengt den Voorzitter hulde voor zijn uitnemend stuk werk, hetwelk van blijvende waarde is. Spreker memoreert, dat destijds reeds de heer Van Oijen het plan had een his torisch overzicht samen te stellen, doch daar toe niet is kunnen komen. Een genoegen is het spreker weer in Tholen te zijn; het is nu reeds de vierde Thoolsche tentoonstelling, die hij daar bijwoont. Deze tentoonstellingen waren steeds goed, terwijl Tholen een mooi eiland is. Spreker besluit met de beste wenschen voor de Maatschappij. Dr. Molhuijsen wenscht de geluk namens het Hij hoopt, dat hetgeen in de gloedvolle rede van den Voorzitter naar voren is gebracht, verwezenlijkt moge worden. Hij hoopt, dat er steeds een innige samenwer king zal zijn met de centrale organisatie hei Hierna sluit de Voorzitter de vergadering na een woord van dank tot de nog aanwezigen te hebben gericht voor de groote opkomst. Rijtoer. Zijn de Thoolsche tandbouwfeesten in het al gemeen goed geslaagd, in het bijzonder valt [dit te vermelden van den rijtoer. Deze zou voor het eerst plaats vinden met automobielen. Niet minder dan 240 gegadig den waren er. behalve dan nog de wagenbe stuurders, zoodat er aan dezen tocht heel wat te regelen viel. Was een formeele lengte, die stoet van 40 auto's, welwillend door ver schillende lieer beschikbaar gesteld, gevolgd nog door enkele der bekende groote bussen van den hu Krijger te Goes. Om twee uur zette de stoet zich in -weging en liet duurde niet lang of ieder deelnemer kon constateeren, dat de leider van den rijtoer, de heer Dorst, bijgestaan door de heeren en Steendijk, de zaak meester was en de regeling uitstekend verzorgd was. Hun daarom ook hier een woord van hulde. Het eerst werd aangeland op Siiierpenisse, waar dc watertoren bezocht werd. Een denk- steen ter eere van Jhr. Van Vredenburcb. door wiens stuwkracht de tot stand koming der waterleiding voor een groot deel te danken is, werd onthuld, waarna het muziekgezelschap van Scherpenisse enkele vrooliike stukies deed hooren. Het gezelschap werd in den toren ontvangen en toegesproken door Burgemeester Var. Rees. die het nut van een goede drinkwatervoorzie ning uiteen zette. (Op deze rede komen we nader terug.) De heer Dieleman, Voorzitter der hield de volgende toespraak: De stelt het op buitengewoon hoo- gen prijs hier te worden ontvangen door de Thoolsche drinkwaterleidingmaatschappij. Ik ben jaloersch op mijnheer Van Vreden- burchdat Gij reeds zoover het hebt gestuurd, terwijl ik zelf nog ploegende ben in het Zeeuw sch-Vlaamsche land en af en toe mijn ploegschaar bot wordt op een ondergrond- schen liggenden steen. De humus is nog niet overal even dik liggende daar. Er is zelfs nog steen uit het tertiaire tijdvak. En toch een waterleiding is zoo dringend roodzakelijk in geheel Zeeland. De annalc verhalen van dc- allereerste bewoners van bel oudste land van 'linden, dat zij geen arlnk- water hadden, dewijl alles zoul en brak was. waardoor vele ziekten onder de nog ruwe en onbeschaafde bewoners voorkwamen. Men ving het regenwater op in kuilen, die men in den nog met wier begroeiden bodem met de handen opgroef of maakte. Pliutus vond het hier een allerellendigst oord, onvruchtbaar als geen ander, bewoond schier alleen door vogels, wier eieren den fut- telen bewoners uit andere streken, uit het oude Toxandria met name. verdreven, tot voedsel strekten. Hoe zou hij opzien ware hij hier op Uw watertoren en kon hij ook overzien het schitterend schoon gelegen, uiterst vruchtbaar eiland. Het vormt thans een prachtig geheel. Had men oorspronkelijk alleen Scarpenisse, uit harde nessen of schor, deelde de Plumpot zelfs tot 1556 het eiland nog in deelen, thans is het een schoon polderland. En gij wilt daar de weivaart en het genot der woning verhoogen door Uw waterleiding. Goed drinkwater is voor mensch en dier een zegen. Op de was het drinkwater- vraagstuk reeds lang aan de orde. Toen na 1877 de daling der graanprijzen en de concur rentie met Amerika, nevens het verval van de meekrapteelt, een malaise teweeg brachten, grooter en ernstiger dan er thans nog is. zon men op allerlei mildelen om de gevolgen daar van ie ontkomen. Men drong ook aan op veeteelt, meer veeteelt endiensvoigens zuivelbereiding. Hier en daar maakte men kaas. De boterbe- reiding moest ook meer en beter worden, maar als een groot bezwaar werd door deskundige mannen genoemd het gebrek aan goed water. Immers, dat is voor de voeding van het dier een zoo'n groot belang voor de melk en diensvolgens voor de zuivelbereiding. Toch bleef Zuid-Beveland er aan denken en genoot het reeds eenige jaren van zijn vv'onreifelijke waterleiding, waarvan het bedriji do Jen ijverigen van Poelgeest zoo uitnemend geleid wordt. En nu komt reeds Tholen als nr. wenschen daarmede hartelijk geluk en ver wachten daarvan zeer veel. Zeer veel voor dc toekomstige veeteelt en zuivelvorming en zuivelbereiding. Daardoor zal deze beier worden en dus loonender op brengst geven. Wij verwachten daarvan vee', ook voor de gezondheid der bevolking en voor haar gevoel. De Tholcnaars zullen straks dankbaar spartelen in Uw badkuipen en heer lijk genieten van het gemak in hun huizen, ein ze zoo gaarne proper houden, tot in hun closets toe. Tholen is aan velen grooten dank ver schuldigd, aan velen zijner inwoners in vo eger en in later tijd. Maar ook in het heden, en daaronder zeker niet het minst aan Jonker Jan van redenburch. de voorzitter van de Thoolsche Waterindijking. die uit liefde en sympathie voor het land waar hij zoo lang woonde en werkte niet taaie vin- harding en krachtige energie, dil groote en grootsche werk tot stand bracht, hetwelk bin nen enkele weken geheel voltooid zal :>in. Ik verzeker dat de Zeeuwsche Landbouw maai

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1923 | | pagina 1