1 Paardenstallen Kleinvee Landbouw-industne Akkerbouw enz Ingang Poort Poort Brug Hoofdingang Brug Hoofdingang Brug Ingang Straatweg vlissmgen Middelbarg in!fe; o!c ingezien. In de linkerbovenhoek van het kaartje zien we hei cijfer 15 staan. Hier is de afdeeling hoefbeslag ondergebracht. Het aantal inzen dingen in deze afdeeling (hoefijzers) is niet zoo erg groot; dit is evenwel niet de maatstaf voor de belangstelling, die er onder de Zeeuw- sche hoefsmeden voor de afdeeling hoefbeslag bestaat Een 17-tal hunner hebben zich n.l. voor den wedstrijd in hoefbeslag opgegeven, 't Is van alle Zeeuwsche smeden slechts een klein gedeelte, doch het aantal deelnemers Is ons toch niet tegengevallen. Hun streven kan niet anders dan te waardeeren zijn. Speciaal zal het den paardenfokkers goed doen, dat deze rubriek .behoorlijk belooft te slagen. Denken we slechts aan het gezegde geen hoef, geen paard. En wat kan een goede hoefsmid een buitengewonen invloed uitoefenen op de ont wikkefii^j van de hoef en daardoor de waarde van een paard belangrijk doen stijgen Wippen we nu van de afdeeling Landbouw werktuigen over naar het kleinvee. Hitr zul len tentoongesteld worden, de schapen var kens enigeiten. De inzendingen varkens zijn niet buitengewoon talrijk. Dit behoeft o|s ook niet te verwonderen. De varkens toch, die speciaal Voor de tentoonstelling in aanmerking komen moeten meerendeels uit Z.-Vlaajfideren komen ep 't is zeker geen kleinigheid c|m zijn dieren van hieruit een reis naar en van het tentoonsjellingsterrein te laten makeni Een kleine veertig inschrijvingen zijn ei Een ■woord van hulde aan de verschillende kleinere veehouders, vooral die den moed hebben met hunne dieren te komen. Over schapen en varkens behoeven we niet vee-! te zeggen; elders in dit numnj^f wordt daarover meer gezegd. We willen ertkeli-mede- deelen, dat voor schapen =t 175 en *vooijgeiten bijna 300 dieren zijn ingeschreven. Vulral de afdeeling geiten belooft de moeite waard te worden. Naar ons bekend is, is vooral /ook de wetenschappelijke onderafdeeling voor jde gei ten extra goed verzorgd. T Er zal dus ruimschoots gelegenheid lijn om tfe beteekenis van de koe van den «beider naar voren te brengen. Op dit deel van het terrein zijn ooklonder- gebracht het pluimvee en de konijnen: r|et min der dan 192 nummers zijn aangegevenIzoodat 2 flinke tenten (11 en 12) noodig zijn bm alle dieren te huisvesten. Voorts is op dit deel van het terrei j tegen over het Wilhelminaplein een restau^int ge plaatst IV. Van de afdeeling kleinvee lodpen jre naar de afd. Landbouw-industrie. Aan de /«de van het Wilhelminaplein en de straat die h<f scheidt van de afd. kleinvee, ontmoeten we aktereen- volgens bet postkantoor (9), de tent voor de jury-leden het Algemeen Secretariaai |10) de bestuurstent, en de brandweérafdeeling, ter wijl in de nabijheid van het postkantoor een kapperswinkel zal worden ingericht. We zien dus dat in alle opzichten getracht wordt, het den bezoekers zoo geriefelijk en aangenaam mogelijk te maken. Op het postkantoor zal ge legenheid zijn brieven en kaarten te posten, té telefoneeren, telegrammen te verzenden enz. In den linkerhoek van deze afdeeling, waar het cijfer 8 staat, komt de tent voor de afd. Tuinbouw. We hebben er al eens eerder op ge wezen, dat de inzendingen voor tuinbouw slechts spaarzaam toevloeiden. Een 40-tal zijn er thans ingeschreven. Zonder twijfel is van deze inzendingen iets moois te maken; doch het blijft te betreuren, dat op deze tentoonstel ling geen beeld kan worden gegeven van het geen Zeeland speciaal op het gebied der fruit- cultuur te beteekenen heeft. Van hier loopen we naar de overzijde var dit deel van het terrein waar het cijfer 18 staat Hier is de bioscopetent geplaatst, waar ge durende de tentoonstelling verschillende filmei op Landbouwgebied zullen worden vertoond Een der filmen zal betrekking hebben op d( opening der tentoonstelling. We twijfelen er niet aan of de bioscope voorstellingen zullen de belangstelling van zee vele bezoekers wekken. Een afdeeling, welke bijzonder interessan belooft te worden, is de afdêeling vlasserij. Z is ondergebracht in een tent welke als no. 1' is aangegeven. Monsters vlas en vlasproduc ten zullen geëxposeerd worden, terwijl op be paalde tijden gewerkt zal worden met oude et nieuwe werktuigen.Verder zal een en-ande met teekeningen en foto's verduidelijkt worden In het midden van dit deel van het terrei- zullen verschillende groote firma's een ten plaatsen met monsters van hunne producter (veevoeder, kunstmest e. d.) terwijl de Zeeuwf sche ambachtslieden er hun wagens, ploegen wanmolens enz. zullen exposeeren en men hiei kleinere inzendingen van Landbouwwerktuiger zal kunnen treffen. Gaan we nu naar de overzijde van de „hoofd straat". Allereerst treffen we daar de tenten, welk aangegeven zijn als 5 en 6, waar de akker bouwproducten tentoongesteld zullen worden Alle mogelijke gewassen, welke de Zeeuwsche landbouw voortbrengt zullen daar tentoonge steld worden, en we mogen we! verwachten dat het hier tentoongestelde een keur collectie zijn zal, die haar doel niet missen zal, n.l. aan dacht te vestigen op de goede kwaliteiten dei Zeeuwsche landbouwproducten. Extra vee werk is van deze afdeeling gemaakt, in het bij zonder ook van de verschillende gegevens, di( ter verduidelijking van den omvang der cultu res, alsmede de prijzenloop der producten wor den aangebracht. Bovendien wordt niet nage laten ook deze afdeeling zoo smaakvol moge lijk mogelijk in te richten. In het bijzonder zal verzorgd worden de afdeeling gewassenkeu- ring. De volgende tenten, welke op dit deel van het terrein zijn geplaatst, zijn: 7 huishoudonder- wijs, 1 Diversen, 2 en 3 Wetenschap en 4 Ver- eenigingswezen. Omtrent de afd. huishoudonderwijs, welke natuurlijk meer iets voor onze boerendochters en vrouwen is, wenschen wij op te merken, dat oo.k hier zeer veel interessants te zien zal zijn. Inmaak, waschbehandeling, een eenvoudig en doelmatig ingericht woon- en slaap(zieken)- kamer, benevens een keuken, waar op gezette tijden kookdemonstraties zullen worden ge houden. Wetenschap en Vereenigingswezen zullen eveneens gezien mogen worden. We willen er thans slechts op wijzen, dat deze beide afdee- hngen ondergebracht zullen worden in 3 groo te tenten elk 37 M lang en 7 M breed. Naast de tent Vereenigingswezen komt een buitengewoon interessante inzending van de firma Lübeck en Co., een der grootste Ba- saltwerken in Duitschland, met eene capaci teit van 5000 ton steenslag per dag. In deze „stand" zal op aanschouwelijke ma nier de verschillende basaltproducten als ba saltzuilen, zinksteen, zetsteen, steenslag enz. in de verschillendste maten tentoonstellen. Tevens zullen er foto's getoond worden van de moderne machineriën als draadspoor, brekers, zelfs trommels welke laten zien, welke bewerking de steenen moeten ondergaan, voor dat deze als wegenbouwmateriaal kunnen ge bruikt worden. In dezelfde stand zal ook zuiver gewasschen Rijngrint getoond worden en wel in de ver- schillendst mogelijke sorteeringen. Van hier loopen we langs het Wilhelmina plein door de straat welke naar den ring leidt en slaan .links om; we komen dan bij het hoofdrestaurant. Aan de overzijde van de straat, die we hier een eindje inliepen, vinden we het terrein voor het rundvee. Een deel er van is ingenomen door de kalimijn van het kalisyndicaat, (een gebouw met een oppervlakte van 1200 M2) n.l. het deel grenzende aan het Wilhelmina- Dlein. Reeds eerder wezen we op deze pracht- inzending. Het geheele mijnbedrijf wordt hier voorgesteld, terwijl in de hoeken van het ge bouw filmen draaien die verschillende onder deden verduidelijken. Over het rundvee is onlangs reeds een en ander uitvoeriger medegedeeld. Deze afdeeling zal een uitstekend figuur maken; niet minder dan 265 goede dieren, waaronder zeer beste, zijn ingeschreven. Ook de wetenschappelijke onderafdeeling zal zeer veel bezienswaardigs te aanschouwen geven. De afdeelijng zuivel- f bereiding no. 13 en 14 belooft eveneens heel wat; niet minder dan 130 potten boter zijn in gezonden. Rest ons nu nog iets te zeggen over de paarden. Het aantal inschrijvingen bedraagt een kleine 300. Eigenlijk gezegd valt dit ons een weinig tegen. Evenwel we zijn er in elk geval van verzekerd, dat het neusje van den zalm op paardenfokkerijgebied in Zeeland te aanschouwen zal zijn. Jammer, dat uit een der eilanden geen enkele merrie werd opgegeven. De paarden worden gestald in de stallen van het Ned. Trekp. Stamboek, welke opgeslagen zijn aan de rechterzijde van het paardenterrein. In een ruimen ring zullen de dieren worden rondgeleid (eveneens rundvee en geiten) wat te zien zal zijn van uit een groote tribune. Gezien wat we enkel en alleen over de indee ling van het terrein en de inzendingen aeiden behoeft het wel geen toelichting meer, dat we hier met een werkelijk grootsche zaak te doen hebben. De catalogus zal dan ook niet minder dan 17 vel druks (272 blz.) omvatten. We spraken van een grootsche zaak; zeker dat is ze, doch men bedenke wel, dat ze niet is een luxe onderneming. Luxe is zooveel mo gelijk vermeden. Wanneer we nu nog vermelden, dat op het terrein gas- en waterleiding en electrische drijfkracht aanwezig zijn; mag dunkt o i wel zegd worden, dat al het mogelijke is gedaan om deze tentoonstelling zoo practisch en doel matig mogelijk in te richten. Over bijzonderheden omtrent de opeenvol ging van officiëele opening, feestelijkheden komen we nog nader, terug. Wx» willen nu enkel nog mededeelen, dat op deze tentoonstelling geen kermisvermakelijk heden zift toegelaten. Toch behoeft men niet bang te zijn, dat er gebrek aan afwisseling zal zijn, Voortdurend worden er goede concerten gegeven; dan is er de bioscope, terwijl 's W^iigsdags het vee in den ring vertoond zal worden en Donderdags de Paarden en het vee en Vrijdags de paarden, terwijl Donderdags de ringrijderij wordt gehouden en Vrijdags een concours hippique in samenwerking met de Zeeuwsche Concours Hippiquevereeniging. Voorts zal bij het bezoek van H. M. de Ko ningin het reeds genoemde zangkoor eenfoe liederen doen hooren. Op de regeling van het concours hippique komen we nog nader terug. Welnu dan leden ga straks met de Uwen in drommen op naar de groote tentoonstelling vanwege Uwe Maatschappij. We meenen thans te mogen zeggen, dat het welslagen van deze tentoonstelling zal afhangen van deze twee dingen, het weer en van het bezoek. En waar gij dit laatste geheel in Uw hand hebt ver- zuime niemand gedurende de Zeeuwsche Land-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1921 | | pagina 2