DE ZEEUW SC HE KOERIER de B.B.C. 8.15 en 1 1.45 uur. OOSTKADE 16 SAS VAN GENT Berichten van 1944 nu Van Keu- pro- over de strijd in Nederland, uit Venray verdreven, de overdag moesten Thans volgen bijzonderheden De meeste Duitschers zijn nu middernacht hield de weerstand op, doch deezen daag heeft len, Kassei clamatie uitgevaardigd de geallieerden reeds de nood dient de orde middel in nog scherper op te treden dan tot Thans volgen de berichten. Venray is thans vast in Britsche handen. De Cana- zijn tot voorbij IJzendijhe doorgedrongen, een hevige luchtaanval plaats gehad op en Bonn. Hitler heeft vanmiddag een naar aanleiding van het feit, dat op verschillende punten aan de rijksgrens staan, waarbij alle mannen van 16 tot 60 jaar worden opgeroepen voor de landstorm. Zij krijgen een geweer en een armband. Het roode leger en de Finsche troepen bespoedigen hun opmarsch zooveel mogelijk om de Duitschers uit Finland te verdrijven, nog voor de Poolnacht aanbreekt. Moskou deelt mede, dat het roode leger Tsjecho-Slowakije is binnengerukt over een breedte van 275 K.M. en een diepte van 50 K.M. Amerikaan- sche onderzeebooten hebben 32 Japansche schepen tot zinken gebracht waaronder 8 oorlogsschepen. De Japan ners melden het sneuvelen van 3 Admiraals. Donderdag 19 October De bittere noodtoestand waarin de vijand ons volk heeft gebracht herbergt gevaren, welke de regeering aanleiding geven tot een dringende vermaning. Indien niet eenieder bijdraagt tot een eerlijke verdeeling der goederen en er wanordelijkheden ontstaan, dan zal de vijand tot de bloedigste maatregelen kunnen besluiten. Daarom geeft de regeering hier drie punten waaraan ieder zich heeft te houden. 1. Eenieder beseffe, dat niemand meer dan zijn deel kan krijgen zonder een ander te kort te doen. 2. Ook bij het klimmen van gehandhaafd te blijven, opdat de vijand geen handen krijge om toe. 3. Eenieder die in de bevoorrechte positie verkeert nog iets meer van levensmiddelen te bezitten, toone zich be reid met zijn minder bedeelde buurman te deelen. nog enkele scherpschutters worden opgeruimd. De weg naar Deurne wordt thans ook van vijanden gezuiverd, terwijl een colonne van Helmond in de richting van Helenaveen goede vorderingen heeft gemaakt. De strijd die in de afge- loopen zes dagen tusschen de Peel en de Maas is gevoerd was niet op groote schaal. Er werden slechts 800 krijgsge vangenen gemaakt. De moeilijkheden waren zeer groot. Het terrein was niet geschikt voor tanks. Deze moesten van de weg van Overloon naar Venray gebruik maken, welke op meerdere plaatsen was ondermijrid. Door het slechte weer kon de geallieerde luchtmacht niet opereeren. De re gen had nog andere onaangenaamheden ten gevolge. De tanks moesten over een kleine greppel. De eerste tank zakte weg in de modder. Onder zwaar vijandelijk vuur legde de genie een dam van takkenbossen, welke echter steeds dieper wegzakte en voortdurend met nieuwe boomstammen moest worden aangevuld. De genie-troepen stonden tot aan hun middel in de modder. Toen de tanks goed en wel over het riviertje waren, stonden zij voor een mijnenveld, dat eerst moest worden opgeruimd, onder voortdurend schieten van de Duitschers, die zich in dit terrein in kleine groepen mak kelijk konden verdedigen. Even moeilijk zijn de omstandig heden in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hier hebben de Canadee- zen weer vooruitgang gemaakt en zijn tot op 3 K.M. van Breskens genaderd. De Duitschers doen hier hevige tegen aanvallen. Gisterenavond werd IJzehdijke veroverd. De Duitschers zijn hier teruggetrokken op een verdedigingslinie van Schoondijke via Oostburg en Sluis naar de Belgische kust. Oostburg is hedenmiddag hevig gebombardeerd. Bij Cadzand hebben de Duitschers zware batterijen n.l. 15 c.m. geschut. Deze stellingen worden door de Canadeesche artil- erie beschoten. De Duitschers zijn bij Breskens begonnen met het opblazen van voorraden. Zij schijnen een ontrui ming voor te bereiden Weinig nieuws wordt vandaag van de omgeving van Vdoensdrecht gemeld. Het eenige bericht is, dat de Duitschers uit het Noorden nieuwe versterkingen voor dezen.sector laten aanrukken. Van de verreweg belangrijk ste sector de Betuwe is weinig nieuws. De Duitschers zoo wel als de geallieerden zenden alleen s nachts patrouilles uit, daar deze overdag van weerszijden zwaar vuur ontmoeten. De Duitschers hebben deze week bericht, dat Montgommery in dezen sector over niet minder den 1500 tanks beschikt.

Zeeuwsche Koerier | 1944 | | pagina 1