wereld. Heel Nederland moeten Leseffen dat volhoudt en tanks over dat en alle Nederlanders daarbuiten dat in hun hoofdstad een volk woont, volhouden zal. het oude Hongaarsche velen gearresteerd terwijl de legatie in j van Horty heeft gekozen. Oosten wordt gemeld dat de Amerikanen de Japansche verbindings- gebombardeerd, het eiland i en Boeroe in de Mo- het oliecentrum Balik- Papan op Borneo. einde, op de de partij geen enkele Duitscher zal de In N. Br. verspreiden de Britsche troepen zich in ver schillende richtingen vanuit Venray. Het Duitsche bruggen hoofd over deMaas is belangrijk ingekrompen. In de omgeving van Venray werden de dorpen Veulen en Overbroek ver overd. Bij de Moezel zijn de geal], opgedrongen tot 6 K.M. van Metz. Ook zijn de geall. thans bezig legers en mate rial samen te brengen voor een nieuwe opmarsch aan het Westelijk-front. Het geall. hoofdkwartier geeft uitvoerige inlichtingen over het militair gezag in Duitschland. In reeds veroverde deelen is dit bestuur reeds inwerking. Het is een zuiver militair be wind en gebaseerd op de volgende hoofdpunten Aan het Nazi-bewind komt in alle opzichten een Er wordt beslag gelegd op openbare diensten eigendommen van Rijksgrens van 1937 mogen overschrijden. Politieke gevangenen worden bevrijd Alle couranten zijn tot 1 Ambtenaren hebben op AI deze maatregelen zijn van tijdelijki vastgestelde regeling blijft van digd. In het door de Russen te bezetten het bestuur door de Russen geregeld. Bij de Russische opmarsch door Roethenië is de Tran- sylvanische hoofdstad Szegedin veroverd. Een groote Rus sische troepenmacht is over de Theiss opgerukt in de richting van Budapest. Aan de Oostzee staan de Rus sen 40 K.M. ten W. van Riga en rukken op naar de havenstad Windau. Russische bommenwerpers hebben spoorwegknooppunten in O. Pruisen gebombardeerd. Ondanks de strenge censuur komen er toch betrouw bare berichten uit Hongarije, o.a. over het groeiende verzet van het Hongaarsche volk tegenover de Duitschers. De Duitsche gezant in Budapest zou zelfmoord hebben gepleegd. Plet politie-corps is vervangen door de Pijl- kruisen. Van de 280 leden van parlement zijn er Stockholm de partij Uit het verre doorgaan met hun aanval op lijnen. O.a. werden zwaar Luzon in de Philipijnen, Ceram lukken en Het gaat er om deze tanks over de Rijn te brengen, waar zij een gebied bereiken, dat voor het gebruik van tanks uitermate geschikt is. Vandaag bereikte ons nieuws uit bezet Amsterdam, via een Amsterdammer, die uit bezet gebied heeft kunnen ontsnappen naar het bevrijde gedeelte van ons land. Amsterdam lijkt veel op een belegerde stad. De electrici- teit is afgesneden. Een groot deel van de bevolking is on dergedoken. Vele gedeelten rond Amsterdam staan onder water, waardoor de fruitoogst em groenten zijn verloren gegaan. Ook de voedselvoorraden loopen snel achteruit en de, laatste voorraden worden aangebroken. Transporten van buiten zijn niet mogelijk. De onmiddellijke omgeving van Amsterdam brengt niet genoeg op om deze stad te voeden. Alleen de watervoorziening werkt nog. Er wordt nog 1 l/2 uur gas per dag verstrekt, nauwelijks genoeg om een maaltijd te bereiden. Daar er geen stroom meer is rijden er geen trams en is er geen telefoon. Ook zijn er nu nog slechts weinig menschen in staat nieuws door de radio te ontvangen. De Amster- damsche bevolking zit in koude huizen bij jacytheleen en olielampjes. Schaarsche berichten van uit de wereld gaan van mond tot mond. Bioscopen en theaters zijn gesloten. Zij kennen de uiterst nijpende voedseltoestand en hoewel van hun uithoudingsvermogen het uiterste wordt gevergd, toch is hun geest niet gebroken. Zij vragen zich af hoelang het nog duren moet en hoelang zij dit nog moeten volhou den. Verder is de beyolking in twee kam pen verdeeld: een kleine partij van landverraders en aanhan gers van de vijand en zwakkelingen die zich voor een groo- ter rantsoen levensmiddelen hebben laten verleiden en het andere overgroote deel van de bevolking, die deze lieden wel dood kan kijken en volhoudt. De goeden helpen elkaar allemaal. Ook de meeste kantoren en groote magazijnen zijn gesloten. Indien zij nog open zijn, dan worden alleen loka len gebruikt waar het daglicht kan binnen dringen. Het eenige vervoermiddel is de fiets. Het openbare leven ligt stil. Toch houdt de bevolking vastbesloten stand. Ook de humor is nog niet verdwenen, want toen de Duitschers om het ijs- clubterrein bij het concertgebouw een zware prikkeldraad omheining plaatsten, werd deze omheining onmiddellijk ge doopt in de Mengelberg-linie. Wij hebben het beeld van de hoofdstad gegeven om de weinige luisteraars die nog luiste ren te laten weten dat wij op de hoogte zijn van hun toe stand. Het A.N.P. heeft het verslag hiervan rondgeseind over de geheele vrije wereld. Maar wij spreken niet alleen tot Amsterdam, doch ook tot alle Nederlanders waar ook ter en verpleegd. nader order verboden. hun post te blijven. .en aard doch de nu kracht tot de strijd is geëin- gebied, wordt

Zeeuwsche Koerier | 1944 | | pagina 2