TUINBOUW. V E I L I N B E N, lijkheid en goede trouw (1375 B. W.), om vast te houden aan de d,atum in zijn pacht**,on trad 1 Dec. en aldus voor de nieuwe pach ter de geheele winterbouw pi\actiisch onmo gelijk te maken. Hierbij wil ik ook nog wijzen op art. 1635 B. W., dat zegt, dat 5,de huurder; wiens huur, eindigt en degene, die heimj in de huur op volgt, verplicht zijn elkaar over en weer met al datgene t' gerieven, dat vereischt woidt om liet verlaten: en het betrekken van het goed gemakkelijk te maken, zoo wat betreft de bebouwing voor het volgend jaar, het in- oogsten der nog te velde staande vruchten, als anderszins; alles overeenkomstig plaatse* lijk gebruik". Het wil mij voorkomen, dat de oude pach ter onder de huidige omstandigheden zich niet zal kunnen beroepen op den tTinijh van 1 December 1919, daar die termijn slaat op weiland, terwijl wij nu tdoen hebben met bouwland. Mr. 2 Vr. Wanneer men verscheidene jaren ach tereen land in huur heeft gehad zonder dat tusschen verhuurder en h,uiu1der contract of beschrijving bestond, heeft dan de verhuur der hel recht om dit land itje verkoopen op die voorwaarde, dat de huurder' van dit land onmiddellijk afstand zal moeten doen, zonder dat huurder hiervan vooijaf eenige kennis is gedaan of zonder hem enkele jaren het ge bruik te laten zoo dit voorheen bestond? Z. P. O. Antw. Door den huurder zal bewezen moe ten worden, dat hij het Land mondeling ge durende eenige jaren i!n pacht heeft gehad; ingeval van ontkenning, Wat zal kunnen blij ken bijv. uit het feit, da1j hij pacht heeft betaald en; de verhuurder deze heeft aange nomen, of dat hij bijv. gedurende eenige ja ren1 ,het land bebouwd heeft Volgens Art. 1612 B. W. wordt alleen dan door verkoop van 't goed, de huur verjbrp! ken, wanneer dat uitdrukkelijk bij de huur mocht zijn voorbehouden, wat in casu natuur lijk niet het geval is. Dus de verhuurder kan het land wel op die voorwaarde verkoopen, maar dat beding heeft tegenover den huur der geem kracht. Hoe lang na den verkoop jde huurder nog het land kan gebruiken, hangt af van de aard van het laud en de aard van bebouwing. Daar omtrent zegt Art. 1633 B. \Vdat' de huur van landen, zónder geschrift aangegaan, voor zoo danige tijd wordt gerekend te zijn aangegaan, als de huurder noodig heeft tot het inzamelen van alle vruchten van het verhuurde ebf. Dus kan1 dit geheel geschieden binnen 'tjaar, dan wordt de huiur gerekend voor een jaar te zijni aangegaan. Bij bouwlanden evenlwel, die bij afwisselende zaaiheurten bebouwd wor den, wordt de huur gerekend te duren, zoo veel jaren, als er beurten van dien aard zijn. In) ieder geval echter moet vooraf de huur met inachtneming van de gebruikelijke ter mijnen opgezegd worden, welke termijn aan- gfsnomen kan worden te zijn een jaar. Mr- Z. Provinciale commissie van veilingsvereenigingen (N.T.R. in Zeeland. In de Maandag 13 October j.l. gehouden ver gadering der Provinciale Veilingscommissie in Zeeland met afgevaardigden van aangesloten veilingen, werd besloten om voortaan directe aan sluiting te zoeken met consumenten, speciaal coöperatieve verbruiksvereenigingen, levensmid- delenbedrgven, enz. enz. Naast fruit kunnen ook aardappelen en uien besteld worden. P. TON Jr., Secr. Prov. Veilingscomm. Telefoon 410. Middelburg, Seisweg. TentoonsteHingsindrukken. Maandag 29 September dan stapelden zich 's morgens al vroeg de bekende „veilingskisten volgepakt met fruit, hoog op in de groote zaal van den Dierentuin. Op den grond gaven de krijtlijnen de perken aan, binnen welke de inzenders zich te houden hadden met de door hen geëxposeerde waar. Al spoedig was het een gewirwar van sjouwer lui. Kisten met fruit en kisten en manden voor de exposantenze werden maar steeds aange sleept. Toch vorderde aanvankelijk de zaak nog niet erg, totdat plots vele commissieleden en Zeeuw- sche werklieden kwamen opdagen en den gang van zaken deden keeren. Een ieder had nu meer zijn eigen taak, alhoe wel die tevoren niet direct afgebakend was en het werk begon te vorderen. Snel werden nu tafels uitgezet en de beide middenstukken voor de twee zalen met uit Zee land meegenomen hout in elkaar gezet. De kis ten fruit werden langs de tafels geschaard, van deksels en dekhoutwol ontdaan of wel ten deele ook uitgepakt om de tafels toch maar een schit terenden aanblik te geven. De inzenders konden nu ook sneller vorderen, waar ze zich eerst maar moeilik bewogen tusschen al die kisten fruit. Maandagavond kwam er dan ook al „zicht" op het geheel en wat nog bij te werken viel, dat gebeurde Dinsdag. Waren we al bevreesd geweekt, dat sommige inzenders niet zouden arriveeren; Dinsdagavond stonden allen gereed op één na; die echter Woensdag 's morgens toch ook opdaagde. Tegen 12 uur was men ongeveer gereed en ging de jury rond om de verschillende inzendin gen te beoordeelen, die de collectieve Aalsmeer- sche inzending vervingen, welke volgens het eerste ontwerp zou zjjn gekomen, om de fruit- expositie op te luisteren. En er waren inderdaad mooie. Twee groote inzendingen, die een beeld gaven van de Zeeuw- sche vruchtboomkweekerij, op hun beurt weer wat opgesierd door bloemen en fjjn fruit. Dit laatste gaf nog aanleiding tot moeilijkheden, maar het karakter der tentoonstelling was „col lectief" en dus geen fruit onder naam mocht worden ingebracht. Zelfs werd de jury hiermede gemoeid. Duidelijk bleek toen vooral het nut van een „reglement", waarop èn de commissie èn de in zender zich kunnen beroepen en misverstand daardoor dus uitgesloten wordt. En de N. V. Boomkweekerij en Zaadhandel Walcheren èn de fa. Wed. P. de Jongh werden ieder een tweetal prijzen (medailles) toegekend. De Tuinbouw Aankoop Centrale kreeg ook een keurige medaille èn welverdiend. Smaakvol was de standmaar nog meer sprak uit alles welk een groot lichaam in de toekomst, hier in jeugdgedaante zich vertoonde. Alles kun nen de aangesloten tuinbouwers er langs coöpe ratieven weg betrekken tegen meestal minimum prijzen. Ongetwijfeld zal wel spoedig meer en meer contact gezocht worden met alle deelen van den georganiseerden vaderlandschen tuinbouw. Een sorteermachine flankeerde dezen stand. De heer Spruijt (Riviervischmarkt Den Haag) toonde hier, hoe het fruit evenals tomaten en bloembollen^ machinaal go|orteerd kan worden. Tn gewijzigd model, w^L betreft de openingen in het hord, de beklo#i|«fi^rthoogte enz. zon zc wellicht toekomst heT^m in dezen tijd van arbeidsduurte en - schaarschte. Gelijk ze was kon ze echter géén bekroning halen. De fa. Bootsma (Assendelfstraat Den Haag) stelde er tuinbouwboeken ten toon en hier bleek, hoe de fa. geheel op de hoogte van haar tijd is en vooral voor den „broodkweeker" wat te lezen heeft. De N. V. Appelsiroopfabriek Goes had een keurige, eenvoudige stand en de open bussen met verminderden inhoud bewezen, dat de Zeeuwsche appelsiroop „liefhebbers" vond en trok. Wel verdiend was het getuigschrift, dat ze kreeg. Daartusschen gaven eenige oude en moderne verpakkingsmaterialen met hpbehoorend slecht en mooi fruit aan: het verleden en de toekomst inzake verpakking; terwijl in het midden Zeeuwsch-Vlaanderen in vorm werd voorgesteld met behulp van in oranje gewikkelde appe len en het onderschrift „Zeeuwsch-Vlaanderen bii Orailje." Hierboven hing te midden van palmen een kaart, waarop de verspreiding van de fruitteelt in Zeeland werd weergegeven door een verschil lende kleur voor gemeenten, met een bepaald, afwisselend en op de kaart aangegeven aantal HA fruitteelt. Een en ander werd door den Rijkstuinbouw- leeraar samengesteld. Terecht werd verder een medaille toegekend aan de mooie inzending van de fa. Blass en Groenewegen van De Bildt. die met ziektehestrij- dingsmaterialen en -middelen aanwezig was en waar men tc kust en te keur kon gaan op dit gebied. De fa. Immink en v. Tongeren, geasso cieerd met de vorige firma, toonde tal van vruchtenrekken, welke moeilijk gemist konden worden op een dergelijke expositie. En ten slotte in de voorzaal nevens een in teressante inzending van den Phvtopathologi- schen dienst uit Wageningon op het vobied van fruitteeltziekten een tweetal inzendingen van bijenhouders. Deze gaven heel wat te zien en toonden dui delijk de noodzakelijkheid der bijen in de fruit teelt. Jammer, dat platen op dit gebied niet in grooter getale te vinden waren. Ook hier viel een medaille en werd een getuigschrift •nitgereikt. Geheel apart a. h. w. was, de inzending „van fruit ter opsiering" van den heer A. Abrahamso te Oostkapelle (W.) Wat „smaak" en „sierlijkheid" betrof, gaf deze inzending veel goeds te zien en bleek duide lijk „de vrouwenhand" aan het werk te zijn geweest. Een getuigschrift van de jury met lof was haar belooning. Om nog zooveel mogelijk reclame te maken, was de pers 's Dinsdagavonds uitgenoodigd en Woensdagavond prijkten in alle bladen'zeer waar- dcerende artikelen; die ongetwijfeld de belang stelling van het publiek prikkelden. En nu het verloop der tentoonstelling; doch daarover de volgende keer. BI. Centrale Veiling te Zierikzee. Veiling van Dinsdag 14 October. Appels: Zoete Campagne le soort 712 ets.; 2e soort 67 ets.Zoete Herfst le soort 89 ets.; 2e soort 67 ets.; Cox Pomona 1011 ets.; Ster 11 ets.; Goud Reinette 13 ets.; Signe Tillish 811 ets.; Jaque Lebel le soort 913 ets.; 2e soort 610 ets.; Schutters Reinet 810 ets.; Princesse Noble 1113 ets.; Grauwe Reinet le soort 1316 ets.; 2e soort 7 ets.; The Queen le soort 1518 ets.; 2e soort 14 ets.; Valappels 12 ets. Peren: Perzikpeer 10 ets.; Duchesse William 2e soort 11—14 ets.; Soldat Lahoureur 13—14 ets.; Boerengroen 11 ets.; Josephine de Malines 1213 ets.; Beurré Clairgeau^le soort 1320 ets.2e soort 8—11 ets.Alice Rooseveldt 17 ets. Stoofperen 7 ets.; Beurré Lebrun 15 ets.; Maag deperen 15 ets.; Kleiperen 9 ets.; Le Lectier 12—13 ets.; Bergamot 11 ets.; Valperen 6-13 ets. Sjalotten 3%4% ets.; Aardappelen: Bonte 7%9 ets.; Poters 4 ets. alles per KG. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland" te Goes. Groote veiling van 14 October 1919. Goud Reinetten 10,10—11,10Court Pendu ƒ8,30ƒ10,70; Groninger Kroon ƒ11; Zure Bel lefleur 10,5010,70; Blemheim Pipping ƒ9; Eransche Bellefleur 6,20; Jodenperen 7,20; Nouveau Poiteau ƒ11; Groene Chaumontel ƒ4,60, alles per 100 K.G. Kleine veiling. Peren: Bonne Louise d'Avran- ches%f 1856; Soldat Lahoureur 1114; Williams Duchesse 15—24; Doyenné du Co rnice 1627Comtesse de Paris 12Mar sepeinperen 1011Bezy von Schonauwen 911; Nouveau Poiteau 912; Joden- peren 6—9Maagdeperen 15—23Bruine Chaumontel 48; Groene Chaumontel 4 7; Curé 1013; Wintersuikerqen 58; Beurré Durandeau 12; Beurré Bachelier 13; Beurré Clairgeau ƒ9ƒ18; Beurré Superfin 17; Beurré Wilhelmina 14; Beurré Hardy 2A—34; Pondsperen 5—ƒ8; Gieser Wildeman 69; Kleiperen 47; Kroetperen 12. Appels: Sterappels 9—20; Princesse Noble f 1013; Cox Oranje Pippin 810; Cox Pomona 9—15; Adams Permain 14; Bis marck 11; Manks Codlin 11—16; Ciline 813; Zomer Court Pendu 8; Constantyn de Groot 812; Groninger Kroon 13; Court Pendu 6—9; Fransche Bellefleur ƒ6— 11; Hondsmuilen 6—7; Reinette d'Or ƒ6 8; Zure Bellefleur 7—12; Goud Reinetten 1014Geld. Hollaart 68Zoete Cam pagne 7—8Zoete Bellefleur 6—8Pom- me d 'Orange 6—10Tüinzoet 7—8Zoete Ruster 79Lindenappel 7Zoete R.ihbe- ling 11Kroetappels 5—6, alles per 100 KG. DiversenBoonen 18—26Sjalotten 5,10 Uien 7, alles per 100 K.G. Perziken 1,20— 2,30; Noten 1,191,23; Savoye kool 4, alles per 100 stuks. Veilingsvereeniging „KapelleBiezelinge en Omgeving. Veiling van 15 October 1919. Appels: Zure Bellefleur 10—12,40; Goud Reinetten 1113; Pomme d'Orange 8,20; Hondsmuil 9,40—12; Laddervalappels ƒ6— 6,50; Semoenappels 8.50—10; Schijveling 7,10; Bismarck 9; Nelson Glorie 9; Pom me Adam 1112; Peperappel 7; Bau- manns Reinette 9; Court Pendu 10; Roode Zomer Pippin 7; Canada Reinette 7; Eng. Gold Paermain 5; Padadijn 67; Fran sche Bellefleur 9; Vlaamsche Hollaard 6; Sterappel 13.15; Tuinzoet 78; Lin- nenappel 8. Peren: Gieser Wildeman 68; Pondspeer 67; Nouveau Poiteau f 10; Kleiperen ƒ6 ƒ7; Beurré Clairgeau ƒ14; Beurré Bachelier 16; IJzerpeer 4; Maagdepeer 20, alles per 100 K.G. Diversen: Noten 90 ets. per 300 stuks; Noten 72 ets. per K.G.Witte kool 8 ets. per stuk Rapen 2 ets. per bos. Door ons zjjn gedrukt en verzonden 7509 exemplaren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1919 | | pagina 3